Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τι γίνεσαι Χαράλαμπε; Χαραμίζεσαι εδώ, πρέπει να πας στη Microsoft να βοηθήσεις να εξελίξουν τον ορθογράφο τους (οι άσχετοι καπιταλιστές!).
Καλά είμαι ρε πσυχή!
Εσύ πώς από 'δω?
Ακουσες Dr Toole και ήρθες?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.906
Reaction score
34.476
Πρόσφατη έρευνα που διάβασα έλεγε ότι στην επιλογή να κάτσουν 15' σε απόλυτη ηρεμία χωρίς να κάνουν τίποτα ή να πατήσουν ένα κουμπί για ένα μικρό ηλεκτροσόκ και να φύγουν αμέσως η συντριπτική πλειοψηφία πάτησε το κουμπί.
Μη τυχων και μου το κανεις αυτο.
Μη τυχων δηλαδη.
5 ηλεκτροσοκ σερι θα πατησω
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Για πες μας ρε Γιάνννη 2-3 μύθους που κατέρριψες και κυρίως για τον τρόπο που τους κατέρριψες.
Ο ενας ειναι αυτος που ανεφερα.Ο αλλος ειναι οτι εχει δηλωσει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ερχονται ηχοι εξωθεν των ηχειων και καποιες αλλες λεπτομερειες που δεν τις θυμαμαι τωρα.

Εχω δει βιντεο του και εχω διαβασει αρθρα-συνεντυεξεις αλλα οχι καποιο ολοκληρο βιβλιο του.
 


A

AKARL

Guest
Μου φαινεται οτι εδω μεσα καποιοι "υπεργνωστες" δεν ειναι ετοιμοι να παραδεχτουν οτι καποιοι μυθοι τους καταρριπτονται απο εναν μεσοαστο....
Γιάνννη ελπίζω να κατανοείς ότι αναγκάστηκες να βρεθείς ταχύτατα σε ένα κρίσιμο σημείο καμπής.

Η ανωτέρω δήλωσή σου επαναλαμβάνει ένα κλασικό μοτίβο αντίδρασης, το οποίο έχω δει πολλάκις εδώ μέσα, και στο οποίο είχα και ο ίδγιος καταφύγει στο παρελθόν, στον ίδγιο συνήθη ύποπτο δια του ... Ζαπ (αρχαίες ιστορίες και μύθοι).

Αυτοί που αποκαλείς υπεργνώστες δεν ξέρω αν είναι - και, σε κάθε περίπτωση, δεν παρουσιάζονται ως τέτοιοι, πάντως αυτά που ισχυρίζονται ότι γνωρίζουν ... τα γνωρίζουν και μάλιστα καλά - αυτό έχει αποδειχθεί πολλάκις.

Για να καταρριφθεί ένας μύθος υπάρχουν δυο προϋποθέσεις: α) αυτό που ονομάζεις "μύθο" να είναι ... όντως μύθος και, β) η κατάρριψη θα πρέπει να επιτευχθεί με κάποιον πειστικό και λογικά συνεκτικό τρόπο πέραν αμφιβολιών - κατάρριψη μύθου με απλή δήλωση δεν γίνεται και ούτε και μπορεί να είναι αποδεκτή.

Τώρα, αυτή η ταξική πινελιά με (αυτο)αναφορά σε μεσοαστό ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω πως συνεισφέρει εις την κατάρριψη του ... μύθου, αλλά αυτό είναι, μάλλον, δικό μου πρόβλημα.

Νομιζα οτι ησασταν προθυμοι να κουβεντιασετε και οχι να θαβετε οποιον εχει τη γνωση να αντιδικει μαζι σας φιλικα!
Πρόθυμοι είναι να κουβεντιάσουν φιλικά.

Το να εκλάβεις ως θάψιμο τη σκληρή (έως βάρβαρη) αλλά τεκμηριωμένη και καλοπροαίρετη κριτική των γνώσεών σου είναι μάλλον εγωιστική και ανώριμη αντίδραση.

Τέλος, απολύτως φιλικά, μπορεί κάλλιστα να θεωρείς εαυτόν φορέα εξειδικευμένης γνώσης αλλά αυτό θα πρέπει να το αποδείξεις και όχι να περιμένεις να βασιστούμε στο λόγο σου.

:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.974
Reaction score
55.192
Υπάρχει κ άλλος τρόπος να γίνει δουλειά .
Ούτε καλώδια ούτε dsp
συχνότητες Χέλμχολτζ
Εντυπωσιακό αποτέλεσμα με διάσπαρτα κουτάκια που κρύβονται παντού .
Για τις χαμηλές συχνότητες γίνονται φοβερά τραπεζάκια
Βέβαια τις μετρήσεις δεν της γλιτώνεις με τίποτα !!!
Είμαι υποχρεωμένος πάνω σε αυτό να σημειώσω ότι διακρίνονται επίσης από περιορισμένη ωφέλιμη ζώνη δράσης και είναι εξαιρετικά δυσχερής ένας ακριβής προγραμματισμός τοποθέτησης που θα έφτιαχνε όλα τα κακώς κείμενα χωρίς να δημιουργούσε και παράπλευρα δικά του.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο ενας ειναι αυτος που ανεφερα.Ο αλλος ειναι οτι εχει δηλωσει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ερχονται ηχοι εξωθεν των ηχειων και καποιες αλλες λεπτομερειες που δεν τις θυμαμαι τωρα.

Εχω δει βιντεο του και εχω διαβασει αρθρα-συνεντυεξεις αλλα οχι καποιο ολοκληρο βιβλιο του.
Ωραία ,πες μας για έναν από τους μύθους, τον τρόπο που τον κατέρριψες.
Με τις σχετικές παραπομπές και βιβλιογραφία πάντα.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Το μισάωρο το έχω για πλάκα.
Κάτι τέτοια τεστ με έβαζε και έκανα μια φίλη μου που σπούδαζε ψυχολογία εκεί στον όμορφο Αγγλικό νότο. Έχω κάνει κάτι παρόμοιο, μόνο που έμπαινες σε μια μεγάλη ντουλάπα με ένα κάθισμα και έπρεπε να καθήσεις 20 λεπτά αν θυμάμαι καλά. Αν πατούσες το κουμπί με το ηλεκτροσόκ έβγαινες.
Το έκανα πολύ εύκολα και εγώ, απορούσα που παραπάνω από τους μισούς πατούσαν το κουμπί.
 


Μηνύματα
7.250
Reaction score
4.633
Είμαι υποχρεωμένος πάνω σε αυτό να σημειώσω ότι διακρίνονται από περιορισμένη ωφέλιμη ζώνη δράσης και είναι εξαιρετικά δυσχερής ένας ακριβής προγραμματισμός τοποθέτησης που θα έφτιαχνε όλα τα κακώς κείμενα χωρίς να δημιουργούσε και παράπλευρα δικά του.
Το καλό είναι ότι με δοκιμές μπορείς να συντονίσεις ακριβώς τα χερτζ που θες .
Επίσης από ότι έχω καταλάβει αυτό που κάνουν είναι την συσσωρευμένη ενέργεια την διαχέουν σε όλο τον χώρο οπότε γίνεται και πιο ζωντανο και ευχάριστο το άκουσμα στον χώρο .
Επίσης επιδρά και στα πολλαπλάσια του ακριβως συντονισμένου .
Χώρια που σου δίνει την εντύπωση ότι μεγαλώνει ο υπάρχων χωρος !
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.974
Reaction score
55.192
Το καλό είναι ότι με δοκιμές μπορείς να συντονίσεις ακριβώς τα χερτζ που θες .
Επίσης από ότι έχω καταλάβει αυτό που κάνουν είναι την συσσωρευμένη ενέργεια την διαχέουν σε όλο τον χώρο οπότε γίνεται και πιο ζωντανο και ευχάριστο το άκουσμα στον χώρο .
Επίσης επιδρά και στα πολλαπλάσια του ακριβως συντονισμένου .
Χώρια που σου δίνει την εντύπωση ότι μεγαλώνει ο υπάρχων χωρος !
Απαιτεί βεβαίως πολλές επιτόπιες δοκιμές,όπως και τοποθέτηση σε σημεία μέγιστης πίεσης αποκλειστικώς για συγκεκριμένους ιδιορρυθμούς.Δηλαδή να συνηχούσαν σε φιξαρισμένη κρίσιμη συχνότητα,μη ανταποκρινόμενη στους υπολοίπους.Σε αυτό το στοιχείο έγκειται και η πρακτική δυσχέρεια εγκατάστασης εντός τυπικού οικιακού χώρου.
 

