Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.563
Τι να ισοσταθμισεις σε μια κεφαλη των 70 ευρω ????
Τότε τι να ακούσεις με φόνο στειτζ των 150€ που εσύ ο ίδιος λες;
:p

Μην παίζεις με τα κοστολογια, δες την ουσία. 8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.479
Η ουσία είναι πως το μέσο είναι συμπιεσμένο και σχεδόν μονοφωνικό.
Λίγο καλύτερο από την κασέτα. Μάλλον.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τότε τι να ακούσεις με φόνο στειτζ των 150€ που εσύ ο ίδιος λες;
:p

Μην παίζεις με τα κοστολογια, δες την ουσία. 8-)
Εκεινο το phono (οπως και αλλα 1-2 ) εχει πολυ πιο ψηλα ορια απο μια κεφαλη των 70 ευρω. FACT.Kαι με μια κεφαλη των 500 ευρω π.χ παιζει και μετρα ασυγκριτως καλυτερα απο μια κεφαλη των 70 ευρω και ενα phono των 600 ων. Also a fact.
O editor πιστευω αυτο ηθελε να πει με την ποιοτητα της πηγης και ουτε λιγο ουτε πολυ τον ειπαμε και "βλακα". Αληθεια τωρα παω σε αλλο θρεντ,μην με παρεξηγησεις αν δεν απαντησω σε αλλο σου/σας ποστ.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
................... Αν εχεις μια ρετρω αποψη για τα πραγματα, αγοραζεις κορνες - πικαπ - λυχνίες και επιδυκνειεις αυτό που αγαπας............................... Το να λες όμως ότι το ένα αναχρονιστικο συστημα παιζει μουσικη και το μοντερνο αλγοριθμους είναι επιδειξη βλακείας. ............................ Είναι σα να λες τους επιστημονες του ηχου ότι μαζοχιζονται, τζαμπα διαβαζουν και τζαμπα τρωνε τον χρονο τους με τα του ηχου.
Η ουσία είναι πως το μέσο είναι συμπιεσμένο και σχεδόν μονοφωνικό.
Λίγο καλύτερο από την κασέτα. Μάλλον.
είναι πάρα πολύ φυσιολογικό να τα γράφετε αυτά όταν η καλύτερη λάμπα που έχετε ακούσει είναι ο Τσακιρίδης, το καλύτερο πικάπ το ΜΚΙΙ με καμιά κωλο-ΜΜ, οντιοφάιλ δισκάκι ο Τσακ Μαντσιόνε και καλύτερο ντακ το Άουνε..
 



Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
είναι πάρα πολύ φυσιολογικό να τα γράφετε αυτά όταν η καλύτερη λάμπα που έχετε ακούσει είναι ο Τσακιρίδης, το καλύτερο πικάπ το ΜΚΙΙ με καμιά κωλο-ΜΜ, οντιοφάιλ δισκάκι ο Τσακ Μαντσιόνε και καλύτερο ντακ το Άουνε..

Μανο μιλας εν θερμω!

Δεν γνωρίζεις ουτε τι λαμπες φορούσανε οι ενισχυτες μας, ουτε τι κεφαλες ειχαν τα πικαπ μας ουτε τι σιντι πλαιυερ είχαμε άλλα ουτε τι ντακ περασαν από τα συστηματα μας. Επισης ακροασεις σε φιλους αλλα και σε καταστήματα και εκθεσεις δεν εκανες μονο εσυ. Οποτε μαλλον τελειως αστοχη η απαντηση σου.

Για να παμε όμως και στην απεναντι οχθη, πες μου ποσα πολυκαναλα συστηματα εχεις ακουσει, κανε και καμια αναλυση που εισαι καλος σ αυτα, περιεγραψε ένα συστημα, Εχεις ακουσει ncore ενισχυτες και σε τι συστημα? ποσα βατ. Πως σου ακουστηκαν σε σχεση με τους ενισχυτες λυχνίες? Ενεργα καλοστημένα και σε ταξεις χρηματων που σ αρεσει ν ακους εχεις ακουσει? Δεν διαβασα καπου καποια κριτικη σου. Να πεις ρε παιδι μου πολύ μαπα το καρπουζι!

