Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.990
Reaction score
28.481
Η tidal δεν παίζει την μουσική της μέσω cd.(μόνο)
Στο εξωτερικό διαδίδουν (οι ίδιοι της tidal ) ότι έχουν πληρώσει 80εκατ.δολ για να αποκτήσουν την αρχική ηχογράφηση ( σε ταινία ) όπου αυτό είναι δυνατό. Γιαυτο και η διαβάθμιση MQA.
Καλύτερο ήχο όλων έχει το gobuz.( αλλά είναι αποκλεισμένο από την χώρα μας . Θέλει τρόπο ,τέλος πάντων )
Και όλα αυτά για να τα εκμεταλλευτείς στο όριο τουs χρειάζεται ΜΟΝΟ roon.
Και ιδιαίτερα η συσκευή της roon το nucleus plus.
Aκούς Tidal με remote το tablet;
Αν Ναι πως;
Παίζει ρόλο o streamer;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.756
Reaction score
127.018
Το Chromecast κάνει "κόλπα" στο Spotify, κατεβάζει τη στάθμη αναπαραγωγής και μειώνει αισθητά την ποιότητα αναπαραγωγής.

Με ψάξιμο στις ρυθμίσεις του, μπορεί να βγει άκρη, μπορεί και όχι.

Υπό κανονικές συνθήκες, το Spotify ακούγεται σε ίδια ή και υψηλότερη στάθμη από το tidal.

Tidal για να παίξεις από το κινητό σου, με εξαιρετικό περιβάλλον διαχείρισης, δυστυχώς χρειάζεται roon.

Με το roon μεταμορφώνεται ως δια μαγείας το Tidal σε "εύχρηστο", και ενσωματώνεται στην υπάρχουσα δισκοθήκη σου, και νομίζω αυτός είναι ο λόγος που δεν ασχολούνται περισσότερο οι τυπαδες εκεί στο Tidal, σου λένε με τον τρόπο τους "βάλε roon ρε μεγάλε...".

Το nucleus είναι το "επίσημο μαμά" μηχάνημα για να παίζεις roon, είναι εντελώς plug and play, εύχρηστο του θανάτου, εντελώς και απόλυτα αθόρυβο, πάει σφαίρα και είναι τελοσπαντων βελτιστοποιημένο για αυτή τη χρήση.

Έχει ελαφρώς τσιμπημενη τιμή, αλλά προσφέρει τα ανωτέρω, οπότε αν θες το αγοράζεις κι ησυχάζεις, έτσι παν αυτά.

Προφανώς δε θα προσφέρει καλύτερη ποιότητα αναπαραγωγής το nucleus από οποιοδήποτε άλλο roon server, δεν τίθεται τέτοιο θέμα, forget it.

Μπορείς να κάτσεις να στήσεις μόνος σου ένα roon server και να σου κοστίσει από 500 έως 1500€ ή και περισσότερο, αναλόγως υλικού και σκληρών δίσκων.

Πρακτικά, η χρήση roon και πακέτο Tidal, είναι η αρτιότερη δυνατή επιλογή που υπάρχει σήμερα για να διαχειρίζεσαι τη δισκοθήκη σου και να έχεις πρόσθετη και ενοποιημένη όλη την δισκοθήκη του Tidal στη δική σου, με ένα εξαιρετικό περιβάλλον χρήσης, που σου δίνει και πληροφορίες για ο,τι ακούς, πολύ περισσότερες όχι μόνο από ο,τι μπορείς να βρεις σε ένα ένθετο ενός cd ή σε δίσκο βινυλίου, αλλά και περισσότερες από όσες μπορείς να βρεις ψάχνοντας επί ώρες στο διαδίκτυο, είναι μαγικό.

Όλα τα ανωτέρω, αξίζουν τα λεφτά τους.
Στανταράκι.


