Μουσική hi fi για σπίτι

Μηνύματα
42
Reaction score
15
Καλημέρα σε όλους. προσπαθώ να βρω εναν καλό συνδυασμό μέχρι 400 ευρώ όσο αφορά το hi fi ήχο για το σπίτι. Δεν ξέρω αν θα γίνει αυτό μέσω υπολογιστή η μέσω κάποιου mini hi fi . Είμαι σχετικά αρχάριος με τον ήχο , Ακούω πάρα πολλά χρόνια μουσική αλλα ποτέ μου δεν μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω ενα hifi σύστημα. Το Budget είναι μέχρι 400 ευρώ
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Με αυτό το budget θα σου προτεινα ένα ζευγαρι ενεργα ηχεια ως κυρια αγορα και μετα ένα dac με δυνατοτητα προενισχυτη και ισως και streamer η bt δυνατότητες. Σεδευτερο χρονο επεκτείνεις τις δυνατότητες με ένα sub.

Μαλλον απεφυγε τα mini συστηματα όπως τα γνωρίσαμε τις προηγούμενες δεκαετιες. Mini συστηματα για το μελλον θεωρούνται τα ενεργα ηχεια με δυνατότητες streaming και ενσωματωμενο dac. Αλλα αυτά ξεπερνανε τα 400 ευρω .
 

Μηνύματα
42
Reaction score
15
λίγα κατάλαβα απ όλα αυτα που μου είπες μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο συγκεκριμένος ; Σε ευχαριστώ
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Κοιτα αρχικα μπορει ο υπολογιστης σου , κατεβάζοντας και τα καταλληλα free προγράμματα να λειτουργησει ως streamer και ως cd player. Αρα αρχικα θελεις ένα εξωτερικο dac για συνδεση με τον υπολογιστη που μπορει για λογους budget να είναι αρχικα κατι απλο αρκει να εχει usb συνδεση....γιατι υπαρχουν καποια μονο με οπτικη ψηφιακη. Ακολουθως χρειαζεσαι ενισχυτή και ηχεια. Η πιο ποιοτικη λυση στο budget σου είναι ένα ζευγαρι ενεργα ηχεια δηλαδή με ενσωματωμενο ενισχυτή. Μαλιστα θα σου προτεινα αρχικα σχεδόν ολο το budget να παει στα ηχεια και αρκεσου σε ένα πολύ απλο dac αρκει να μπορει να εχει δυνατοτητα προενισχυτη (τα περισσοτερα μπορουν). Σε δευτερο χρονο παιρνεις ένα καλυτερο dac - προενισχυτη που να εχει δυνατότητες streaming η εστω Bluetooth συνδεσης ώστε με ένα application να το λειτουργεις και από το κινητο.
Ακολουθως παιρνεις και ένα subwoofer και εάν τα ηχεια σου είναι καλα εχεις κλεισει από πληρες συστημα.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Βασικα πρεπει να αποφασισεις οια θα ειναι η συσκευη αναπαραγωγης και τι υλικο θα ακους κυριως. Θα σκους δηλαδη απο υπολογιστη,ταμπλετα,smartphone? Θελεις να ακους υλικο που εχεις σε cd ή μηπως τα εχεις περασει σε σκληρους δισκους? Σε τι ποσοστο θα ακους μουσικη απο δικτυακες υπηρεσεις (spotify,tidal,net radio κλπ). Αν για παραδειγμα θα κανεις χρηση σαν βασικη πηγη τον υπολογιστη,τοτε θελεις ενα usb dac και ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενα ηχεια.Με τα 400 ευρω μπορεις να αγορασεις αξιολογες συσκευες, Πες τι ακριβως θελεις και θα εχεις και προτασεις. παντως με 400 ευρω μπορεις να αγορασεις και μεταχειρισμενα κομματια ξεχωριστα και να εχεις και καλυτερο ηχο αλλα και μεγαλυτερη ευελιξια.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
42
Reaction score
15
Κοιτα αρχικα μπορει ο υπολογιστης σου , κατεβάζοντας και τα καταλληλα free προγράμματα να λειτουργησει ως streamer και ως cd player. Αρα αρχικα θελεις ένα εξωτερικο dac για συνδεση με τον υπολογιστη που μπορει για λογους budget να είναι αρχικα κατι απλο αρκει να εχει usb συνδεση....γιατι υπαρχουν καποια μονο με οπτικη ψηφιακη. Ακολουθως χρειαζεσαι ενισχυτή και ηχεια. Η πιο ποιοτικη λυση στο budget σου είναι ένα ζευγαρι ενεργα ηχεια δηλαδή με ενσωματωμενο ενισχυτή. Μαλιστα θα σου προτεινα αρχικα σχεδόν ολο το budget να παει στα ηχεια και αρκεσου σε ένα πολύ απλο dac αρκει να μπορει να εχει δυνατοτητα προενισχυτη (τα περισσοτερα μπορουν). Σε δευτερο χρονο παιρνεις ένα καλυτερο dac - προενισχυτη που να εχει δυνατότητες streaming η εστω Bluetooth συνδεσης ώστε με ένα application να το λειτουργεις και από το κινητο.
Ακολουθως παιρνεις και ένα subwoofer και εάν τα ηχεια σου είναι καλα εχεις κλεισει από πληρες συστημα.
πιστεύεις οτι ειναι καλύτερο για καλυτερη πιστότητα ήχου να παίζει μέσω υπολογιστή και όχι σε μεμονωμένο σύστημα ;
Post automatically merged:

