Το σύστημα του Wizzy

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Λες να το κάνω κι εγώ στα JBL;
Στη δική σου περίπτωση θα ήμουν εκ προοιμίου ενάντιος για έναν στοιχειώδη λόγο : Επειδή είναι ήδη κροσαρισμένα με το ομόσταυλο sub που δεν έχει αυξημένη ευελιξία εναλλακτικών ρυθμίσεων και θεωρώ την τρέχουσα ζυγοστάθμιση αναμεταξύ τους βέλτιστη ως μελετημένη από την εταιρεία.

Δεν χάνεις όμως κάτι να δοκιμάσεις εναλλακτικούς συνδυασμούς με φράξιμο του sub πρωτίστως και δευτερευόντως στους δορυφόρους.Ούτως ή άλλως οι δικές σου επεμβάσεις είναι ευκολότερες στην εφαρμογή τους σε σύγκριση με τις προτεινόμενες στον W.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.559
Παιδιά, για να ξεβιδώσω τη βάση, θα πρέπει να γύρει το ηχείο. Για να γύρει το ηχείο, θα πρέπει να μετακινηθεί από τη θέση του. Ούτε να το σκέφτεστε. Εκτός του ότι δεν γίνεται χωρίς βοήθεια δεύτερου ή/και τρίτου προσώπου, δεν "σκοτώθηκα" για να βρω σωστές αποστάσεις και τρίγωνο ακρόασης για να έρθω να τα "χαλάσω" τώρα και να πρέπει να τα κάνω ξανά από την αρχή.
Σε καταλαβαίνω..

Το foam έχει αρκετή ευκαμψία για να το βάλεις από την υπάρχουσα οπή. Και τις διαστάσεις του τις έχεις από το σχέδιο της φίρμας, κάντο 1,5cm μεγαλύτερο για να σφηνώσει.

Καλό ..ζμπρώξιμο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Στη δική σου περίπτωση θα ήμουν εκ προοιμίου ενάντιος για έναν στοιχειώδη λόγο : Επειδή είναι ήδη κροσαρισμένα με το ομόσταυλο sub που δεν έχει αυξημένη ευελιξία εναλλακτικών ρυθμίσεων και θεωρώ την τρέχουσα ζυγοστάθμιση αναμεταξύ τους βέλτιστη ως μελετημένη από την εταιρεία.
Για να φέρω χρονικά το sub, άλλαξα συνδεσμολογία, ανεξαρτητοποιώντας τους δορυφόρους από το sub και κάνοντας διαχωρισμό συχνοτήτων και καθυστέρηση με λογισμικό από τον υπολογιστή-πηγή.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για να φέρω χρονικά το sub, άλλαξα συνδεσμολογία, ανεξαρτητοποιώντας τους δορυφόρους από το sub και κάνοντας διαχωρισμό συχνοτήτων και καθυστέρηση με λογισμικό από τον υπολογιστή-πηγή.
Όσες διορθωτικές κινήσεις έκανες σε επίπεδο λογισμικού όμως δεν μετέβαλαν τη μεταβατική απόκριση στα ίδια τα επιμέρους στοιχεία του συμπλόκου sub-δορυφόρων.Από τη στιγμή που φράζεις σωλήνες ανάκλασης επεμβαίνεις πλέον στις ίδιες τις ηλεκτρομηχανικές ιδιότητες δεδομένου συστήματος.
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Όσες διορθωτικές κινήσεις έκανες σε επίπεδο λογισμικού όμως δεν μετέβαλαν τη μεταβατική απόκριση στα ίδια τα επιμέρους στοιχεία του συμπλόκου sub-δορυφόρων.Από τη στιγμή που φράζεις σωλήνες ανάκλασης επεμβαίνεις πλέον στις ίδιες τις ηλεκτρομηχανικές ιδιότητες δεδομένου συστήματος.
Ωραία, θα δοκιμάσω λοιπόν. Υποθέτω ότι με μετρήσεις impulse και step responce θα δω τα αποτελέσματα;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
.................... και μετά την ξαναβαζεις.
Πολυ σημαντικο αυτο ....................
Post automatically merged:

Παιδιά, για να ξεβιδώσω τη βάση, θα πρέπει να γύρει το ηχείο. Για να γύρει το ηχείο, θα πρέπει να μετακινηθεί από τη θέση του. Ούτε να το σκέφτεστε.
Ε........τοτε παρε.................... ενεργα να τελειωνουμε
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Λοιπόν σοβαρά τώρα η πρόταση του Bhutia είναι και η σωστή αν θυμάμαι καλά πολλές εταιρείες όπως η Dynaudio έχουν έτοιμες τάπες για να κλείνεις τα ports. To μόνο που θέλεις είναι να γνωρίζεις το Φ της τρούπας και να ψάξεις λίγο σε μαγαζία που έχουν αυτού του τύπου υλικά (όπως ακριβώς αναφέρει ο Bhutia) παίρνεις 1μ σωλήνα κόβεις 2 κομμάτια κατά το δοκούν ταπώνεις τέλος.

Foam Speaker Bungs για δυαδυκτιακή αναζήτηση υπάρχουν παντέντες από καλαμάκια ποτών μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς.
Thanks για την καθοδήγηση. Θα το ψάξω, αυτά τα foam speaker bungs φαίνονται ιδανικά.
Σε καταλαβαίνω..

Το foam έχει αρκετή ευκαμψία για να το βάλεις από την υπάρχουσα οπή. Και τις διαστάσεις του τις έχεις από το σχέδιο της φίρμας, κάντο 1,5cm μεγαλύτερο για να σφηνώσει.

Καλό ..ζμπρώξιμο.
Κατάλαβα. Θα το γ@μήσω το ηχείο.
Το βουλώνει το πορτ
Ναι. :)
Το χεριάζει το κροσόβερ.
Όχι. (μου το απαγόρευσε ο @costas EAR :biggrin:)

Πολυ σημαντικο αυτο ....................
Θα έρθεις να βοηθήσεις, ακριβοθώρητε; :lolsign:
Ε........τοτε παρε.................... ενεργα να τελειωνουμε
Κι εσύ, τέκνο Βρούτε; :lol::lol:
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Το foam έχει αρκετή ευκαμψία για να το βάλεις από την υπάρχουσα οπή. Και τις διαστάσεις του τις έχεις από το σχέδιο της φίρμας, κάντο 1,5cm μεγαλύτερο για να σφηνώσει.

Καλό ..ζμπρώξιμο.
Λοιπόν wizzy φωνάζεις την όποια ωραία ύπαρξη ξέρεις που έχει λεπτα δακτυλάκια της ρίχνεις ένα παρακάλι για να σε βοηθήσει και όσο είναι στο πάτωμα... και σπρώχνει το foam στην τρούπα εσύ ξέρεις τράβα φωτογραφίες για όλους τους υπόλοιπους πονεμένους εδώ μέσα.
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Λοιπόν wizzy φωνάζεις την όποια ωραία ύπαρξη ξέρεις που έχει λεπτα δακτυλάκια της ρίχνεις ένα παρακάλι για να σε βοηθήσει και όσο είναι στο πάτωμα... και σπρώχνει το foam στην τρούπα εσύ ξέρεις τράβα φωτογραφίες για όλους τους υπόλοιπους πονεμένους εδώ μέσα.
Αν ήμουν σε αυτή τη θέση, σιγά μη τραβούσα φωτό. Θα συνέπασχα σπρώχνοντας κι εγώ. Ειμαι ιππότης, αφού.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πολυ σημαντικο αυτο ....................

Ε........τοτε παρε.................... ενεργα να τελειωνουμε
Το σχόλιον ένταξης του PURE στο club με τη...θανατηφόρα αίσθηση του χιούμορ...:)
Ωραία, θα δοκιμάσω λοιπόν. Υποθέτω ότι με μετρήσεις impulse και step responce θα δω τα αποτελέσματα;
Θεωρώ ότι θα δεις κάποια διαφοροποίηση κυρίως στη βηματική απόκριση.
Το διακύβευμα είναι κατά πόσον θα σου αρέσει περισσότερο αυτή υπό τις δικές σου συνθήκες ακρόασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.559
Λες να το κάνω κι εγώ στα JBL;
Καλά το είπες.
Στα.
Σε όλα.

