Ήρθε το sub!

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν έκανα τίποτα από αυτά που ήθελα. Θα ήθελα όμως μια εξήγηση από τους γνώστες τί βλέπουμε εδώ, για να δω αν έβγαλα σωστό συμπέρασμα. (το οποίο θα πω έπειτα).

Βλέπουμε μια υπέρθεση 2 μετρήσεων, η μία με μωβ με το sub στις 0 μοίρες και η κίτρινη πιο δυνατά το sub κατά 5 κλικς σε σχέση με τη συνήθη ρύθμιση, αλλά με 180 μοίρες τη φάση. Τί καταλαβαίνετε;

Step.jpg

Post automatically merged:

Και το ίδιο με άλλα χρονικά όρια στον "x" άξονα.

Step6m.jpg
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ομολογώ ότι δεν είμαι ο ίδιος εξπέρ στο REW.
Παρατηρώ όμως ότι η απόκριση από το sub σου και στις δύο περιπτώσεις δεν ενσωματώνεται πλήρως με την απόκριση των δορυφόρων,αφού η πτώση απόκρισης από το woofer των δεύτερων δεν ενοποιείται ομαλώς με την άνοδο απόκρισης από τα στοιχεία του sub.

Προτιμότερη επίσης εκ των δύο η μωβ καμπύλη,αφού οι ενεργειακές αποκλίσεις γύρω από τον μηδενικό οριζόντιο άξονα υποχωρούν γρηγορότερα απ'ότι στην κίτρινη.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αυτό είδα κι εγώ και μάλιστα παρατηρώ ότι το sub σαν να καθυστερεί. Μάλλον οφείλεται στην τοποθέτηση. Τα ηχεία απέχουν 0,78 μ. από τη θέση ακρόασης (μικρόφωνο), αλλά το κέντρο του κώνου του sub είναι στο 1,28 μ. περίπου. Μισό μέτρο απόσταση ή 1,5 millisecond πίσω. Μας προβληματίζει πολύ αυτή η διαφορά ή δεν ακούγεται;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτό είδα κι εγώ και μάλιστα παρατηρώ ότι το sub σαν να καθυστερεί. Μάλλον οφείλεται στην τοποθέτηση. Τα ηχεία απέχουν 0,78 μ. από τη θέση ακρόασης (μικρόφωνο), αλλά το κέντρο του κώνου του sub είναι στο 1,28 μ. περίπου. Μισό μέτρο απόσταση ή 1,5 millisecond πίσω. Μας προβληματίζει πολύ αυτή η διαφορά ή δεν ακούγεται;
Κανονικώς δεν πρέπει να γίνεται έντονα αισθητή στη ζώνη των πρώτων οκτάβων.Θεωρώ όμως ότι αξίζει να πειραματιστείς με τη διαρρύθμιση φέρνοντας το ένα τουλάχιστον εκ των δύο sub ν'αποκρινόταν γρηγορότερα στη θέση ακρόασης σε σχέση με τους δορυφόρους.

Και με δεδομένη τη μικρή απόσταση των δεύτερων,αυτό σημαίνει είτε εφαρμογή χρονικής καθυστέρησης στη δική τους απόκριση με γνωστές μεθόδους,είτε μικρή απομάκρυνση της θέσης ακρόασης σε σχέση μ'εκείνους.

Διότι μπαίνει και το ζήτημα της γεωμετρίας ως προς τα όρια του χώρου που θα έδινε ομαλότερη απόκριση στο πεδίο της συχνότητας και αυτό το στοιχείο μπορεί κάλλιστα να οδηγήσει σε ακόμα πιο απομακρυσμένες θέσεις - άρα και κρόνο απόκρισης - σε σχέση με τους δορυφόρους.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
Απλώς ανάποδη φάση είναι το σαμπ, και ο χώρος όμοιος και στις δύο περιπτώσεις.

Βλέπεις ότι η φάση από μόνη της δεν αρκεί για χρονική ευθυγράμμιση.

Ωστόσο, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα σε αυτό το εύρος, είναι αποδεκτό.

