Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Μετράω καλά ?
14 καλώδια ?
ΜΟΝΟ ?
Χαχαχαχαχαχαχα, μάλλον καλά μετράς, μπορεί να είναι και περισσότερα τώρα!

Βεβαίως εμένα μου αρέσει να τα βλέπω έτσι αραδιασμένα εκεί στην άκρη, και δεν είναι μπλεγμένα μασούρια χύμα στο κύμα!

Παρόλα αυτά, για το αισθητικό του θέματος, σκέφτομαι όντως να τα βάλω μέσα σε ένα όμορφο λούκι, είδα κάποιο που μοιάζει με ξύλινο απ'εξω, κουκλί! Λες; :)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αναφερομαι για ηχεια ιδιων περιπου προδιαγραφων στη ιδια τιμη
Δεν νομίζω. Τα μόνα που ξέρω είναι KEF & ELAC, είναι bookshelve και περνάνε τα 2000€.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Χαχαχαχαχαχαχα, μάλλον καλά μετράς, μπορεί να είναι και περισσότερα τώρα!

Βεβαίως εμένα μου αρέσει να τα βλέπω έτσι αραδιασμένα εκεί στην άκρη, και δεν είναι μπλεγμένα μασούρια χύμα στο κύμα!

Παρόλα αυτά, για το αισθητικό του θέματος, σκέφτομαι όντως να τα βάλω μέσα σε ένα όμορφο λούκι, είδα κάποιο που μοιάζει με ξύλινο απ'εξω, κουκλί! Λες; :)
Στον χώρο σου και με τόσα καλώδια θα ταίριαζε κάτι σε industrial όπως ... cable tray ας πούμε που είναι και πιο ψαρωτικό . :tongue:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Καλωδιομάνι, κανάλι μεταξύ ηχείων και διπλά πολύπριζα.
Την απαλλαγή από καλώδια δεν είδα.

Τώρα είναι καλύτερα νομίζω. :biggrin:

Όπως φαίνεται, ένα καλώδιο ρεύματος κάτω, ένα καλώδιο για την μεταξύ τους σύνδεση, ένα για να παίρνει από το ηχείο ο δέκτης ρεύμα και ένα για την σύνδεση μεταξύ δεκτη και ηχείου .... Ε δεν τα λες και πολλά. Εντάξει αν είχα τα μπαουλα των χαλιενταδων με τις χρυσές μπορνες που δεν κόβουν ούτε με βαλε, ε θα ταεκρυβα τελείως. :biggrin:

IMG_20190914_143255.jpg


IMG_20190914_143128.jpg


Εκεί κάτω αριστερα κλαίει ο χώρος για ένα σαμπ, σιγά σιγά να συνηθίσουν οι γειτονοι στον ήχο και μετά να έρθει το κερασάκι. Σίγουρα με δύο θα είναι καλύτερα αλλά σιγά σιγά δεν βιάζομαι.

Ένα χαλί θα πάρω για μπροστά και το γουφερ της σειράς nupro στα κοντά
71+ILNfb+4L._SY450_.jpg
 



Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Σημερα μπορεσα τελικα να κανω καποιες μετρησεις, ακομη το μαθαινω αλλα ηθελα να δω ετσι για αρχη τι παιζει.

λοιπον ,επελεξα να τα κοψω τα ηχεια στους 30κυκλους, βουλωμενα τα μπας ρεφλεξ και μια τυπικη αποσταση των ηχειων απο τον τοιχο γυρω στα 90cm. επελεξα για τα μεσαια και πριμα μια μειωση της ταξεως των 5 ντιμπι ,οπως μ αρεσει να ακουω.
το μικροφωνο ακριβως πισω απο το κεφαλι στημ κορυφη του τριγωνου και να κοιταει ταβανι

μετρησα και τα 2 μαζι ,μονο για να δω χοντρικα τι συμβαινει.

λοιπον οπως βλεπετε

Αρχικα αυτη η ακυρωση στους 100 λετε να μπορω λογω αλλαγης τοποθετησης να την μειωσω?
Erste Messung  - Perfekt.jpg


Ertse.jpg


lautsprecher wasserfall.jpg
 


I

iason

Guest
Τώρα είναι καλύτερα νομίζω. :biggrin:

Όπως φαίνεται, ένα καλώδιο ρεύματος κάτω, ένα καλώδιο για την μεταξύ τους σύνδεση, ένα για να παίρνει από το ηχείο ο δέκτης ρεύμα και ένα για την σύνδεση μεταξύ δεκτη και ηχείου .... Ε δεν τα λες και πολλά. Εντάξει αν είχα τα μπαουλα των χαλιενταδων με τις χρυσές μπορνες που δεν κόβουν ούτε με βαλε, ε θα ταεκρυβα τελείως. :biggrin:

View attachment 137401

View attachment 137402

Εκεί κάτω αριστερα κλαίει ο χώρος για ένα σαμπ, σιγά σιγά να συνηθίσουν οι γειτονοι στον ήχο και μετά να έρθει το κερασάκι. Σίγουρα με δύο θα είναι καλύτερα αλλά σιγά σιγά δεν βιάζομαι.

