Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ενώ το κακό ματσαρισμα πηγής- προενισχυτη δεν αποκλείεται
και αυτό έχει να κάνει πάλι με την μεταφορά ενέργειας
αναφέρομαι καθαρά στην ποιότητα της πηγής.
Για κάποιο λόγο ή πηγή σε όσες συζητήσεις γίνονται εδώ βρίσκεται στο απυρόβλητο.
Ψηφιακός τέλειος ήχος για πάντα. Ή εμπειρία δεν το υποστηρίζει αυτό.

Αυτός είναι ένας παράγοντας που μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα.
Να βάλεις τον ενισχυτή μέσα στο ηχειο δεν είναι πανακεια.
Να γεμίσει το σαλόνι διαχυτες και αποροφητικα το ίδιο.

Αυτό εννοώ.
Το πρώτο μπορεί να μην είναι,αλλά το δεύτερο την προσεγγίζει ευεργετικώς.

Καλέ μας editor,χρειάζεται μόνο ένας άλλος...editor για να σε καταλάβει και να σε...πονέσει.Και σε καταλαβαίνω.

Κάτι ανάλογο χρειάζονται και τα βινυλιοσυστήματα.Ψηφιακή ισοστάθμιση μέσω DSP και upmixing σε επίπεδο RIAA κι έτοιμος ο...τέλειος βινυλιακός ήχος ΄΄για πάααντα΄΄...:gotcha:

Ο γκουρού Fil -TraΝ - Εru το συνιστά για όλη την...οικογένεια.:lol:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ενώ το κακό ματσαρισμα πηγής- προενισχυτη δεν αποκλείεται
και αυτό έχει να κάνει πάλι με την μεταφορά ενέργειας
αναφέρομαι καθαρά στην ποιότητα της πηγής.
Για κάποιο λόγο ή πηγή σε όσες συζητήσεις γίνονται εδώ βρίσκεται στο απυρόβλητο.
Ψηφιακός τέλειος ήχος για πάντα. Ή εμπειρία δεν το υποστηρίζει αυτό.
Συμφωνω απολυτα.Ειδικα στο θεμα πικαπ που εχω ασχοληθει πολυ και ακομη ασχολουμαι και μαθαινω,εχω επιβεβαιωσει σε μεγιστο βαθμο, οτι η πλειοψηφια οσων εχουν παρατησει το πικαπ, ΟΥΔΕΠΟΤΕ καταφεραν, ενδιαφερτηκαν ,δοκιμασαν η ρωτησαν να μαθουν πως να παρουν το μαξιμουμ απο το πικαπ.Εχουν την αποψη οτι το πικαπ μεχρι εκει που εφτασε το δικο τους φτανει. Εχω δανεισει απειρες φορες ενα rega p3-24 με τον RB303 (οχι τον 301 που ειχε) και μια benz ace Η και με μερικες μετατροπες χαμηλου κοστους (150 ευρω) σε "αποστατες" :roflmao: και εμειναν αφωνοι και απορημενοι,και αρκετοι απο αυτους ειχαν και ακριβοτερα πικαπ. Σχεδον ολοι εκαναν το ιδιο αναμενομενο ερωτημα........ " μα κεφαλη 750 ευρω σε πικαπ των 550 ? " Ε ....... ναι ........ ειναι και αυτος ενας τροπος να κατανεμηθουν τα 1300 ευρω , μην πω και για το phono των 150 ευρω που εβγαλε μαλια η γλωσσα μου ......
[DOUBLEPOST=1563559867][/DOUBLEPOST]
ο...τέλειος βινυλιακός ήχος ΄΄για πάααντα΄΄...:gotcha:

.
Μηπως μπερδεψαμε τα.........μπουτια μας? Το claim του "perfect sound for ever".........μη χε......... :roflmao: απο ψηφιακα στοματα λεχτηκε .........και απο τοτε αυτη η τελειοτητα ε.......βελτιωνεται και απο τοτε επισης πεθαινει το πικαπ ........... πολυ αργος αυτος ο θανατος ρε παιδι μου :laugh:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...

Μηπως μπερδεψαμε τα.........μπουτια μας? Το claim του "perfect sound for ever".........μη χε......... :roflmao: απο ψηφιακα στοματα λεχτηκε .........και απο τοτε αυτη η τελειοτητα ε.......βελτιωνεται και απο τοτε επισης πεθαινει το πικαπ ........... πολυ αργος αυτος ο θανατος ρε παιδι μου :laugh:
Για να γίνεται πιο...βασανιστικός φυσικά.:laugh:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το να λες όμως ότι το ένα αναχρονιστικο συστημα παιζει μουσικη και το μοντερνο αλγοριθμους είναι επιδειξη βλακείας. Σορυ παιδια, δεν μπορω να το γραψω πιο κολακευτικα.
Εδω εισαι φαουλ και προσωπικα απο μενα αν μπορουσα θα εβλεπες κοκκινη καρτα. Αυτο το στυλ(ακι) πιστεψε με ειναι πολυ ευκολο να εφαρμοστει απο ολους,αλλα εδω θελουμε φορουμ.
[DOUBLEPOST=1563560429][/DOUBLEPOST]
Για να γίνεται πιο...βασανιστικός φυσικά.:laugh:
...............για τους ....... "κληρονομους" :laugh::laugh::laugh: (που μερικοι εχουν πεθανει πριν τον προπαππο :D )
[DOUBLEPOST=1563560651][/DOUBLEPOST]
Για αυτο υπάρχουν τα xlr για να απλώνεις μέτρα χωρίς παράσιτα και μπούρδες με ματσαρίσματα.
Το προβλημα κακων ματσαρισματων (επειδη μαλλον δεν το καταλαβες) δεν ειναι τα παρασιτα και οι.........."μπουρδες"
 