Αντιστοιχα μπορω να σου περιγραψω παρα πολύ καλα τις τελευταίες λυχνίες που φορουσαν οι ενισχυτες μου (200 ευρω η κάθε μια κοστιζε και χρειαζομουν συνολικα 12) και θα σου πω και ποση διαφορα ειχαν από τις προηγούμενες κινεζικες κι από τις πιο προηγούμενες ρωσικες. Μπορω να σου περιγραψω πολύ καλα την διαφορα στα πρωτα καλωδια ηχείου που ειχα από τα ηλεκτρολογικα της γειτονιας και με καλωδιο ηχείου αργοτερα που πηρα της ταξης των 1500 ευρω και μετα εκ νεου πως ακουστηκε με καλωδιο ηχείου της ταξης των 20 ευρω belden. Αλλα θα σου πω και τι διαφορα ειχε ένα συστημα του τοτε που κοστιζε παραπανω από 30.000 με το τωρα που κοστιζει περιπου στα 6.000.

Δυστυχως πληρωσαμε πολύ ακριβα την θεωρητικη ανεπαρκεια στα του ηχου, την επιδιξιομανεια και τον υπερμετρο ενθουσιασμο. Οποτε τωρα οι αγορες γινονται κατω από τελειως διαφορετικη οπτικη γωνια. Επαψαν να είναι σημαιες μου οι διάφοροι ρηβιουερς των περιοδικων. Και τα του χωρου που περνανε στα ψιλα να παιζουν πρωτευοντα ρολο.

Αλλαξαμε θεωρια. Τωρα λεμε ...εν αρχη ην ο χωρος! Πλεον ψάχνουμε για χαιενταδικο πετροβαμβακα, για διατρητες γυψοσανίδες με βελούδινα πριμα, και διαχυτες με υγρα μεσαια. Τα υπολοιπα όλα ερχονται μετα. Τι να το κανεις το πανακριβο ηχειο όταν δεν μπορεις ν ανεβασεις εντασεις γιατι βουιζουν τα ντουβάρια. Τι να το κανεις το πανακριβο πικαπ όταν από τις ασυμετριες του σπιτιου εχεις διαφορετικούς χρονους αντιχησης και κατά συνεπεια τυχαιο και ανικανοποιητικο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ο καθενας εχει δικαιωμα να βαζει τις δικες του προτεραιοτητες
ωστε να μπορει μετα να τις ...αναθεωρει.

Παντως η συλληβδην απαξιωση των ψηφιακων πηγων δεν ηταν στις προθεσεις μου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
Παιδιά, μπορείτε να απαξιώνετε ό,τι θέλετε και όσο θέλετε, ασχέτως αν παρεξηγιέται ο Ear. Όμως, δεν μπορείτε να προσδιορίσετε πόσο κάνει ένας DAC ή ένα CD player ή μια κεφαλή, αν ακούτε τυφλά. Δεν μπορείτε.-
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επειδή έχεις μια α ηλικία και μια α πείρα, και ξέρεις ότι σε εκτιμώ.
Πρέπει να το ακούσεις.
Δε πρόκειται να (εντός εισαγωγικών) πεισθείς με άλλο τρόπο.
Σε προσκαλώ.
Κάνε λίστα ότι θες σε Spotify.
Θα σου δώσω το τηλεκοντρόλ στο χέρι, με πλήρη ελευθερία, παίξε ότι θες, σε ότι στάθμη θες, όσο θες, όσο γουστάρεις κι όσο αντέχεις, οποιοδήποτε είδος μουσικής, σε οποιαδήποτε στάθμη, από τη χαμηλότερη μέχρι κει που θα σπάσουν τα τύμπανά σου και θα τρέχει αίμα. Δεν έχω θέμα, αλήθεια. 8-)

Αν τυχόν έχω στήσει και το πικάπ, φέρε οποιους δίσκους θες. Υποχρεωτικά θα ακούσεις μόνο σε auro 3d, από 11 ηχεία, πάντα παίζουν όλα, συν 5 σαμπ. 16 ηχεία βαράνε πάντα.

