Τι επιλογές θα κάναμε αν .......


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τα Geitahin RL801 lK δεν τα βρίσκω. Τα RL901K έχουν £12000 (το ζευγάρι????)

Νομίζω ακόμα και τα 60.000€ για πολυκάναλο είναι λίγα αν μιλάμε και για μελέτη - κατασκευή χώρου. Θέλει 100.000€, τουλάχιστον.
Αν θα ανέβαινε το ποσό να πήγαινα σε έναν επαγγελματία να μου σχεδίαση το χώρο, ο επεξεργαστής θα ήταν Trinnov ψηφιακός, ηχεία 11 Adam ή Genelec (το πια θα το αποφάσιζε ο σχεδιαστής του χώρου), και θα υπήρχε προετοιμασία και για παραπάνω.
Roon και streaming για μουσική, Kaleidescape για ταινίες και τέλος. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Post automatically merged:


Plus μια οθόνη Stewart 2:35 ηχοπερατή.
Αν τώρα έχεις τις γνώσεις των παιδιών του βορρά και γενικά πιάνουν τα χέρια σου που λένε θεωρώ ότι κάτι τέτοιο στα 100.000€ το έχεις.
Ή δίνεις ένα δεκάρικο σε ένα καλό δικάναλο, ένα δεκάρικο σε περιποίηση χώρου και με τα ρέστα αγοράζεις εισιτήρια σε κινηματογράφους μέχρι να φύγεις απο αυτό το μάταιο κόσμο. Popcorn included. Παίζει να μείνουν και μερικά ρέστα για την επόμενη γενιά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ή δίνεις ένα δεκάρικο σε ένα καλό δικάναλο, ένα δεκάρικο σε περιποίηση χώρου και με τα ρέστα αγοράζεις εισιτήρια σε κινηματογράφους μέχρι να φύγεις απο αυτό το μάταιο κόσμο. Popcorn included. Παίζει να μείνουν και μερικά ρέστα για την επόμενη γενιά.
Μπα.
Πιτζάμα, παντόφλα και κυρίως χωρίς ομιλίες και χαζά γέλια και σχόλια. Άσε που λόγο διαλείμματος πάω μόνο σε Village.
 
Last edited:




Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Λοιπον, εχουμε και λεμε, δικα μου ειναι τα λεφτα οτι θελω τα κανω, μου ρθαν , δε τα κλεψα ετσι??
οτι γουσταρω αγοραζω..

μη κανετε κιχ, κιχ ετσι? σουσ τιποτα, οτι θελω παιρνω...

Ενα ζευγαρι μεγαλες ωραιες τεραστιες κορνες, η κανα Tune Audio Anima, η τα νεα Klipschorn, η κανα ωραιο Avantgarde, η κατι αλλα μεγαλα τερατα,

Ενα ζευγαρι ωραια ομορφα λαμπερα αστραφτερα μονομπλοκ λαμπατα, θα βρω, μη σκατε, να τα βλεπω να τα γουσταρω ωραια, μ ενα αντιστοιχα ωραιο προ. Θα βρω μοντελα, εχει μπολικα...

Μετα 2 μεγαλες ντανες και ραφια αριστερα και δεξια με δισκους , ισως και τους δικους μου, να τους χαζευω, μ ενα ομορφο πικαπ επανω στο ρακ, δε χρειαζεται να παιζει καλα, αρκει να παιζει και να ναι πανεμορφο.

Ενα dac ωραιο δυνατο γεματο παραμορφωσεις κι αρμονικες μαζι με σκληρους δισκους γεματους μουσικες, ισως παλι αυτα που ηδη εχω, μου φτανουν, κι ενα player να τα τηλεχειριζομαι να μη σηκωνομαι, με μια ωραια πολυθρονα να χανομαι μεσα.

Σαμπζς δε θελω, μια χαρα ειμαι ολα καλα μου φτανουν.

Καπως ετσι θα ταν η φαση, ΠΕΙΡΑΖΕΙΙΙ??

Λεφτα μου δεν εινaι οτι θελω δε τα κανω?

Ετσι τη βρισκω, ανωμαλια, αρρωστια, εχετε κανα προβλημα???

Αχ Jiovanni....
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Λοιπον, εχουμε και λεμε, δικα μου ειναι τα λεφτα οτι θελω τα κανω, μου ρθαν , δε τα κλεψα ετσι??
οτι γουσταρω αγοραζω..

μη κανετε κιχ, κιχ ετσι? σουσ τιποτα, οτι θελω παιρνω...

