Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


A

amoustakas

Guest
Ανεπαρκής ισοστάθμιση.
Αν δεν μπορείτε να βάλετε σωστά ένα σαμπ καλύτερα να μην βάλετε καθόλου.
Τα τελευταία χρόνια βγήκανε φτηνα μικρόφωνα & σοφτγουερ που μπορείς να πάρεις αποτέλεσμα.
Το χόμπι θέλει μετρήσεις, με το αυτί δεν γίνεται τίποτα.
Κάνεις πολύ καλά που τα τονίζεις αυτά, γιατί πολλοί μπορεί να παρασυρθούν και να βγάλουν από τα ντουλάπια τα παλιά players και τα περιφερειακά ηχεία. Γενικά χρειάζεται κριτικό διάβασμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Θέλω ένα σύστημα με:
  1. Τον χώρο του Εαρ
  2. Διακόσμηση δική μου
  3. Τα ηχεία του Τζιοβάνι- 15 τεμάχια, τις βάσεις των L-R δεν τις χρειάζομαι
  4. Ενισχυτικά δεν με πειράζει, είτε τα δικά μου είτε του Τζιο
  5. 12 μπαζγούφερς, δεν με νοιάζει ποιά, είτε τα δικά μου είτε τα Genelec είτε του Τζιο βουλωμένα.
  6. Προφανώς μεγαλύτερο μοντέλο Trinnov για να φτάνουν οι έξοδοι (9.12.6) -του ....
  7. Τον δικό μου καναπέ, δεν θέλω καρέκλες σινεμά
Αυτά.
Ζητάω πολλά;
Post automatically merged:

Α, να μην ξεχάσω:
Και τον προβολέα του @loggeo
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.556
Συγκεντρώσου βρε παιδί μου, ηχεία θες 15 τεμάχια 801, όχι μπιενταμπλεγιου, αλλά από την γερμανική Γκετ Χάρντ...

Και είναι και πολύ βολικά στην τοποθέτηση! Ιδανικό σχήμα...

Και δε νομίζω να χρειαστείς σαμπ.

Κανένα.

:tongue:


ΥΓ. Για τα μάτια του κόσμου και μόνον, μπορείς ίσως να τσιμπήσεις 2 τέτοια τεμάχια. Πρακτικά, δε χρειάζονται όμως, στο υπογράφω. ;)

ΥΓ.2. άμα γίνω πλούσιος, θα αρχίσω να παίρνω 801, κατά τριάδες. Πάμε για πάουερ μπαϊ; :lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Εν ολίγοις, χίλιες φορές πιο εύκολο είναι να παίξεις ένα δίσκο pink Floyd, συγκριτικά με μια συμφωνική με ξεσπάσματα.

Ταυτόχρονα, η χρήση του immersive experience από τους μηχανικούς ήχου και μαστεράδες σε κλασσική μουσική, είναι μάλλον συγκρατημένη, αφού στόχος είναι να βρίσκεσαι μεν εντός της αίθουσας της συναυλίας, αλλά να είναι μπροστά σου η ορχήστρα, όχι να μπεις μέσα σε αυτή.
Από δικάναλο σε upmix δηλαδή με κλασσική μουσική δεν εντυπωσιάζεσαι τόσο ή το έχασα?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.556
Λόγω αρχιτεκτονικής, με κλειστά μάτια το 801.

Διαθέτει ομοαξονικά μεγάφωνα και καρδιοειδη λοβό, είναι as good as it gets, και με πολύ χαμηλές ολικές παραμορφώσεις.

To PMC υπερτερεί μόνο σε μέγιστη στάθμη. Αυτό γίνεται διότι έχει καρδιοειδη λοβό το Γκετ Χάρντ, ειδάλλως δεν θα είχαν διαφορά σε αυτό.

Ο μικρότερος όγκος καμπίνας του Γκετ Χάρντ είναι ένα ακόμα αβαντάζ για πολυκάναλο σεταπ σε οποιοδήποτε σπίτι.

Προφανώς και τα δύο είναι ηχειαρες τεράστιες, αλλά τα πλεονεκτήματα της αρχιτεκτονικής του Γκετ Χάρντ θα του δώσουν σαφές προβάδισμα σε οποιοδήποτε χώρο.

