Το σύστημα του Wizzy


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ελα, πες τωρα. μιλα καθαρα, ποσα σου εταξαν ο Λεανδρος και η παρεα του για να πεις τις ανοησιες που λες.!!!
Ακου εκει σαμπ... και αλλα σκουπιδια της τεχνολογιας...παει, χαλασε και η Κυπρος. Οι χαιενταδες δεν υπαρχουν πια, τους πάτησαν τα σαμπ τους. :gotcha: :gotcha:

Λοιπον, θα τυλιξεις σε σχημα μασουρι το αφρολεξ που εχεις στις μποτες των ντραμς και θα ταπωσεις τα ριφλέξ.
Αν το ''φτυσει'' με τον αερα, παρε τεφλον, κοψ' το στο σχημα των ριφλεξ και βαλτο. Ησύχασες.8-)
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Πάντως wizzy θα ρίξεις προπόνηση σήκω γύρνα ηχεία τάπωσε ξαναγύρισε τα κούνα sub εδώ κούνα sub εκεί θα φτιάξεις δικέφαλους λέμε.
 


P

PMC

Guest
Στους 50 είσαι
Post automatically merged:

Εκτός αν έβαλες χέρι, και εχουν γίνει κwλος
Μη γελάτε ρε.....
Είναι λίγο μπερδεγουειι, δεν είναι απλό.
Του κεντρικού ηχείου από 80 και κάτω πηγαίνουν στα κυριως δεξιά και αριστερά.
Των σαραουντ από 80 και κάτω πηγαίνουν στα σαμπ που έχουν από κάτω τους ,
Στα κυριως δεξί και αριστερό από 50 και κάτω πηγαίνουν και αυτά στα σαμπ.

Μάλλον .....:idk:
Post automatically merged:

Εκτός αν έβαλες χέρι, και εχουν γίνει κwλος

Ρε Δημήτρη .....
Δεν τα έχω πειράξει .
Λίγο παραπάνω έχω δώσει στα σαραουντ (+5)
Και κάτι τις στα σαμπ (+5)
 
Last edited by a moderator:






wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
@Abessalom: άσε με ρε φίλε, με τους παλαβούς που έμπλεξα... "Βούλωσε", λέει, "το bass reflex των B&W". Μεγάλε, εάν είσαι τόσο μάγκας, έλα κάν' το εσύ! :biggrin:
Υ.Γ.: Θα δω τι θα κάνω - εάν δυσκολευτώ (πολύ), θα τα παρατήσω.

@dionisp: Όχι ρε, είπαμε... Ελπίζω ότι μέχρι τα Χριστούγεννα, άντε με το νέο Έτος, θα βρω χρόνο για τα υπόλοιπα. Θα εξαρτηθεί κι από τη βοήθεια που θα έχω.

:lol:
Ελα, πες τωρα. μιλα καθαρα, ποσα σου εταξαν ο Λεανδρος και η παρεα του για να πεις τις ανοησιες που λες.!!!
Ακου εκει σαμπ... και αλλα σκουπιδια της τεχνολογιας...παει, χαλασε και η Κυπρος. Οι χαιενταδες δεν υπαρχουν πια, τους πάτησαν τα σαμπ τους. :gotcha: :gotcha:

Λοιπον, θα τυλιξεις σε σχημα μασουρι το αφρολεξ που εχεις στις μποτες των ντραμς και θα ταπωσεις τα ριφλέξ.
Αν το ''φτυσει'' με τον αερα, παρε τεφλον, κοψ' το στο σχημα των ριφλεξ και βαλτο. Ησύχασες.8-)
Ναι, αμέ, όλα εύκολα τα βλέπετε εκ του μακρώθεν κι "έξω από το χορό"!
Πάντως wizzy θα ρίξεις προπόνηση σήκω γύρνα ηχεία τάπωσε ξαναγύρισε τα κούνα sub εδώ κούνα sub εκεί θα φτιάξεις δικέφαλους λέμε.
Φίλε, ελπίζω να έχω βοήθεια από τα μέλη της ΕΒΚΥ, αλλιώς με βλέπω να παίρνω τη μέση μου "πακέτο"... Δεν είμαι για τέτοια!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πώς θα το κάνω αυτό; Το bass reflex των ηχείων μου, βρίσκεται μεταξύ του ηχείου και της "βάσης" του.

Αναλόγως μετρήσεων, συμφωνώ. Ο @Dimifoot είπε για κόψιμο στα 50Hz.
Καταρχάς,θυμάσαι που σου έλεγα ότι η ακρόαση με καλώς ενσωματωμένα sub ισοδυναμεί με αποκαλυπτική εμπειρία σε σχέση με την πρότερη κατάσταση.

