Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα



gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Μίλα ξεκάθαρα...Γιαgonis.Τί πάει να πει transport;;; Μήπως...
Περιστρεφόμενο έδρανο ανάγνωσης...ασημένιου δισκακίου;
:p

Τα καλά τα player της περασμένης 20ετιας και δώθε ήταν πολυόροφα,χωριστά dac,transport,ρολόγια κ.α.
Όσο πιο πολλούς ορόφους τόσο καλύτερα έπαιζε.
Θυμάμαι ένα dcs ήταν 4οροφο μόνο το dac ,μαγεία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σύμπηκτου Δίσκου.
Kαλό,αλλά όοoχι μόνο.Έχουν κυκλοφορήσει και...Universal Transport.:D

...
Τα καλά τα player της περασμένης 20ετιας και δώθε ήταν πολυόροφα,χωριστά dac,transport,ρολόγια κ.α.
Όσο πιο πολλούς ορόφους τόσο καλύτερα έπαιζε.
Θυμάμαι ένα dcs ήταν 4οροφο μόνο το dac ,μαγεία.

:p
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Παίξτε κανένα ροζ θόρυβο για κανένα δεκάλεπτο να ξυπνήσουν τα ηχεία και μετά ακούστε αλλιώς :p
Νομίζω ότι όλα αυτά τα cd σε αυτή την αλήθεια πατάνε και φτιάχνουν μύθους περί καθαρισμού φαντασμάτων.
 




Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τελικα, δεν πρεπει να υπαρχουν πιο βλακες απο εμας τους χαιενταδες! Και μετα σου λενε οτι οι κυνηγοι κι οι ψαραδες εναι οι μεγαλυτεροι ψευτες. Τουλαχιστον σ' αυτους το ψεμα ειναι στα λογια αλλά στο χαιεντ το ψεμα αποκτά μαζα ρε παιδι μου. Κατι σαν...transrotor με τεσσερις βραχιονες ενα πραμα...:boast:
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Τελικα, δεν πρεπει να υπαρχουν πιο βλακες απο εμας τους χαιενταδες! Και μετα σου λενε οτι οι κυνηγοι κι οι ψαραδες εναι οι μεγαλυτεροι ψευτες. Τουλαχιστον σ' αυτους το ψεμα ειναι στα λογια αλλά στο χαιεντ το ψεμα αποκτά μαζα ρε παιδι μου. Κατι σαν...transrotor με τεσσερις βραχιονες ενα πραμα...:boast:
Η παδοχη αυτη σε τιμα ιδιαιτερως,αρκει να μην συνεχισεις να εισαι .
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τελικα, δεν πρεπει να υπαρχουν πιο βλακες απο εμας τους χαιενταδες! Και μετα σου λενε οτι οι κυνηγοι κι οι ψαραδες εναι οι μεγαλυτεροι ψευτες. Τουλαχιστον σ' αυτους το ψεμα ειναι στα λογια αλλά στο χαιεντ το ψεμα αποκτά μαζα ρε παιδι μου. Κατι σαν...transrotor με τεσσερις βραχιονες ενα πραμα...:boast:
Γεγονός...Αφού θα αρκούσαν μόνο...δύο.:laugh:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Παω σημερις να παρω ενα ενεργο μονιτορ. Παω στο καταστημα που το ειχε ετοιμοπαραδωτο, του λεω οτι θελω αυτο το συγκεκριμενο μονιτορ. Α ειναι πολυ ωραια μου λενε, ευχαριστω το γνωριζω τους λεω και καπου εκει με περνει χαμπαρι και μου λεει.. ενα θα παρετε? Δεν ξερω αν κανει.. Λεω οριστε? :O_o: Τι εννοειτε? Μου λεει.. Μισο να ρωτησω αν γινεται μου λεει και παει στο βαθος.. Με υφος σοβαρο του στυλ δεν ξερω αν πουλαμε ετσι μονο ενα.

Λεω μεσα μου πλακα μου κανουν αυτοι σαββατιατικα, ε καμια παρερμηνια με τα παθητικα που ειναι ζευγαρια θα εγινε. Τοτε ερχεται το αφεντικο και μου λεει δεν κανει να παρετε ενα.. του λεω παλι τι εννοειτε? Και εκει ακουω το πρωτο κορυφαιο, οτι με ενα δεν θα εχω στερεοφωνικη εικονα (εκει με πιανουν τα γελια απο τη σοβαροφανεια του θεματος αλλα λεω ενταξει οι ανθρωποι πολλα θα εχουν δει οποτε cool). Εκει του λεω οτι εγω αυτο θελω. αν θελησω αλλο στο μελλον θα παρω. Τοτε ακουω το κορυφαιο.. :neo: αν παρεις το ιδιο ενεργο μετα απο 1-2 μηνες που θα παιζει το υπαρχον, ΔΕΝ θα ακουγεται το ιδιο με αυτο που πηρες τωρα οποτε δεν κανει... :lolsign: Οτιδηποτε για να παρω 2..

Καπου εκει τους λεω να σοβαρευτουνε :vinsent:, γιατι πολυ ειχε κρατησει αυτο και με θιγμενα :slow: προσωπα το δεχθηκανε.. Ειδες στο hi-end τι μαθαινεις?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Blind Listening at Harman International . . .



One of the important results of that analysis is the generation of what Floyd E. Toole, Harman's former corporate vice president of acoustical engineering, has dubbed Spinorama graphs, which he presents as highly reliable predictors of accurate and satisfying audio listening . What I came to appreciate was how the Spinorama data, particularly the listening-window response (±30° horizontal, ±10° vertical), predicted what I heard in the listening tests.



