Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
71
Reaction score
299
Ο παραλληλισμός είναι ατυχής. Οι flatearthers είναι ηλίθιοι που υποσκάπτουν την αποτελεσματικότητα του εκπαιδευτικού συστήματος, οι ενάντιοι στον εμβολιασμό είναι ευθέως επικίνδυνοι για την εθνική ασφάλεια, ενώ οι δικάναλοι είναι απλώς καταναλωτές που αρέσκονται ή βαριούνται, ή στερούνται του χώρου, ή συναντούν ενδοοικογενειακά εμπόδια, ή δυσπιστούν, ή έχουν κολλήσει σε μια κατάσταση αρμόζουσα σε αμόρφωτο επιδειξιομανή με λεφτά, ή, σε άλλες περιπτώσεις, σε μια κατάσταση διαρκούς αναβλητικότητας, ή ό,τι άλλο.

Πάντως, ορμώμενος από το ψευδώνυμό σας, κι αυτό τούτο το δικάναλο ήταν κατακριτέο υπό το πρίσμα της Internationale situationniste τότε. Απλώς, σήμερα είναι παλιό και κατεστημένο. Αυτό είναι όλο.
Δεν έγινε από εμένα ο παραλληλισμός τούτος όμως - φυσικά, τον βρίσκω και εγώ εντελώς αδόκιμο. Όλοι αυτοί οι λόγοι που αναφέρεις ισχύουν. Το θέμα είναι να μην ταυτίζονται όσοι παραμένουν δικάναλοι με τον αμόρφωτο επιδειξιομανή νεόπλουτο, γιατί από τέτοιος γεμάτος είναι ο τόπος και όχι μόνο στο audio. Ή μήπως ο πολυκάναλος (έτσι θα μιλάμε πιά;) είναι εγγενώς θωρακισμένος απέναντι σε αυτές τις συμπεριφορές και είναι έμφυτο χαρακτηριστικό των κακόμοιρων των stereophile;

Αυτό σχετικά με την Καταστασιακή Διεθνή δεν το γνώριζα, οφείλω να ομολογήσω! Οπαδός του πολυκάναλου και ο Ντεμπόρ λοιπόν; Τι να πω, τον είχα για πιο παλαιών αρχών τύπο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Πώς πέθαναν ο Μάϊλς και ο Μάρλευ;
Πέθαναν, θάφτηκαν, τους φάγανε τα σκουλήκια, συναυλίες live δε δίνουν πλέον, δε μπορείς να πας να τους ακούσεις...

Μάλλον προβλήματα υπάρχουν στην συνενόηση μεταξύ μας μου φαίνεται, ε; :p

Πριν έλεγες:

αντί να πάω εγώ στην συναυλία, την φέρνω στο σαλόνι μου - ε, και δεν τα δίνω τα 15 χιλιάρικα που θα μου χρειαστούν για το στήσιμο της ηχοσφαίρας σε συναυλίες ανά την Ευρώπη και κάθομαι και ακούω μουσική σπίτι αξιοπρέπως από ένα σωστά στημένο δικάναλο σύστημα; Προτεραιότητες, ιεραχήσεις και επιλογές είναι όλα αυτά.
και σε αυτό που είπες σου απάντησα πως δε μπορείς να πας σε συναυλίες πεθαμένων, και πως οι σκέψεις σου περί διάθεσης των χρημάτων σε ηχοσύστημα ή συναυλίες, δεν αλλάζει το θεωρητικό υπόβαθρο του ηχοσυστήματος, τώρα το αντ-επιχείρημα είναι ότι ζουν ανάμεσά μας μέσω της μουσικής τους...:D

