The Acoustics of Studio vs Domestic Listening Spaces

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Κούνα το κεφάλι σου και συ κι ο εντιτορ, και πείτε μου τι ακριβώς θέλετε.
Ενα από τα παρακάτω:
  1. Να πουν και αυτοί κάτι, διότι έχουν άποψη :gotcha:.
  2. Να εκνευρίσουν με τις ασυναρτησίες τους τα υπόλοιπα μέλη.
  3. Να αποκτήσουν την εύνοια του χαϊεντοντίλερ της γειτονιάς τους (που του χαλάμε τις μπίζνες με αυτά που γράφουμε) για να πάρουν κανένα καλώδιο τράμπας φτηνά.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Και ποιος σου είπε ότι δε του έχουμε δείξει ήδη; :tongue:

Τι είναι; Καλό ή κακό;:lol:

Όταν εγώ μιλούσα για πιστολιές, δεν υπήρχαν κλας ντε στο εμπόριο... Ήρθες τώρα μετά 20 χρόνια να μας πεις τι;

Θυμίζω ότι εκτός του Ρίου, όπου η μέτρηση του RT γίνεται με το umik, υπάρχει σε μας και μέτρηση RT με το λογισμικό του Trinnov, με το δικό του μικρόφωνο με 4 κάψες.

Οι τιμές που πήραμε για RT 60 ήταν ουσιαστικά όμοιες από τα 2 παραπάνω λογισμικά.

Τώρα συ τι ακριβώς θες;

Να υποτιμήσεις την ακρίβεια μέτρησης του RT 60;
Δηλαδή;
Τι ακριβώς θες να πεις;
Να μιλήσουμε με τον Τουλ; Οκ, μιλάμε μ'αυτόν, όπως και τόσοι άλλοι, σε φόρουμ κυκλοφορεί ο άνθρωπος, δε καταλαβαίνω δηλαδή τι θες. Τι άλλο θες;
Να μη μετράμε καθόλου γιατί δεν έχει νόημα;
Κούνα το κεφάλι σου και συ κι ο εντιτορ, και πείτε μου τι ακριβώς θέλετε.

Αερολόγοι...
Τα έχεις μπλέξει. Η καραμελα που πιπιλιζετε με το rt60 ειναι λαθος. Το θέμα δεν είναι να μετρήσεις (που δεν μετράς πραγματικα, δεν ξέρεις ούτε πως να το μεταφράσεις πρακτικα) αλλα να ομαλοποιησεις. Τα υπόλοιπα στον Δρ.Τουλ. Καλό είναι το διάβασμα όταν συνοδεύεται και από την απαραίτητη κατανόηση του κειμένου.
Post automatically merged:

Ενα από τα παρακάτω:
  1. Να πουν και αυτοί κάτι, διότι έχουν άποψη :gotcha:.
  2. Να εκνευρίσουν με τις ασυναρτησίες τους τα υπόλοιπα μέλη.
  3. Να αποκτήσουν την εύνοια του χαϊεντοντίλερ της γειτονιάς τους (που του χαλάμε τις μπίζνες με αυτά που γράφουμε) για να πάρουν κανένα καλώδιο τράμπας φτηνά.
Καμία άποψη, διασταύρωση των ερασιτεχνικών σας αρλουμπων με την επιστημονική διαπίστωση.
 

A

AKARL

Guest
Άσχιετοι, κομπογιαννίτες, αρλουμπολόγοι, καγκουρογιατροί. Και έχουν και τη μούρη να μιλάνε για στέρεα, πολυκάναλα, ιμμέρσιβ, επιστήμες και κολοκύθχια με τη ρίγανη. Σαδεντρεπονταιλεωγώ... :gotcha: :roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα έχεις μπλέξει. Η καραμελα που πιπιλιζετε με το rt60 ειναι λαθος. Το θέμα δεν είναι να μετρήσεις (που δεν μετράς πραγματικα, δεν ξέρεις ούτε πως να το μεταφράσεις πρακτικα) αλλα να ομαλοποιησεις. Τα υπόλοιπα στον Δρ.Τουλ. Καλό είναι το διάβασμα όταν συνοδεύεται και από την απαραίτητη κατανόηση του κειμένου.
Είπαμε να τρολαρεις, αλλά διάβαζε πρώτα τι γράφουν αυτοί που νομίζεις ότι τρολαρεις, γιατί εκτίθεσαι..