Last edited:

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Εσυ με τον τιτλο ματσαρισμα εννοεις απλα επιλογες καλης κεφαλης και καλου φονο (η βραχιονα). Χαιρω πολύ.

Καποιος άλλος μπορει να γραψει ότι με καποια άλλη κεφαλη το πικαπ παιζει πολύ καλυτερα, η αντιστοιχα με καποιο άλλο φονο παιζει επισης πολύ καλυτερα. Ναχαμε να λεμε.

Αυτά τα πραγματα μπορουν καλιστα να γραφτουν στις αναλογικες πηγες. Ούτως η αλλως στο παρελθων εχουν γραφτει.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εσυ με τον τιτλο ματσαρισμα εννοεις απλα επιλογες καλης κεφαλης και καλου φονο (η βραχιονα). Χαιρω πολύ.
Μην χαιρεσαι καθολου.Εγω σε διαβεβαιωνω οτι το ματσαρισμα της καφαλης /βραχιονα δεν φανταζεσαι ποσο προβληματικο μπορει να ειναι ακομη κι αν πετυχεις τα "ιδανικα" 10 Hz συχνοτητας συντονισμου. Γι αυτο μαλλον εχεις αυτη την αποψη,διοτι ακριβως περι αποψης προκειται.Αυτα για τα οποια ειπες και το ωραιο "χαιρω πολυ" ειναι μετρησιμα ακομη κι οταν τα ζητουμενα 10 Hz αποτυγχανουν για αλλους επισης μετρησιμους λογους. Επομενως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "απλα επιλογες καλης κεφαλης και καλου phono" Eιναι πολυ περισοτερα.
[DOUBLEPOST=1563561470][/DOUBLEPOST]
Αυτά τα πραγματα μπορουν καλιστα να γραφτουν στις αναλογικες πηγες. Ούτως η αλλως στο παρελθων εχουν γραφτει.
Δεν ειναι καθολου ασχετα με το θεμα δικαναλου που συζηταμε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...............για τους ....... "κληρονομους" :laugh::laugh::laugh: (που μερικοι εχουν πεθανει πριν τον προπαππο :D )
[DOUBLEPOST=1563560651][/DOUBLEPOST]
Το προβλημα κακων ματσαρισματων (επειδη μαλλον δεν το καταλαβες) δεν ειναι τα παρασιτα και οι.........."μπουρδες"
Αυτά συνήθως παρεπιδημούν και στα...καλά ματσαρίσματα.

Το βινύλιο δεν έχει φυσικούς κληρονόμους.Έχει ήδη παραχωρήσει όλα τα υπάρχοντά του στην...Εκκλησία των ματσαρισμάτων.:sneaky:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το βινύλιο δεν έχει φυσικούς κληρονόμους..........
Δεν μπορω παρα να συμφωνησω........ολοι παραχωρουν κατι σε καποια "εκκλησια"............
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.965
Απορώ για τους καυγάδες εδώ μέσα. Και μάλιστα με τόσο δηκτικό τρόπο πολύ συχνά. Ούτε για ποδόσφαιρο να μιλάγαμε...
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Κανενα προβλημα bigfoot :p
Επειδή έχεις μια α ηλικία και μια α πείρα, και ξέρεις ότι σε εκτιμώ.
Πρέπει να το ακούσεις.
Δε πρόκειται να (εντός εισαγωγικών) πεισθείς με άλλο τρόπο.
Σε προσκαλώ.
Κάνε λίστα ότι θες σε Spotify.
Θα σου δώσω το τηλεκοντρόλ στο χέρι, με πλήρη ελευθερία, παίξε ότι θες, σε ότι στάθμη θες, όσο θες, όσο γουστάρεις κι όσο αντέχεις, οποιοδήποτε είδος μουσικής, σε οποιαδήποτε στάθμη, από τη χαμηλότερη μέχρι κει που θα σπάσουν τα τύμπανά σου και θα τρέχει αίμα. Δεν έχω θέμα, αλήθεια. 8-)

Αν τυχόν έχω στήσει και το πικάπ, φέρε οποιους δίσκους θες. Υποχρεωτικά θα ακούσεις μόνο σε auro 3d, από 11 ηχεία, πάντα παίζουν όλα, συν 5 σαμπ. 16 ηχεία βαράνε πάντα.