Δεύτερον,ο ίδιος στη θέση σου θα ξεβίδωνα τη βάση για να είχα ευχέρεια κινήσεων.Τέλος η δική μου πρόταση δεν είναι να βούλωνες το σωλήνα αεροστεγώς,αλλά να παρεμπόδιζες την ελεύθερη ροή του αέρος με τη βοήθεια σπογγωδών πολυμερών υλικών που απαντούν σε διάφορες συσκευασίες.Όχι φελιζόλ!

Προσοχή μόνο να μην αφεθούν έκτοπες χαραμάδες από πλημμελή εφαρμογή,για να μη διέρρεε αέρας ανεμπόδιστα από τα μικρά ανοίγματα προκαλώντας άκρως ενοχλητικές θορυβικές συνιστώσες.
Αντικειμενικός σκοπός θα ήταν να προσεγγίζει η νέα ευθυγράμμιση χαμηλού και ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά τις ιδιότητες απεριοδικής καμπίνας,που θα διασφάλιζε κιόλας μικρότερη καταπόνηση για τα μεγάφωνα χαμηλών.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.377
Reaction score
30.548
@Abessalom: άσε με ρε φίλε, με τους παλαβούς που έμπλεξα... "Βούλωσε", λέει, "το bass reflex των B&W". Μεγάλε, εάν είσαι τόσο μάγκας, έλα κάν' το εσύ! :biggrin:
Υ.Γ.: Θα δω τι θα κάνω - εάν δυσκολευτώ (πολύ), θα τα παρατήσω.

Σκέψου μόνο ότι εσύ φίλε μου είσαι και στην άλλη άκρη της Μεσογείου, που λέει ο λόγος, για σκέψου κι εμένα που, τουλάχιστον από τον έναν εξ αυτών με χωρίζουν ούτε 3 χιλιόμετρα.

Μπορεί και να μην το έχουν σε τίποτα, εκεί που ακούω αμέριμνος τη μουσικούλα μου, να μπουκάρουν με ένα "Αστυνομία Ήχου, συλλαμβάνεστε!"






α... και "100 ευρώ!" :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Δηλαδή, ένα πυκνό foam στρώματος κρεβατιού, πάχους 10-15cm, να καλύψει την τρύπα, αφού βγάλεις τη βάση, και μετά την ξαναβαζεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Παιδιά, για να ξεβιδώσω τη βάση, θα πρέπει να γύρει το ηχείο. Για να γύρει το ηχείο, θα πρέπει να μετακινηθεί από τη θέση του. Ούτε να το σκέφτεστε. Εκτός του ότι δεν γίνεται χωρίς βοήθεια δεύτερου ή/και τρίτου προσώπου, δεν "σκοτώθηκα" για να βρω σωστές αποστάσεις και τρίγωνο ακρόασης για να έρθω να τα "χαλάσω" τώρα και να πρέπει να τα κάνω ξανά από την αρχή.

Αυτό με το foam στρώματος είναι το υλικό που αναφέρθηκε πριν η @Rosinante - ξέρω τι είναι, ευτυχώς είναι εύκαμπτο, θα προσπαθήσω να βρω (ξέρεις κάποιος από πού μπορώ να αγοράσω?) και θα το βολέψω στο βέλτιστο βαθμό.

@Abessalom: Να αισθάνεσαι τυχερός που απέχουν τόσο λίγο από εσένα. ;)
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Τέλος η δική μου πρόταση δεν είναι να βούλωνες το σωλήνα αεροστεγώς,αλλά να παρεμπόδιζες την ελεύθερη ροή του αέρος με τη βοήθεια σπογγωδών πολυμερών υλικών που απαντούν σε διάφορες συσκευασίες.Όχι φελιζόλ!
Λες να το κάνω κι εγώ στα JBL;
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Λοιπόν σοβαρά τώρα η πρόταση του Bhutia είναι και η σωστή αν θυμάμαι καλά πολλές εταιρείες όπως η Dynaudio έχουν έτοιμες τάπες για να κλείνεις τα ports. To μόνο που θέλεις είναι να γνωρίζεις το Φ της τρούπας και να ψάξεις λίγο σε μαγαζία που έχουν αυτού του τύπου υλικά (όπως ακριβώς αναφέρει ο Bhutia) παίρνεις 1μ σωλήνα κόβεις 2 κομμάτια κατά το δοκούν ταπώνεις τέλος.

Foam Speaker Bungs για δυαδυκτιακή αναζήτηση υπάρχουν παντέντες από καλαμάκια ποτών μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.377
Reaction score
30.548
Εγώ ίσως το κάνω κάποια στιγμή. Υπάρχει μια σκέψη να το κάνω ενεργό με τους τρίδρομους fusion. Το σημαίνει τουμπάρισμα και ξεβίδωμα της βάσης ούτως ή άλλως (το κροσόβερ είναι στο αλουμινένιο plinth).
Εννοείται εφόσον προστεθούν σαμπ στο σύστημα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.302
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top