Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εσύ δε με προσκάλεσες να μπω σε φόρουμ και να του πω ότι η ταύτισή του είναι ατυχής; Τελικά δεν τα ταυτίζει;
Την λέξη “ταύτιση” την επέλεξες εσύ, στο ποστ https://www.avsite.gr/forum/threads/Ο-θάνατος-του-δικάναλου-σετάπ-και-γιατί.171987/page-64#post-2459158

Εγώ σου εξήγησα πως βλέπω την βελτίωση των φορμάτ απο mono σε stereo, και έπειτα σε multichannel και σε immersive. Βήματα προόδου είναι.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μια στιγμή να κατανοηθεί αυτό το στοιχείο...Δηλαδή όσα συστήματα χρησιμοποιούν sub πρέπει να έχουν διάφορα ατοπήματα τα οποία τα sub θ'αποπειρώνται να συγκαλύψουν;

Και κατ'επέκτασιν,setup όπως λ.χ. το δικό σου θα στερείται διακριτών ατοπημάτων;
Εννοείται ότι οι συστοιχίες έχουν...επικαλυπτικο σκοπό;).
Και ναι, το δικό μου setup, στερείται διακριτών ηχητικών ατοπηματων που να απαιτούν.. συγκάλυψη:)
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στο προπύργιο της διεθνούς χαϊεντοσυνης, στην έκθεση hi end του Μονάχου, εν μέσω χιλιάδων πικάπ και καλωδίων, αντικραδασμικων και υποστηρικτικών καβλωδίων, υπήρξαν δύο πολυκαναλα σεταπ, μόνο δύο που άξιζαν τον κόπο, εκ των οποίων το ένα ιμερσιβ, της pmc. Το άλλο, απλώς γ@μουσε το σύμπαν όλο, από την Γκετ Χάρντ.

Τα σχόλια σε διεθνές επίπεδο για τα 2 αυτά συστήματα, είναι διθυραμβικά, από όλους ανεξαιρέτως. Όλους.

Τι δε καταλαβαίνετε;
Τι κάνετε πως δε καταλαβαίνετε;
Γιατί τέτοιος στρουθοκαμηλισμός;
Μάλιστα..
Δηλαδή στη Μέκκα του hiend μόνο 2 πολυκαναλα παίζανε καλά....
Αυτό που δε μας είπες, είναι πόσα πολυκαναλα παίζανε χειρότερα από τα δικαναλα που έτυχε να ακούσεις στο Μόναχο...;);)
Αν μόνο 2 πολυκαναλικα setupτων αρκετών δεκάδων χιλιάδων ευρώ παίξανε καλύτερα από τα κλασσικά δικαναλα, δε το λες και "ο θάνατος του δικαναλου σεταπ και γιατί":drinks:
[DOUBLEPOST=1563886288][/DOUBLEPOST]
Το έχεις μετρήσει και το λες;
Ήσουν, και είσαι καλεσμένος να το διαπιστώσεις με το αυτιά σου;)
 

A

amoustakas

Guest
Μάλιστα..
Δηλαδή στη Μέκκα του hiend μόνο 2 πολυκαναλα παίζανε καλά....
Αυτό που δε μας είπες, είναι πόσα πολυκαναλα παίζανε χειρότερα από τα δικαναλα που έτυχε να ακούσεις στο Μόναχο...;);)
Αν μόνο 2 πολυκαναλικα setupτων αρκετών δεκάδων χιλιάδων ευρώ παίξανε καλύτερα από τα κλασσικά δικαναλα, δε το λες και "ο θάνατος του δικαναλου σεταπ και γιατί":drinks:
Μην τον παραφράζεις. Αυτό που έγραψε ήταν ότι μόνο αυτά τα 2 πολυκάναλα σεταπ αξίζανε πραγματικά. Όλα τα υπόλοιπα (πολυκάναλα) και εννοείται όλα τα dual mono δεν αξίζανε.
[DOUBLEPOST=1563886538][/DOUBLEPOST]
Στο προπύργιο της διεθνούς χαϊεντοσυνης, στην έκθεση hi end του Μονάχου, εν μέσω χιλιάδων πικάπ και καλωδίων, αντικραδασμικων και υποστηρικτικών καβλωδίων, υπήρξαν δύο πολυκαναλα σεταπ, μόνο δύο που άξιζαν τον κόπο, εκ των οποίων το ένα ιμερσιβ, της pmc. Το άλλο, απλώς γ@μουσε το σύμπαν όλο, από την Γκετ Χάρντ.

Τα σχόλια σε διεθνές επίπεδο για τα 2 αυτά συστήματα, είναι διθυραμβικά, από όλους ανεξαιρέτως. Όλους.