These results surprised me. Despite their huge differences in price, size, and vintage, the two Revels were so similar in sound quality that I couldn't reliably distinguish them under these blind conditions. I'd fooled myself into believing that Speakers A and B had been swapped for Session 2, then swapped back for Session 3. Perhaps more sessions would have revealed a statistically reliable preference—but no way will I subject myself to that.

https://www.stereophile.com/content/blind-listening-harman-international
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370



- πρίν 12 χρόνια περίπου , φίλος το αγοράζει για να αντικαταστήσει το micromega stage 3 που είχε , πριν πάει σε σύστημα full Naim που έχει τώρα . . . σε 3 ημέρες το βγάζει άχρηστο & το χαρίζει σέ άλλο άτομο της παρέας . . . ο δεύτερος με παίρνει τηλ για να μου πεί πως είναι απαράδεκτο και πως να περάσω από το σπίτι του να το ακούσω και εάν μου αρέσει να μου το χαρίσει . . . το ακούμε λοιπόν κόντρα σε ένα sony cdr w33 ή 66 ( δεν θυμάμαι ) . . . εκεί που ο Ιάπωνας ήταν πλήρης , flat & ''μαλακός'' , ο Γάλλος ήταν πολύ λαμπερός , αρκετά οξύς , χωρίς σώματα και λίγο μπάσο ( συγκριτικά πάντα ) . . .

. . . δεν μου αρέσει και τηλεφωνώ σε άλλον φίλο γιά να του το χαρίσουμε , ο οποίος όμως δεν ενδιαφέρθηκε ( ακόμα και σήμερα έχει μόνο πικάπ ). . . έτσι βρεθήκαμε με ένα player τότε αναφοράς με διθυραμβικές κριτικές να προσπαθούμε να το ξεφορτωθούμε & να μην μπορούμε . . . κατέληξε σε κάποιον άσχετο με το χόμπι απλά γιατί δεν είχε άλλο
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569



- πρίν 12 χρόνια περίπου , φίλος το αγοράζει για να αντικαταστήσει το micromega stage 3 που είχε , πριν πάει σε σύστημα full Naim που έχει τώρα . . . σε 3 ημέρες το βγάζει άχρηστο & το χαρίζει σέ άλλο άτομο της παρέας . . . ο δεύτερος με παίρνει τηλ για να μου πεί πως είναι απαράδεκτο και πως να περάσω από το σπίτι του να το ακούσω και εάν μου αρέσει να μου το χαρίσει . . . το ακούμε λοιπόν κόντρα σε ένα sony cdr w33 ή 66 ( δεν θυμάμαι ) . . . εκεί που ο Ιάπωνας ήταν πλήρης , flat & ''μαλακός'' , ο Γάλλος ήταν πολύ λαμπερός , αρκετά οξύς , χωρίς σώματα και λίγο μπάσο ( συγκριτικά πάντα ) . . .

. . . δεν μου αρέσει και τηλεφωνώ σε άλλον φίλο γιά να του το χαρίσουμε , ο οποίος όμως δεν ενδιαφέρθηκε ( ακόμα και σήμερα έχει μόνο πικάπ ). . . έτσι βρεθήκαμε με ένα player τότε αναφοράς με διθυραμβικές κριτικές να προσπαθούμε να το ξεφορτωθούμε & να μην μπορούμε . . . κατέληξε σε κάποιον άσχετο με το χόμπι απλά γιατί δεν είχε άλλο
audia flight :)
δεν θα συνεβαινε ομωε το ιδιο αν ηταν ενισχυτης..
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest



- πρίν 12 χρόνια περίπου , φίλος το αγοράζει για να αντικαταστήσει το micromega stage 3 που είχε , πριν πάει σε σύστημα full Naim που έχει τώρα . . . σε 3 ημέρες το βγάζει άχρηστο & το χαρίζει σέ άλλο άτομο της παρέας . . . ο δεύτερος με παίρνει τηλ για να μου πεί πως είναι απαράδεκτο και πως να περάσω από το σπίτι του να το ακούσω και εάν μου αρέσει να μου το χαρίσει . . . το ακούμε λοιπόν κόντρα σε ένα sony cdr w33 ή 66 ( δεν θυμάμαι ) . . . εκεί που ο Ιάπωνας ήταν πλήρης , flat & ''μαλακός'' , ο Γάλλος ήταν πολύ λαμπερός , αρκετά οξύς , χωρίς σώματα και λίγο μπάσο ( συγκριτικά πάντα ) . . .

. . . δεν μου αρέσει και τηλεφωνώ σε άλλον φίλο γιά να του το χαρίσουμε , ο οποίος όμως δεν ενδιαφέρθηκε ( ακόμα και σήμερα έχει μόνο πικάπ ). . . έτσι βρεθήκαμε με ένα player τότε αναφοράς με διθυραμβικές κριτικές να προσπαθούμε να το ξεφορτωθούμε & να μην μπορούμε . . . κατέληξε σε κάποιον άσχετο με το χόμπι απλά γιατί δεν είχε άλλο
..εάν χρησιμοποιούνταν ως transport, μόνο το αναγνωστικό του, και με coaxial σ' ένα dac; Μήπως θα άλλαζε κατι;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
..εάν χρησιμοποιούνταν ως transport, μόνο το αναγνωστικό του, και με coaxial σ' ένα dac; Μήπως θα άλλαζε κατι;
- φυσικά και θα άλλαζε, αλλά υποτίθεται πως ακούγαμε ένα "εκπληκτικό" player από μόνο του,,, και απογοητευθηκαμε
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top