Εντάξει, όπως νομίζεις.:gotcha:
Αυτός ο διάλογος όμως δεν έχει λογικό ειρμό, και βαριέμαι να συνεχίσω να σχολιάζω τζάμπα παραλογισμούς, αφού κατά βάση δε διαφωνούμε στο "τεχνικά ορθό", και μένα μόνο αυτό με ενδιαφέρει, οι προεκτάσεις περί ψυχιατρικής και φαρμακευτικής αγωγής με αφήνουν παγερά αδιάφορο, όπως και η οποιαδήποτε κριτική σε άλλους τομείς πέραν του όντιο, υπό του πρίσματος του Χάι φάι, της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. Βρείτε ψυχίατρο ή έστω ψυχολόγο να πείτε τον πόνο σας, εδώ δεν κάνω τέτοια συζήτηση. :D:p
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.237
Reaction score
27.043
απόπειρα ιδεολογικοποίησης της συζήτησης
υποτιθέμενη επιστημονική αντικειμενικότητα, στα αδιάψευστα τεκμήρια της επιστήμης της ακουστικής ή της Φυσικής
Δεν υπάρχει "υποτιθέμενη επιστημονική αντικειμενικότητα", αν είναι δυνατόν!! Υπάρχει μόνο η Φύση και οι αδυσώπητοι κανόνες της. Η επιστήμη της Φυσικής (και της Ακουστικής, που είναι υποενότητά της και όχι διαφορετική επιστήμη) ερμηνεύει με μαθηματικούς τύπους τους κανόνες της φύσης. Οτιδήποτε άλλο είναι "ιδεολογικοποίηση", ΟΧΙ η εφαρμογή των μαθηματικών της επιστήμης...
[DOUBLEPOST=1563752075][/DOUBLEPOST]Και τι σε χαλάει μια παραπάνω ειδικότητα γιατρέ μου? 8-) :roflmao: :roflmao:
[DOUBLEPOST=1563752266][/DOUBLEPOST]
βρείτε ψυχίατρο ή έστω ψυχολόγο να πείτε τον πόνο σας, εδώ δεν κάνω τέτοια συζήτηση. :D:p
 

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Πέθαναν, θάφτηκαν, τους φάγανε τα σκουλήκια, συναυλίες live δε δίνουν πλέον, δε μπορείς να πας να τους ακούσεις...

Μάλλον προβλήματα υπάρχουν στην συνενόηση μεταξύ μας μου φαίνεται, ε; :p

Πριν έλεγες:



και σε αυτό που είπες σου απάντησα πως δε μπορείς να πας σε συναυλίες πεθαμένων, και πως οι σκέψεις σου περί διάθεσης των χρημάτων σε ηχοσύστημα ή συναυλίες, δεν αλλάζει το θεωρητικό υπόβαθρο του ηχοσυστήματος, τώρα το επιχείρημα είναι ότι ζουν ανάμεσά μας μέσω της μουσικής τους...

Εντάξει, όπως νομίζεις.
Αυτός ο διάλογος δεν έχει λογικό ειρμό όμως, βαριέμαι να συνεχίσω να σχολιάζω τζάμπα παραλογισμούς, αφού κατά βάση δε διαφωνούμε στο "τεχνικά ορθό", και μένα μόνο αυτό με ενδιαφέρει, οι προεκτάσεις περί ψυχιατρικής και φαρμακευτικής αγωγής με αφήνουν παγερά αδιάφορο, όπως και η οποιαδήποτε κριτική σε άλλους τομείς πέραν του όντιο. Βρείτε ψυχίατρο ή έστω ψυχολόγο να πείτε τον πόνο σας, εδώ δεν κάνω τέτοια συζήτηση. ;)
Φαίνεται πως η αίσθηση σου του χιούμορ και της ειρωνείας δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη και οξυμμένη όσο το ακουστικό σου αισθητήριο - αν υποθέσουμε πως η ναρκισσιστική διαφήμιση του εαυτού σου που κάνεις εδώ μέσα έχει κάποιο αντίκρισμα στην "πραγματική ζωή".

Δεν έχω κανένα πόνο, φίλε μου, παρά μόνο στα αυτιά μου από το άθλιο δικάναλο σύστημα που επιμένω να πασπατεύω ως ανορθόλογος τεχνοφοβικός βλάκας κάθε βράδυ πριν πάω για ύπνο. Ασφαλώς δεν υφίσταται εκ μέρους μου διαφωνία επί του τεχνικά ορθού, εξού και δεν παρέθεσα κανένα τέτοιο επιχείρημα· επί άλλης βάσης εδράζεται η αντίθεση και η απαρέσκεια μου.