Τι δε καταλαβαίνετε;
Τι κάνετε πως δε καταλαβαίνετε;
Γιατί τέτοιος στρουθοκαμηλισμός;
Πόσο κοστίζανε αυτά τα συστήματα;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μην τον παραφράζεις. Αυτό που έγραψε ήταν ότι μόνο αυτά τα 2 πολυκάναλα σεταπ αξίζανε πραγματικά. Όλα τα υπόλοιπα (πολυκάναλα) και εννοείται όλα τα dual mono δεν αξίζανε.
[DOUBLEPOST=1563886538][/DOUBLEPOST]

Πόσο κοστίζανε αυτά τα συστήματα;
Δε παραφράσω τίποτε και κανέναν.
Και... Εννοείται πως...δεν εννοείται ότι όλα τα dual mono δεν αξιζανε και όλα τα άλλα πολυκαναλα παίζανε καλύτερα...
Μετά λες ότι εγώ παραφραζω:dance2::dance2:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
το ελα να ακουσεις, σε ενα φορουμ, δεν πολυστεκεται σαν επιχειρημα (τουλαχιστων οχι παντα), ειναι σαν να λες σε θυληκο ειμαι πολυ μεγαλος μπαιχτης, ελα να δοκιμασεις, τετχοιο επιπεδο..ουτε στη ζουγκλα δε τα καναμε αυτα..
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε ευχαριστώ για την πρόσκληση. Επειδή όμως δεν εμπιστεύομαι τα αφτιά μου όσο εσύ τα δικά σου, θα φέρω laptop και μικρόφωνο.
Όπως βολεύεται να ακούει ο καθένας:D:D:D, έλα μ ότι θες!
[DOUBLEPOST=1563888426][/DOUBLEPOST]
το ελα να ακουσεις, σε ενα φορουμ, δεν πολυστεκεται σαν επιχειρημα (τουλαχιστων οχι παντα), ειναι σαν να λες σε θυληκο ειμαι πολυ μεγαλος μπαιχτης, ελα να δοκιμασεις, τετχοιο επιπεδο..ουτε στη ζουγκλα δε τα καναμε αυτα..
Η πρόσκληση μου, δεν έχει ίχνος ειρωνείας αν εννοείς αυτό.
Όντως, ο Πέτρος ήταν καλεσμένος, αλλά δεν είχε έρθει και στο πρόσφατο παρελθόν για δικούς του λόγους.
Τώρα, αν η ακρόαση σε μηχανήματα ήχου δε θεωρείται ασφαλής μέθοδος για διεξαγωγή συμπερασμάτων, μπορούμε να ακούσουμε...pdf:):)
Τώρα, ποιός εδώ το παίζει μπηχτης και φονέας μηχανημάτων δικαναλικου ήχου, είναι όντως θέμα προς διερεύνηση..;)
 
Last edited:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μη μπερδεύεσαι. Δεν έρχομαι να ακούσω.
Αυτό έλειπε!
Θα ρωτούσα αν ήσουν άρρωστος!!:p:p
Μετά, μπορούμε να ακούσουμε- μετρήσουμε και το δικό σου setup, και να αναρτήσουμε τα αποτελέσματα εδώ..
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Μη μπερδεύεσαι. Δεν έρχομαι να ακούσω.
Μα τόση επιτυχία τα σουβλάκια του Λεανδρου; Ικανά να παρασύρουν σε ακουστικά αμαρτηματα;

Πέτρο, αυτά τα σουπερ-ντουπερ πολυκαναλα τα έχεις ακούσει ή απλά φτιάχνεται με αυτά που γράφουν οι opinion-leaders του ΑΒσαιτ;
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Αυτό έλειπε!
Θα ρωτούσα αν ήσουν άρρωστος!!:p:p
Μετά, μπορούμε να ακούσουμε- μετρήσουμε και το δικό σου setup, και να αναρτήσουμε τα αποτελέσματα εδώ..
Και μετά να δούμε ποιός την έχει μεγαλύτερη; :laugh:
[DOUBLEPOST=1563889042][/DOUBLEPOST]
Πέτρο, αυτά τα σουπερ-ντουπερ πολυκαναλα τα έχεις ακούσει ή απλά φτιάχνεται με αυτά που γράφουν οι opinion-leaders του ΑΒσαιτ;
Έχω στο σπίτι.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
........ Επειδή όμως δεν εμπιστεύομαι τα αφτιά μου όσο εσύ τα δικά σου, θα φέρω laptop και μικρόφωνο.
Πέτρο… ένα μικρόφωνο αρκεί για ασφαλή συμπεράσματα?