ΥΓ. Άριστη ποιότητα Spotify, με ελάχιστα προβλήματα, παρουσιάζει το Nvidia shield. Τα "προβλήματα" αφορούν στιγμιαίες διακοπές επικοινωνίας μεταξύ κινητού τηλεφώνου ή τάμπλετ και shield, που επιλύονται μόνα τους με λίγη αναμονή μερικών δευτερολέπτων.

Επίσης άριστη και απεοβλημάτιστη χρήση Spotify έκανα από το blue ray player της sony μέσω του δικού του app.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.990
Reaction score
28.481
Το Chromecast κάνει "κόλπα" στο Spotify, κατεβάζει τη στάθμη αναπαραγωγής και μειώνει αισθητά την ποιότητα αναπαραγωγής.

Με ψάξιμο στις ρυθμίσεις του, μπορεί να βγει άκρη, μπορεί και όχι.

Υπό κανονικές συνθήκες, το Spotify ακούγεται σε ίδια ή και υψηλότερη στάθμη από το tidal.

Tidal για να παίξεις από το κινητό σου, με εξαιρετικό περιβάλλον διαχείρισης, δυστυχώς χρειάζεται roon.

Με το roon μεταμορφώνεται ως δια μαγείας το Tidal σε "εύχρηστο", και ενσωματώνεται στην υπάρχουσα δισκοθήκη σου, και νομίζω αυτός είναι ο λόγος που δεν ασχολούνται περισσότερο οι τυπαδες εκεί στο Tidal, σου λένε με τον τρόπο τους "βάλε roon ρε μεγάλε...".

Το nucleus είναι το "επίσημο μαμά" μηχάνημα για να παίζεις roon, είναι εντελώς plug and play, εύχρηστο του θανάτου, εντελώς και απόλυτα αθόρυβο, πάει σφαίρα και είναι τελοσπαντων βελτιστοποιημένο για αυτή τη χρήση.

Έχει ελαφρώς τσιμπημενη τιμή, αλλά προσφέρει τα ανωτέρω, οπότε αν θες το αγοράζεις κι ησυχάζεις, έτσι παν αυτά.

Προφανώς δε θα προσφέρει καλύτερη ποιότητα αναπαραγωγής το nucleus από οποιοδήποτε άλλο roon server, δεν τίθεται τέτοιο θέμα, forget it.

Μπορείς να κάτσεις να στήσεις μόνος σου ένα roon server και να σου κοστίσει από 500 έως 1500€ ή και περισσότερο, αναλόγως υλικού και σκληρών δίσκων.

Πρακτικά, η χρήση roon και πακέτο Tidal, είναι η αρτιότερη δυνατή επιλογή που υπάρχει σήμερα για να διαχειρίζεσαι τη δισκοθήκη σου και να έχεις πρόσθετη και ενοποιημένη όλη την δισκοθήκη του Tidal στη δική σου, με ένα εξαιρετικό περιβάλλον χρήσης, που σου δίνει και πληροφορίες για ο,τι ακούς, πολύ περισσότερες όχι μόνο από ο,τι μπορείς να βρεις σε ένα ένθετο ενός cd ή σε δίσκο βινυλίου, αλλά και περισσότερες από όσες μπορείς να βρεις ψάχνοντας επί ώρες στο διαδίκτυο, είναι μαγικό.

Όλα τα ανωτέρω, αξίζουν τα λεφτά τους.
Στανταράκι.
Μάλιστα.
Οπότε Tidal με ευκολία χρήσης κινητού (aka Spotify), θέλουμε nucleus.
Άλλος streamer ROON ready server θα κάνει τα ίδια άραγε; Το Aries mini πχ.
 


A

amoustakas

Guest
Συμφωνώ.
Κατάφερα εχθές και έβαλα το σύστημα. Έβαλα και την εφαρμογή του TIDAL στο HTPC.

