Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
@leandros Αν δηλαδή εγώ πάρω το bda3 του Jiovani ( που το λατρεύω και μόνο που είναι Bryston :p ) και του βάλω να παίξει ένα βαρβάτο dsd ριπαρισμένο απο το γ@μάτο σύστημα αναπαραγωγής, πόσο πιθανό είναι να μη κλάψεις?
Και αν ακόμα ακουστεί ισάξια ( λέμε τώρα ), εγώ θα έχω ένα άλμπουμ που κάτω απο άλλες συνθήκες θα το άκουγα σε mp3 στη καλύτερη;
Post automatically merged:



Πολύ πιθανό να μη παίξει το ίδιο ή καλύτερα. Αλλά πόσοι έχουμε στη διάθεσή μας Kuzma...?
Να το πάρεις, είναι φοβερό.
Εξαιτίας του εδώ και πάρα πολύ καιρό δεν πολυασχολούμαι με βινύλια :D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
Εχετε τρελλαθει με τις εντασεις...
Όχι.
Εσείς που έχετε ανεπαρκεια μεγαφώνων, προσπαθείτε αδίκως να βγάλετε άχρηστα τα αναγκαία max spl για στάθμη αναφοράς, κατά το "όσα δε φτάνει η αλεπού".

Η προσέγγιση της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, όπως εμπεριέχει χαμηλές αρμονικές παραμορφώσεις και συγκεκριμένο εύρος απόκρισης πλάτους, έτσι ακριβώς εμπεριέχει αναγκαστικά και την απαίτηση για στάθμη αναφοράς.

Οι στάθμες αναφοράς ορίζονται από την βιβλιογραφία στα 85 ντεσιμπέλ, με μικροαποκλισεις αναλόγως μελέτης, και με κορυφές στα 105 ντεσιμπέλ.

Έχουν ανέβει τα απαραίτητα pdf κατ'επαναληψιν.

Σημειωτέον ότι η μέγιστη στιγμιαία στάθμη των 105, δεν μπορεί να είναι η μέγιστη στάθμη του συστήματος, διότι θα είναι πολύ υψηλές οι παραμορφώσεις εκεί, άρα χρειάζεται dynamic headroom τουλάχιστον 3 ντεσιμπελ, και τα 6 είναι σαφώς καλύτερα.

Περαιτέρω δυναμικό περιθώριο είναι αναγκαίο για την ισοστάθμιση που θα εφαρμοστεί.

Και λίγο ακόμα δυναμικό εύρος χρειάζεται για το αναγκαίο target curve.

Οι στάθμες αφορούν τη θέση ακρόασης.

Πάντα, οι μέγιστες στάθμες αφορούν τις 2-3 πρώτες οκτάβες.

Κάθε διαφωνία επί των ανωτέρω, είναι χειρότερη από πίστη στην επίπεδη γη.

Αυτά είναι τα δεδομένα.

Οι διαφορετικές προσεγγίσεις στο θέμα του όντιο, απλώς δεν είναι σύμφωνες με την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, και θα μπορούσαν ανετως να ταυτιστούν με lifestyle ανάλαφρη αναπαραγωγή μουσικής υποβάθρου, ή το χαβά της ψ@λης του καθενός, αλλά Hi-Fi δεν είναι.

Λεω ομως οτι μπορω να δωσω καποιες συμβουλες στον wizzy...
Δεν μπορείς.
Μόνο να κοιτάς μπορείς.
Το ανέλαβε σοβαρός επαγγελματίας του είδους, χωρίς χρήση παπλωμάτων.


ΥΓ. Τουλ
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν και έχει εξηγηθεί από τους γνωστούς-γνωστούς κατά καιρούς μπορούμε και εδώ να έχουμε μία μικρή ανάλυση του τι είναι στάθμη αναφοράς και γιατί το dynamic range είναι άμεσα συνδεδεμένο με τη μέγιστη στάθμη? Διότι από διάφορα ποστ σε αυτό το νήμα βλέπω πως ακόμα υπάρχουν "κενά".

