Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
:)

To συγκεκριμενο audio aero ειχε και θεματα τροφοδοσιας και πηδαγε κομματια στα καλα καθουμενα...

- ίσως να μην σχεδιάστηκε για μουσική industrial, ebm, punk και με ότι άλλο το βασανισαμε
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
- φυσικά και θα άλλαζε, αλλά υποτίθεται πως ακούγαμε ένα "εκπληκτικό" player από μόνο του,,, και απογοητευθηκαμε
Kόστος κτήσης εκείνο τον καιρό;
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
- φυσικά και θα άλλαζε, αλλά υποτίθεται πως ακούγαμε ένα "εκπληκτικό" player από μόνο του,,, και απογοητευθηκαμε
Είχα το ίδιο και ήταν ότι καλύτερο είχε περάσει απo τα χέρια μου.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Παιδγιά που λέει και ο εαρ , τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ DACS δεν παίζει να υπάρχουν.
Αν τα φέρετε ακριβώς στην ίδια στάθμη εξόδου θα δείτε ότι οι διαφορές αμβλύνονται αρκετά. Τόσο που να γίνονται ίσα ίσα ακουστές. Οοοολες αυτές οι διαφορές που ακούτε στα διάφορα cd players και DACS πιο πολύ έχουν να κάνουν με την διαφορά στάθμης , που επηρεάζει τα πάντα άμεσα και δραματικά , παρά με το όποιο voicing που πιθανόν έχει εφαρμόσει ο κατασκευαστής.
Εχω πέσει και εγώ θύμα του ιδίου σφάλματος στο παρελθόν , αλλά και τελευταία.
Αγόρασα μτχ SANSUI 717 EXTRA και ακούγοντάς το σε αντιπαράθεση με το SONY CDPXA 7ES , θεώρησα ότι το SANUI ήταν πιο μαλακό και λιγότερο επιθετικό στην μεσαία περιοχή , σε σχέση με το sony που έχω χρόνια και το θεωρούσα ανέκαθεν TOP.
Όταν έλεγξα κυματομορφές στον παλμογράφο και τάσεις εξόδου μου κόπηκε το γέλιο.
Όταν δε, τα έφερα στην ίδια ακριβώς στάθμη εξόδου , το SONY έχει ρυθμιστικό στάθμης εξόδου , μου κόπηκε τελείως το χαμόγελο. Μία αδιόρατη διαφορά να ξεχωρίζει οριακά το ένα από το άλλο , και αυτή όχι πάντα. Σε απανωτά τυφλά τεστς δεν μπορούσαμε να τα ξεχωρίσουμε.
Ως εκ τούτου μη γράφετε υπερβολές.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- χθες βρέθηκα μπροστά από ένα πολύ ακριβό και αναλυτικό σύστημα μέλους, μαζί μου είχα προς ακρόαση ένα διπλό live του Duke Ellington (τεστάρω πάντα με ζωντανές ηχογραφήσεις και φυσικά όργανα),,,

,,, παρά του αναγραφόμενου audiophile remastered κλπ., αμέσως όλοι ακούσαμε το φτωχό αποτέλεσμα,,,

,,, με το μέτριο οικιακο μου σύστημα, δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο,,,

,,, ok, χάνω το δέντρο αλλά κερδίζω το δάσος,,,

,,, ευτυχώς :)



- ευχαριστώ το Μέλος και την παρέα, για την εμπειρία
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
- χθες βρέθηκα μπροστά από ένα πολύ ακριβό και αναλυτικό σύστημα μέλους, μαζί μου είχα προς ακρόαση ένα διπλό live του Duke Ellington (τεστάρω πάντα με ζωντανές ηχογραφήσεις και φυσικά όργανα),,,

,,, παρά του αναγραφόμενου audiophile remastered κλπ., αμέσως όλοι ακούσαμε το φτωχό αποτέλεσμα,,,

,,, με το μέτριο οικιακο μου σύστημα, δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο,,,

,,, ok, χάνω το δέντρο αλλά κερδίζω το δάσος,,,

,,, ευτυχώς :)



- ευχαριστώ το Μέλος και την παρέα, για την εμπειρία
Δεν νομίζω πως με παλιές και μάλιστα live ηχογραφήσεις μπορείς να τεστάρεις μηχανήματα.
 



C

chrispo

Guest
,,, με το μέτριο οικιακο μου σύστημα, δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο,,,

,,, ok, χάνω το δέντρο αλλά κερδίζω το δάσος,,,

,,, ευτυχώς :)

...ποιο δένδρο ?....άλλοι ¨ κοιτάνε ¨ τα κλαδιά και τα φύλλα και ψάχνουν για πεταλούδες..:geek:
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
μαζί μου είχα προς ακρόαση ένα διπλό live του Duke Ellington (τεστάρω πάντα με ζωντανές ηχογραφήσεις και φυσικά όργανα),,,
,,, παρά του αναγραφόμενου audiophile remastered κλπ., αμέσως όλοι ακούσαμε το φτωχό αποτέλεσμα,,,
,,, με το μέτριο οικιακο μου σύστημα, δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο,,,
Σ' ευχαριστούμε που το μοιραστηκες αλλά έτσι είναι λίγο αφοριστικο.
Ποια είναι η συγκεκριμένη ηχογράφηση;
Δίσκος η CD;
Στις υπόλοιπες ηχογραφήσεις που ακούσατε πως έπαιξε;
Η γενικότερη γνώμη σου για το συστημα από άλλες ηχογραφήσεις ποια είναι;
Όπως και να'χει η λεπτομέρεια από μόνη της δεν φτάνει...
 







costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
..να αφού δεν έχει ούτε 2 σαμπ...πώς θα παίξει δηλ.?:idk:
Υπολογίζεις ποια είναι η απόσταση των γουφερ από τον πίσω τοίχο;
Θες να δεις έτοιμα διαγράμματα ακυρώσεων σε αυτή την απόσταση; Πάνε στο θρεντ τοποθέτησης ηχείων όπου τα έχω ανεβάσει, μαζί με τα λινκ, βεβαίως υπάρχουν διαθέσιμα στα site των Neumann & Genelec. ;)

Η genelec σε όλα τα user manual's των σαμπ, που βεβαίως δε παίζουν τίποτα τρομερό κάτω από την πρώτη οκταβα, λέει πως "απαγορεύεται" να απέχει το μεγάφωνο πάνω από 60cm από τον πίσω τοίχο, για να μην έχει ακυρώσεις.
Η Neumann είναι πιο "χαλαρή", δίνει το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο στα 80cm απόσταση (πρόσθιας μπαφλας ηχείου με πίσω τοίχο).

Λες αυτές οι αρχές λειτουργίας να μην ισχύουν στο hi-end ηχεία πλήρους (υποτίθεται) φάσματος?

Ή μήπως έχουν καρδιοειδη λοβό ακτινοβολίας τα συγκεκριμένα, και έχει ταπεινωθεί τρομερά η οπίσθια ακτινοβολία των γουφερ;
 
Last edited:




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top