USER FRIENDLY : NOT

Επικοινωνία με το app στο κινητό ΜΗΔΈΝ. Μου λέει να το στείλω στο Android Box. WTF?
Πως είναι δυνατόν στο ίδιο δίκτυο να μην μπορώ να έχω remote το software στο HTPC; Ισως και κάνω κάτι λάθος. Δεν είχα χρόνο να το ψάξω παραπάνω.
Από το ασύρματο keyboard του HTPC δεν βολεύει.
Δεν ξέρω. Πρέπει να πάρουμε TIDAL friendly streamer για να έχουμε remote στο app;
Η ποιότητα ΟΚ, εξαιρετική.
Δεν τρέχει παράλληλα στο κινητό και λειτουργείς το τελευταίο σαν remote όπως το spotify;

Edit: απαντήθηκε οκ.
 

P

PMC

Guest
Μάλιστα.
Οπότε Tidal με ευκολία χρήσης κινητού (aka Spotify), θέλουμε nucleus.
Άλλος streamer ROON ready server θα κάνει τα ίδια άραγε; Το Aries mini πχ.
Το Roon χρειάζεται ένα core ( ειναι βασικό αυτο . Χωρίς core δεν παίζει ) Core μπορεί να ειναι ένα λαπτοπ η ένα σέρβερ ακόμα και σε άλλο δωμάτιο και σκοπό έχει να συνδυάσει σκληρούς δίσκους tidal gobuz και οτι άλλο υπάρχει ....
Roon Ready χρειαζεται να ειναι μια συσκευή για να γίνει τελικός δέκτης για το Roon. ( στριμερ η προενυσχυτης η ταμπλετ)

Εγω στο σπιτι παίζω ταυτόχρονα μέσω Roon και στο στέρεο και στο Jbl xtreme 2 στο υπνοδωμάτιο και τα παιδιά στα ταμπλετ τους . Όλοι διαφορετικό προγραμμα !!! Εντελώς απροβλημάτιστα !!!! Μέσα απο την παγκόσμια μουσική του tidal .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.990
Reaction score
28.481
Το Roon χρειάζεται ένα core ( ειναι βασικό αυτο . Χωρίς core δεν παίζει ) Core μπορεί να ειναι ένα λαπτοπ η ένα σέρβερ ακόμα και σε άλλο δωμάτιο και σκοπό έχει να συνδυάσει σκληρούς δίσκους tidal gobuz και οτι άλλο υπάρχει ....
Roon Ready χρειαζεται να ειναι μια συσκευή για να γίνει τελικός δέκτης για το Roon. ( στριμερ η προενυσχυτης η ταμπλετ)

Εγω στο σπιτι παίζω ταυτόχρονα μέσω Roon και στο στέρεο και στο Jbl xtreme 2 στο υπνοδωμάτιο και τα παιδιά στα ταμπλετ τους . Όλοι διαφορετικό προγραμμα !!! Εντελώς απροβλημάτιστα !!!! Μέσα απο την παγκόσμια μουσική του tidal .
OK κατάλαβα.
Οπότε χρειάζεται ένα ROON Core για κεντρική μονάδα και τα ROON Ready μηχανήματα απλά επικοινωνούν με τον Core για τα υπόλοιπα.
Κάθε ROON Ready μηχανάκι είναι ένα ξεχωριστό player ας πούμε.

Ευχαριστώ.
:thumbsup:
 

P

PMC

Guest
OK κατάλαβα.
Οπότε χρειάζεται ένα ROON Core για κεντρική μονάδα και τα ROON Ready μηχανήματα απλά επικοινωνούν με τον Core για τα υπόλοιπα.
Κάθε ROON Ready μηχανάκι είναι ένα ξεχωριστό player ας πούμε.

Ευχαριστώ.
:thumbsup:
Και ολα παίζουν διαφορετικό προγραμμα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.756
Reaction score
127.018
Μάλιστα.
Οπότε Tidal με ευκολία χρήσης κινητού (aka Spotify), θέλουμε nucleus.
Δεν είπα αυτό.

Είπα ότι θες ρουν.

Ρουν μπορείς να έχεις με χρήση ενός λάπτοπ ως ρουν σέρβερ.