Ενα ζευγαρι μεγαλες ωραιες τεραστιες κορνες, η κανα Tune Audio Anima, η τα νεα Klipschorn, η κανα ωραιο Avantgarde, η κατι αλλα μεγαλα τερατα,

Ενα ζευγαρι ωραια ομορφα λαμπερα αστραφτερα μονομπλοκ λαμπατα, θα βρω, μη σκατε, να τα βλεπω να τα γουσταρω ωραια, μ ενα αντιστοιχα ωραιο προ. Θα βρω μοντελα, εχει μπολικα...

Μετα 2 μεγαλες ντανες και ραφια αριστερα και δεξια με δισκους , ισως και τους δικους μου, να τους χαζευω, μ ενα ομορφο πικαπ επανω στο ρακ, δε χρειαζεται να παιζει καλα, αρκει να παιζει και να ναι πανεμορφο.

Ενα dac ωραιο δυνατο γεματο παραμορφωσεις κι αρμονικες μαζι με σκληρους δισκους γεματους μουσικες, ισως παλι αυτα που ηδη εχω, μου φτανουν, κι ενα player να τα τηλεχειριζομαι να μη σηκωνομαι, με μια ωραια πολυθρονα να χανομαι μεσα.

Σαμπζς δε θελω, μια χαρα ειμαι ολα καλα μου φτανουν.

Καπως ετσι θα ταν η φαση, ΠΕΙΡΑΖΕΙΙΙ??

Λεφτα μου δεν ειανι οτι θελω δε τα κανω?

Ετσι τη βρισκω, ανωμαλια, αρρωστια, εχετε κανα προβλημα???

Αχ Jiovanni....
Βρες και βάλε και καμία φωτό να καταλάβουμε .....περίπου τι θες . :dance2:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το budget είναι μόνο για τα μηχανήματα ήχου.
Treatments, χώρος, προβολείς κτλ δεν υπολογίζονται σε αυτό το ποσό.
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Θα έλεγα να βάζαμε ένα χρηματικό όριο κοντά στα 50Κ-60Κ και να υποστηρίξει ο κάθε ένας μας σε τι θα επένδυε .

[/QUOTE]

Πολύ χαμηλά έχεις βάλει τον πήχη! Το μέσο μέλος εδώ μπορεί να σπαταλήσει πολύ περισσότερα χρήματα (στον ύπνο του) για ένα "στέρεο" :p

Κατά τ άλλα κοροϊδεύουμε τον high-endα για το πέταμα χρημάτων (που δεν έχει).


Μνημόνιααααααααααααααα! Τίποτα άλλο......
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Θα έλεγα να βάζαμε ένα χρηματικό όριο κοντά στα 50Κ-60Κ και να υποστηρίξει ο κάθε ένας μας σε τι θα επένδυε .



Πολύ χαμηλά έχεις βάλει τον πήχη! Το μέσο μέλος εδώ μπορεί να σπαταλήσει πολύ περισσότερα χρήματα (στον ύπνο του) για ένα "στέρεο" :p

Κατά τ άλλα κοροϊδεύουμε τον high-endα για το πέταμα χρημάτων (που δεν έχει).


Μνημόνιααααααααααααααα! Τίποτα άλλο......

Τη Θα θέλαμε να έχουμε.
Όχι τη μπορούμε να έχουμε.

Όσο για το χαϊεντιλίκι ουδεμία σχέση.
Κανείς δεν χλευασε λόγο κόστους.
Αυτό που λέμε είναι ότι ξοδεύονται απίστευτα χρήματα σε σαβούρες, όταν υπάρχουν άλλα μηχανήματα στα ίδια χρήματα ή και φθηνότερα πολύ πολύ καλύτερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Καλώς ή κακώς, περισσότερα από 30 χιλιάρικα πολλοί έχουν δώσει για ένα ζευγάρι ηχεία, ή μόνο για ένα πικάπ, ή για ένα τελικό ενισχυτή, ή ακόμα και για ένα Ντακ...

Και όχι "αδίκως", διότι όντως υπάρχουν εξαιρετικές μηχανές σε τέτοια κοστολογια, πέραν της υπερκοστολογησης του hi end, που είναι μια άλλη ιστορία..

Λόγου χάριν, μην ξεχνάμε τα κορυφαία JBL της σειράς synthesis, κι όχι το τέρας (και πανάκριβο) Έβερεστ, αλλά το Κ2, που είναι τρομερών δυνατοτήτων και τεχνολογίας αναπαραγωγέας, που κοστίζει αρκετά πάνω από 30 χιλιάρικα...

Όμως:

Μια 11-αδα adam s3h, σε αυτό το ποσό συμπεριλαμβάνει εκτός από τα 11 ηχεία, και 4 ενισχυτές σε κάθε ηχείο με αθροιστική ισχύ 1350 βατ, δηλαδή παίρνουμε 44 ενισχυτές συνολικής ισχύος ~15 κιλοβάτ...

Και 44 Ντακ με dsp...

Είναι εξαιρετική η τιμή για αυτό το προσφερόμενο υλικό...

