Βλάβη Marantz sr 7009


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Άσχημα τα νέα.
Αναφέρομαι στους κατόχους marantz sr 7009 και κάτω! (Δεν γνωρίζω για τα νεότερα μοντέλα).
Τελικά κάηκε η πλακέτα hdmi (είναι η μεγάλη πάνω - πάνω).
ΔΕΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ δυστυχώς, διότι από την αντιπροσωπεία μου ανέφεραν ότι δεν υπάρχει το ανταλλακτικό λόγω μεγάλου κόστους αντικατάστασης.
Έτσι το μηχάνημα πάει για απόσυρση! Αυτά μου ανέφεραν από το επίσημο κατάστημα επισκευών της marantz στην Ελλάδα, η οποία είναι η dks Κ.Δούκης.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Λοιπόν, δεν μπορώ να το χωνέψω!
Και μέχρι προχθές που έβλεπα μια ταινία, θαύμαζα το ηχητικό αποτέλεσμα. Και τώρα, ένα τέτοιο μηχάνημα, άχρηστο, για πέταμα!
Τι λέτε τα γνωστά, μεγάλα μέλη του forum?
 

Μηνύματα
256
Reaction score
219
Λοιπόν, δεν μπορώ να το χωνέψω!
Και μέχρι προχθές που έβλεπα μια ταινία, θαύμαζα το ηχητικό αποτέλεσμα. Και τώρα, ένα τέτοιο μηχάνημα, άχρηστο, για πέταμα!
Τι λέτε τα γνωστά, μεγάλα μέλη του forum?
....είμαι ενα μικρό και άγνωστο μέλος του φόρουμ !!!!!! αλλά για το θεό ρε παίδες Άχρηστο για μια πλακέτα ????????? δηλ. ΛαΚαΜαδες ειμαςτε που τα αγοράζουμε ??????? Άι σιχτιρ
Σορυ για το εκτός θέματος.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Δεν ξέρω, δεν είναι οικονομικό το πρόβλημα, αλλά αφού ήμουν πολύ ικανοποιημένος από τον ήχο του, όπως και να το κάνουμε είμαι στεναχωρημένος!
Παρόλο που έχω γράψει και άλλες φορές για την μηχανική του κατασκευή, από ήχο, δεν είχα απολύτως κανένα παράπονο. Το αντίθετο!
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Σου χρέωσαν κάτι για τον έλεγχο?
Ακόμη δεν πέρασα από εκεί για την παραλαβή. Θα.... δούμε!
Post automatically merged:

Όταν την παθαίνεις έτσι πως να πάρεις ξανά ίδιο.
Θα το σκέφτεσαι συνέχεια.
Σίγουρα έτσι είναι, όμως από ήχο, θεωρώ για AV είναι μονόδρομος! H yamaha θεωρητικά είναι καλύτερη σε κατασκευή, έτσι δείχνει τουλάχιστον σε εμένα, που είμαι άσχετος σε αυτά, όμως νομίζω ότι σε ήχο, δεν το φτάνει το μηχάνημα. Από τα προηγούμενά μου μοντέλα, βέβαια κρίνοντας!
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Πάντως να ξέρεις ότι η όλη ιστορία είναι το ολοκληρωμένο που είναι στην πλακέτα το οποίο , πιθανόν υψηλών θερμοκρασιών και ατυχούς κόλλησης κατά την συναρμολόγηση στο εργοστάσιο, κάποιο ή κάποια από τα ποδαράκια έχουν "ξεκολλήσει". Δοκίμασε να ζεστάνεις (πχ με ένα σεσουάρ) την πλακέτα στο σημείο του ολοκληρωμένου να δεις τη συμπεριφορά.
Είχα την ίδια εμπειρία με έναν ΟΝΚΥΟ. Σε κάθε περίπτωση θέλει αλλαγή η πλακέτα γιατί απλά δεν υπάρχει η δυνατότητα επανασυγκόλλησης του επεξεργαστή!
Καλή τύχη!
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ρίξε μια ματιά στον καινούργιο denon avr x3600.
Από διαβάζω είναι πολύ καλός για τα λεφτά του.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Παιδιά, δεν φταίει η Εταιρεία!
Οι θήρες hdmi είναι πολύ ευαίσθητες. Θέλουν την απαραίτητη προσοχή κατά τις συνδέσεις, την οποία εγώ προσωπικά δεν είχα. Μπορεί λοιπόν να έχω και κάποια ευθύνη και εγώ. Δεν πρέπει έτσι απλά να κατηγορούμε κάποια εταιρεία. Η οποία φυσικά μέχρι τώρα δεν έχει δείξει να έχει παρόμοια προβλήματα. Δεν είναι τυχαία η marantz ούτε φυσικά και η denon!