Αν δε σου φτάνει το μπάσο, άνοιγε μια μια, ξεκινώντας από κάτω. ;)

Επειδή είσαι πολύ κοντά, μπορεί να σου φτάνει.

Θα έχει ενδιαφέρον μια μέτρηση στεπ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Λες να το κάνω κι εγώ στα JBL;
Τα μικρά ενεργά σαν αυτό, συνήθως (ειδικά το καλοκαίρι) ανεβάζουν και λίγο θερμοκρασία στην "πλάτη".
Οπότε λάβε υπόψιν σου πως η κίνηση του αέρα μέσω της οπής προσφέρει και μια κάποια απαγωγή της θερμότητας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.559
Ασχέτως του παιχνιδιού με τις μετρήσεις στα μικρά , JBL-άκια, που προφανώς για λόγους πειραματισμού έχουν ενδιαφέρον, σε τέτοια επίπεδα κοστολογιου η στάθμη είναι μεγαλύτερης σημασίας.
Εκτιμώ δηλαδή, πως κάθε τρυπουλα είναι χρήσιμη στα ηχεία σου Πέτρο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Να σας πω και μια αστεία ιστορία, τα συμβάντα της οποίας έγιναν μόλις χτες.

Λίγη ώρα μετά το κοκομπλόκο που σας περιέγραψα ότι έπαθα, ήρθε από το σπίτι ο αρχιτέκτονας που είχε την ευθύνη του σχεδιασμού και την επίβλεψη της ανακαίνισης για να βγάλει φωτογραφίες το εσωτερικό του σπιτιού. Με το που πάτησε το πόδι του στο σπίτι έκανε σαφές πέραν πάσης αμφιβολίας ότι θέλει να φωτογραφίσει και τον χώρο ακρόασης. "Ρε φίλε", του λέω, "είναι χυμαδιό εκεί μέσα, καλώδια στο πάτωμα, stand μικροφώνου, κουτιά κτλ, δεν γίνεται να το κάνουμε άλλη φορά;" "Αποκλείεται", μου λέει "θα τελειώσω με το υπόλοιπο σπίτι και θα σε βοηθήσω να το συγυρίσεις. Κανένα από τα σπίτια που σχεδίασα μέχρι σήμερα δεν είχε ποτέ τέτοιο χώρο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον φωτογραφήσω.". Ανυποχώρητος, λέμε.

ΟΚ, τελειώνει τη φωτογράφιση, "Πάμε μέσα" μου λέει. Μπαίνει μέσα (εννοείται ότι έβγαλε τα παπούτσια του! @susano lx90 I feel you, man!), παθαίνει ένα μικρό εγκεφαλικό από το χάος κι αφού το ξεπερνάει αρχίζουμε το συγύρισμα. Ο αθεόφοβος, μέχρι και τους ενισχυτές κουβαλήσαμε έξω, κρύψαμε τα καλώδια πίσω από τα ηχεία κι έβγαλε φωτογραφίες το χώρο με τα 802 και το "θεριό" στη μέση τους - μου είπε να το μετακινήσουμε κι όταν του είπα πόσο ζυγίζει, άλλαξε γνώμη. :lol: Να αναφέρω ότι στο ενδιάμεσο μου έκανε 100 ερωτήσεις σχετικά με τα πάντα - με το στήσιμο των ηχείων, με την κλίση προς τα μέσα, γιατί έτσι; γιατί αλλιώς; γιατί έχεις subwoofers; γιατί έχεις δύο subwoofers; πόσες ίντσες είναι; τι ενισχυτή έχουν; κτλ κτλ - ο τύπος είναι άσχετος με τα στερεοφωνικά (έχει μια ηχομπάρα για home theater κι από εκεί ακούει και μουσική), αλλά εκεί μέσα έκανε σαν το παιδάκι που κάνει tour στο εργοστάσιο του Willy Wonka.