Έλα. Να ακούσεις, γιατί αν δεν ακούσεις, δε πρόκειται να καταλάβεις (το ανούσιο της κουβέντας περί του σχεδόν μονοφωνικού). :)
Αυτο το "α" που αιωρειται μονο του πριν το "πειρα" υπονοει κατι η κατα λαθος ειναι εκει ?
Ευχαριστω για την προσκληση.Αν τυχει να εισαι εσυ κατα δω,σε προσκαλω στηνοντας σου ενα πικαπ/κεφαλη σαν αυτο που εχεις,να το ακουσεις διπλα απο πικαπ για τα οποια μιλω εγω για να καταλαβω και γω (ισως και συ) σε ποιο σημειο παρατησες εσυ το πικαπ σου και εισαι τοοοοοσο εχθρικος με ενα επι σειρα δεκαετιων ετοιμοθανατο μεσον.Απολογουμαι ομως που δεν θα υπαρχει τηλεχειριστηριο.Δεν πειραζει θα αλλαζω εγω τους δισκους.Φανταζομαι δε,οτι και συ ξερεις οτι σε εκτιμω.
Μαγώ...την ιστορία μου.Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις σκέφτομαι πόσες ευκαιρίες χάνονται από την έλλειψη έφεσης στην κοινωνική πλευρά του χόμπι.

Θα μπορούσα να περνάω συχνά με διαφορετικά αξιόλογα setup και ΄΄το κλειδί στο χέρι΄΄.

Έτσι,για να διαπίστωνα ως...΄΄δύσπιστος΄΄ ιδίοις ωσί και με...την ησυχία μου.:D
είναι πάρα πολύ φυσιολογικό να τα γράφετε αυτά όταν η καλύτερη λάμπα που έχετε ακούσει είναι ο Τσακιρίδης, το καλύτερο πικάπ το ΜΚΙΙ με καμιά κωλο-ΜΜ, οντιοφάιλ δισκάκι ο Τσακ Μαντσιόνε και καλύτερο ντακ το Άουνε..
Και με...καλώδια PC τροφοδοσίας,να τα λέμε και αυτά,μην παραβλέπονται.;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο καθενας εχει δικαιωμα να βαζει τις δικες του προτεραιοτητες
ωστε να μπορει μετα να τις ...αναθεωρει.

Παντως η συλληβδην απαξιωση των ψηφιακων πηγων δεν ηταν στις προθεσεις μου.
Καλέ μας και πολύτιμε editor,οι προτεραιότητες είναι χρήσιμες να μπαίνουν κάθε φορά για να ικανοποιούνται επιτρέποντάς μας έτσι να περνάμε στις...επόμενες.Για ΄΄όλα΄΄ φταίνε οι...πρώην και οι επόμενες.Που θα πάει,κάποτε θα καταλήξουμε και στα...καλώδια τροφοδοσίας.;)

Εάν όμως κάθε φορά η σειρά και η φύση των προτεραιοτήτων αλλάζει,τότε μπορεί κάλλιστα να ειπωθεί ότι δεν θα ξέραμε τί θέλουμε και αδίκως εκταμιεύουμε κεφάλαια στο βρόντο.:sneaky:
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ποια είναι?
https://www.juno.co.uk/products/tonar-vinyline-mc-mm-phono-pre-amplifier/567752-01/

Δεν θα κοιταζα αλλο σε τετοια τιμη αλλα και πιο πανω μεχρις ενος σημειου βεβαια.
Τελειο για blind test.
[DOUBLEPOST=1563609572][/DOUBLEPOST]
Μαγώ...την ιστορία μου.Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις σκέφτομαι πόσες ευκαιρίες χάνονται από την έλλειψη έφεσης στην κοινωνική πλευρά του χόμπι.