Πόσοι εδώ μέσα έχουν Marantz ή denon. Έχουν αναφέρει παρόμοια προβλήματα?
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Παιδιά, δεν φταίει η Εταιρεία!
Οι θήρες hdmi είναι πολύ ευαίσθητες. Θέλουν την απαραίτητη προσοχή κατά τις συνδέσεις, την οποία εγώ προσωπικά δεν είχα. Μπορεί λοιπόν να έχω και κάποια ευθύνη και εγώ. Δεν πρέπει έτσι απλά να κατηγορούμε κάποια εταιρεία. Η οποία φυσικά μέχρι τώρα δεν έχει δείξει να έχει παρόμοια προβλήματα. Δεν είναι τυχαία η marantz ούτε φυσικά και η denon!

Πόσοι εδώ μέσα έχουν Marantz ή denon. Έχουν αναφέρει παρόμοια προβλήματα?
Εδώ Βάκη μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Μια κουμπωνεις τα hdmi και μια δεν τα ξαναπειραζεις.
Άντε να σου πω 10 φορές,20?
Τι σημαίνει αυτό?
Ότι έχει counter και πάνω από 20 μπες βγες τελειώνει?
Γκόμενα να ήταν θα σε είχε διώξει ;)
Δεν κακομεταχείριζεσαι τα hdmi ,θέλει πολύ προσπάθεια,αυτό είναι προχειρότητα και κακομεταχείριση των πελατών που τελικά καλά θα κάνουν να το αναφέρουν και να φεύγουν από τις εν λόγω εταιρείες γιατί είναι απαράδεκτο αυτό για μηχάνημα 5 χρόνων.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Στο κοντινό παρελθόν κάποιοι άλλαζαν HDMI on the run. δλδ με το μηχάνημα αναμμένο. Φυσικά και πάθαιναν ζημιές , καίγονταν πλακέτες , ολοκληρωμένα, , διάφορα τέλος πάντων. Το ήξεραν ότι δεν έπρεπε , αλλά το έκαναν. Μόλις έβλεπαν τον σπινθήρα , λέγανε φτου γμτ , μαλακία.
Μετά η λυπητερή τους περίμενε στο service.
Αυτό δεν σημαίνει ότι ευθύνονται οι εταιρείες για την ηλίθια χρήση των μηχανημάτων.
Αυτό είναι ένα πράγμα.
Και άλλο αυτό που λέει ο ΖΟΜΒΟΥ που επίσης κάνει λάθος.
Βέβαια σίγουρα έχει μερίδιο ευθύνης η εταιρεία , αλλά άντε να βρείς το δίκιο σου. Το σωστό είναι να του πουν , μπορεί να παραγγελθεί η πλακέτα και στοιχίζει πχ 250e , την θέλετε? Σας την φέρνουμε σε 5 μέρες και μαζί με τα εργατικά πχ θα πάει τόσο.
Post automatically merged:

Α και κάτι ακόμα που το έχω συζητήσει με πολλούς ηλεκτρονικούς και εδώ και έξω. Ολοι ανεξαιρέτως λένε το ίδιο.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΒΥΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ HDMI. PERIOD.
 

Μηνύματα
417
Reaction score
253
Πάντως το specification ορίζει ότι είναι hot pluggable. Βέβαια άλλο το spec και άλλο τι έχουν κάνει με την υλοποίησή του.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top