Μείνε λοιπόν με το εξόχως ανορθολογικό ιδεολόγημα του επιστημονισμού που υπερασπίζεσαι, ούτως ή άλλως θα ήταν αφελές να πιστεύει κανείς ότι ένας χώρος κατ' εξοχήν συνδεδεμένος με την τεχνολογική καινοτομία όπως αυτός του audio, θα παρέμενε απρόσβλητος από το πώς κατανοεί ο μέσος άνθρωπος τις νέες τεχνολογίες. Εγώ δεν επιλέγω ούτε την οπισθοδρομική τεχνοφοβία ούτε τον άκρατο και άκριτο ενθουσιασμό με την όποια νέα τεχνολογική εξέλιξη. Εσείς αντιλαμβάνεστε την κατάσταση και τις διαθέσιμες επιλογές αυστηρά μέσα στο πλαίσιο ενός τέτοιου μανιχαϊστικού είτε-είτε, συνοδεία πάντα της γνωστής, τυπικά αγγλοσαξωνικής, πραγματιστικής πίστης (ω ναι, πίστη όπως και κάθε άλλη είναι!) στην αδιαμφισβήτητη παντοδυναμία του τεχνικά ορθού. Απορώ, και την μουσική σας έτσι την επιλέγετε; Αν ο άλλος δεν είναι τεχνικά σωστός παίχτης απορρίπτεται συλλήβδην; Ε, άκου τότε μόνο Gilmour και Petrucci, να πούμε, στο σωστό πολυκάναλο σέταπ, αφού όλα τα άλλα είναι για τον ψυχολόγο και την φιλοσοφία, όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ (καθόλου δηλαδή). Τι στενομυαλιά, θεέ μου, μπορεί να ακούς σε πολυκάναλο, αλλά πραγματικά η σκέψη σου είναι mono, εντελώς mono, πιο παλιακό mono πεθαίνεις!
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Μια φράση μου έρχεται συνέχεια στο μυαλό όταν ακούω / διαβάζω "διανοούμενους" τύπου γιανναρά, ντεριντά κλπ.

"Λεξιλαγνεί λες και τον παίζει"...
Liako-StarsR.gif
:rofl::rofl::rofl::fuckyou::fuckyou::fuckyou:


...
που επιμένω να πασπατεύω ως ανορθόλογος τεχνοφοβικός βλάκας κάθε βράδυ πριν πάω για ύπνο ...

Το καταλάβαμε... :p
[DOUBLEPOST=1563753816][/DOUBLEPOST]ΥΓ.
Τρολλιά / κατασκεύασμα κατά 99%.
 
Last edited:

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Τι να κάνουμε, κύριε μου, δεν διαθέτουμε όλοι την γνήσια λούμπεν, υποκοσμιακή ψυχοσύνθεση του πορτιέρη σε τριτοκλασάτο κλαμπ της επαρχίας, έτσι όπως διακρίνεται στον δικό σας λόγο εδώ! Σκεφτήκατε μήπως ποτέ ότι ενδεχομένως ευθύνονται οι άκρως περιορισμένες διανοητικές σας δυνατότητες για την εντύπωση που αποκομίζετε από τους εν λόγω "διανοούμενους" (φυσικά με εισαγωγικά, αφού ξέρει ο νεοέλληνας ποιά είναι η αληθινά πρωτότυπη σκέψη και ποιοί ποζάρουν αυτάρεσκα μπροστά στον καθρέφτη).
 

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Δεν υπάρχει "υποτιθέμενη επιστημονική αντικειμενικότητα", αν είναι δυνατόν!! Υπάρχει μόνο η Φύση και οι αδυσώπητοι κανόνες της. Η επιστήμη της Φυσικής (και της Ακουστικής, που είναι υποενότητά της και όχι διαφορετική επιστήμη) ερμηνεύει με μαθηματικούς τύπους τους κανόνες της φύσης. Οτιδήποτε άλλο είναι "ιδεολογικοποίηση", ΟΧΙ η εφαρμογή των μαθηματικών της επιστήμης...
[DOUBLEPOST=1563752075][/DOUBLEPOST]Και τι σε χαλάει μια παραπάνω ειδικότητα γιατρέ μου? 8-) :roflmao: :roflmao:
[DOUBLEPOST=1563752266][/DOUBLEPOST]
Η πρόταξη των τεχνικών παραμέτρων και της επιστημονικής οπτικής (όχι μόνο για συστήματα πιστής αναπαραγωγής μουσικής/ήχου, αλλά γενικότερα) ως θεμελιωδών, ως αυτών που έχουν τον πρώτο, τον τελευταίο και όλο και συχνότερα τον μόνο λόγο, είναι μία ιδεολογικά φορτισμένη στάση και ως τέτοια οφείλει να αντιμετωπίζεται. Δεν υπάρχει επιστήμη που δεν καταφάσκει, λιγότερο ή περισσότερο, εμφανώς ή υπόρρητα, σε κάποια οντολογική παραδοχή για την ουσία της πραγματικότητας (π.χ. ο φυσικαλισμός και ο υλισμός) και αρνείται κάποια άλλη, χωρίς βέβαια αυτές οι ίδιες οι μεταφυσικές (με την φιλοσοφική έννοια) δεσμεύσεις να αποτελούν ποτέ αντικείμενο της επιστημονικής έρευνας ή να είναι με κάποιον τρόπο εμπειρικά ελέγξιμες. Εδώ εμφιλοχωρούν, λοιπόν, πλείστα όσα εξωεπιστημονικά στοιχεία, ακριβώς στον πυρήνα αυτού που μόνο στον αφελή θετικιστή φαντάζει ως το καθαρό, ανέπαφο, αδιαμφισβήτητο βασίλειο της αντικειμενικότητας.