Μηνύματα
7.250
Reaction score
4.633
Απαιτεί βεβαίως πολλές επιτόπιες δοκιμές,όπως και τοποθέτηση σε σημεία μέγιστης πίεσης αποκλειστικώς για συγκεκριμένους ιδιορρυθμούς.
Μα για αυτούς δεν φτιάχνονται ;;;
Είναι εντυπωσιακό πάντως το ευρως και η στόχευση με την μεταβολή του μήκους της σωλήνας !!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.761
Reaction score
127.042
Είναι χρήσιμο να υπενθυμίζουμε που και πού τα απείρου κάλλους γραπτά του rd, που μας άφησε κληρονομιά εδώ μέσα, όπως το γιγαντοτεράστιο : "της ψ@λης ο χαβάς".

Αυτό είναι η θεωρία του καθενός μας, είτε αφορά καλώδια είτε τη ζωή, τις γκόμενες και πόσο αλάτι βάζουμε στις τηγανιτές πατάτες, γιατί έτσι μας αρέσει.

Από τη μια πλευρά υπάρχουν λοιπόν αυτές οι θεωρίες, ο χαβάς της ψ@λης του καθενός, και από την άλλη οι θεωρίες ας πούμε του Τουλ.

Οι δεύτερες, δεν αποτελούν έκφραση του χαβά της ψ@λής του Τουλ, αλλά αντιθέτως πρόκειται για πλήρως εμπεριστατωμένες και αποδεδειγμένες μελέτες και έρευνες, δημοσιευμένες στο AES, όπου αποτελούν (μαζί με τις υπόλοιπες δημοσιευμένες μελέτες) την αποδεδειγμένη γνώση και τα εν ισχύ δεδομένα πάνω στο audio σήμερα.

Οι προσωπικές μου ας πούμε θεωρίες (δηλαδή της ψ@λής μου ο χαβάς) σταματούν κάπου στα καλώδια της tara labs και της goldmund, τους ενισχυτές του tim de paravincini και τα πλαναρ της magnepan. Εφ' όσον ξεκίνησα αντικειμενική διερεύνηση με διάβασμα και γνώση ας πούμε επί του θέματος των καλωδίων, εν αρχή πήγα στα καλώδια της goertz, και εν συνεχεία στα μπελντενάκια, καταρρίπτοντας κάθε μύθο επ'αυτου, μέχρι να τα ξεφορτωθώ πλήρως από το σύστημα.

Τα υπόλοιπα, δεν αποτελούν προσωπικές μου απόψεις, θεωρίες ή τίποτε άλλο, είναι μόνον τα εν ισχύ δεδομένα του audio, όπως αυτά πρεσβεύονται στα ρημάδια τα pdf από aes.

Οι διαφωνίες επ'αυτων, αυτομάτως κατατάσσονται στο επίπεδο του χαβά της ψ@λής του καθενός, και δεν αποτελούν τίποτα παραπάνω.

Όσον αφορά τον Τουλ, οι εμπεριστατωμένες και πλήρως αποδεδειγμένες μελέτες του πάνω στο audio, οι άπειρες δημοσιεύσεις των εργασιών του σε aes και αλλού, είναι τόσο μεγάλου επιπέδου, που δεν έχει φτάσει άλλος ως τώρα, και ο βραβευμένος αυτός επιστήμονας έχει τη χαρά και τη διάθεση να επικοινωνεί με τον κόσμο, προσφέροντας απλόχερα συμπυκνωμένη αποδεδειγμένη γνώση σε εύληπτη για όλους γραφή, με τα βιβλία του που αποτελούν πραγματικό θησαυρό.

Εμείς εδώ στην πόλη μας, κάνουμε χαβαλε μεταξύ μας ψάχνοντας να βρούμε διαφορές στις νέες εκδόσεις των βιβλίων του με τις παλιές, εφόσον τα έχουμε μελετήσει πλήρως αυτά, όπως και άλλα πολλά παρόμοια συγγράμματα, χωρίς να αποτελεί αυτό κίνητρο για αναμεταξύ μας κοκορομαχιες (ποιος την έχει μεγαλύτερη) αλλά αντιθέτως αποτελεί κίνητρο για βελτίωση σε μας και στους υπόλοιπους φίλους που γνωρίζουμε.

Μια προσεκτική ανάγνωση του τελευταίου βιβλίου του Τουλ, είναι όντως αναγκαία για να σας λυθούν όλες σας οι απορίες. Όλες. Εντελώς.

Και δεν υπάρχει χώρος για αμφισβήτηση επί των αποδεδειγμένων και εν ισχύ ερευνών και δεδομένων του Τουλ, είναι αστείο να το προσπαθήσετε κιόλας, πόσο μάλλον να το πιστεύετε....