Η διαφορά μεταξύ τους είναι μόνο στάθμης.

Η φάση στο σαμπ έχει νόημα μόνο στη συχνότητα κρος, τίποτε άλλο. Μια ακύρωση στους 80, εδώ δε θα φανεί. Υποθέτω ότι σε καμία εκ των δύο δεν είναι ακριβώς σε φάση στους 80. Ωστόσο, η κίτρινη έχει πιο νορμάλ σκαμπανεβασμα, υποθέτω αυτή πλησιάζει περισσότερο σε φάση με το γουφερ.

Το πικ στα 3μ είναι το μπας ριφλεξ, ποιανού όμως; Μάλλον του δορυφόρου, και στα 6 του σαμπ.

Για τα υπόλοιπα, θες ντιρακ.

ΥΓ. Με το Ρίου δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Υποθέτω ότι σε καμία εκ των δύο δεν είναι ακριβώς σε φάση στους 80. Ωστόσο, η κίτρινη έχει πιο νορμάλ σκαμπανεβασμα, υποθέτω αυτή πλησιάζει περισσότερο σε φάση με το γουφερ.
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ υποπτευόμουν και εγώ και άρχισα να το ψάχνω. Αλλά το sub δεν έχει περιστροφικό φάσης 0 έως 180 μοίρες. Άρα είναι χρονικό το πρόβλημα. Εντάξει, μπορώ να το κάνω από τον υπολογιστή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
Ποιο από τα δυο σου βγάζει περισσότερα spl με τόνο στους 80?
Το 0 ή το 180?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Το έκανα αυτό το πείραμα και περίμενα να είναι ευδιάκριτη με το αυτί η διαφορά. Αλλά έπαιζε το ίδιο. Για αυτό άρχισα να την ψυλλιάζομαι τη "φάση". Με μικρόφωνο δεν μέτρησα το συγκεκριμένο.
Ίσως λίιιγο πιο δυνατά παίζει στις 0 μοίρες.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μετά από 3 μήνες και 21 μέρες, αποσυνδέθηκε για πρώτη φορά το sub από τα ηχεία.
Τώρα οι δορυφόροι ενώνονται απευθείας με Balanced XLR στο USB interface και το sub με απλό καρφί σε μια έξοδο της 5.1 κάρτας ήχου του υπολογιστή. Έγιναν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στο Foobar, ώστε να έχω από αυτό ψηφιακό cross, πάλι στους 80 κύκλους, αλλά αυτή τη φορά άρχισα να παίζω με τη χρονική καθυστέρηση. Δυνατότητα που μου δίνει το cross του Foobar.
Έπαιξα με -6ms στο sub και τώρα είμαι στα -4.8ms. Τα νούμερα αυτά περίπου στην τύχη, σύμφωνα με το διάγραμμα που ανέβασα στο #41.

Με αυτή τη διαρρύθμιση* δεν είναι πια εφικτό να κάνω μέτρηση με το REW από το ίδιο αυτό pc. Επίσης δεν μπορώ να ακούσω σε στάθμες αναφοράς, μπας και καταλάβω τη διαφορά στην χρονική ευθυγράμμιση του sub.

Με κάποιον επιπρόσθετο κόπο, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το REW+mic στο laptop για να μετρήσω το sweep 20-20000 που θα παίξει σαν αρχείο από το Foobar με την ψηφιακή επεξεργασία.

@wnet κατάλαβες ή να το ζωγραφίσω; :roflmao:
Post automatically merged:

Απάντηση στον *(αστερίσκο) από πάνω.

Και φταίει το "σχεδόν-μόνο" στερεοφωνικό ποιοτικό audio interface, που πιστά με συνοδεύει τόσα χρόνια. Να δούμε πότε θα απαγκιστρωθώ από αυτό και θα πάρω κάποιο πολυκάναλο με αν όχι καλύτερες προδιαγραφές, τουλάχιστον ίδιες.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Με αυτή τη διαρρύθμιση* δεν είναι πια εφικτό να κάνω μέτρηση με το REW από το ίδιο αυτό pc. Επίσης δεν μπορώ να ακούσω σε στάθμες αναφοράς, μπας και καταλάβω τη διαφορά στην χρονική ευθυγράμμιση του sub.

