Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
οχι, ειναι θεμα παιδιας και εκπαιδευσης.
Στα 10 και χρονια εδω μεσα, μπαινουν συνεχεια ατομα που εχουν "αλλη αποψη".
Αν το μορφωτικό τους επιπεδο ειναι υψηλο, συνηθως μετα τις πρωτες χαζομαρουλες και επιθεσεις, αφου θυμωσουν και ισως επιτεθουν, τελικα διαβαζοντας καταλαβαινουν ΠΑΝΤΑ τι γινεται και συνηθως μενουν μονιμοι και ευχαριστημενοι οσο διαρκει το χομπυ τους.
Οι λοιποι συνηθως την κανουν μετα απο λιγο, αφου αρνουνται να διαχειριστουν οτι η υψιλη πιστοτητα αναπαραγωγης δεν ειναι τεχνη, αλλα επιστημη. Λιγοι απο αυτούς μενουν, πατωντας λαικ σε καθε νεο φρουτο που συμπαθουν και γραφωντας μόνο στα πολιτικα.
Προσεχτε το λοιπον, το μορφωτικο επιπεδο καθοριζει αν καποιος θα κατανοησει και θα αποδεχτει ή θα αλλάζει καλωδια.
(Προσωπικη ολιγον ρατσιστική άποψη έπειτα απο 10ετη παρατηρηση.)

Αγαπητέ, οι εμμονές και η τελειομανία συνήθως εγκλωβίζουν μονόπλευρα την διαθέσιμη ενέργεια δίχως διακρίσεις ως προς το μορφωτικό επίπεδο του καθενός, κάτι αρκετά ευδιάκριτο εδώ μέσα,
μια άλλη εξήγηση θα μπορούσε να είναι μια εμπλοκή κατά την εφηβεία όπου ενώ αυτή αποτελεί σκαλί προς την ενηλικίωση για μια μικρή ευτυχώς ομάδα αποτελεί “σκάλωμα” όπως αυτό αποτυπώνεται στην παρακάτω φωτό…




.
 

Attachments


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.483
Reaction score
50.754
Κάποτε μας καλεί , καμιά 5-6 άτομα , ένας φίλος να δούμε-ακούσουμε το σύστημα που μόλις με προσοχή και μεράκι είχε στήσει σε 25τμ. Σε κάποια χρονική στιγμή , είχαμε μαζευτεί όλοι στο χώρο ακρόασης , και οι συνομιλίες (75-80 db ?) συν ο όγκος που καταλαμβάναν τα σωματά μας , πραγματικά αλλοιώναν το ηχητικό αποτέλεσμα και όλη η "φροντίδα " πήγαινε περίπατο. Οπότε λέει : "ρε 'σεις αυτό δεν ακουγόταν έτσι" και τότε άρχισε το "πάρτυ".........
- και μετρημένο να ήταν , με 5-6 άτομα , πάλι κάτι θα άλλαζε . . . εκεί είναι η μαγκιά με τις μετρήσεις . . . ξαναισοσταθμίζεις με τα νέα ( προσωρινά ) δεδομένα , αποθηκεύεις την νέα καμπύλη ( ή όποιες άλλες θέλεις ) και τέλος . . .

. . . ή κάθε φορά μετακινείς : έπιπλα , κάδρα , κουρτίνες , χαλιά , βιβλιοθήκες , cdθήκες , δισκοθήκες , φωτιστικά . . . & καθάρισες :focus:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οι διαψεύσεις βρίσκονται στην βιβλιογραφία. Δεν βγάζω τίποτα και ποτέ απο το κεφάλι μου.

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία στην ευεργετική επίδραση του dsp/room eq κάτω απο την συχνότητα Scroeder, πές 300Hz για οικιακούς χώρους.
Απο κει και πάνω θολώνει το τοπίο, και σχετίζεται με τα χαρακτηριστικά ακτινοβολίας του ηχείου και τον χώρο και είναι σημείο επιστημονικού (οχι χαϊεντάδικου :biggrin:) διαλόγου.

Και σαφώς παίζουν πάντα ρόλο και τα προγράμματα ισοστάθμισης, δεν είναι όλα ίδια.