@costas EAR κατά προτίμηση γιατί αν ζητήσεις από το @Bhutia θα έχουν όλοι σαν δικαιολογία πως δεν κατάλαβαν τίποτα :D.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Όχι αγαπητέ Alexis,δεν έχω ασπαστεί ακόμα τις πεποιθήσεις και απόψεις σου!...
Post automatically merged:


Κράτα τες φίλε μου, θα σου χρειαστούν στη στρούγκα!
Έχω σταματήσει να παίζω φλογέρα στα προβατάκια μου. Διαβάζω τα μηνύματά σου, από την μια το διασκεδάζουν και από την άλλη απορούν γιατί σφαζουμε αυτά κάθε Πάσχα
:lolsign: :lolsign: :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
Στο κενό (από γνώσεις) κεφάλι του αδαούς (στο audio) είναι αντιληπτή και φυσικά γνωστή η υπεροχή μεγάλων ηχείων, εξοπλισμένων με ευμεγέθη μεγάφωνα και φυσικά σε υψηλή τιμή κτήσης, σε σχέση με ηχεία κλανιές.

Δηλαδή, όλοι οι αδαείς, θα υποστηρίξουν ανετως πως ένα μπιενταμπλεγιου 801 παίζει πολύ πιο "πειστικά" (αληθοφάνεια κλπ) τα δυναμικά περάσματα, ακόμα και σε χαμηλές στάθμες ακρόασης, από ότι ένα όμοιας μάρκας μπιενταμπλεγιου με ένα 6-αρι μιντγουφερ.

Δηλαδή, στην ίδια στάθμη ακρόασης, η υπεροχή του πρώτου αναγνωρίζεται και από ανόητους.

Βεβαίως είναι πολύ ακριβότερο το 801 από το 6-αρι ή 8-αρι.

Βέβαια εκεί νομίζουν ότι οφείλεται η "πειστικότητα" του μεγάλου ηχείου, στην τιμή.

Δυστυχώς, και οι δύο αυτοί δορυφόροι, θέλουν σαμπ για να παίξουν σωστά όλο το φάσμα, αλλά παρόλα αυτά, η υπεροχή του δορυφόρου με το μεγαλύτερης διαμέτρου μεγάφωνο, οφείλεται ακριβώς σε αυτό: στη διάμετρο.

Αν έχεις γνώσεις, καταλαβαίνεις πως εξηγείται, αν δεν έχεις, λες αρλουμπες.


ΥΓ. Τουλ.
 
Last edited:



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Κάθε μέρα και καλύτερα το πάμε
:roflmao: :roflmao: :roflmao: .
Τώρα και υποδείξεις σε μηχανικούς ηχου με φωτογραφίες .
:lolsign::lolsign::lolsign:
Εδώ άλλοι ακούνε από φωτογραφίες και pdf.....
Post automatically merged:

Έχω σταματήσει να παίζω φλογέρα στα προβατάκια μου. Διαβάζω τα μηνύματά σου, από την μια το διασκεδάζουν και από την άλλη απορούν γιατί σφαζουμε αυτά κάθε Πάσχα
:lolsign: :lolsign: :lolsign:
Γιατί δε τους βάζεις ν ακούσουν φλογέρα immersive?? Φοβάσαι μη τους κοπεί το γάλα??
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Εδώ άλλοι ακούνε από φωτογραφίες και pdf.....
Post automatically merged:


Γιατί δε τους βάζεις ν ακούσουν φλογέρα immersive?? Φοβάσαι μη τους κοπεί το γάλα??
Όχι,
Να μην τους σηκωθεί η τρίχα και μετά δεν θα μπορώ να τα κουρεψω για να πάρεις εσύ το μαλλάκι τους για να φτιάξεις κουβέρτες
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.466
Reaction score
50.665
Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα κλασσικό sampler της Chesky,το οποίο έβαζε τον ακροατή να συγκρίνει απόσπασμα ωραία ηχογραφημένης τζαζ ανάμεσα στο πρώτης γενιάς ψηφιακό αντίγραφο του master και το εκατοστής γενιάς.

Αναρωτιέται κανείς πόσο ΄΄εύκολα΄΄ ξεχώριζαν ακόμα και σε πλέον αποκαλυπτικά - ως προς έτερα χαϊενδικά χαρακτηριστικά - setup;Καθόλου εύκολα - σε βαθμό τυχαίας ορθής επιλογής - έως...καθόλου σκέτα.

Στη δε πραγματική ζωή καθίσταται ενίοτε δυσκολότερο να ξεχωρίζαμε τα μηδενικά...πριν την υποδιαστολή ή και...άνευ αυτής ;)
1571748311410.png


- καλό εργαλείο την εποχή του
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
[QUOTE="costas EAR, post: 2487640, member:

Δεν μπορείς.
Μόνο να κοιτάς μπορείς.
Το ανέλαβε σοβαρός επαγγελματίας του είδους, χωρίς χρήση παπλωμάτων.


