Νέος Πολυκάναλος

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το πρόβλημα που προκύπτει, είναι οι αντιδράσεις του χώρου σε έκαστο σαμπ, και κατά συνέπεια οι αντιδράσεις του χώρου του ενός σαμπ στο άλλο σαμπ, όπως αυτά αθροίζονται όχι στις θέσεις των σαμπ, αλλά στη θέση ακρόασης.

Δεδομένου ότι σε αυτές τις συχνότητες παίζει κυρίως ο χώρος κι όχι το σαμπ, καταλαβαίνουμε την διαφορετικότητα που χαρακτηρίζει την ισοστάθμιση σε σαμπ και σε δορυφόρους.

Η έννοια της ισοστάθμισης σε αυτό το φάσμα λοιπόν, έχει περισσότερο ως στόχο την χρονική ένταξη της αντήχησης του κάθε σαμπ στον χρονισμό της θέσης ακρόασης, κι όχι την ισοστάθμιση πλάτους, η οποία κατά βάση αυτορρυθμιζεται από τον αριθμό των σαμπ, και μικρή σημασια έχει, τουλάχιστον σε σχέση με τον πρότερο πόνο των δύστυχων δικαναλικών. ;)
Γι αυτό υπάρχουν και οι γνώσεις γεωμετρίας με την υπομονετική διάθεση πειραματισμού ανάλογα με τη χωροταξία,ενώ sub όπως το Dynaudio 18S διαθέτουν ήδη ενσωματωμένο λογισμικό που παρέχει χρονική ευθυγράμμιση ως προς τους συνδεδεμένους στο δικό τους υψιπερατό φίλτρο δορυφόρους.;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Γι'αυτό αγαπούμε το εν λόγω νταϊναόντιο, και το θεωρούμε ως Μπεστ μπάι στην κατηγορία του, ενώ γνωρίζουμε πως το αγνό παρθένο αναλογικό σήμα υφίσταται επιπρόσθετες ψηφιοαναλογικες μετατροπές εντός αυτού του σαμπ.

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει, ααααα, μίνι ντιεσπι! Χαχαχαχαχαχαχα

Προφανώς θα προτιμούσαμε να μην υπάρχουν αυτές, κι αυτό είναι εφικτό από προενισχυτή με ανάλογες δυνατότητες dsp, που ακούν στο όνομα "ντιρακ".

Περαστικά μας. Ο περαστικός πάντως, τα'λεγε πρώτος. Φακτς οφ λάιφ.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
sub όπως το Dynaudio 18S διαθέτουν ήδη ενσωματωμένο λογισμικό που παρέχει χρονική ευθυγράμμιση ως προς τους συνδεδεμένους στο δικό τους υψιπερατό φίλτρο δορυφόρους.
Μακάρι να είχε τέτοιο και το JBL μου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γι'αυτό αγαπούμε το εν λόγω νταϊναόντιο, και το θεωρούμε ως Μπεστ μπάι στην κατηγορία του, ενώ γνωρίζουμε πως το αγνό παρθένο αναλογικό σήμα υφίσταται επιπρόσθετες ψηφιοαναλογικες μετατροπές εντός αυτού του σαμπ.

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει, ααααα, μίνι ντιεσπι! Χαχαχαχαχαχαχα

Προφανώς θα προτιμούσαμε να μην υπάρχουν αυτές, κι αυτό είναι εφικτό από προενισχυτή με ανάλογες δυνατότητες dsp, που ακούν στο όνομα "ντιρακ".

Περαστικά μας. Ο περαστικός πάντως, τα'λεγε πρώτος. Φακτς οφ λάιφ.
Το οποίον Dirac με τα χαρακτηριστικά του ως λογισμικού δεν παύει να κάνει και το ίδιο downsampling σε ανάλυση 24/96 οποιοδήποτε σήμα δέχεται την επεξεργασία του.
Και δεν σημειώνεται ως ψόγος ή ουσιαστικόν ελάττωμα,αλλά επειδή όλα τα δεδομένα που άπτονται της ψυχολογίας σε υποψήφιους χρήστες μιας εφαρμογής οφείλουν να προβάλλονται στην επικεφαλίδα.
Μακάρι να είχε τέτοιο και το JBL μου.
Πρώτον,το LSR310S κοστίζει λιγότερο από το εν τρίτον της τιμής του 18S.

Δεύτερον,χωρίς παρεμβολή mini-DSP,κάνε χωροταξία εγγύς πεδίου με το sub σε απόσταση μικρότερη από 1,7 μέτρα σε σχέση με καθέναν από τους δορυφόρους,συμπλήρωνε προσεχώς και δεύτερο τεμάχιο ώστε να διαχωρίσεις τα κανάλια τηρώντας πάντα την ενδεδειγμένη απόσταση από τους δορυφόρους και κανένα αισθητόν πρόβλημα.
 