Σου δίνω μερικά λινκς για ξεκίνημα, αλλά επειδή αυτά έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ ήδη, μπορείς να τα βρεις με λίγο ψάξιμο σε σχετικά νήματα.

Ενα παράδειγμα:
View attachment 140713

[1] Sean E. Olive, John Jackson, Allan Devantier, David Hunt, and Sean Hess, “The Subjective and Objective Evaluation of Room Correction Products,” presented at the 127th AES Convention, New York, preprint 7960 (October 2009).

Σου συστήνω επίσης ανεπιφύλακτα το βιβλίο του Floyd Toole: Sound Reproduction: Psychoacoustics of Loudspeakers and Rooms, την πρόσφατη έκδοση μετά το 2017. Εκεί θα σου λυθούν πολλές απορίες, πχ το Room eq (o Toole είναι υπέρμαχος για τις συχνότητες κάτω απο την Scroeder, μετά την αποδέχεται μόνο ως Tone control ή σε συγκεκριμένα ηχεία), το interaural crosstalk dip και πως σχετίζεται με την απορρόφηση vs διάχυση, την ανάγκη χρήσης sub και μάλιστα πολλαπλών, την υπεροχή του πολυκάναλου ήχου, την ματαιότητα του καλωδιοκυνηγητού και πολλά άλλα. Και την αξία της "άποψης" :gotcha:.

Αν δεν ξέρεις ποιος είναι ο Toole, πάρε μια βαθειά ανάσα και ψάξε.

Γενικά μιλώντας, εδώ που "μπήκες" υπάρχει άφθονη γνώση, σου συστήνω να ψάξεις προσεκτικά, και να είσαι επιφυλακτικός με τις "απόψεις" σου.

Σαφώς και είναι το πιο σημαντικό. Αλλά να είναι σωστό. Διάβασμα θέλει και μικρόφωνο.
Εδώ που βρίσκεσαι πάντως υπάρχουν σωστά φτιαγμένα listening rooms και μάλιστα τεκμηριωμένα, όχι μόνο με ακουστικές εντυπώσεις αλλά και με τα απαραίτητα μετρητικά δεδομένα.

Μάλλον δεν ξέρεις που έμπλεξες. Σιγά σιγά...
Εχω καποιες ενστασεις σε καποιες απο τις θεωριες του Toole.

Δεν αμφισβητω τους κατασκευαστες που γραφεις,αλλα προς το παρων δεν εχω ενεργα που κοστιζουν οσο ολο το ηχοσυστημα μου.Και στην κατηγορια τιμης που κινουμαι,δεν υπαρχει dsp που να μην αλλοιωνει το σημα με τις μετατροπες της ψηφιοποιησης.Εδω ενα dac του 5οχιλιαρου παιρνεις και βρισκεις καποια,εστω μικρα μειονεκτηματα σε σχεση με ενα κορυφαιο!
Post automatically merged:

- και μετρημένο να ήταν , με 5-6 άτομα , πάλι κάτι θα άλλαζε . . . εκεί είναι η μαγκιά με τις μετρήσεις . . . ξαναισοσταθμίζεις με τα νέα ( προσωρινά ) δεδομένα , αποθηκεύεις την νέα καμπύλη ( ή όποιες άλλες θέλεις ) και τέλος . . .

. . . ή κάθε φορά μετακινείς : έπιπλα , κάδρα , κουρτίνες , χαλιά , βιβλιοθήκες , cdθήκες , δισκοθήκες , φωτιστικά . . . & καθάρισες :focus:
5 6 ατομα αλλαζουν κατα πολυ ολα τα ηχ. χαρακ. ενος χωρου!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
Εχω καποιες ενστασεις σε καποιες απο τις θεωριες του Toole.
:lolsign:
Post automatically merged:

Προκαλείς και ειναι πολυ πιθανόν να βγεις κερδισμένος απο αυτο !!!!
Δεν νομίζω.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ένα σωστά φτιαγμένο listening room:
α) μελετάται εξ αρχής από μηχανικό ακουστικής,
β) κατασκευάζεται σύμφωνα με τη μελέτη και
γ) μετά το πέρας της κατασκευής, υποβάλλεται σε μετρήσεις προς επαλήθευση της μελέτης και για ανάληψη τυχόν βελτιωτικών ενεργειών.