Ένα χαλί θα πάρω για μπροστά και το γουφερ της σειράς nupro στα κοντά
View attachment 137400
Έχεις σκεφτεί να αλλάξεις κάνα καλώδιο, αυτό πού βλέπω στην πλάτη του ηχείου σου το ..ναι αυτό με το κόκκινο βύσμα.
Γελάνε και οι πέτρες ρε.. πού θέλετε και Hi end ήχο. :rofl:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σημερα μπορεσα τελικα να κανω καποιες μετρησεις, ακομη το μαθαινω αλλα ηθελα να δω ετσι για αρχη τι παιζει.

λοιπον ,επελεξα να τα κοψω τα ηχεια στους 30κυκλους, βουλωμενα τα μπας ρεφλεξ και μια τυπικη αποσταση των ηχειων απο τον τοιχο γυρω στα 90cm. επελεξα για τα μεσαια και πριμα μια μειωση της ταξεως των 5 ντιμπι ,οπως μ αρεσει να ακουω.
το μικροφωνο ακριβως πισω απο το κεφαλι στημ κορυφη του τριγωνου και να κοιταει ταβανι

μετρησα και τα 2 μαζι ,μονο για να δω χοντρικα τι συμβαινει.

λοιπον οπως βλεπετε

Αρχικα αυτη η ακυρωση στους 100 λετε να μπορω λογω αλλαγης τοποθετησης να την μειωσω?
View attachment 159032

View attachment 159033

View attachment 159034
Stanley?Τα τσουβαλια τα εχεις ή τα εβγαλες; :fuckyou:
Το Waterfall ειναι σχετικα χαλια για χωρο με παγιδες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
πόσο μπορείς να απομακρυνθείς από τον πίσω τοίχο....έτσι για την δοκιμή?
ή να κάνεις μια πιο διαγώνια τοποθέτηση....?
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Εγω θα έβαζα για δοκιμή τον καναπέ μπροστά απο την μπαλκονόπορτα αρκετά μέσα βέβαια και τα ηχεία στη μέσα πλευρά του δωματίου!

Θα σου δώσει μεγάλο περιθώριο χώρου μπρος πίσω για πειραματισμούς και θα μπορέσεις να μαζέψεις και τα καλώδια πιο όμορφα.

Επίσης να ξέρεις υπάρχει σοφατεπί που μπορείς να περάσεις καλώδια μέσα!
Καλορίζικα πραγματικά μου άρεσε η επιλογή σου!
Πόσες φορές το έχω σκεφτεί και εγω να μην ανοίγω δέκα συσκευές για να ακούσω λίγο μουσική!!!!
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Κυριακη σημερα, ευκαιρια για μετρησεις, ευτυχως δεν μας την επεσαν.
Δοκιμασα διαφορες παραλλαγες, κοντα στον τοιχο τα ηχεια αποδιδουν καλυτερα στις χαμηλες αλλα στις μεσουψηλες μου τα χαλαει.

απ ολες τις μετρησεις, η παρακατω μ αρεσει πιο πολυ, μειωσα την ακυρωση στους 100κυκλους κατα 3,5 ντιμπι:p

Η αποσταση παρεμεινε ιδια, τα ηχεια χωρις κλιση (μου δινει καλυτερα αποτελεσματα) και μετακινηθηκαν προς τα αριστερα κατα 35cm
Θα τα μετρησω και ξεχωριστα.
Το RT60 ελπιζω να το εβαλα σωστα

Beste Messung, 2,20, offaxis,linker Sprecher weit von der Wand entfernt.jpg


Beste Messungen  - Vergleich.jpg


beste Messung wasserfall.jpg


RT60 beste Messung.jpg
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Σημερα εκανα παλι τα γνωστα με το μικροφωνο, νομιζω πετυχα το καλυτερο που μπορω. το σουκου θα μετρησω και τα ηχεια ξεχωριστα.

εχουμε και λεμε

RT60
τελευταια μετρηση RT60.jpg


Waterfall

τελευταια μετρηση waterfall.jpg



η καμπυλη μου:p:p

τελευταια μετρηση πολυ καλη.jpg



Συνολικο κοστος , οοοολα μαζι, ξερετε εσεις, ηχεια ενισχυτες προενισχυτες καλωδια μπλουτουθ και φυσικα τα τσουβαλια και τα πανελ απορροφησης , λιιιγο κατω απο 2000ευρω.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
χανεις αρκετα πραγματα εκει στα 90-110 με -10db πρεπει να το φτιαξεις.....
.....και πολυ χαμηλο RT60 ....λιγο πανω απο 0.3 θες απο 400hz και πανω .....κανε κατι.

για αρχη......
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
χανεις αρκετα πραγματα εκει στα 90-110 με -10db πρεπει να το φτιαξεις.....
.....και πολυ χαμηλο RT60 ....λιγο πανω απο 0.3 θες απο 400hz και πανω .....κανε κατι.

για αρχη......
ναι αλλα πως? με μετακινησεις των ηχειων και των θεσεων ακροασης δεν γινεται δουλεια, εννοεις σιδερωμα των κορυφων?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Συνολικο κοστος , οοοολα μαζι, ξερετε εσεις, ηχεια ενισχυτες προενισχυτες καλωδια μπλουτουθ και φυσικα τα τσουβαλια και τα πανελ απορροφησης , λιιιγο κατω απο 2000ευρω.
δηλαδή χάθηκε με τα ρέστα να πάρεις 2 καλαμωτές και να φτάσεις το 2χίλιαρο να γουστάρει και ο Γιάνννης?:roflmao::roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top