Το προβληματικό για μένα είναι οι αξιώσεις καθολικότητας και αποκλειστικότητας που εκφέρει ο επιστημονικός λόγος, και όχι αυτά καθ' εαυτά τα πορίσματα της Ακουστικής (ως υποενότητα της Φυσικής, ευχαριστώ για την διόρθωση) ή όποιου άλλου επιστημονικού κλάδου, που ασφαλώς οφείλει ο καθένας να λάβει υπόψιν και να αξιοποιήσει. Από αυτό όμως μέχρι το σημείο του να υιοθετούμε την αποστειρωμένη, αγοραία επιστημονίστικη (κατά την γνώμη μου) άποψη ότι μόνο οι τεχνικές μετρήσεις και οι ποσοτικοποιημένες παράμετροι μας ενδιαφέρουν και όλα τα υπόλοιπα είναι η υποκειμενική μπαλαφάρα του καθενός, υπάρχει άβυσσος ολόκληρη.

Φοβάμαι όμως ότι το διαλύουμε σιγά σιγά (τάχιστα δηλαδή) το θρεντ, και ευθύνομαι σαφώς και εγώ γι' αυτό, οπότε σταματάω εδώ.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Η πρόταξη των τεχνικών παραμέτρων και της επιστημονικής οπτικής (όχι μόνο για συστήματα πιστής αναπαραγωγής μουσικής/ήχου, αλλά γενικότερα) ως θεμελιωδών, ως αυτών που έχουν τον πρώτο, τον τελευταίο και όλο και συχνότερα τον μόνο λόγο, είναι μία ιδεολογικά φορτισμένη στάση και ως τέτοια οφείλει να αντιμετωπίζεται. Δεν υπάρχει επιστήμη που δεν καταφάσκει, λιγότερο ή περισσότερο, εμφανώς ή υπόρρητα, σε κάποια οντολογική παραδοχή για την ουσία της πραγματικότητας (π.χ. ο φυσικαλισμός και ο υλισμός) και αρνείται κάποια άλλη, χωρίς βέβαια αυτές οι ίδιες οι μεταφυσικές (με την φιλοσοφική έννοια) δεσμεύσεις να αποτελούν ποτέ αντικείμενο της επιστημονικής έρευνας ή να είναι με κάποιον τρόπο εμπειρικά ελέγξιμες. Εδώ εμφιλοχωρούν, λοιπόν, πλείστα όσα εξωεπιστημονικά στοιχεία, ακριβώς στον πυρήνα αυτού που μόνο στον αφελή θετικιστή φαντάζει ως το καθαρό, ανέπαφο, αδιαμφισβήτητο βασίλειο της αντικειμενικότητας.

Το προβληματικό για μένα είναι οι αξιώσεις καθολικότητας και αποκλειστικότητας που εκφέρει ο επιστημονικός λόγος, και όχι αυτά καθ' εαυτά τα πορίσματα της Ακουστικής (ως υποενότητα της Φυσικής, ευχαριστώ για την διόρθωση) ή όποιου άλλου επιστημονικού κλάδου, που ασφαλώς οφείλει ο καθένας να λάβει υπόψιν και να αξιοποιήσει. Από αυτό όμως μέχρι το σημείο του να υιοθετούμε την αποστειρωμένη, αγοραία επιστημονίστικη (κατά την γνώμη μου) άποψη ότι μόνο οι τεχνικές μετρήσεις και οι ποσοτικοποιημένες παράμετροι μας ενδιαφέρουν και όλα τα υπόλοιπα είναι η υποκειμενική μπαλαφάρα του καθενός, υπάρχει άβυσσος ολόκληρη.