Θα μπορούσα να περνάω συχνά με διαφορετικά αξιόλογα setup και ΄΄το κλειδί στο χέρι΄΄.
Aκριβως.Χομπυ.Οχι ασκηση ...... επι χαρτου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Το να λες όμως ότι το ένα αναχρονιστικο συστημα παιζει μουσικη και το μοντερνο αλγοριθμους είναι επιδειξη βλακείας. Σορυ παιδια, δεν μπορω να το γραψω πιο κολακευτικα. Είναι σα να λες τους επιστημονες του ηχου ότι μαζοχιζονται, τζαμπα διαβαζουν και τζαμπα τρωνε τον χρονο τους με τα του ηχου.
:thumbsup:
Για αυτο υπάρχουν τα xlr για να απλώνεις μέτρα χωρίς παράσιτα και μπο
:thumbsup: Ποιό αστείο καλώδιο από το RCA δεν υπάρχει. Το τραβάμε όσο δεν πάει, και τιμολογιακά, για να πάρουμε κάτι, αν το πάρουμε, που δίπλα έχει το 1/10 και λίγα λέω. Είναι σα να προσπαθώ να πάρω καλό HD σήμα και 5.1 ήχο από scart που το πληρώνω όσα θέλουν τη στιγμή που έχω δίπλα μου το HDMI με 2€. Αυτό ακριβώς συμβαίνει όσο παράξενο και να ακούγεται.
είναι πάρα πολύ φυσιολογικό να τα γράφετε αυτά όταν η καλύτερη λάμπα που έχετε ακούσει είναι ο Τσακιρίδης, το καλύτερο πικάπ το ΜΚΙΙ με καμιά κωλο-ΜΜ, οντιοφάιλ δισκάκι ο Τσακ Μαντσιόνε και καλύτερο ντακ το Άουνε..
Σχεδόν 300.000€ για αναλογική πηγή είναι καλά; Πικάπ, καλώδια, phono; Και άλλα 200.000€ για λαμπάτους; Δεν λέω ότι δεν παίζει καλά. Παίζει πολύ καλά, αλλά sorry που θα το χαλάσω, έχω ακούσει εξίσου καλά με πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ........ φθηνότερη ψηφιακή πηγή.
Δεν κατηγορώ τον χρήστη. Εχει χρήμα, γουστάρει και καλά κάνει χαίρεται αυτός μια και εγώ είκοσι μία με τη χαρά του.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Παιδιά, μπορείτε να απαξιώνετε ό,τι θέλετε και όσο θέλετε, ασχέτως αν παρεξηγιέται ο Ear. Όμως, δεν μπορείτε να προσδιορίσετε πόσο κάνει ένας DAC ή ένα CD player ή μια κεφαλή, αν ακούτε τυφλά. Δεν μπορείτε.-
Υπαρχουν περιπτωσεις που δεν μπορεις υπαρχουν και περιπτωσεις που μπορεις, απλα διοτι υπαρχουν καλα και κακα προιοντα σε ολες τες τιμες.Τα καλα ειναι που ψαχνουμε στην πορεια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
https://www.juno.co.uk/products/tonar-vinyline-mc-mm-phono-pre-amplifier/567752-01/