Εάν δεν γίνουν τα (α) και (β) ή εάν γίνει το (α) (για να υπάρχει σωστή βάση) και "μερικώς" το (β) (λόγω διαφόρων περιορισμών), τότε το (γ) επιβάλλεται να γίνει για να διαπιστωθούν τα όποια προβλήματα και να διορθωθούν.

Εάν δεν γίνει κανένα από τα (α), (β) και (γ), τότε το δωμάτιο δεν δικαιούται να ονομάζεται "listerning room".
Για τον μηχανικο κανεις ενα τεραστιο λαθος!

Αν κατεχεις το θεμα και διαβασεις εχοντας το μυαλο σου ανοιχτο,πετυχαινεις και καλυτερο αποτελεσμα απο καποιον ειδικο!

Και μπορω να σου το αποδειξω ψιατι το εχω καταφερει ο ιδιος σε πολλους τομεις εκτος αυτου.

Προγραμματισμο αγραφου εγκεφαλου αυτοκινητου,
Διαιτολογου,
Προσωπικου γυμναστη,
Γαστρεντερολογου και ουρολογου!

Αυτα απο μενα!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Εχω καποιες ενστασεις σε καποιες απο τις θεωριες του Toole.
Ντροπή και έλεος μαζί.
Που πας ρε καραμήτρο, να κάνεις μαθήματα και στον Τουλ με τα 6-ακια σου και τις "εμπειρίες" σου;
Ξέρεις καλό μου παιδάκι ποιος είναι αυτός;
Αυτό που'γραψες, ξεπερνά τα όρια...
Δεν συνεχίζω, γιατί θα γράψω μεγάλες χοντράδες.
Πείτε όμως ότι τις έγραψα ήδη.
Είμαι έξαλλος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.745
Reaction score
28.125
Ντροπή και έλεος μαζί.
Που πας ρε καραμήτρο, να κάνεις μαθήματα και στον Τουλ με τα 6-ακια σου και τις "εμπειρίες" σου;
Ξέρεις καλό μου παιδάκι ποιος είναι αυτός;
Αυτό που'γραψες, ξεπερνά τα όρια...
Δεν συνεχίζω, γιατί θα γράψω μεγάλες χοντράδες.
Πείτε όμως ότι τις έγραψα ήδη.
Είμαι έξαλλος.
Ξύδι :lolsign:

Χαλάρωσε..
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ντροπή και έλεος μαζί.
Που πας ρε καραμήτρο, να κάνεις μαθήματα και στον Τουλ με τα 6-ακια σου και τις "εμπειρίες" σου;
Ξέρεις καλό μου παιδάκι ποιος είναι αυτός;
Αυτό που'γραψες, ξεπερνά τα όρια...
Δεν συνεχίζω, γιατί θα γράψω μεγάλες χοντράδες.
Πείτε όμως ότι τις έγραψα ήδη.
Είμαι έξαλλος.
Δε θα απαντησω με το ιδιο υφος μιας και εδω μιλαμε παντα ελευθερα και φιλικα.

Η αποψη του Toole να μην ελεγχονται οι πλαινες ανακλασεις με κανει εξισου εξαλλλο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.998
Reaction score
20.530
Για τον μηχανικο κανεις ενα τεραστιο λαθος!
Απευθύνεις αυτό το συμπέρασμα σε λάθος άνθρωπο. Πες το σε κάποιον που δεν ακολούθησε την πορεία που περιγράφω.

Προσωπικά, την ακολούθησα και μόνο κερδισμένος βγήκα. Κι αυτό το τελευταίο, δεν είναι η "άποψή" μου, ούτε το συμπέρασμα της ακρόασης με τα αυτιά μου. Τεκμηριώθηκε. Πλήρως.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
είπα να μη πειράξω πολύ το αρχικό κείμενo του vet , επομένως ούτε το ορθογράφησα, ούτε το τόνισα :sneaky:
copy - paste κατά την ελληνική μιας και το κείμενο αφορούσε το ..μορφωτικό επίπεδο!:):)
Τον Ελύτη ρε; Τον Ελύτη;
 

Μηνύματα
2.241
Reaction score
2.761
Για τον μηχανικο κανεις ενα τεραστιο λαθος!