Εξαιρείται η περίπτωση εντοιχισμού του pmc, όπου μένει μόνο το πλεονέκτημα των ομοαξονικων μονάδων, σημειακή πηγή...

Το πλεονέκτημα απόκρισης στην αρχή της πρώτης οκταβας του PMC, ίσως αξίζει τον κόπο να σημειωθεί, αλλά μόνο στην περίπτωση που η τοποθέτηση του το επιτρέπει (on wall ή soffit mounted). Αντιθέτως, το γκετ Χάρντ δε χαμπαριάζει από τοιχωματικα όρια, που για τυπικό σπίτι ... it's a kind of magic!
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ναι το πήγα σιγά σιγά, να ξεφτιλίσουμε τελείως το δικάναλο με τις αλλαγές των format :gotcha:


Το μενού είχε:

  1. Δικάναλο View attachment 140328
  2. Το ίδιο σε Auro3D upmix
  3. Beethoven σε 5.1. Πολύ καλή ηχογράφηση, φουλ στα δυναμικά View attachment 140329
  4. Britten σε immersive ηχογράφηση (Atmos) View attachment 140327
  5. Hans Zimmer, με εικόνα, σε Atmos View attachment 140326

Οι στάθμες ήταν απο Reference (μέση στάθμη 85-κορυφές 105db) έως Reference +4db.
Χαλαρά δηλαδή :beach:, μέχρι 110db να μην κουφαθούμε.

Ολες οι ηχογραφήσεις είναι με μεγάλο δυναμικό εύρος, πολύ απαιτητικές για τα συστήματα, και πάρα πολύ γκάζι. Οχι ψιθυρίσματα και ξινές ξανθιές. Οποιος αντέξει. :superman:
Δισκάκια;;;
Εν έτη 2019 δισκάκια;;; :p
πλαστικά-ασημένια σκατουλάκια που κοστίζουν 25 ευρα τουλάχιστον και περιέχουν μουσική που το πιο πιθανόν έχει ξαναγοραστεί σε cd, cd remastered, βινύλιο, βινύλιο καλύτερο.... κλπ
Δισκάκια την εποχή του άϋλου και του streaming;;
Δισκάκια που και να θες να τα κάνεις άυλα ή δε μπορείς γιατί δεν ξέρεις πως θα παίξουν αφού και με τα players γίνεται μπέρδεμα ή πιάνουν 20gb χώρο στο σκληρό;;;
Δισκάκια την εποχή του spotify;;;;
Τέλος πάντων... όπως γουστάρει ο καθένας !!! :p
 
Last edited:

A

amoustakas

Guest
Ταυτόχρονα, η χρήση του immersive experience από τους μηχανικούς ήχου και μαστεράδες σε κλασσική μουσική, είναι μάλλον συγκρατημένη, αφού στόχος είναι να βρίσκεσαι μεν εντός της αίθουσας της συναυλίας, αλλά να είναι μπροστά σου η ορχήστρα, όχι να μπεις μέσα σε αυτή.

Σε άλλα είδη μουσικής, η ελευθερία έκφρασης μέσω εκτεταμένης χρήσης του immersive experience από αυτούς που φτιάχνουν τη μουσική μας αλλά και από τους ίδιους τους καλλιτέχνες, οδηγεί σε πολύ υψηλότερα επίπεδα απόλαυσης αυτού καθεαυτού του immersive ήχου, πέραν των ορίων της πολυκατευθυντικης κι ενεργής ανάπλασης της περιέλιξης στο κύριο γεγονός, που κατά βάση ισχύει στην κλασσική μουσική, χωρίς βέβαια να υπάρχουν "στεγανά" επ'αυτου, και με φωτεινές εξαιρέσεις.
Βρε μπας και άκουσες κανένα βιολί να πετάει; Εδώ το πας εκεί το πας....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δισκάκια;;;
Εν έτη 2019 δισκάκια;;; :p
πλαστικά-ασημένια σκατουλάκια που κοστίζουν 25 ευρα τουλάχιστον και περιέχουν μουσική που το πιο πιθανόν έχει ξαναγοραστεί σε cd, cd remastered, βινύλιο, βινύλιο καλύτερο.... κλπ
Δισκάκια την εποχή του άϋλου και του streaming;;
Δισκάκια που και να θες να τα κάνεις άυλα ή δε μπορείς γιατί δεν ξέρεις πως θα παίξουν αφού και με τα players γίνεται μπέρδεμα ή πιάνουν 20gb χώρο στο σκληρό;;;
Δισκάκια την εποχή του spotify;;;;
Τέλος πάντων... όπως γουστάρει ο καθένας !!! :p
Δεν υπάρχει ακόμα multichannel streaming.
Και το rip ενός multichannel sacd είναι περίπλοκη υπόθεση.