Φοβάμαι όμως ότι το διαλύουμε σιγά σιγά (τάχιστα δηλαδή) το θρεντ, και ευθύνομαι σαφώς και εγώ γι' αυτό, οπότε σταματάω εδώ.
- δεν μπορώ να συμφωνήσω, συγνώμη. - Αυτό που ονομάζεις " επιστημονική οπτική " , είναι Τρόπος Σκέψης. - και ΔΕΝ υπάρχει άλλος - απλά δεν σκέφτεσαι.
- δεν μένω κι εγώ προφανώς στα περιορισμένα δικά μας εδώ μέσα.
- προσωπικά επίσης δεν πιστεύω στην υποκειμενικότητα - η συμπεριφορά μας εξηγείται αντικειμενικά. 'Οπως όλα. Το προσπάθησαν οι ψυχαναλυτές ( να τεκμηριώσουν επιστημονικά την συμπεριφορά), αλλά δεν τους βγαίνει, γιατί το θέμα είναι πολυπαραγοντικό και έχουν μηδενικά εργαλεία για να το κάνουν - Τους λυπάμαι. Όπως και όσουν διατυμπανίζουν ότι οι κοινωνικές "επιστήμες ", είναι επιστήμες. Δεν είναι. Τουλάχιστον με τα σημερινά εργαλεία που διαθέτουν. Με όπλο μόνο την στατιστική, δεν πας και πολύ μακριά. Ίσως μέχρι το περίπτερο.
- πάρε το παρακάτω διάγραμμα, αυτό είναι η αρχή, - και το τέλος. Όλες οι πραγματικές επιστήμες, αυτό έχουν και πορεύονται. - Και το βρίσκω έξοχο.
- αυτό έχουμε σαν manual, αρκετοί εδώ μέσα. Και καλά κάνουμε.

The_Scientific_Method_as_an_Ongoing_Process.svg.png


- τέλος, είσαι άδικος με τον Ear - να σου θυμίσω την ΠΡΩΤΗ ανάρτηση αυτού του νήματος:

- ειδικά την τελευταία παράγραφο:

" Εδώ θα ήθελα όλοι μαζί να αναλύσουμε τεκμηριωμένα (pdf) αλλά και εμπειρικά, δια ακροάσεων, την υπάρχουσα αποδεδειγμένη θεωρία, αλλά και τις εντυπώσεις ακρόασης από αξιόλογα και σωστά στημένα πολυκάναλα ηχοσυστήματα χώρους που έτυχε ο καθείς να ακούσει. "

- όλοι αυτοί που μπήκαν εδώ να εναντιωθούν / χλευάσουν / ειρωνευτούν/ με τον ένα ή άλλο τρόπο, γιατί μπήκαν?
- ακόμη περισσότερο, μετά γιατί νιώθουν θιγμένοι?
- πες μας που διαφωνείς με την τάδε παράγραφο του .pdf, απόδειξέ το (πολύ δύσκολο έως αδύνατο για όλους μας), έστω και στα γρήγορα, ρίξε ένα άλλο paper από κάποιον άλλο σοβαρό επιστήμονα του χώρου, με τον οποίο συμφωνείς, ή έστω πες μας αν άκουσες τέτοια πολυκάναλα συστήματα, και ποια είναι η δικιά σου εμπειρία.
- όλοι τσιμπάτε με τον - ολίγον εκνευριστικό είναι η αλήθεια :rolleyes: - τίτλο του νήματος, και μετά μπαίνετε να γράψετε, 50 σελίδες μετά την πρώτη ανάρτηση, γιατί δεν έχει πεθάνει ο δικάναλος ήχος.
- αστεία πράγματα.

Προφανώς όλοι μας έτσι ξεκινήσαμε κάποτε.
2 ηχεία κει μπροστά, και η μουσική να ρέει.