Last edited:




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γιατί;
Είναι πολύ μικρές οι αποστάσεις...
Αυτή η συμβουλή έχει προκύψει από εμπειρία στην πράξη με μονό LSR310S και υπό αρχιτεκτονική εγγύς πεδίου.Γίνεται προβληματική η ευελιξία ως προς τα...πόδια του ακροατή. :)
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Λοιπόν για να μη μαλώνετε, ο δικός μου ο "παππούς" σηκώνει μέχρι 3 Sub :party:, τους ρίχνει και μια αυτόματη ισοστάθμιση (το καθένα solo) και καθάρισες! Αν είσαι και γραμματιζούμενος, πειράζεις και λίγο τις μετρήσεις, οι υπόλοιποι (εγώ:biggrin:), τ' αφήνεις στην ησυχία τους...
Το αναφέρω απλά για την ιστορία, ΄΄ετσι εξελικτικά...
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Λοιπόν έκανα την παρακάτω ερώτηση στον Amir
if I only use the amplifier as pre/pro, because my speakers are active, then there is still the problem of distortion at volume >-6db;
και μου απάντησε ως εξής:
Yes. That is how I tested and found that issue. They need to have a way to power off the amplifiers so that they don't clip and cause issues elsewhere. Alternatively they need to have an isolated power supply for the low-power subsystems such as the DACs.
και επίσης ένα άλλο μέλος μου απάντησε
That initial SINAD graph is for Coax in -> Preamp out - so yes, amps are not required to make this a bottom-rung performance metric. Using the amps alone is about the only way this could be considered "fair" performance-wise (barely). Using as a DAC or PrePro, you'd do better with almost anything else.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εντωμεταξύ πέφτει μπροστά μου στο FB αυτό

Καταγcvxcvραφή.PNG
Καταγdfgbdfcvxcvραφή.PNG

Post automatically merged:

βαριέμαι να βάζω και τα ενδιάμεσα σχόλια. αμέτρητα προβλήματα οι NAD, τους σώζει το dirac
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το ερώτημα που για εμένα εχει ενδιαφέρον ειναι τι γίνεται αν χρησιμοποιηθεί στο <-6db και όχι στο >-6db.

Όλοι οι ανταγωνιστικοί AVR στα specs δίνουν μετρησεις για 1V output, δεν εχω καταλάβει γιατί τον μέτρησε στα 2V? Μήπως τον μέτρησε εκτός προτεινόμενων προδιαγραφών; Τσίτα;
Post automatically merged:

Εντωμεταξύ πέφτει μπροστά μου στο FB αυτό

View attachment 137868 View attachment 137869
Post automatically merged:

βαριέμαι να βάζω και τα ενδιάμεσα σχόλια. αμέτρητα προβλήματα οι NAD, τους σώζει το dirac
Το Facebook ειναι για να κανεις καμάκι, όχι για να διαβάζεις κριτικές HiFi.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το Facebook ειναι για να κανεις καμάκι, όχι για να διαβάζεις κριτικές HiFi.
Εμένα το λες, από αυτό παντρεύτηκα !!!1 :roflmao:

Αλλά στα συγκεκριμένα σχόλια δεν είναι κρητικές, είναι αναφορές προβλημάτων από ιδιοκτήτες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αλλά στα συγκεκριμένα σχόλια δεν είναι κρητικές, είναι αναφορές προβλημάτων από ιδιοκτήτες.
Εχω διαβάσει και εγω για προβλήματα μέχρι 1 χρόνο πριν περίπου, μετά μάλλον λύθηκαν τα περισσότερα με firmware.
Εδώ μεσα εχουν τουλαχιστον τέσσερις, ας πουν αν έχουν σημαντικά θέματα.
Κάποια bugs πάντα θα υπάρχουν, ας μην ξεχνάμε πως μιλάμε για πολύ low budget μηχανήματα.

Ειδικά τα Nad είναι τα φτηνότερα με Dirac αυτη τη στιγμή, τα Arcam που είναι τα αμέσως ακριβότερα κοστίζουν τα διπλά χρήματα, ας μην το ξεχνάμε αυτό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μπορεί να γράφουμε κάποια παράπονα για την μάραντζ ως προς την ποιότητα κατασκευής, όμως ως προς το ηχητικό τους αποτέλεσμα Αν και AV κρίνονται άριστοι, ακόμη καιγια ακρόαση μουσικής. Με ένα σετ ευαίσθητων ποιοτικών ηχείων ,κάνουν θαύματα.
Δεν μπορούμε να τα έχομε όλα...και ποιότητα κατασκευής, και επεξεργασία, και ευκολίες και ποιοτικό ήχο και προσιτό κόστος!
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Έτσι λοιπόν:
ο Rubinson του Stereophile, ο γιατρός :biggrin: που γράφει τα reviews για multichannel και ενεργά ηχεία, (...), και παίζει με Dirac στον σέρβερ
συνδέεις ένα τέτοιο
(που έχει από τα πλέον τοπ ντακς που έχει μετρήσει ο Αμίρ)
και φιάνεις 7.1 σούπερ ντούπερ.
Μήπως κάνει και απμιξ, όπως το σόνυ?
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Έτσι λοιπόν:

συνδέεις ένα τέτοιο
(που έχει από τα πλέον τοπ ντακς που έχει μετρήσει ο Αμίρ)
και φιάνεις 7.1 σούπερ ντούπερ.
Μήπως κάνει και απμιξ, όπως το σόνυ?
Ναι κάνει upmix
Post automatically merged:

Μέχρι 7.1 (χωρίς δλδ atmos και auro3d ) χωρίς immersive sound, πάει μια χαρά. Μάλιστα και με minidsp ισοστάθμιση στα sub είσαι σένιος. Αλλά όμως μέχρι εκεί δλδ τι δεν έχεις όλα αυτά που σου δίνουν οι avr's ισοστάθμιση, atmos, auro3d και τους upmixers τους, που και αυτοί πιθανά κάνουν την διαφορά για την χρησιμότητα μιας μεγάλης δικάναλης δισκοθήκης.
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top