Το σημαντικότερο όμως, δεν είναι η ακριβής τιμή του RT 60, αλλά η μικρή διακύμανση της τιμής του RT 60 στο εύρος του ακουστού φάσματος.

Δηλαδή, όσο πιο σταθερή παραμένει η τιμή του RT 60 στο φάσμα, τόσο πιο σωστά θα ακούγεται ο χώρος, και το οποιοδήποτε σεταπ μέσα σε αυτόν τον χώρο.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Ενα από τα παρακάτω:
  1. Να πουν και αυτοί κάτι, διότι έχουν άποψη :gotcha:.
  2. Να εκνευρίσουν με τις ασυναρτησίες τους τα υπόλοιπα μέλη.
  3. Να αποκτήσουν την εύνοια του χαϊεντοντίλερ της γειτονιάς τους (που του χαλάμε τις μπίζνες με αυτά που γράφουμε) για να πάρουν κανένα καλώδιο τράμπας φτηνά.

Χεχε, το block/ignore δουλευει υπερωριες τελευταια! 8-)
 

A

AKARL

Guest
Είπαμε να τρολαρεις, αλλά διάβαζε πρώτα τι γράφουν αυτοί που νομίζεις ότι τρολαρεις, γιατί εκτίθεσαι..
Μα ούτε να δγαβάζουν δεν κσέρουν πχιά αφτοί οι ντόχτορες; :rolleyes:

Ηντάγινε, έληξε η επίσχεση εγασίας και κσανάπχιασες βάρδγια στο αβουσάιτ; :idk: :party:

Αφτό το ΚουΚουΑράμ πχοιανού κράτους ΚουΚουΕ είναι; :tongue:
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Τα έχεις μπλέξει. Η καραμελα που πιπιλιζετε με το rt60 ειναι λαθος. Το θέμα δεν είναι να μετρήσεις (που δεν μετράς πραγματικα, δεν ξέρεις ούτε πως να το μεταφράσεις πρακτικα) αλλα να ομαλοποιησεις.
Για πες το σωστό.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
το σωστό
Λες το σωστό αλλά μπορεί...να κάνεις λάθος.:)
Δια του λόγου το ασφαλές...
Τα έχεις μπλέξει. Η καραμελα που πιπιλιζετε με το rt60 ειναι λαθος. Το θέμα δεν είναι να μετρήσεις (που δεν μετράς πραγματικα, δεν ξέρεις ούτε πως να το μεταφράσεις πρακτικα) αλλα να ομαλοποιησεις. Τα υπόλοιπα στον Δρ.Τουλ. Καλό είναι το διάβασμα όταν συνοδεύεται και από την απαραίτητη κατανόηση του κειμένου.
Καμία άποψη, διασταύρωση των ερασιτεχνικών σας αρλουμπων με την επιστημονική διαπίστωση.
Ο ίδιος πάντως εκτιμώ τη συμβολή του kk...Είναι ανεκτίμητη σε βαθμό που ίσως να μη...φαντάζεται και ο ίδιος.
Για; τον δε editor,it goes without saying όπως λένε. :Α
Για παράδειγμα η έκκληση για ομαλοποίηση - ιδίως άμα γίνεται της...ανωμαλίας - είναι πολύ σημαντική εφόσον κατανοηθεί η σημασία της.Διότι εάν ομαλοποιούσουμε μεν τον RT στον τυπικό οικιακό μας χώρο,αλλά σε τιμές γύρω στο 1 δευτερόλεπτο,τότε δεν θ'ανταποκρινόταν σε ιδιότητα χώρου ακρόασης.

Χρόνοι ανώτεροι του 1 sec αντιστοιχούν σε χώρους μεγαλύτερους,κατάλληλους για διαλέξεις και ανάλογες εκδηλώσεις.Για έναν τυπικό οικιακό χώρο με συνήθεις διαστάσεις και όγκο που δεν υπερβαίνει τα 200 κυβικά μέτρα,ο ομαλοποιημένος πάντα χρόνος δεν κάνει να υπερβαίνει μια ανώτατη επιτρεπτή τιμή τάξης 0,6 sec.