Σιγά σιγά όμως, πέρασε η δεκαετία του '70 και μας αγγίζει πχιά το 2020, που ήταν τίτλος ταινιών επιστημονικής φαντασίας κάποτε, πέρασαν τα χρόνια...

Τώρα πια είναι παρών ο πολυκάναλος ήχος σε διάφορα φορμά, και υλοποιημένος σε πολλά σπίτια, με δόκιμο ή αδόκιμο τρόπο.

Τι γίνεται όμως με τη δικάναλη παρακαταθήκη του παρελθόντος;

Προφανώς οι παλιότεροι θαμώνες μας έχετε ψιλοβαρεθεί να σας λέμε να πάτε σε πολυκάναλο σετάπ, ακόμα και για το γνωστό παλιό δικάναλο διαθέσιμο υλικό, και κατά βάση τις ισχύουσες αποδεδειγμένες θεωρίες στο audio περί του θέματος τις έχετε δει οι περισσότεροι, αφού συχνά πυκνά δίνονται αναφορές σε μελέτες γνωστών μεγάλων ονομάτων.

Εδώ θα ήθελα όλοι μαζί να αναλύσουμε τεκμηριωμένα (pdf) αλλά και εμπειρικά, δια ακροάσεων, την υπάρχουσα αποδεδειγμένη θεωρία, αλλά και τις εντυπώσεις ακρόασης από αξιόλογα και σωστά στημένα πολυκάναλα ηχοσυστήματα χώρους που έτυχε ο καθείς να ακούσει.

Πάμε λοιπόν! ;)
 
Last edited by a moderator:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
πού ακριβώς σταματάει όλος αυτός ο νευρωτικός ψυχαναγκασμός
Ψυχαναγκααμος είναι μόνο αν τον βλέπεις έτσι. Όχι μόνο στο Audio. Παντού.
Χώρια που από το έναν νταβά πήγαμε στον άλλο τώρα, των μετρήσεων, των pdf, των αποκρίσεων συχνότητας, των ισοσταθμιστών και πάει λέγοντας.
Αν η εξέλιξη είναι νταβάς, κάτι λάθος βλέπεις.
Και ίσως κάπου εδώ να μπαίνει και η ρημάδα η αναβλητικότητα και τα ισοπεδώνει όλα.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οι συνθήκες θανάτου του Bob Marley είναι πάντως πολύ διδακτικές ως προς το θέμα που πραγματευόμαστε εδώ...

Ως μάρτυρας του Ιεχωβά δεν δεχόταν την πλήρη εφαρμογή συγκεκριμένων ιατρικών πράξεων που θα μπορούσαν να του είχαν σώσει τη ζωή.

Ανάλογα κολλήματα και κωλύματα έχουν και οι μάρτυρες του...δικάναλου.:sneaky:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Είδες τη έκαναν τα περιοδικά τόσα χρόνια; Λάθος εκπαίδευση, λάθος συμπεράσματα.
Απλές εφαρμογές φυσικής έχουν γίνει τελετές μύησης στο άγνωστο. Το άγνωστο συμφέρει, αφού. $$$$$$$$$$

Αντί να ασχοληθούμε με τα ηλεκτρικά οχήματα, σπαταλάμε χρόνο, χρήμα και ενέργεια για να καταλάβουμε γιατί η Ferrari δεν καίει κάρβουνο.

Question everything θα πρότεινα. Τίποτα από αυτά που μάθαμε στο παρελθόν δεν είναι σίγουρο ότι είναι σωστά. Αυτά όμως είναι η βάση για όλες μας τις αποφάσεις. Είναι σωστές;
 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Μια φράση μου έρχεται συνέχεια στο μυαλό όταν ακούω / διαβάζω "διανοούμενους" τύπου γιανναρά, ντεριντά κλπ.

Ο Γιανναρας εντος εισαγωγικων διανοουμενος ενταγμενος στην αποδομηση μαζι με τον Ντεριντα...
Αυτα παθαινεις οταν αφηνεις τα αρθρωματα για να ασχοληθεις με την φιλοσοφια.
 
Last edited:




Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Σιγά μην έπαιρνε και...mercedes,όπως εκείνη που τραγουδούσε κάποτε η Janis Joplin.
Ξερω τι λεω θειο...Δεν ηταν τυχαιο το σχολιο μου στον Πετρο.:p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.399
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top