Αγορά πικάπ



Μηνύματα
591
Reaction score
557
Και εμένα με τρώει η παρέα για πικάπ, και δεν έχω ούτε ένα δίσκο, τελικά αξίζει;
 




gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Θα αρχίσω να αγοράζω, εννοείται. Το θέμα είναι αν αξίζει τελικά όλο αυτό.
Αυτο το αποφασίζει ο καθένας μόνος του με τα δικα του κριτήρια. Υπάρχουν άτομα που δηλωνουν παντοτινά ερωτευμένα με το βινύλιο. Άλλοι το παράτησαν αμέσως μόλις βγήκαν τα CD. Από τους ερωτευμένους δε, ορισμένοι το θεωρούν και τεχνικά ανώτερο. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Η δικιά σου τοποθέτηση μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε ανάμεσα στα δύο άκρα. Προσδιόρισέ τη και πράξε ανάλογα.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Εγώ μπορεί να το βάζω και να έχω γυρισμένο τον ενισχυτή στο tidal γιατί μου αρέσει να το βλέπω να γυρίζει
Περί ορέξεως...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Χωρίς πικάπ είναι σα να είσαι χωρίς σαμπ... Παράνομος ψευτοχαϊεντάς.

Κάθε σοβαρό ηχοσύστημα πρέπει να το κοσμεί με την παρουσία του ένα σοβαρό πικάπ.

Και 2 σαμπ.

Το πικάπ μπορεί και να μην είναι στην μπρίζα, τα σαμπ όμως, πρέπει να είναι, αυτή είναι και η μόνη διαφοροποίηση, λεπτομέρειες θα μου πεις, ψιλά γράμματα... ;)
 


TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Θα αρχίσω να αγοράζω, εννοείται. Το θέμα είναι αν αξίζει τελικά όλο αυτό.
Όχι. Εγώ αγόρασα ένα καλό πικάπ πριν 25 χρόνια για να έχω να παίζω τους δίσκους που είχα ήδη. Τα τελευταία 10 χρόνια δεν αγοράζω παρά μόνο 2-3 βινύλια τον χρόνο, έτσι για να έχω παράξενες εκδόσεις μερικών έργων που μου αρέσουν. Είναι χαζό τώρα να αρχίσεις να αγοράζεις βινύλια, πέρασαν οι εποχές που έβρισκες μεταχειρισμένα σε φτηνές τιμές. Τώρα έχουν γίνει lifestyle και οι τιμές έχουν ανέβει (και σε μερικά προϊόντα hardware ανεπίτρεπτα).
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Όχι. Εγώ αγόρασα ένα καλό πικάπ πριν 25 χρόνια για να έχω να παίζω τους δίσκους που είχα ήδη. Τα τελευταία 10 χρόνια δεν αγοράζω παρά μόνο 2-3 βινύλια τον χρόνο, έτσι για να έχω παράξενες εκδόσεις μερικών έργων που μου αρέσουν. Είναι χαζό τώρα να αρχίσεις να αγοράζεις βινύλια, πέρασαν οι εποχές που έβρισκες μεταχειρισμένα σε φτηνές τιμές. Τώρα έχουν γίνει lifestyle και οι τιμές έχουν ανέβει (και σε μερικά προϊόντα hardware ανεπίτρεπτα).
Αυτή είναι η αλήθεια, η ακριβή αλήθεια για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Από την άλλη, αν δεν έχεις τι να κάνεις με τα λεφτά σου, γιατί όχι;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
..πραγματι, τα τελευταια χρονια το πικαπ εχει γινει νεοχιψτερολαιφσταιλ, εφοσων δεν ερχεται σε συγκρουση με αυτη τη κακια φαρσα που τους δερνει, δεν βρισκω λογο υπαρξης.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
..πραγματι, τα τελευταια χρονια το πικαπ εχει γινει νεοχιψτερολαιφσταιλ, εφοσων δεν ερχεται σε συγκρουση με αυτη τη κακια φαρσα που τους δερνει, δεν βρισκω λογο υπαρξης.
Ναι, σημεία των καιρών που διάγουμε. Γκουρμέ κουζίνα και βινύλιο, όσο πιο πολύ... ηδονίζεσαι στη θέα τους, τόσο πιο ψαγμένος ( νομίζεις ότι ) δείχνεις. Και ας παίζει το βινύλιο σε ένα πικάπ της πλάκας ( σε σχέση με αυτό που πρέπει να παίζει σωστά ) και ας είναι το mk2 στο "ρακ" του club και ο dj ρίχνει χύμα νερό απο αυτό που πίνει για να "καθαρίσει" τον δίσκο. Κατά τ'άλλα, βινύλιο. Ρε δεν μπιιιιπ λέω εγώ. Γεμίσαμε ψώνια κουλτουριάρηδες ψευτοψαγμένους που απο κάπου θέλουν να πιαστούν για να "ξεχωρίσουν".
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τελικά μου αρέσει το βινύλιο.
Κόλλησα.
Μια η διαδικασία , μια ο διαφορετικός ήχος, όχι καλύτερος η χειρότερος από τα ψηφιακά ,απλά διαφορετικός .
Θα αρχίσω να αγοράζω και καινούργιους δίσκους νομίζω.
Μέχρι να βαρεθώ βέβαια......
 

A

AKARL

Guest
Τελικά μου αρέσει το βινύλιο.
Κόλλησα.
Μια η διαδικασία , μια ο διαφορετικός ήχος, όχι καλύτερος η χειρότερος από τα ψηφιακά ,απλά διαφορετικός .
Θα αρχίσω να αγοράζω και καινούργιους δίσκους νομίζω.
Μέχρι να βαρεθώ βέβαια......
Σήμερα πσώνισα δγυό δίσκοι. 0,10 αβουγουδού. :eek: :headbang:

Όχι, σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα να αρχίσει κανείς να ασχολείται με συλλογή δίσκων εάν αυτό πρόκειται να αποβεί εις βάρος άλλων, πιο ουσιαστικών, αναγκών ή επιθυμιών.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Σήμερα πσώνισα δγυό δίσκοι. 0,10 αβουγουδού. :eek: :headbang:

Όχι, σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα να αρχίσει κανείς να ασχολείται με συλλογή δίσκων εάν αυτό πρόκειται να αποβεί εις βάρος άλλων, πιο ουσιαστικών, αναγκών ή επιθυμιών.
Εντάξει με μέτρο. Όσο μας παίρνει. Προσωπικά 1-2 τον μήνα αν αγοράζω για τον χαβαλέ δεν θα έχω καμία οικονομική επιβάρυνση.
Είναι διασκέδαση όπως ο cinema η το θέατρο .
Δεν πάω κάθε μέρα
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ακόμη κι αν αισθάνεσαι την ανάγκη να προσβάλεις όσους προτιμούν το CD αποκαλώντας τους <<παθητικό καταναλωτή του τύπου "ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε">>
Σωστά ειναι αδικο.
Ας τον φυλαξουμε για αποκλειστικους χρηστες streaming...
που δεν πρόκειται να παραξηγηθουν κι'ολας...
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Αρχίσαμε και την μπουγάδα να φύγει η μπίχλα 10ετιών
10-15 λεπτά ο ένας Χ 100 δίσκοι, βρήκαμε δουλειά :)
 

Attachments




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top