Απαντάω σε όλα κι αφού τελειώνει τη φωτογράφιση, στρογγυλοκάθεται στη θέση ακρόασης και μου λέει "Τώρα, είμαι έτοιμος να ακούσω!". Κουβαλάω μέσα τους ενισχυτές, ενώνω καλώδια, ανάβω μηχανήματα και ξεκινάω με το "Temptation" της ξινής. Άντε γεια λέμε... Μάζευε το σαγόνι του από το πάτωμα... Τελειώνει το τραγούδι, γυρίζει και μου λέει "Βάζεις ένα κομμάτι με "καθαρά" δυνατά τύμπανα;" Προς στιγμήν, σκέφτηκα να βάλω το "Painkiller" των Judas Priest ή το "Killing Fields" των Slayer αλλά συγκρατήθηκα. :biggrin: Συνεχίζω, λοιπόν, με το "Road to Hell" του Chris Rea, το "Unchain my heart" του Joe Cocker και τελειώνω με το "Stratus" του Billy Cobham. Σε κάποια φάση, σηκώθηκε από την καρέκλα και έβαλε το χέρι του στo subwoofer πίσω από τη θέση ακρόασης και με ρωτάει "Παίζει αυτό;;;;", οπότε έβγαλα το κάλυμμα του μεγαφώνου κι είδε τη μεμβράνη του ηχείου που παλλόταν ελαφρώς. Πολύ ελαφρώς... :)

Τελειώνει το τραγούδι κι έχει μείνει "παγωτό" στη θέση του. Καθόλη τη διάρκεια του set, κουνούσε το πόδι του, μετά χτυπούσε ρυθμικά το χέρι του στο πόδι του και κατέληξε να κάνει air drumming - και στο τέλος είχε μείνει ακίνητος! "Φίλε" του λέω "είσαι καλά;". "Ξεκολλάει", σηκώνεται όρθιος και μου λέει "Εάν σε ρωτήσει κάποιος γιατί δεν έβαλες τηλεόραση εδώ μέσα, πες του ότι δεν χρειάζεται." "Τι εννοείς;" του λέω. "Φίλε", μου λέει "τους έβλεπα μπροστά μου! Την τραγουδίστρια, τον τραγουδιστή, τους μουσικούς, όλους.. λες κι έπαιζαν εδώ, μπροστά μου! Απίστευτο, δεν έχω βιώσει ποτέ στο παρελθόν κάτι παρόμοιο! Τέτοιο μπάσο δεν είχα νιώσει ποτέ (προσέξτε: είπε "νιώσει" όχι "ακούσει"...;)) - δεν φανταζόμουν ότι γίνεται κάτι τέτοιο! Πραγματικά," μου λέει "σε ζηλεύω που έχεις έναν χώρο στον οποίο μπορείς να απομονώνεσαι και να "ξεφεύγεις" έστω για δύο ώρες την εβδομάδα, χωρίς να ενοχλείς κανέναν! Μπράβο!" (όση ώρα μίλαγε, σκεφτόμουν "Και που να είχα και κεντρικό ηχείο... "βιδωμένος" στην καρέκλα θα έμενες μέχρι να άκουγες όση μουσική υπάρχει στον πλανήτη...)

Βγήκαμε από το δωμάτιο, χαιρετηθήκαμε, μπήκε στο αυτοκίνητο και πριν να βάλει μπρος μου λέει "Εκτός του ότι θα έχω να το λέω ότι είχα αυτή την εμπειρία (βούκινο θα με κάνει ο καριόλης, σκέφτηκα), τώρα που θα πάω σπίτι δεν θα ακούσω μουσική, γιατί θα κλαίω.".:lol:

Είμαι σίγουρος ότι γυρνώντας στο σπίτι του, θα σκεφτόταν "Ρε πούστη μου, τι έχανα τόσο καιρό..."
 


C

chrispo

Guest
Δεν νομίζω ότι μπορούν να έρθουν φασικα τα epic με τα 802 στα 80 hz. Στα 50-60 είναι το πιο λογικό.

Αν το κόψεις με φίλτρο Τετάρτης τάξης στα 80 τι την θες την οπή;
..από την SVS...recommended subs ,για τα 802d..μαζί με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις από την SVS..( μην ταπώσεις τίποτα:rolleyes:)

IMG_0252.PNG
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.748
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top