5.1 7.1

Μηνύματα
90
Reaction score
39
θα ηθελα να ρωτησω ... μιας και ολες οι ταινιες ειναι γραμμενες 5.1 γιατι επιλεγουμε ενισχυτες 7.1 η 9.1 ;;; εχουν αλλο σημα τα εξτρα πισω ηχεια ;; και αν ναι , σε ποιο προγραμμα επιλεγουμε τον ενισχυτη μας για την σωστη αποδοση αυτων ;; εχω τον rxv 2400 χωρις hdmi . υπαρχουν ταινιες και 7.1 ;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
θα ηθελα να ρωτησω ... μιας και ολες οι ταινιες ειναι γραμμενες 5.1 γιατι επιλεγουμε ενισχυτες 7.1 η 9.1 ;;; εχουν αλλο σημα τα εξτρα πισω ηχεια ;; και αν ναι , σε ποιο προγραμμα επιλεγουμε τον ενισχυτη μας για την σωστη αποδοση αυτων ;; εχω τον rxv 2400 χωρις hdmi . υπαρχουν ταινιες και 7.1 ;;
Ναι
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Και 7.1 και 7.2 και 7.4.2 και 9.4.2 και και ....
Κάθε χρόνο ή 2 χρόνια max βάζουν και μερικά ηχεία :p
Όρεξη να 'χεις :p
 






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτοσυγκράτηση
Δε θα τρέχουμε και μεις σε κάθε ...γκάβλα της ντολμπυ (και όχι μόνο)
Φυσικά όποιος θέλει να τρέχει μη χάσει καμιά εξέλιξη είναι ελεύθερος.
Κρεμαστάρια
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Aν σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα μπορείς να συνεχίσεις να το λες!!
Εγώ για τον εαυτό μου λέω , αυτoσυγκράτηση :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Aν σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα μπορείς να συνεχίσεις να το λες!!
Εγώ για τον εαυτό μου λέω , αυτoσυγκράτηση :p
Ζήτω το VHS
Post automatically merged:

Άνοιξε θέμα ο φίλος για να ρωτήσει αν υπάρχουν ταινίες με 7.1 ή ειναι όλες 5.1.
Απαντήθηκε η ερώτηση.

Και μπήκατε να γράψετε τα παρωχημένα σας.
Αν σας κανει να αισθάνεστε καλυτερα, συνεχίστε.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
υπαρχουν ταινιες και 7.1 ;;
Πολύ περισσότερο από 7.1. Τα τελευταία χρόνια ο ήχος είναι Immersive.

Ταινίες με Dolby Atmos στον κινηματογράφο, από το 2012:

Ταινίες με Dolby Atmos σε BluRay και UHD.

Και στο AVSite:

Κι εδώ μπορείς να ενημερώνεσαι για τις νέες κυκλοφορίες
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ζήτω το VHS

Άνοιξε θέμα ο φίλος για να ρωτήσει αν υπάρχουν ταινίες με 7.1 ή ειναι όλες 5.1.
Απαντήθηκε η ερώτηση.

Και μπήκατε να γράψετε τα παρωχημένα σας.
Αν σας κανει να αισθάνεστε καλυτερα, συνεχίστε.
το ...παρωχημένο είναι που προσθέσαμε πως γίνεται της μουρλής από format που αλλάζουν συνέχεια;
Απαντήθηκε μόνο το ότι υπάρχουν και 7.1
Το "σε ποιο προγραμμα επιλεγουμε τον ενισχυτη μας για την σωστη αποδοση αυτων ;" έμεινε αναπάντητο ή απαντήθηκε έμμεσα και στα γρήγορα με το ότι του είπαμε πως γίνεται της μουρλής....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν μπορει να παίξει τα HD formats ήχου.
Post automatically merged:

παρωχημένο είναι που προσθέσαμε πως γίνεται της μουρλής από format που αλλάζουν συνέχεια;
Το ίδιο ισχύει και στην εικόνα. Είναι κατακριτέα η βελτίωση;
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
εγω παλι..... ακομα δεν καταλαβα !
Δηλαδή τι απ' όλα δεν κατάλαβες;

Πολύ περισσότερο από 7.1. Τα τελευταία χρόνια ο ήχος είναι Immersive.

Ταινίες με Dolby Atmos στον κινηματογράφο, από το 2012:

Ταινίες με Dolby Atmos σε BluRay και UHD.