Αν κατεχεις το θεμα και διαβασεις εχοντας το μυαλο σου ανοιχτο,πετυχαινεις και καλυτερο αποτελεσμα απο καποιον ειδικο!

Και μπορω να σου το αποδειξω ψιατι το εχω καταφερει ο ιδιος σε πολλους τομεις εκτος αυτου.

Προγραμματισμο αγραφου εγκεφαλου αυτοκινητου,
Διαιτολογου,
Προσωπικου γυμναστη,
Γαστρεντερολογου και ουρολογου!

Αυτα απο μενα!
Για ουρολόγος τι κατάφερες;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Για ουρολόγος τι κατάφερες;
Μετα απο 3 διαφορετικους γιατρους και αφθονα βλαβερα φαρμακα για ενα προβλημα του ουροποιητικου,βρηκα λυση μεσω επιστημονικων αρθρων μονος μου.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.622
Reaction score
38.049

δωσε μου....να πιω το δηλητηριο...ειναι το χαλιε end ενα μαρτυριο... (για να μην πιω/πω τιποτα αλλο)
+
bonus:
σου δινω πισω το trinnov που μου χαρισες ...
δωσε μου πισω το interconnect μου και ξοφλαμε...
Να σου θυμισω, ειχα δικαναλο τη μερα που σε γνωρισα ..... τωρα μου λες για Immersive να μιλαμε....
 
Last edited:

Μηνύματα
7.278
Reaction score
11.829
Μετα απο 3 διαφορετικους γιατρους και αφθονα βλαβερα φαρμακα για ενα προβλημα του ουροποιητικου,βρηκα λυση μεσω επιστημονικων αρθρων μονος μου.
Τέλεια. Τώρα μπορείς να πουλήσεις τα νεφρά σου για να πάρεις ένα Trinov.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τέλεια. Τώρα μπορείς να πουλήσεις τα νεφρά σου για να πάρεις ένα Trinov.
Εύστοχη η ατάκα,αλλά...ας μην αστειευόμαστε σε κάθε ευκαιρία με το εμπόριο οργάνων...
Μετα απο 3 διαφορετικους γιατρους και αφθονα βλαβερα φαρμακα για ενα προβλημα του ουροποιητικου,βρηκα λυση μεσω επιστημονικων αρθρων μονος μου.
Δεν τολμώ ν'αναρωτηθώ άμα...ήταν ομοιοπαθητική ή μη η τελειωτική λύσις...

δωσε μου....να πιω το δηλητηριο...ειναι το χαλιε end ενα μαρτυριο... (για να μην πιω/πω τιποτα αλλο)
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τέλεια. Τώρα μπορείς να πουλήσεις τα νεφρά σου για να πάρεις ένα Trinov.
Μου φαινεται οτι εδω μεσα καποιοι "υπεργνωστες" δεν ειναι ετοιμοι να παραδεχτουν οτι καποιοι μυθοι τους καταρριπτονται απο εναν μεσοαστο....

Νομιζα οτι ησασταν προθυμοι να κουβεντιασετε και οχι να θαβετε οποιον εχει τη γνωση να αντιδικει μαζι σας φιλικα!
Post automatically merged:

Δεν τολμώ ν'αναρωτηθώ άμα...ήταν ομοιοπαθητική ή μη η τελειωτική λύσις...
Οχι.Αλλαγη διατροφης και τροπου ζωης-κατι που δε θα σου πει ο χρηματολαγνος και μη ενημερωμενος μεσω σεμιναριων γιατρος...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Οχι.Αλλαγη διατροφης και τροπου ζωης-κατι που δε θα σου πει ο χρηματολαγνος και μη ενημερωμενος μεσω σεμιναριων γιατρος...
Αυτό είναι το πρώτο πράγμα που σου λέει πάντα ο κάθε γιατρός. Ταυτόχρονα είναι το τελευταίο που κάποιος ακολουθεί.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.871.648
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top