Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Επιτέλους ήρθανε τα διαβολακια :biggrin:

IMG_20190911_175253.jpg


Τώρα αρχίζει το δύσκολο κομμάτι.... να τα ξεπακεταρεις με μια κάσα μπύρες αγκαλιά και να πας το πρωί και στην δουλειά :biggrin:
Μεσοβδόμαδα ήταν ανάγκη να τα φέρεις?

Τεσπα... πχιος να μου το έλεγε πριν 5 χρόνια που χαλβαδιαζα πικάπ - τούρτες, μπαουλα με κώνους και λαμπατες δημιουργίες του Εαρ... του yoshino:biggrin: και άλλων καλλιτεχνών του χαλί εντ, ότι θα κατέληγα με δύο ηχεία και ένα τεράστιο κενό ανάμεσά τους.
Ώρες ώρες αναρωτιέμαι σε τι κόζμο θα φέρουμε τα παιδιά μας:roflmao:

Συνεχίζεται
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Επιτέλους ήρθανε τα διαβολακια :biggrin:

View attachment 137151

Τώρα αρχίζει το δύσκολο κομμάτι.... να τα ξεπακεταρεις με μια κάσα μπύρες αγκαλιά και να πας το πρωί και στην δουλειά :biggrin:
Μεσοβδόμαδα ήταν ανάγκη να τα φέρεις?

Τεσπα... πχιος να μου το έλεγε πριν 5 χρόνια που χαλβαδιαζα πικάπ - τούρτες, μπαουλα με κώνους και λαμπατες δημιουργίες του Εαρ... του yoshino:biggrin: και άλλων καλλιτεχνών του χαλί εντ, ότι θα κατέληγα με δύο ηχεία και ένα τεράστιο κενό ανάμεσά τους.
Ώρες ώρες αναρωτιέμαι σε τι κόζμο θα φέρουμε τα παιδιά μας:roflmao:

Συνεχίζεται
Χμ! Ωραία Θέα!
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Όπως σας είπα κατέληξα τελικά με δύο κουτιά αριστερά και δεξιά αλλά κατόπιν ωριμης σκέψης για το τι πραγματικά θέλω.
Δεν ήθελα μια από τα ίδια, ήθελα ρε παιδί μου σαν την γκομενα στην φώτο να κάθομαι στον καναπέ και να απολαμβάνω μουσική.
Teufel-Ultima-40-Aktiv.jpg


Δεν μπορώ άλλο καβλωδια, πικάπ, σιντια, ακίδες, μπορνες και μπανάνες, ματσαρισματα, φέτες, ρακ, λάμπες και ηχεία μπαουλα που δεν μπορούν να στριψουν ή να αποδώσουν τα μουσικά δρώμενα χωρίς σιρόπι.

Έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση του ηχείου με δεδομένο τον χώρο που τώρα έχω.
Χώρος 4,64 x 3,73 με άνοιγμα σε κουζίνα.
IMG_20190911_192754.jpg


Τα ηχεία θα τοποθετηθούν στην μεγάλη πλευρά αριστερά και ξεξια του ανοίγματος. Άλλη εναλλακτική δεν υπαρχει.

Σχετικά με τα ηχεία, πρόκειται για ηχεία δαπέδου τα χαρακτηριστικά των οποίων θα αναφέρω προσεχώς.

Οι διαστάσεις του ηχειου 98x17x17, ηχείο κολώνα θα έλεγα που μπορεί να τοποθετηθεί εύκολα μακριά από τοίχους.
Η οπή ανάκλασης χαμηλών βρίσκεται στην βάση κάτι που βοηθά επισης στην τοποθέτηση.
IMG_20190911_202901.jpg
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ένα είναι σιγουρο ότι είναι πανέμορφα. Τα ειδα προσφατα αλλα χωρις να μπορω να τ ακουσω. Περιμενουμε εντυπώσεις. Καλοριζικα!
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
τα παπαγαλακια του avsite σε επεισαν και εσενα να παρεις ενεργα.
σε λιγο θα τα πουλησεις στο 1/3 της τιμης αφου δεν εχουν χροιές εχουν πολύ κόκκο και μικρομοριακό γρεζι.
γενικά μάλον δεν διαβασες και οτι επρεπε να τα ακουσεις στον χώρο σου πριν τα πάρεις...
τεσπα, παρε του λαχιστον καλά καλωδια ρευματος και ΚΥΡΙΩΣ το σωστο ρουτερ που θα σου πει ενας ειδικος που έχουμε.
:rolleyes:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ένα είναι σιγουρο ότι είναι πανέμορφα. Τα ειδα προσφατα αλλα χωρις να μπορω να τ ακουσω. Περιμενουμε εντυπώσεις. Καλοριζικα!
Ευχαριστώ