Με κάποιον επιπρόσθετο κόπο, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το REW+mic στο laptop για να μετρήσω το sweep 20-20000 που θα παίξει σαν αρχείο από το Foobar με την ψηφιακή επεξεργασία.
Ναι είναι λίγο μανούρα τώρα, αλλά γίνεται έστω και με το workaround που λες με το laptop.
Δεν πας το sub απλά 2m πιο πέρα αντί να βάζεις delay; :p

Εμένα άλλο με χαλάει αλλά οκ, αυτό είναι επιλογή σου.... πως όλα αυτά, όταν τα σετάρεις θα είναι μόνο για το foobar...



@wnet κατάλαβες ή να το ζωγραφίσω; :roflmao:
:lolsign:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ναι είναι λίγο μανούρα τώρα, αλλά γίνεται έστω και με το workaround που λες με το laptop.
Δεν πας το sub απλά 2m πιο πέρα αντί να βάζεις delay; :p
Δεν θέλω να του αλλάξω απλά θέση, θέλω να είναι ανάμεσα από τα ηχεία, όπως έχουν πει και αυτοί που ξέρουν καλύτερα. Πιο κοντά πρέπει να έρθει, όχι πιο μακριά. Αλλιώς θα πρέπει να κάνω ισόπλευρο τρίγωνο με πλευρά 1,30μ. περίπου, πράγμα ανέφικτο με αυτό το γραφείο που έχω. Δεν χωράνε. Είναι βέβαια σε σκέψη η αλλαγή γραφείου, σε μεγαλύτερο.

Εμένα άλλο με χαλάει αλλά οκ, αυτό είναι επιλογή σου.... πως όλα αυτά, όταν τα σετάρεις θα είναι μόνο για το foobar...
Το Foobar παίζει τα πάντα. Αποθηκευμένη μουσική, streaming internet radio, youtube videos, μέχρι και ταινία mkv αν θέλω.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Παντα ειναι προβλημα η ενσωματωση σαμπ λαμβανοντας υποψην τα τοιχωματικα ορια,οποτε προσθετεις καθυστερηση στους δορυφορους...πως να τρεξεις το σαμπ;:thumbsdown:
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μέτρησα πρόχειρα στάθμη και έβαλα τελικά -9ms. Εκεί μου έδειχνε τη μέγιστη στάθμη ο μετρητής. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σκάει πιο έντονα το μπάσο, δεν μπορώ να το περιγράψω με λόγια.
Φυσικά και θα γίνει κανονική μέτρηση στο μέλλον, αλλά ακόμα παίζω για να μάθω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
Η σωστή διαδικασία για να φέρεις τη φάση, έχει περιγραφεί κατ'επαναληψιν.
Τόνος 80 κύκλων (στη συχνότητα κρος) και ψάχνεις να βρεις την ελάχιστη στάθμη (μέγιστη ακύρωση) μεταβάλλοντας σιγά σιγά τη φάση του σαμπ. Μόλις τη βρεις, αντιστρέφεις φάση 180 μοίρες.

Η περιγραφή αυτή, όπως στη λέω, βρίσκεται στα μανιουαλ των σαμπ της τζενελεκ και Νιούμαν.

Η χρονική ευθυγράμμιση, είναι άλλο πράγμα, και ελέγχεται από το στεπ ρισπονς.

Στις μικρές αποστάσεις που παίζεις, η χρονική ευθυγράμμιση δε σε πολυαπασχολεί, ενώ η συμφασικότητα φυσικά σε απασχολεί.

Η ακουστική εμπειρία από σωστή φάση ανάμεσα σε δορυφόρους και σαμπ, είναι περισσότερο μπάσο.