Και στο AVSite:

Κι εδώ μπορείς να ενημερώνεσαι για τις νέες κυκλοφορίες
A. Υλικό με πολύ περισσότερα από 5.1 κανάλια υπάρχει απεριόριστο
Β. Πάρε ένα player που να μπορεί να το αναπαράγει
Γ. Πάρε καινούριο AV ενισχυτή

Δες πόσα κανάλια μπορεί να παίξει ένας σύγχρονος AV


Άλλη απορία;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το ίδιο ισχύει και στην εικόνα. Είναι κατακριτέα η βελτίωση;
Όχι, ούτε στην εικόνα ούτε στον ήχο είναι κατακριτέα η βελτίωση.
Ούτε κατακριτέος είναι όποιος θέλει να ακολουθεί αυτή την εξέλιξη κατά γράμμα (εσύ π.χ.)
Κατακριτέο είναι να πετάς ένα "κρεμαστάρια" σε όποιον ή δε μπορεί ή ακόμα χειρότερα συνειδητά δε θέλει να ακολουθεί ότι βγάζει η βιομηχανία εικόνας/ήχου.
Το πράγμα είναι απλό: επειδή ασχολούμαστε όλοι με το σπορ ήχος (και/ή εικόνα) δε μας κάνει να έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα.
Εσύ αν η ταινία δεν είναι π.χ. 8Κ + 14.4.4 δεν τη βλέπεις... εε, εγώ βλέπω ταινίες στο τάμπλετ γιατί έτσι μ' αρέσει ...ξάπλα.... Αν η ταινία μ' ενδιαφέρει, ας είναι και αρχαία ασπρόμαυρη ανάλυσης VHS, θα τη δω, δεν είναι μόνο η Marvel και τα effects στο χώρο... Αα, και με bluetooth ηχειάκι, μονοφωνικό!!! Πληρεί και τα γραφόμενα του EAR περί μεγέθους γούφερ και ελάχιστης απόστασης! στα 15 εκατοστά είναι! Εντάξει άμα η ταινία έχει ωραίες μουσικές βάζω και ακουστικά :p
Για να το τελειώσω, γιατί πολύ το ψειρίσαμε και δεν έχει νόημα... ας πούμε πως εμένα μ' αρέσει να ξοδεύω τα λεφτά μου σε παλιά αναλογικά συνθεσάιζερ, μικρόφωνα ηχογράφησης και ενισχυτές κιθάρας με λυχνίες... Εσένα που δε σ΄ενδιαφέρουν αυτά είναι λόγω των .... κρεμασταριών;;; :p

εγω παλι..... ακομα δεν καταλαβα !
Αυτό ακριβώς λέω, πως γίνεται της μουρλής... οπότε
--Ή μένεις όπως είσαι αν ευχαριστιέσαι της ταινίες (και δε σε νοιάζει να ακολουθήσεις σώνει και ντε τις εξελίξεις)
--Ή ότι λέει ο rose.athens παραπάνω, δηλαδή νέο σύγχρονο AV, επιπλέον ηχεία, player για το σύγχρονο περιεχόμενο
Πόσο θα κοστίσουν αυτά; αρκετά... αν έχεις διαθέσιμο μπαντζετ, πες το και οι ασχολούμενοι εδώ θα σε καθοδηγήσουν στα καλύτερα! Από το μπάντζετ και το πόσο σημασία έχουν για σένα όλα αυτά εξαρτάται και το πόσο μακριά θα το πας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όχι, ούτε στην εικόνα ούτε στον ήχο είναι κατακριτέα η βελτίωση.
Ούτε κατακριτέος είναι όποιος θέλει να ακολουθεί αυτή την εξέλιξη κατά γράμμα (εσύ π.χ.)
Κατακριτέο είναι να πετάς ένα "κρεμαστάρια" σε όποιον ή δε μπορεί ή ακόμα χειρότερα συνειδητά δε θέλει να ακολουθεί ότι βγάζει η βιομηχανία εικόνας/ήχου.
Το πράγμα είναι απλό: επειδή ασχολούμαστε όλοι με το σπορ ήχος (και/ή εικόνα) δε μας κάνει να έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα.
Εσύ αν η ταινία δεν είναι π.χ. 8Κ + 14.4.4 δεν τη βλέπεις... εε, εγώ βλέπω ταινίες στο τάμπλετ γιατί έτσι μ' αρέσει ...ξάπλα.... Αν η ταινία μ' ενδιαφέρει, ας είναι και αρχαία ασπρόμαυρη ανάλυσης VHS, θα τη δω, δεν είναι μόνο η Marvel και τα effects στο χώρο... Αα, και με bluetooth ηχειάκι, μονοφωνικό!!! Πληρεί και τα γραφόμενα του EAR περί μεγέθους γούφερ και ελάχιστης απόστασης! στα 15 εκατοστά είναι! Εντάξει άμα η ταινία έχει ωραίες μουσικές βάζω και ακουστικά :p
Αστα σάπια.
Δεν εξέφρασες προτίμηση. Κοροϊδεύεις την πρόοδο/εξέλιξη, και εδώ και στο άλλο νήμα σήμερα.

Τα γραπτά σου μένουν.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top