Όσον αφορά επιλογή από Me Geithain, που όντως έχει σοβαρά πλεονεκτήματα αρχιτεκτονικής (καρδιοειδη λοβό ακτινοβολίας και ομοαξονικές μονάδες) αξίζει να επισημανθεί το 901, με ιδανική απόσταση ακρόασης 2-4μ (δηλαδή άριστη για οποιονδήποτε οικιακό χώρο), με 16" γουφερ και 5" μιντ:



Και τιμή πώλησης στα 5.870€ το τεμάχιο.

Τα 11 θα βγουν 64.570€, ποσό υπερδιπλάσιο των Άνταμ, αλλά θα είναι και άλλη κλάση το αποτέλεσμα, λόγω αντικειμενικών τεχνικών δεδομένων, όχι λόγω κάποιας αόρατης και ανυπόστατης χαϊενδικής έννοιας όπως το Πρατ και ο κόκκος, ο μικροσκοπικός...

Η me Geithain μας κάνει τη "χάρη" να μας θυμίζει σε όλα της τα ηχεία το χρήσιμο εύρος απόστασης ακρόασης, κάτι που ξεχνάνε πολλοί όταν αγοράζουν ένα ηχείο, με αποτέλεσμα να είναι εντελώς ακατάλληλο για την συγκεκριμένη εφαρμογή.

Τα κοστολογια αυτών των ηχείων δεν είναι χαϊενδικά... Οπότε, αναλόγως απόστασης ακρόασης, μπορεί να υλοποιηθεί ένα τρομερών πλεονεκτημάτων αποτέλεσμα σε τυπικούς οικιακούς χώρους. ;)
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Λοιπον, ξεκιναμε με 11 τετοια, οκταιντσα, ομοαξονικα


συνεχιζουμε με 4 τετοια (ή και παραπανω) σαμπ με καρδιοειδη λοβο


Εναν τρινοβ 16αρι για τον ελεγχο.

Ενα τετοιο τρανσπορτ


Βαλτε ενα NAS της αρεσκειας σας, καμποσους σκληρους.

Κομπλε
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μια 11-αδα adam s3h, σε αυτό το ποσό συμπεριλαμβάνει εκτός από τα 11 ηχεία, και 4 ενισχυτές σε κάθε ηχείο με αθροιστική ισχύ 1350 βατ, δηλαδή παίρνουμε 44 ενισχυτές συνολικής ισχύος ~15 κιλοβάτ...
Εδώ αξίζει να επισημανθεί το πρόβλημα που θα υπάρξει στην τροφοδότηση από τη ΔΕΗ σε τυπική οικιακή εγκατάσταση, καθώς ιδίως σε ισχυρές στάθμες, δε βλέπω εύκολο να μη πέφτει ο ..γενικός. :tongue:

Χρειάζεται πολλά αμπέρ από τη ΔΕΗ σε πολύ υψηλής κατανάλωσης εξοπλισμό, οπότε ψάξτε και τέτοια θέματα, και γενικώς σε μεγάλα σεταπ χρειάζεται ενασχόληση και με την τροφοδοσία τους.

Φυσικά, σε αυτό το θέμα θα πλεονεκτούν τα ενεργά ηχεία (ιδίως με υψηλής απόδοσης διακοπτικους ενισχυτές) σχετικά χαμηλής ισχύος, ώστε να μειωθεί η συνολική ανάγκη απαίτησης αμπέρ από την κεντρική εγκατάσταση.

Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να βλέπουμε τις συνολικές ανάγκες κατανάλωσης, και ας δώσω μερικά παραδείγματα:

Το 801 με συνολική ισχύ ενισχυτών στα 2 κιλοβάτ, έχει μέγιστη κατανάλωση 1 κιλοβάτ.

11 κιλοβάτ η εντεκάδα.

Στα μισά πέφτει το s3h με συνολική ισχύ ενισχυτών 1350 βατ, καθώς έχει μέγιστη κατανάλωση 550 βατ.

6 κιλοβάτ η εντεκάδα.

Τα ανωτέρω, με διακοπτικα ενισχυτικά.

Πάμε τώρα σε τυπικά ενισχυτικά στάδια, τάξης ΑΒ, μειωμένης απόδοσης:

Πιο χαμηλά ακόμα πάει το 901 με συνολική ισχύ ενισχυτών 380 βατ, που έχει μέγιστη κατανάλωση μόλις 300 βατ, όμοια με το 310 με συνολική ισχύ ενισχυτών 290 βατ (στο 0.1% παραμόρφωσης, ενώ στο 10% φτάνει τα 390 βατ) που κι αυτό έχει μέγιστη κατανάλωση μόλις 300 βατ.

3,3 κιλοβάτ η εντεκάδα!


8-)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top