Η ακουστική εμπειρία από σωστό χρονισμό, είναι εντονότερο ακαριαίο χτύπημα - ατάκα και λιγότερο μπάσο.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ναι, το θυμάμαι. Υπέθεσα ότι είναι ισοδύναμη διαδικασία με αυτή που έκανα, αφού έχω το μετρητικό. Αλλά θα το κάνω και έτσι που λένε οι Genelec και Neumann αύριο.

Και φυσικά θα ξαναγίνουν μετρήσεις γιατί ο φίλος μας ο Γιάνννης είναι Σαλόνικα και δεν μπορεί να έρθει να το σιάξουμε με το αυτί.:p
Post automatically merged:

Η ακουστική εμπειρία από σωστή φάση ανάμεσα σε δορυφόρους και σαμπ, είναι περισσότερο μπάσο.

Η ακουστική εμπειρία από σωστό χρονισμό, είναι ακαριαίο χτύπημα - ατάκα και λιγότερο μπάσο.
Το ακαριαίο χτύπημα-ατάκα ένιωσα τώρα! Λιγότερο όταν λες εννοείς σε έκταση σε χαμηλές συχνότητες; Γιατί τη στάθμη τη σήκωσα λίγο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
Υπέθεσα ότι είναι ισοδύναμη διαδικασία
Λογική υπόθεση, αλλά δεν συμπεριλαμβάνει στο σκεπτικό τα τερτιπια του χώρου, το έχει αναλύσει ωραία ο μπουτχιας.

Όπως και να'χει, δεν μπορούμε να έχουμε ισχυρότερα επιχειρήματα ή εξυπνότερες μεθόδους από τζενελεκ κλπ...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Λογική υπόθεση, αλλά δεν συμπεριλαμβάνει στο σκεπτικό τα τερτιπια του χώρου
Δεν το είχα σκεφτεί.

Όπως και να'χει, δεν μπορούμε να έχουμε ισχυρότερα επιχειρήματα ή εξυπνότερες μεθόδους από τζενελεκ κλπ
Προφανώς!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ναι, ΟΚ. Διαβάζουμε από αυτούς που ξέρουν περισσότερα ότι πρέπει να μετρήσουμε και να ευθυγραμμίσουμε χρονικά σωστά το sub με τους δορυφόρους και λέμε "Νταξ μωρέ, σιγά το πράγμα. Χαίρομαι ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ που πριν δεν είχα καθόλου μπάσο και μόλις αγόρασα το sub επιτέλους έχω" που δεν καταλαβαίνουμε την αξία της.
Ε, λοιπόν, μετά τη χρονική ευθυγράμμιση (έστω και όχι απόλυτα, μιας και δεν μέτρησα σωστά ακόμα) το μπάσο σκάει απότομα:
Η ακουστική εμπειρία από σωστό χρονισμό, είναι εντονότερο ακαριαίο χτύπημα - ατάκα
Αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι, ΟΚ. Διαβάζουμε από αυτούς που ξέρουν περισσότερα ότι πρέπει να μετρήσουμε και να ευθυγραμμίσουμε χρονικά σωστά το sub με τους δορυφόρους και λέμε "Νταξ μωρέ, σιγά το πράγμα. Χαίρομαι ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ που πριν δεν είχα καθόλου μπάσο και μόλις αγόρασα το sub επιτέλους έχω" που δεν καταλαβαίνουμε την αξία της.
Ε, λοιπόν, μετά τη χρονική ευθυγράμμιση (έστω και όχι απόλυτα, μιας και δεν μέτρησα σωστά ακόμα) το μπάσο σκάει απότομα:


Αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο.
αν θες να ησυχάσεις Πέτρο μου, βάζεις αγγελία sub και δορυφόρους, αγοράζεις ένα ζευγαράκι παθητικά κι έναν ενισχητάκο της προκοπής και καθάρισες!!! :wink: :wink:
..ούτε ευθυγραμμίσεις, ούτε φάσεις...
άντε..κι όταν τ αλλάξεις, θα σου κάνω δωράκι κι ένα καλώδιο ρεύματος!
πάρτε παθητικά λέμεεεε!!:)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.327
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top