Μέχρι τότε, θα κοιμάστε όρθιοι πάνω στο όντιο, και θα πετάτε ανυπόστατες κοτσάνες με ύφος 10 καρδιναλίων, προασπίζοντας αυτές αδίκως, ως "απόψεις" και απαύγασμα "εμπειρίας". Ο χαβάς της ψ@λής.

Είναι θέμα γνώσης.
Διάβασμα χρειάζεται.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.511
Reaction score
50.881
- αυτό σε πολυκάναλο το έχει ακούσει κανείς ; . . . το έχω αλλά ακούω δικάναλα . . . κονσέρτο για 4 βιολιά και αντίστοιχα ελικόπτερα . . .




Helikopter-Streichquartett (Helicopter Quartet) - Karlheinz Stockhausen



Waveform analysis of the string players and the helicopter rotor sounds (from Bar 1)

1571399016604.png




The composer at work on the ‘Helicopter String Quartet’.

1571399102836.png


 

P

PMC

Guest
Εμένα με κάνει έξαλλο ο Toole που έχει ανάποδα τα ηχεία του.:lol:
Τα έχει ψηλά
Γιάνννη ελπίζω να κατανοείς ότι αναγκάστηκες να βρεθείς ταχύτατα σε ένα κρίσιμο σημείο καμπής.

Η ανωτέρω δήλωσή σου επαναλαμβάνει ένα κλασικό μοτίβο αντίδρασης, το οποίο έχω δει πολλάκις εδώ μέσα, και στο οποίο είχα και ο ίδγιος καταφύγει στο παρελθόν, στον ίδγιο συνήθη ύποπτο δια του ... Ζαπ (αρχαίες ιστορίες και μύθοι).

Αυτοί που αποκαλείς υπεργνώστες δεν ξέρω αν είναι - και, σε κάθε περίπτωση, δεν παρουσιάζονται ως τέτοιοι, πάντως αυτά που ισχυρίζονται ότι γνωρίζουν ... τα γνωρίζουν και μάλιστα καλά - αυτό έχει αποδειχθεί πολλάκις.

Για να καταρριφθεί ένας μύθος υπάρχουν δυο προϋποθέσεις: α) αυτό που ονομάζεις "μύθο" να είναι ... όντως μύθος και, β) η κατάρριψη θα πρέπει να επιτευχθεί με κάποιον πειστικό και λογικά συνεκτικό τρόπο πέραν αμφιβολιών - κατάρριψη μύθου με απλή δήλωση δεν γίνεται και ούτε και μπορεί να είναι αποδεκτή.

Τώρα, αυτή η ταξική πινελιά με (αυτο)αναφορά σε μεσοαστό ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω πως συνεισφέρει εις την κατάρριψη του ... μύθου, αλλά αυτό είναι, μάλλον, δικό μου πρόβλημα.



Πρόθυμοι είναι να κουβεντιάσουν φιλικά.

Το να εκλάβεις ως θάψιμο τη σκληρή (έως βάρβαρη) αλλά τεκμηριωμένη και καλοπροαίρετη κριτική των γνώσεών σου είναι μάλλον εγωιστική και ανώριμη αντίδραση.

Τέλος, απολύτως φιλικά, μπορεί κάλλιστα να θεωρείς εαυτόν φορέα εξειδικευμένης γνώσης αλλά αυτό θα πρέπει να το αποδείξεις και όχι να περιμένεις να βασιστούμε στο λόγο σου.

:drinks:

Δεν είχα σκοπό να το κάνω αλλά ..........:hi:
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Το 17 είναι οι αντίπαλοι του παοκ στο ποδόσφαιρο. Παλιά έπαιζε 11 εναντίων 14 (11 παικτών και 3 διαιτητών) τώρα παίζει εναντίων 17 των 11 παικτών - 3 διαιτητών - του 4ου διαιτητή - του VAR και αυτού που φέρνει τα σουβλάκια =17 ;)
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κυριοι,οπως καταλαβατε,εχω γνωσεις διοτι απαντω σε ολα και ταχεως.

Δεν θελω να δειξω ομως οτι τα ξερω ολα και ουτε θα γινει αυτο μεχρι να γερασω!

Δεν πιστευω ομως οτι ειναι λαθος να εχω τις δικες μου αποψεις σε θεματα που εχω ψαχτει ενδελεχως και μετα απο πολυ διαβασμα και πειραματισμο!

Παρ'ολα αυτα,πασα κριτικη και αποψη σας γινεται σεβαστα δεκτη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.908
Μηνύματα
2.881.091
Members
37.963
Νεότερο μέλος
Fanis T
Top