Βασικα πρεπει να αποφασισεις οια θα ειναι η συσκευη αναπαραγωγης και τι υλικο θα ακους κυριως. Θα σκους δηλαδη απο υπολογιστη,ταμπλετα,smartphone? Θελεις να ακους υλικο που εχεις σε cd ή μηπως τα εχεις περασει σε σκληρους δισκους? Σε τι ποσοστο θα ακους μουσικη απο δικτυακες υπηρεσεις (spotify,tidal,net radio κλπ). Αν για παραδειγμα θα κανεις χρηση σαν βασικη πηγη τον υπολογιστη,τοτε θελεις ενα usb dac και ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενα ηχεια.Με τα 400 ευρω μπορεις να αγορασεις αξιολογες συσκευες, Πες τι ακριβως θελεις και θα εχεις και προτασεις. παντως με 400 ευρω μπορεις να αγορασεις και μεταχειρισμενα κομματια ξεχωριστα και να εχεις και καλυτερο ηχο αλλα και μεγαλυτερη ευελιξια.
Για να καταλάνεις μου βγήκε ξανα η μουρλα με τα cd και αγοράζω cd όπως παλιά. μου λένε πολλοί που ασχολούνται με τον ήχο οτι τα mp3 που ακούω έχουν αλλοιωμένο ήχο σε σχέση με το cd . Προσπαθώ δηλαδή να βρω μια λύση για να εχω καλύτερη ποιότητα στον ήχο .....
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ένα καλό αρχείο σε 320kbps και τα προσπαθήσεις υπερβολικά πολύ να καταλάβεις διαφορά από flac ή cd, ιδίως σε ένα μέτριο ηχοσύστημα. Μη σκας για cd. Επίσης το λάπτοπ μια χαρά θα σου παίζει και τα cd σου.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Μια προταση για να γινει η αρχη είναι ένα ζευγαρι από αυτά
πιστεύεις οτι ειναι καλύτερο για καλυτερη πιστότητα ήχου να παίζει μέσω υπολογιστή και όχι σε μεμονωμένο σύστημα ;
Ουτε συζητηση μη πας για τα μινι συστηματα των μεγαλων καταστημάτων. Κατεβάζεις στον υπολογιστη το foobar και παιζεις μεσω αυτου τα cd σου τα οποια εννοείται ότι θα τα βαλεις στον σκληρο σταδιακα, αλλα και ιντερνετικο ραδιο και spotify η tidal.
Παρε για αρχη οσο καλυτερο ενεργο ηχειο μπορεις πχ μια καλη αρχη είναι αυτό
που σου αφηνει περιθωριο για ένα dac εξωτερικο φθηνο. Αργοτερα όταν μπορέσεις παιρνεις ένα καλυτερο dac.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλημέρα σε όλους. προσπαθώ να βρω εναν καλό συνδυασμό μέχρι 400 ευρώ όσο αφορά το hi fi ήχο για το σπίτι. Δεν ξέρω αν θα γίνει αυτό μέσω υπολογιστή η μέσω κάποιου mini hi fi . Είμαι σχετικά αρχάριος με τον ήχο , Ακούω πάρα πολλά χρόνια μουσική αλλα ποτέ μου δεν μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω ενα hifi σύστημα. Το Budget είναι μέχρι 400 ευρώ
 

Μηνύματα
42
Reaction score
15
Μια προταση για να γινει η αρχη είναι ένα ζευγαρι από αυτά