Τα ηχεία λοιπόν είναι τριδρομα και φυσικά φουλ ενεργά. Διαθέτουν ένα 5ιντσο Μιντ και για τα χαμηλά 3 5ιντσα γουφερακια όπως βλέπετε και στην φώτο.
2x60 Watt για τουιτερ και Μιντ και 210 Watt για τα γουφερακια. CLASS D βεβαίως βεβαίως :biggrin:

Απόκριση 36 – 22 000 Hz (+/- 3dB) 38 - 21000Hz (+/- 2 dB)
Max SPL 95dB, Peak 114dB
Στην ουσία έχουμε να κάνουμε με ένα ηχείο μόνιτορ κάπως ιδιαίτερο λόγω του σχήματος αλλά απο μετρήσεις και τεστ που διάβασα είναι ουδέτερο, δεν χρωματίζει και αρκετά αναλυτικό ένα τυπικό μόνιτορ που όμως δεν πιάνει τις μετρήσεις ενός neumann ή genelec, αλλά μιλάμε και για άλλο κόστος, στο οποίο θα αναφερθώ στο τέλος.
IMG_20190912_073434.jpg


Στην πλάτη του όπως φαίνεται και στην φώτο έχουμε αναλογική και φυσικά usb, spdif και toslink.
IMG_20190912_072422.jpg


Με τα ακόλουθα samplingrate
Usb 16 /48
Spdif & toslink με 24 / 96 τα οποία και θα χρησιμοποιηθούν για τον δέκτη.

Ακόμη ακόμη έχει και υποδοχή usb A για να πάρει ρεύμα μια ακόμη συσκευή ( ο δέκτης στην περίπτωσή μου) ή για να φορτίσω το κινητό. Ω τι ιεροσυλία θεέ μου να φορτίσεις κινητό από τα ηχεία, πως να το πεις στους χαιενταδες χωρίς να λιποθυμισουν? :roflmao::roflmao:
IMG_20190912_072451.jpg


Α ξέχασα το σημαντικότερο, έχει έξοδο για ενεργό σαμπγουφερ:roflmao::roflmao:
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
. . . Δεν μπορώ άλλο καβλωδια, πικάπ, σιντια, ακίδες, μπορνες και μπανάνες, ματσαρισματα, φέτες, ρακ, λάμπες και ηχεία μπαουλα που δεν μπορούν να στριψουν ή να αποδώσουν τα μουσικά δρώμενα χωρίς σιρόπι . . .
- ευχαρίστως να σε ''απαλλάξουμε'' από δαύτα :rolleyes: . . . μεγειά & καλοάκουστα :)
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Ευχαριστώ

Τα ηχεία λοιπόν είναι τριδρομα και φυσικά φουλ ενεργά. Διαθέτουν ένα 5ιντσο Μιντ και για τα χαμηλά 3 5ιντσα γουφερακια όπως βλέπετε και στην φώτο.
2x60 Watt για τουιτερ και Μιντ και 210 Watt για τα γουφερακια. CLASS D βεβαίως βεβαίως :biggrin:

Απόκριση 36 – 22 000 Hz (+/- 3dB) 38 - 21000Hz (+/- 2 dB)
Max SPL 95dB, Peak 114dB
Στην ουσία έχουμε να κάνουμε με ένα ηχείο μόνιτορ κάπως ιδιαίτερο λόγω του σχήματος αλλά απο μετρήσεις και τεστ που διάβασα είναι ουδέτερο, δεν χρωματίζει και αρκετά αναλυτικό ένα τυπικό μόνιτορ που όμως δεν πιάνει τις μετρήσεις ενός neumann ή genelec, αλλά μιλάμε και για άλλο κόστος, στο οποίο θα αναφερθώ στο τέλος.
View attachment 137188

Στην πλάτη του όπως φαίνεται και στην φώτο έχουμε αναλογική και φυσικά usb, spdif και toslink.
View attachment 137189

Με τα ακόλουθα samplingrate
Usb 16 /48
Spdif & toslink με 24 / 96 τα οποία και θα χρησιμοποιηθούν για τον δέκτη.

Ακόμη ακόμη έχει και υποδοχή usb A για να πάρει ρεύμα μια ακόμη συσκευή ( ο δέκτης στην περίπτωσή μου) ή για να φορτίσω το κινητό. Ω τι ιεροσυλία θεέ μου να φορτίσεις κινητό από τα ηχεία, πως να το πεις στους χαιενταδες χωρίς να λιποθυμισουν? :roflmao::roflmao:
View attachment 137190

Α ξέχασα το σημαντικότερο, έχει έξοδο για ενεργό σαμπγουφερ:roflmao::roflmao:
Καλοάκουστα!
Η USB βολεύει και για τροφοδοσία ενός Chromecase Audio που, μέσω της toslink εισόδου, θα σου επιτρέψει streaming χωρίς άλλες συσκευές ... θα εκλαγείς ευχάριστα από την ευκολία!
 
  • Like
Reactions: vet









Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top