.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και μετά να δούμε ποιός την έχει μεγαλύτερη; :laugh:
[DOUBLEPOST=1563889042][/DOUBLEPOST]

Έχω στο σπίτι.
Όχι Πέτρο, απλά,
Για να έχει λόγο ύπαρξης μια μέτρηση, θα πρέπει να υπάρχει και μια σύγκριση..
Μιας και δε βλέπω άλλο τρόπο άμεσης σύγκρισης δικαναλου με πολυκαναλου για αυτό στο προτείνω..
Μαζί στο δρόμο που χάραξαν οι μετρήσεις!:)
 

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Νομίζω ότι χρειάζονται φωτογραφίες από το ηχοσύστημα-χώρο του πίτα γύρο.

Να δούμε γιατί ταλαιπωριέται ο άνθρωπος τα βράδια κι αποζητά τις τρίχες μου.

Υποθέτω ότι είναι ακριβότερο σεταπ του μέσου όρου των δικαναλων χαιενταδων εδώ μέσα, σίγουρα ακριβότερο του φτηνού δικού μου σεταπ, καθότι γω φτωχός άνθρωπος είμαι και τα 11 ηχεία μου, μου κόστισαν λιγότερο από το 1/3 των 2 ηχείων του γκεομιατ και όσο περίπου τα 2 ηχεία του Γκόνη, ενώ το δωμάτιο που νοικιάζω στο αρχιδισταν άιλαντ είναι με 30€ τη νύχτα, χωρίς πισίνα. :p

Παλιοζηλιαρες κακοκαμηθένες ζάμπλουτες παιδί μου, τι να τις κάνεις που κωλοτρίβονται.:D

Έλα πίτα γύρο, βάλε φωτογραφίες, να σε βοηθήσουμε να το ξεπεράσεις το πρόβλημά σου!
Κατόπιν πανδήμου απαιτήσεως και αφού, θαρρώ, η αγωνία έχει εκτοξευτεί στα ύψη, επισυνάπτω και εγώ 2 φωτογραφίες από το, σαφώς ακριβότερο από τον μέσο όρο των δικάναλων χαϊεντάδικων [δικάναλο= hi-end, λέει ο αυτοανακηρυχθείς ηγετίσκος και ινστούχτορας σας, παιδιά· έχει κανείς κανένα πρόβλημα με τις ετοιματζίδικες, εύκολες ταυτίσεις; "α πα πα, εμείς ταπεινοί οπαδοί είμαστε, καλέ, ό,τι πουν οι ψωνισμένοι φυρερίσκοι του audio!"] σετάπ, σύστημα μου.

Στην πρώτη έχω ένα μικρό πικαπάκι, να ακούω τα foxtrot δισκάκια μου, με ενσωματωμένη λαμπίτσα (όχι από τις χαϊεντάδικες, τις άλλες!) από πάνω γιατί με προδίδει και η όραση μου τελευταία, από την πολύ μνησικακία και τον κρυφό, ζηλόφθονο θαυμασμό για όσους έχουν πολυκάναλο. Στην δεύτερη έχει απομακρυνθεί το πλατώ, και έχει τοποθετηθεί εκλεκτή επιλογή κόκκινων αυστηρά κρασιών και ενός σετ κρασοπότηρων κρυστάλλου βοημίας που κληρονόμησα ο δύστυχος από την κακομοίρα την γιαγιά μου, που ούτε την λειψή, κουτσουρεμένη, τεχνικά τόσο "λίγη" εντέλει εμπειρία του στέρεο δεν πρόλαβε καλά-καλά να χαρεί. Τα δύσκολα, μοναχικά βράδια μου τα περνώ φυσικά συντροφιά άλλων δύσμοιρων, δικάναλων υπάρξεων, με το ραδιοφωνάκι grundig ανοιχτό σε χαμηλές εντάσεις να πλαισιώνει νοσταλγικά και μελαγχολικά τους αναστεναγμούς και την αίσθηση μας της έκπτωτης, ξεπεσμένης αριστοκρατίας του στέρεο . Αχ!

 

Attachments



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Που ειναι ο ΜΗ ... οταν τον χρειαζεσαι xD αν και ο τυπος ειναι γενικοτερα κινδυνος θανατος..
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Και έπειτα μου λένε οτι δεν ακούμε και με τα μάτια.Τα σάλια μου τρέχουν με αυτή την φωτογραφία
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο νομίζω. Και ακούμε και αγοράζουμε και τρώμε και τα πάντα κάνουμε με τα μάτια.
 
Last edited:

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Αυτός ο καημός του μουσικόφιλου που πρέπει να του κολακέψω το ηχοσύστημα για να έχει ψηλά το κεφάλι, περήφανος για τα θετικά σχόλια του ear για το ηχοσύστημα που έχει, με ξεπερνά.

Ο μουσικόφιλος.


:lolsign::lolsign::lolsign:


Γελοιοδέστερα του γελοίου. :cool:
εμενα με ενδιαφερει να μαθω ποσο την εχει....
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top