Ουτε συζητηση μη πας για τα μινι συστηματα των μεγαλων καταστημάτων. Κατεβάζεις στον υπολογιστη το foobar και παιζεις μεσω αυτου τα cd σου τα οποια εννοείται ότι θα τα βαλεις στον σκληρο σταδιακα, αλλα και ιντερνετικο ραδιο και spotify η tidal.
Παρε για αρχη οσο καλυτερο ενεργο ηχειο μπορεις πχ μια καλη αρχη είναι αυτό
που σου αφηνει περιθωριο για ένα dac εξωτερικο φθηνο. Αργοτερα όταν μπορέσεις παιρνεις ένα καλυτερο dac.
αυτά φαντάζομαι θα θέλουν και ενα pre amp για να παίξουν. τα cd θα ήθελα να τα παίζω γιατι μου αρεσει να βλέπω το βιβλιαράκι οταν ακουω την μουσική και όχι να χανω την μπάλα με τα mp3
Post automatically merged:

Είναι πολλά τα λεφτά , με το ζόρι ειμαι στα 400
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Αν χρησιμοποιησεις υπολογιστη σαν πηγη αναπαταγωγης υλικου (οτι και αν ειναι αυτο,cd,δικτυακες υπηρεσιες,υλικο απο δισκους flac,mp3,dsd κλπ),τοτε χρειαζεσαι ενα dac και ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενα ηχεια ή εναν συνδυασμο ενισχυτη και ηχειων. Στα γρηγορα μερικες προτασεις,,,,,,dac topping D10 (αγορα απο διαδικτυο στα 100-110 ευρω),ηχεια JBL 305 ή 308,Yamaha HS-5. Βεβαα εγω θα προτιμουσα παθητικα ηχεια με καποιον ενισχυτη για να εχεις μεγαλυτερη ευελιξια και δυνατοτητες επεκτασης (καποια στιγμη ισως να θελεις να ακουσεις χωρις να ανοιξεις υπολογιστη, με καποιον bluetooth δεκτη). Hχεια οπως τα Dali Spektor 1, Wharfedale Diamond 320 και ενισχυτη οπως τον Yamaha A-S201. Ανεβαινεις βεβαια σε τιμη λιγο αλλα νομιζω αξιζει τον κοπο. Βασικο να ακουσεις τα αυτοενισχυομενα ηχεια που προταθηκαν,δεν αρεσουν σε ολους.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
15
να κάνω μια ερώτηση . Υπάρχει περίπτωση να γίνει ο ήχος μέσα απ τον υπολογιστή αναλογικός , φαντάζομαι ότι θα έχει καλύτερη ποιότητα ο ήχος . θα ήθελα να παίζω cd . Και μάλιστα αυτό που ανοίγεις το πορτάκι και το τοποθετείς και αυτό μου αρεσει
Post automatically merged:

Ερώτηση το Yamaha A-S201 τον κουμπώνω στον υπολογιστή ας πούμε ;
 
Last edited:


A

AKARL

Guest
Καλημέρα σε όλους. προσπαθώ να βρω εναν καλό συνδυασμό μέχρι 400 ευρώ όσο αφορά το hi fi ήχο για το σπίτι.
Το Budget είναι μέχρι 400 ευρώ
Για να καταλάνεις μου βγήκε ξανα η μουρλα με τα cd και αγοράζω cd όπως παλιά.
τα cd θα ήθελα να τα παίζω γιατι μου αρεσει να βλέπω το βιβλιαράκι οταν ακουω την μουσική και όχι να χανω την μπάλα με τα mp3
Είναι πολλά τα λεφτά , με το ζόρι ειμαι στα 400
Ιδού μια πρόταση που συνδυάζει όλα όσα ζητάς, και αρκετά άλλα τα οποία δε ζητάς, ανέτως εντός των οικονομικών περιορισμών που έθεσες με το μόνο "μειονέκτημα" ότι δε μπορεί να χαρακτηριστεί ως Hi-Fi (δηλαδή υψηλής πιστότητας η οποία, σε κάθε περίπτωση, είναι ένα πολύ ακριβό σπορ). Τολμώ να διακινδυνέψω μια εκτίμηση ότι ενώ Hi-Fi δεν είναι σίγουρα, ίσως να είναι Hi-Fun.

lg.com/gr/speaker-sound-system/lg-CJ45

 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
να κάνω μια ερώτηση . Υπάρχει περίπτωση να γίνει ο ήχος μέσα απ τον υπολογιστή αναλογικός , φαντάζομαι ότι θα έχει καλύτερη ποιότητα ο ήχος . θα ήθελα να παίζω cd . Και μάλιστα αυτό που ανοίγεις το πορτάκι και το τοποθετείς και αυτό μου αρεσει
Post automatically merged:

Ερώτηση το Yamaha A-S201 τον κουμπώνω στον υπολογιστή ας πούμε ;
Τα cd σου εννοείται ότι θα τα παίζει μια χαρά ο υπολογιστής. Υπάρχουν dac ακόμα και λαμπατα για να βρεις ότι ήχο θέλεις. Αυτό σε δεύτερο χρόνο. Αρχικά πάρε τα ενεργά ηχεία που είναι ο κορμός του συστήματος σου. Θα ακούς στο γραφείο καθισμένος η σε σαλόνι από μια απόσταση;
 

Μηνύματα
42
Reaction score
15
Τι εννοείς με τον όρο "αναλογικός"?
αναλογικό με την έννοια του raw αρχείου και όχι του συμπιεσμένου όπως ειναι το mp3
Post automatically merged:

Τα cd σου εννοείται ότι θα τα παίζει μια χαρά ο υπολογιστής. Υπάρχουν dac ακόμα και λαμπατα για να βρεις ότι ήχο θέλεις. Αυτό σε δεύτερο χρόνο. Αρχικά πάρε τα ενεργά ηχεία που είναι ο κορμός του συστήματος σου. Θα ακούς στο γραφείο καθισμένος η σε σαλόνι από μια απόσταση;
εργάζομαι σε ενα λάπτοπ που το έχω για δουλειά . Θα ήθελα η μουσική να εχει λίγο απόσταση απ το γραφείο έτσι ώστε να μπορώ να την βάζω και λίγο πιο δυνατά.
Post automatically merged:

Ιδού μια πρόταση που συνδυάζει όλα όσα ζητάς, και αρκετά άλλα τα οποία δε ζητάς, ανέτως εντός των οικονομικών περιορισμών που έθεσες με το μόνο "μειονέκτημα" ότι δε μπορεί να χαρακτηριστεί ως Hi-Fi (δηλαδή υψηλής πιστότητας η οποία, σε κάθε περίπτωση, είναι ένα πολύ ακριβό σπορ). Τολμώ να διακινδυνέψω μια εκτίμηση ότι ενώ Hi-Fi δεν είναι σίγουρα, ίσως να είναι Hi-Fun.

lg.com/gr/speaker-sound-system/lg-CJ45

πιστεύεις οτι ενα setup στα 400 ευρώ δεν μπορεί να βγάλει high fidelity ήχο ;
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
πιστεύεις οτι ενα setup στα 400 ευρώ δεν μπορεί να βγάλει high fidelity ήχο ;
Το τι πιστεύω ή νομίζω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος είναι παντελώς κι ολωσδιόλου άσχετο και άχρηστο.

Από τη στιγμή που εμπλέκεται στην εξίσωση ο πανδαμάτωρ Χώρος (δηλαδή αναπαραγωγή μέσω ηχείων εντός οικιακού ή άλλου χώρου) η επίτευξη του στόχου υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής μουσικής γίνεται αρκετά έως πολύ δύσκολη υπόθεση με το αντίστοιχο σε κάθε περίπτωση κόστος.

Δεν αποκλείω την περίπτωση ένα ικανό ζεύγος ακουστικών, εντός των οικονομικών περιορισμών σου, να "μπορεί να βγάλει high fidelity ήχο" όμως ξέρω ότι ένα setup (με ηχεία κάποιου είδους) στα 400 ευρώ αποκλείεται να "βγάλει high fidelity ήχο".

Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις αρκετά τεχνικής, και ουχί φιλολογικής, φύσεως θέματα εντός αυτού του φόρουμ, υπάρχει υπερεπαρκής τεκμηρίωση, θα καταλάβεις πλήρως τι λέω και γιατί το λέω.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
414
Reaction score
891
θα ήθελα να παίζω cd . Και μάλιστα αυτό που ανοίγεις το πορτάκι και το τοποθετείς και αυτό μου αρεσει
Εσύ πικάπ θες, αλλά δεν το ξέρεις ακόμη... πάρε κι έναν φθηνό λαμπάτο, να βλέπεις τις λάμπες και το δίσκο να γυρνάει.
 


Μηνύματα
42
Reaction score
15
Εσύ πικάπ θες, αλλά δεν το ξέρεις ακόμη... πάρε κι έναν φθηνό λαμπάτο, να βλέπεις τις λάμπες και το δίσκο να γυρνάει.
έχω μεγαλη συλλογή απο cd και δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία της αγοράς δίσκων .... ναι είναι Ωραίο μόνο που το σκέφτομαι δηλαδή . αλλά .....
Post automatically merged:

Ολα τα αρχεία είναι ψηφιακά.
και το cd είναι ψηφιακό ετσι ;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top