Βλάβη Marantz sr 7009

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
μα δε μιλάμε για τελευταίο μοντέλο. είναι 5 γενιές πίσω. είμαστε τώρα στον 7013, είχα 7012 πρίν πάω σε pro και δούλευαν άψογα τα hdmi και μπορώ να πω ότι κλείδωνε το σήμα αρκετά πιο γρήγορα από προηγούμενους yamaha που είχα
Και εγώ τον 7012 έχω. Για αυτό ρωτάω.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Παιδιά, άνοιξα το κουτί και τρελάθηκα με τον χαμό και την ακαταστασία που υπάρχει εκεί μέσα. Απορώ πως βγάζουν άκρη οι τεχνικοί. Πολύ πολύπλοκη κατασκευή αφ ενός, ζεσταίνεται υπέρ το δέον, λόγω των καιρικών συνθηκών στην χώρα μας, λογικό να βγάζουν βλάβες. Το μηχάνημα δουλεύει και σε καθημερινή σχεδόν χρήση, τι περιμένετε....

Πάντως σαν κατασκευή εσωτερικά, δεν μου αρέσει καθόλου, προχειροκατασκευή δείχνει, τα ρίχνουν έτσι χύμα όλα μέσα - πως να το πω! Νομίζω ότι το αντίπαλο στρατόπεδο (Yamaha κλπ), βρίσκεται σε καλύτερο στάδιο στο σημείο αυτό!
 

Μηνύματα
1.169
Reaction score
185
Onkyo και Marantz παρουσιάζουν πρόβλημα στην πλακέτα με τα HDMI στο τσιπάκι που είναι πάνω από τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται. Μάλλον θέλει νέα πλακέτα, δυστυχώς
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Για σέρβις λοιπόν από σήμερα.Να δούμε πόσο θα τον κρατήσουν.
Παιδιά, άνοιξα το κουτί και τρελάθηκα με τον χαμό και την ακαταστασία που υπάρχει εκεί μέσα.
Τελικά, τον έστειλες για service ή τον άνοιξες μόνος σου;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Έβαλα στην αρχή φακό από πάνω, πρόσεξα ότι έχει σε ένα σημείο 5 ασφάλειες. Λέω αν είμαι τυχερός, θα έχει καείκάποια. Έτσι τον άνοιξα. Αλλά δυστυχώς.Ολες ήταν ok.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Τώρα, πως με τόσο συμπράγκαλο εκεί μέσα, βγάζουν τόσο αξιόλογο αποτέλεσμα σε ήχο, είναι άξιο προσοχής (Για μηχάνημα h.c. και όχι μόνο)!
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καθε χρονο κατι διορθωνουν Ιακωβε, οπως κανουν ολοι οι κατασκευαστες...
...ο 7011 ειναι αλλο πραμα.

τον εδωσες για φτιαξιμο τελικα ;
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Από πάνω έχω βάλει δυο ανεμιστηράκια, νομιζω καλό κάνουν (ίσως πρεπει να ανοιγουμε μια στο τόσο να ξεσκονίζουμε βέβαια) καθότι έχω παρατηρήσει ακόμα κι αν δουλευει στεροφωνικά, σαν προενισχυτης, ανεβάζει θερμοκρασία....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αναλογα ποιον εχεις.....

αν χρειαστει ψυξη εχει 2 ανεμιστηρες απο κατω που ανοιγουν οταν χρειαστει, δεν χρειαζεται απο πανω....

7011.jpg
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
καθε χρονο κατι διορθωνουν Ιακωβε, οπως κανουν ολοι οι κατασκευαστες...
...ο 7011 ειναι αλλο πραμα.

τον εδωσες για φτιαξιμο τελικα ;
Χθες το πρωί.
Αύριο θα τους καλέσω να δω τι γίνεται.
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να λείπει κάποια συσκευή!
Κάποτε χάλασε ο azur 740 μου. Δύο μήνες τον περίμενα και όταν τον παρέλαβα ήταν σε κακή κατάσταση.
Καταγρατζουνισμένο σασί, επάνω και εμπρός! Επίσημος συνεργάτης υποτίθεται της τότε αντιπροσωπείας της C.A. στην Ελλάδα, και ήταν ένα μαγαζάκι στο Ρουφ τύπου σέρβις tv του μαστροκώστα!
Επηρεασμένος λοιπόν και όχι άδικα!
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
7011

το ιδιο ειναι και ως 7013

αν εχετε και τελικους βαλτε eco mode, το χειμωνα το βγαζεται, να προσφερει εκτος του ηχου και μια νοτα ζεστασιας.. :lolsign:
Καλή ιδέα, δεν το σκεφτεί. Δεν πιστεύω να επηρεαζει το output των preouts;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
7011

το ιδιο ειναι και ως 7013

αν εχετε και τελικους βαλτε eco mode, το χειμωνα το βγαζεται, να προσφερει εκτος του ηχου και μια νοτα ζεστασιας.. :lolsign:
Πολύ σωστή συμβουλή. Πραγματικά σε αυτήν την περίπτωση λύνεται το πρόβλημα 100%. Προς το παρόν ο δικός μου λειτουργεί πλήρως!
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top