Αντιστρόφως για μιαν αίθουσα συναυλιών με μεγάλες διαστάσεις και όγκο που δεν θα υπερέβαιινε τα είκοσι χιλιάδες κυβικά,ο ομαλοποιημένος χρόνος δεν κάνει να ήταν μικρότερος από μια κατώτερη επιτρεπτή τιμή τάξης 1,4 sec.

Δεν γίνεται οι ενδεδειγμένες παράμετροι να μπερδεύονται αναμεταξύ τους κατά το δοκούν.
 
Last edited:



Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Για πες το σωστό.
Το έχω κοπιαρει από τον Δρ. και το εχω επινοήσει σε άλλο θέμα. Είναι βαρετό να επαναλαμβάνεται κάποιος εκτός αν είναι εμμονικος.
Post automatically merged:

Είπαμε να τρολαρεις, αλλά διάβαζε πρώτα τι γράφουν αυτοί που νομίζεις ότι τρολαρεις, γιατί εκτίθεσαι..
Καλά, δεν τους είπαμε και καμπουρηδες. Μην στεναχωριέσαι για τους τσοπάνηδες της......αγελης :roflmao:

Το θέμα είναι ότι κάποιοι εδώ έχουν εκφράσει κατά καιρούς τα πάντα. Σωστά, λάθος, λογικά, εξωφρενικά.

Μου αρέσουν όμως τα αντανακλαστικά των κλακαδορων τους ή όταν γράφουν οι γκουρου σεντόνια για να κρύψουν τα λάθη τους :roflmao:
 
Last edited:


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Το έχω κοπιαρει από τον Δρ. και το εχω επινοήσει σε άλλο θέμα. Είναι βαρετό να επαναλαμβάνεται κάποιος εκτός αν είναι εμμονικος.
Εχεις δίκαιο.
Θα αφιερώσω ατελείωτες ώρες διαβάζοντας όλο το φόρουμ για να μάθω το σωστό.
Τα σέβη μου και συμπαθάτε με που δεν διάβασα το επίμαχο πόστ.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Εχεις δίκαιο.
Θα αφιερώσω ατελείωτες ώρες διαβάζοντας όλο το φόρουμ για να μάθω το σωστό.
Τα σέβη μου και συμπαθάτε με που δεν διάβασα το επίμαχο πόστ.
Τι να πούμε κι εμείς που διαβάζουμε τα ίδια και τα ιδια; Το μαγικό χαμηλό rt60 για παράδειγμα. o_O
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Πόσο προβλέψιμος πια...
Με τόσους αγελαιους κλσκαδορους, τι να κανεις; Γίνεσαι προβλέψιμος.
Post automatically merged:

Δεν είσαι υποχρεωμένος να τα διαβάζεις.
Κι εσύ το ίδιο, δεν χρειάζεται να ψάχνεις τι κοπιαρα αλλού. Ας ακούσουμε και λίγη μουσικούλα να χαλαρώσουμε. Ακόμη και με "λαθος" rt
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Κι εσύ το ίδιο, δεν χρειάζεται να ψάχνεις τι κοπιαρα αλλού. Ας ακούσουμε και λίγη μουσικούλα να χαλαρώσουμε. Ακόμη και με "λαθος" rt
Θα ψάξω για να μάθω.
Αλίμονο.
Να χάσω τετοια ευκαιρία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν είσαι υποχρεωμένος να τα διαβάζεις.
Εκτελεί κοινωνική υπηρεσία προφανώς.
Το έχω κοπιαρει από τον Δρ. και το εχω επινοήσει σε άλλο θέμα. Είναι βαρετό να επαναλαμβάνεται κάποιος εκτός αν είναι εμμονικος.
Καλά, δεν τους είπαμε και καμπουρηδες. Μην στεναχωριέσαι για τους τσοπάνηδες της......αγελης :roflmao:
Το θέμα είναι ότι κάποιοι εδώ έχουν εκφράσει κατά καιρούς τα πάντα. Σωστά, λάθος, λογικά, εξωφρενικά.
Μου αρέσουν όμως τα αντανακλαστικά των κλακαδορων τους ή όταν γράφουν οι γκουρου σεντόνια για να κρύψουν τα λάθη τους :roflmao:
Άσε,είναι μια κατάσταση σαν τους αδελφούς...Παραμαζώφ.Τα παίρνουν όλα...παραμάζωμα. :Α
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.191
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top