Δεν πειράζει, σιγά σιγά θα μάθεις :p
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Δεν υπάρχει ακόμα multichannel streaming.
Και το rip ενός multichannel sacd είναι περίπλοκη υπόθεση.

Δεν πειράζει, σιγά σιγά θα μάθεις :p
Μα τι να μάθω; :p
Εγώ απλά υπενθύμισα ένα ακόμα "πρόβλημα" των immersive που συχνά το παραβλέπουμε!
Και πέρα από την πλάκα είναι αρκετά περιοριστικό για κάποιον νεοεισερχόμενο (και όχι μόνο) να χρειάζεται και κανένα κατοστάρι το μήνα για 5 δισκάκια....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μα τι να μάθω; :p
Εμαθες ήδη, πως η εποχή του streaming στο multichannel δεν έχει έρθει ακόμα. 50 ευρώ.

να χρειάζεται και κανένα κατοστάρι το μήνα για 5 δισκάκια....
Ναι, συνηθίσαμε στο τζαμπαντάν και μας πειράζει να πληρώνουμε για την μουσική μας :p

Αν θες immersive και ευτυχία, πληρώνεις.
Αν δεν θες, μείνε στη μιζέρια του δικάναλου :gotcha:

πλαστικά-ασημένια σκατουλάκια που κοστίζουν 25 ευρα τουλάχιστον και περιέχουν μουσική που το πιο πιθανόν έχει ξαναγοραστεί σε cd, cd remastered, βινύλιο, βινύλιο καλύτερο.... κλπ
Μόνο ένα τέτοιο έχω, και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Εχω μετανιώσει για την προηγούμενη έκδοση (σε CD) που έχω, και πλέον δεν ακούγεται όταν έχεις ακούσει την έκδοση Atmos:

0735557.jpg


Αλλά και όλα τα παλαιότερα δικάναλα CD's που έχω, και ο,τι υπάρχει διαθέσιμο στο Tidal και σε σκληρό δίσκο, όλα μα όλα ακούγονται εξωφρενικά καλύτερα σε immersive upmixing. Στο κατάλληλο σύστημα φυσικά.

Δεν το βλέπω για πρόβλημα αυτό. Πρόβλημα είναι το δικάναλο. Η΄ μάλλον όχι πρόβλημα, αλλά κακό ανέκδοτο.

:lolsign:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Εμαθες ήδη, πως η εποχή του streaming στο multichannel δεν έχει έρθει ακόμα. 50 ευρώ.
Έχετε συνηθίσει να ζητάτε πενηντάρια χωρίς λόγο! Κάπως πρέπει να βγουν και τα δισκάκια αχαχαχα
Μα πως μπορεί να μου το έμαθες τώρα αφού ουσιαστικά αυτό λέω κοροιδευτικά.... πως στην εποχή του streaming ... το immersive πάπαλα... :p

Ναι, συνηθίσαμε στο τζαμπαντάν και μας πειράζει να πληρώνουμε για την μουσική μας :p

Αν θες immersive και ευτυχία, πληρώνεις.
Αν δεν θες, μείνε στη μιζέρια του δικάναλου :gotcha:
Ισχύει!!!!! ότι πλήρωσα πλήρωσα..., τώρα μόνο spotify....
Δε θέλω immersive και ευτυχία ... θέλω spotify δικάναλο και τα υπολοιπα ...μπύρες!!! εντάξει γούστα είναι αυτά, όπως ιεραρχεί ο καθένας... :drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δε θέλω immersive και ευτυχία ... θέλω spotify δικάναλο και τα υπολοιπα ...μπύρες!!! εντάξει γούστα είναι αυτά, όπως ιεραρχεί ο καθένας... :drinks:
Είσαι γραμμένος σε κανένα φόρουμ για μπύρες;
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.711
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top