ΥΓ. Τουλ
[/QUOTE]
Απο την ηχομονωση που ειδα,για λαθος ειδικοτητα μου φαινεται.
Post automatically merged:

Εγω θα προτεινα παλι το αβαταρ του καθενος να ειναι το συστημα του,για ευνοητος λογους αντιληψης επιπεδου γνωσης...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Όχι,
Να μην τους σηκωθεί η τρίχα και μετά δεν θα μπορώ να τα κουρεψω για να πάρεις εσύ το μαλλάκι τους για να φτιάξεις κουβέρτες
Κρίμα τα καημένα..να στερούνται τέτοια απόλαυση...δε πειράζει βρε!
Να τους βάλεις να χαρούν κι αυτά ποιότητα!
Δε θα φτιάξω άλλες κουβέρτες για να σου στείλω, θα σου στείλω .. πουπουλένιο πάπλωμα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
Εγω θα προτεινα παλι το αβαταρ του καθενος να ειναι το συστημα του,για ευνοητος λογους αντιληψης επιπεδου γνωσης...
Είσαι απροκάλυπτα εριστικοχαζούλης.

Μα τι σχέση έχει το στέρεο του καθενός, με το επίπεδο γνώσεων;

Μήπως θες καμία μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου;

Τουλ.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.466
Reaction score
50.665
Εγω θα προτεινα παλι το αβαταρ του καθενος να ειναι το συστημα του,για ευνοητος λογους αντιληψης επιπεδου γνωσης...
- δεν είναι δίκαιο αυτό , διότι πχ κάποιος μπορεί να είχε ένα πολύ καλό σύστημα και τώρα όχι . . . γνώσεις όμως έχει

. . . ή είναι επαγγελματίας μουσικός με ένα ταπεινό αφρόντιστο σύστημα , διότι δεν πιστεύει ( και είναι οι περισσότεροι έτσι ) , πως υπάρχει σύστημα που να αναπαράγει αληθοφανώς τις χροιές πχ του live
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επειδη πολλα...μας τα γραψες.Συνοψιζεις;

Μπερδεψα τις 3 με τις 8 παντως στα 80.
Ο ίδιος ακούω υπό συνεχόμενες στάθμες αναφοράς που δεν θα ξεπερνούσαν τα 80 dB στη θέση ακρόασης πάντα.

Όποτε σκοπεύω σε κάτι παραπάνω ελέω κεφιού λαμβάνω υπόψιν τα επιτρεπόμενα χρονικά όρια και τη συχνότητα εφαρμογής των.

Στο υπνοδωμάτιο ακούω ακόμα χαμηλότερα.

Καθένα setup που έχω στημένο ανταποκρίνεται σε 6 dB αχρησιμοποίητο περιθώριο διαθέσιμης στάθμης ως προς τη μέγιστη για την προβλεπόμενη ως προς εκείνο.

Στα setup me ακουστικά εφαρμόζω ακόμα αυστηρότερα κριτήρια...Δεν φιλοδοξώ να φτάσω τις επιδόσεις των Ear,jio,TERMATOGAZI,astronaut,wizzy,κ.α.

Μου αρέσει 'ακούω διαβάζοντας και γράφοντας και αντιστρόφως.Είμαι ένας μέσος ... multitasker.

Αλλά το ζώδιό μου δεν το αποκαλύπτω διότι...δεν πιστεύω σε τέτοια...;Α
Να κατι που δεν πρεπει να ξεχναμε!
Επισης να μη συγχεουμε max spl και δυναμικο ευρος...
Το τελευταιο ειναι πολυ πιο σημαντικο κατα τη γνωμη μου και μπορει να επιτευχθει
και σε κατωτερα spl....
Μόνο που - όπως έχει εξηγηθεί σε προηγούμενα - το κάτω όριο τίθεται από τη στάθμη του περιβάλλοντος θορύβου (υπόβαθρο) που ασκεί επικαλυπτιτική δράση στην αντιλαμβανόμενη πληροφορία και στην περίπτωση τυπικών οικιακών και αφρόντιστων χώρων είναι...αθεράπευτα υψηλή για παροχή δυναμικού εύρους με σοβαρές αξιώσεις.;ι>

Γι αυτό και υπό ανάλογες συνθήκες χρειάζεται να επεκτείνεται το ωφέλιμο περιθώριο...προς τα άνω.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.982
Reaction score
20.501
Απο την ηχομονωση που ειδα,για λαθος ειδικοτητα μου φαινεται.
Επειδή έχεις αρχίσει να γίνεσαι προσβλητικός, μήπως, λέω μήπως, θέλεις να σου στείλω τη μελέτη του χώρου αντί για φωτογραφίες;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.326
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top