Minidsp+dac/streamer+Dirac σε μια συσκευή.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγώ πάντως και συγχωρηστε με αν γράφω κοτσάνα, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η όντως ενδιαφέρουσα συσκευή χαρακτηρίζεται και dac.
Πού ακριβώς κάνει τη μετατροπή σε αναλογικό σήμα και από ποια έξοδο το βγάζει?
Γράφεις κοτσάνα
 




Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εγώ πάντως και συγχωρηστε με αν γράφω κοτσάνα, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η όντως ενδιαφέρουσα συσκευή χαρακτηρίζεται και dac.
Πού ακριβώς κάνει τη μετατροπή σε αναλογικό σήμα και από ποια έξοδο το βγάζει?
Νομίζω ότι μπερδεύτηκες με την παράθεση των μετρήσεων για το SHD από το AVS και το video για το SHD Studio. Υπάρχουν 2 εκδόσεις. Το studio δεν έχει dac και είναι streamer+dirac με ψηφιακές εξόδους (900$) και το σκέτο SHD είναι το ίδιο + dac (1200$).
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Νομίζω ότι μπερδεύτηκες με την παράθεση των μετρήσεων για το SHD από το AVS και το video για το SHD Studio. Υπάρχουν 2 εκδόσεις. Το studio δεν έχει dac και είναι streamer+dirac με ψηφιακές εξόδους (900$) και το σκέτο SHD είναι το ίδιο + dac (1200$).
Ναι ,όταν έγραψα το μήνυμα είχα δει το το βιντεάκι με το Studio.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Σήμερα ανακοινώθηκε και το Dirac 2.0 compatibility καθώς και μικρο-αλλαγές στο software.
Για τους ενδιαφερόμενους να αγοράσουν, πρόσθεσαν και wifi στα νέα κομμάτια που δεν είχε.
Επίσης στο newsletter κάνουν λόγο για άμεσο update στο Volumio (που δεν είναι και το καλύτερο s/w που έχω χρησιμοποιήσει) αλλά και νέο "exciting streaming option"...

@wizzy : πάλι από την αρχή τώρα :):)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.866
Reaction score
20.359
Σήμερα ανακοινώθηκε και το Dirac 2.0 compatibility καθώς και μικρο-αλλαγές στο software.
Για τους ενδιαφερόμενους να αγοράσουν, πρόσθεσαν και wifi στα νέα κομμάτια που δεν είχε.
Επίσης στο newsletter κάνουν λόγο για άμεσο update στο Volumio (που δεν είναι και το καλύτερο s/w που έχω χρησιμοποιήσει) αλλά και νέο "exciting streaming option"...

@wizzy : πάλι από την αρχή τώρα :):)
Τι εννοείς "πάλι"; Ακόμα στην αρχή είμαι! :tongue:
Όλα θα γίνουν στην ώρα τους...!;)

Ο @wizzy είναι ο κύριος που τον έπρηξα το συκωτακι να πάρει το studio;
Ναι και μάλιστα όταν παρήγγειλα το miniDSP SHD στην ελληνική αντιπροσωπεία, μου έστειλαν κατά λάθος το SHD Studio. Το επέστρεψα και μου έστειλαν αυτό που είχα παραγγείλει.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Η θεωρία μου για το τέλειο stereo set up είναι

studio (AES 1,2) -> dac -> τελικός ηχεία.
studio (AES 3,4) -> fusion sub

Μετά έχεις.τα εργαλεία για να δοκιμάσεις και τις δύο σχολές.για το σετάρισμα πολλών σαμπ
Ναι και μάλιστα όταν παρήγγειλα το miniDSP SHD στην ελληνική αντιπροσωπεία, μου έστειλαν κατά λάθος το SHD Studio. Το επέστρεψα και μου έστειλαν αυτό που
Το σωστό σου έστειλαν !!!
:roflmao::roflmao::roflmao:
Είδες που το ήξερα :gotcha:
 
Last edited:



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Προσωπικά έχω άχτι από μικρός με τα ηχεία του Wizzy. Μην το ακούσουν οι άλλοι όμως :). Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσε να παίξει
SHD 1 &2 --> τελικός --> B&W
SHD 3&4 --> ενεργά sub
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Ιδανικά πες ότι στέλνεις την ψηφιακια στα φουζιον
Πώς θα γίνει όμως να εχεις volume σωστό (στα φουζιον) αφού δεν μπορείς να τα κάνεις master/slave?
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Γράφω από κινητό και επειδή τα χρυσόψαρα έχουν καλύτερη μνήμη από εμένα στα ονόματα... ο παλαβός με τα άπειρα σχέδια DIY μέχρι ημιενεργα έχει φτιαξει με fusion και σαμπ.
Από το μανιουαλ θυμάμαι ότι τα πολυκαναλα φιουσιον τα κάνεις αλυσίδα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.866
Reaction score
20.359
Προσωπικά έχω άχτι από μικρός με τα ηχεία του Wizzy. Μην το ακούσουν οι άλλοι όμως :). Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσε να παίξει
SHD 1 &2 --> τελικός --> B&W
SHD 3&4 --> ενεργά sub
Αυτό είναι το τελικό σχέδιο. Με τη διόρθωση "τελικοί --> B&W". :) Θα χρειαστώ δύο splitters, εύκολο, ο @PURETONE να είναι καλά!

Γράφω από κινητό και επειδή τα χρυσόψαρα έχουν καλύτερη μνήμη από εμένα στα ονόματα... ο παλαβός με τα άπειρα σχέδια DIY μέχρι ημιενεργα έχει φτιαξει με fusion και σαμπ.
Από το μανιουαλ θυμάμαι ότι τα πολυκαναλα φιουσιον τα κάνεις αλυσίδα.
Αλυσίδα (a.k.a. daisy chain) γίνονται κι άλλα subwoofers, π.χ. το Temblor T10 της Presonus και το καινούριο της Adam (σίγουρα γίνονται κι άλλα, άπειρα, απλά για αυτά τα δύο έψαξα το θέμα).
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.866
Reaction score
20.359
Το splitter που το θες;
Η αλυσίδα θέλει xlr :(
Το SHD έχει τέσσερις (4) εξόδους XLR. Αυτή τη στιγμή, από αυτές τις εξόδους τροφοδοτούνται με σήμα τέσσερις τελικοί, δύο για κάθε ηχείο. Συνεπώς, εάν (όταν!) εντάξω subwoofers στο σύστημα - άρα "μείον" δύο εξόδοι - θα πρέπει να στέλνω σήμα από τις δύο εξόδους σε τέσσερις τελικούς. Ε, πώς θα το κάνω αυτό; Με δύο XLR splitters. :)

Δεν θέλουμε daisy chain τα subs. Πρέπει να γίνει ξεχωριστό eq για το καθένα ;)
Ναι ρε γιατρέ, δεν διαφωνώ. Θα πάρω δύο subs, ξεχωριστό EQ στο καθένα, ΟΚ. Όταν πάρω κι άλλα δύο, θα τα "κολλήσω" στα πρώτα. Πού είναι το κακό; :)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Θεωρητικά μιλώντας.
Για αλυσίδα θες xlr και το μαγικό κουμπί που κάνει γύρω γύρω και ρυθμίζει την φάση 0 - 360.
Σαν αυτό που έχει το παλιό σαμπ του γιατρού ;).
ή
Fusion στην πλάτη για να βάλεις delay και eq ξεχωριστά στο καθένα.

Πρακτικά μιλώντας.
Θα σας πω του χρόνου
Φέτος θα πάρω καινούργιο ποδήλατο :drinks:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top