Δεν θα κοιταζα αλλο σε τετοια τιμη αλλα και πιο πανω μεχρις ενος σημειου βεβαια.
Τελειο για blind test.
[DOUBLEPOST=1563609572][/DOUBLEPOST]
Aκριβως.Χομπυ.Οχι ασκηση ...... επι χαρτου.
Είναι άσκηση in situ και όχι επί χάρτου.Και απαρνούμενος την κοινωνική πτυχή έχει διαφοροποιηθεί για τον υποφαινόμενο και η ίδια η φύση της χομπίστικης ενασχόλησης.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Σχεδόν 300.000€ για αναλογική πηγή είναι καλά; Πικάπ, καλώδια, phono;
Ο μονος που ειπε τιμη για πικαπ στη συζητηση αυτη νομιζω ειμαι εγω.Ειπα για ενα rega p3-24/rb303/ace και το phono των 150 ευρω.Τι δεν καταλαβες ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Ο μονος που ειπε τιμη για πικαπ στη συζητηση αυτη νομιζω ειμαι εγω.Ειπα για ενα rega p3-24/rb303/ace και το phono των 150 ευρω.Τι δεν καταλαβες ?
Δεν αναφέρομαι σε εσένα. Αν το κατάλαβες. :)
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν αναφέρομαι σε εσένα. Αν το κατάλαβες. :)
Ασφαλως και το καταλαβα :thumbsdown: Εκτος κι αν ειναι διαλογικη η συζητηση.Ποιος μιλησε για 300000 για πικαπ,εκτος απο σενα και μαλιστα για να ειρωνευτεις αλλο μελος εδω?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Ασφαλως και το καταλαβα :thumbsdown: Εκτος κι αν ειναι διαλογικη η συζητηση.Ποιος μιλησε για 300000 για πικαπ,εκτος απο σενα και μαλιστα για να ειρωνευτεις αλλο μελος εδω?
Καμία ειρωνεία. Μακριά από εμένα. Υπέθεσε ότι δεν έχουμε στην κατοχή μας ή ακούσει setups παραπάνω από αυτά που έγραψε. Και απάντησα. Αν θεωρεί πως υπάρχει ειρωνεία στο κείμενο μου ζητώ συγνώμη καθώς δεν υπήρχε τέτοιο κίνητρο. Μόνο από αυτόν όμως. Τη θεωρούν άλλοι δεν με ενδιαφέρει. Sorry.
[DOUBLEPOST=1563611818][/DOUBLEPOST]
Ποιό αστείο καλώδιο από το RCA δεν υπάρχει. Το τραβάμε όσο δεν πάει, και τιμολογιακά, για να πάρουμε κάτι, αν το πάρουμε, που δίπλα έχει το 1/10 και λίγα λέω. Είναι σα να προσπαθώ να πάρω καλό HD σήμα και 5.1 ήχο από scart που το πληρώνω όσα θέλουν τη στιγμή που έχω δίπλα μου το HDMI με 2€. Αυτό ακριβώς συμβαίνει όσο παράξενο και να ακούγεται.
Να το πάω λίγο παραπάνω το καλώδιο.
Υπάρχουν σοβαρά επαγγελματικά μηχανήματα ήχου που δεν έχουν XLR; Όχι. AES/ EBU; Όχι. RCA έχουν, αν έχουν ως εναλλακτική για να είναι user friendly σε ότι έρθει και μόνο. Αμόλα καλούμπα AES/EBU όσο θες, τσάμπα είναι, και ότι μπαίνει βγαίνει, ίδιο.

HDMI vs ETHERNET vs SDI
ΤΟ HDMI είναι καθαρά κονσουμεράδικο, για να υπάρχει κάτι να μας τα παίρνουν. Πολύ εύκολα θα μπορούσε να μην υπάρχει καν, καθώς με 1 ή 2 CAT6 το σήμα θα περάσει μια χαρά, θα το πας στο απέναντι οικόπεδο και πάλι πίσω σε τιμή ξεφτίλα. Δεν συμφέρει. Πρέπει να τους τα πάρουμε. Τη κάνουμε; Πουλάμε "νέα λύση" για "καλύτερα" αποτελέσματα και αν θες να πας 20m 4Κ καληνύχτα.
Μιλάς για ποιότητα, έχεις έτοιμη λύση εδώ και πολλά χρόνια, SDI - HD SDI κλπ, απόσταση να φέρνεις σβούρες το σπίτι και πας HDMI. OK.
Στη GRAAL δουλεύαμε 4Κ από το 2006 ή 2007 με HD SDI και οπτική ίνα.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.799
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top