Έλα. Να ακούσεις, γιατί αν δεν ακούσεις, δε πρόκειται να καταλάβεις (το ανούσιο της κουβέντας περί του σχεδόν μονοφωνικού). :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Επειδή έχεις μια α ηλικία και μια α πείρα
Αυτο το "α" που αιωρειται μονο του πριν το "πειρα" υπονοει κατι η κατα λαθος ειναι εκει ?
Ευχαριστω για την προσκληση.Αν τυχει να εισαι εσυ κατα δω,σε προσκαλω στηνοντας σου ενα πικαπ/κεφαλη σαν αυτο που εχεις,να το ακουσεις διπλα απο πικαπ για τα οποια μιλω εγω για να καταλαβω και γω (ισως και συ) σε ποιο σημειο παρατησες εσυ το πικαπ σου και εισαι τοοοοοσο εχθρικος με ενα επι σειρα δεκαετιων ετοιμοθανατο μεσον.Απολογουμαι ομως που δεν θα υπαρχει τηλεχειριστηριο.Δεν πειραζει θα αλλαζω εγω τους δισκους.Φανταζομαι δε,οτι και συ ξερεις οτι σε εκτιμω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Αυτο το "α" που αιωρειται μονο του πριν το "πειρα" υπονοει κατι η κατα λαθος ειναι εκει ?
Ευχαριστω για την προσκληση.
Εννοεί "σημαντική", "υπολογίσιμη". 8-)

Μια α σημαίνει μια "μεγάλη". :)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
σε προσκαλω στηνοντας σου ενα πικαπ/κεφαλη σαν αυτο που εχεις,να το ακουσεις διπλα απο πικαπ για τα οποια μιλω εγω για να καταλαβω και γω σε ποιο σημειο παρατησες εσυ το πικαπ σου και εισαι τοοοοοσο εχθρικος με ενα επι σειρα δεκαετιων ετοιμοθανατο μεσον.
Καταρχήν να επισημάνω για άλλη μια φορά ότι δεν είμαι εχθρικός με το πικάπ.
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση, αποτελεί αξιοπρεπέστατη δικάναλη πηγή ήχου (σα το Spotify που κυρίως ακούω), χωρίς ουσιαστικά προβλήματα, πέραν του θορύβου επιφάνειας που προσωπικά με ενοχλεί ιδιαίτερα.
Αφετέρου, κατά την προσωπική μου εκτίμηση, δεν δέχομαι ως πηγή ένα οποιοδήποτε πικάπ, αν δεν ισοσταθμιστεί με δίσκο ροζ θορύβου να παίζει καρφί φλατ στο ακουστό φάσμα.
Απαιτώ η πηγή να έχει μετρημένα +-0,1 ντεσιμπέλ στο ακουστό φάσμα.
Αν δεν έχει, μετρημένα με τον δίσκο του stereophile που εμπεριέχει track ροζ θορύβου, την ισοσταθμίζω αναλόγως, ώστε να αποτελεί ουδέτερη πηγή.
Ως τώρα, την ισοσταθμιζα με την μετρικ.
Τώρα, λόγω αλλαγής εξοπλισμού, υποχρεωτικά θα το υλοποιήσω σε ξεχωριστό πρισετ ισοστάθμισης με τον τρινοβ.
Χωρίς φλατ απόκριση δεν ακούω πηγή.
Δεν δέχομαι πηγή με τονικές ανωμαλίες.
Τονική ισορροπία πάνω απ' όλα και ταργκετ κερβ στη συνέχεια, διότι η επιστήμη της ψυχοακουστικης και οι γραμμές ακουστοτητας είναι αποδεδειγμένα δεδομένα, αδιαμφισβήτητες αντικειμενικές βασικές αρχές υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής στο όντιο.
8-)
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απαιτώ η πηγή να έχει μετρημένα +-0,1 ντεσιμπέλ στο ακουστό φάσμα.
Αν δεν έχει, μετρημένα με τον δίσκο του stereophile, την ισοσταθμίζω αναλόγως, ώστε να αποτελεί ουδέτερη πηγή.
Ως τώρα, την ισοσταθμιζα με την μετρικ.
Σε ξαναρωτησα στο παρελθον ακριβως στο ιδιο θεμα.Τι να ισοσταθμισεις σε μια κεφαλη των 70 ευρω ?????
Αυτο ειναι το προβλημα της? Αυτο ειναι το μικροτερο της προβλημα.Οταν δηλαδη ισοσταθμισεις μια κεφαλη των 70 ευρω τι θα γινει?Μια κεφαλη των 800 ας πουμε? Που να κτυπιωμαστε πανω κατω μια ζωη,δεν προκειται να γινει.Η απωλεια πληροφοριας δεν ισοσταθμιζεται.
Αντε παω σε αλλο θρεντ,πριν ακουσω οτι ακουτε και διακυμανσεις της ταξης του +/- 0.1 db με τετοιες η αλλες κεφαλες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.287
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top