Δηλαδή, είναι αδιάφορο τι θα χρησιμοποιηθεί ως ρουν σέρβερ.

Η χρήση του nucleus είναι μια από τις διαθέσιμες επιλογές ως ρουν σέρβερ. Η "μαμά" επιλογή, αυτή που φτιάχνει η ίδια η ρουν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.990
Reaction score
28.481
Και ολα παίζουν διαφορετικό προγραμμα
Υπάρχουν άλλα έτοιμα Cores εκτός του Nucleus; Φθηνότερα ;
Ή αυτά είναι μόνο DIY;
Δεν μιλάω για laptops.
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.459
Reaction score
15.231
Υπάρχουν άλλα έτοιμα Cores εκτός του Nucleus; Φθηνότερα ;
Ή αυτά είναι μόνο DIY;
Δεν μιλάω για laptops.
Το τρέχω σε virtual box στο NAS.
Το αναφέρω διότι αν έχεις NAS, είναι ήδη μια συσκευή μόνιμα ανοιχτή, οπότε του βάζεις να κάνει μια δουλειά ακόμη και τελειώνει η ιστορία...
Τώρα αν αξίζει το roon...είμαι κάπως διχασμένος... εντάξει σαφώς προσφέρει πολλά, αλλά αν αξίζει τη συνδρομή του ο καθένας το κρίνει διαφορετικά ανάλογα με τις ανάγκες του... Αν π.χ. εκτός από tidal έπαιζε και spotify θα με βόλευε απείρως περισσότερο...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.756
Reaction score
127.018
Προσοχή: δεν είναι ολα τα Roon ready και ολα τα Roon core μηχανάκια ικανά για αναπαραγωγή multichannel.
Ρουν ρεντι, το Ντακ τελοσπαντων, οκ, πρέπει να το υποστηρίζει το μαλτιτσανελ.

Αλλά το κορ, δεν νομίζω ότι έχει διαφορά, εφόσον τρέχει το ρουν σερβερ σοφτγουερ.

Μόνη περίπτωση να τρέχει κάποιο δεύτερης φίρμας συμβατό σοφτγουερ με ρουν κορ σέρβερ, ώστε να ενσωματώνει και σποτιφαι (ναι, έχει τέτοια, και είναι όντως χρήσιμο το να παίζει και σποτιφαι).

Δηλαδή, βρήκες ρουν σέρβερ που δε παίζει μαλτιτσανελ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.556
Reaction score
80.365
Αλλά το κορ, δεν νομίζω ότι έχει διαφορά, εφόσον τρέχει το ρουν σοφτγουερ.
Θελει ψάξιμο, δεν ξέρω να πω με σιγουριά κατά πόσον η επεξεργαστική ισχύς θα ειναι επαρκής για multichannel και ταυτόχρονη διαχείριση μιας μεγάλης βιβλιοθήκης, ή θα κολλάει συνέχεια.
Εγω δεν το ρισκάρω. Roon nucleus plus.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.756
Reaction score
127.018
Θελει ψάξιμο, δεν ξέρω να πω με σιγουριά κατά πόσον η επεξεργαστική ισχύς θα ειναι επαρκής για multichannel και ταυτόχρονη διαχείριση μιας μεγάλης βιβλιοθήκης, ή θα κολλάει συνέχεια.
Εγω δεν το ρισκάρω. Roon nucleus plus.
Όχι, ξέρω γω. Δεν υπάρχει πρόβλημα επεξεργαστικής ισχύος, αρκεί να μη χρησιμοποιείται dsp από το ρουν.

Οκ.

Σοφή η επιλογή του nucleus, έτσι κι αλλιώς, για πολλαπλούς λόγους.
Συμφωνώ.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Ακούω απο το aurender με remote το tablet. Πολυ ευκολα . Το aurender έχει στο μενού του το tidal!
Οποιοδηποτε στρημερ συμπεριλαμβανει tidal , αυτο παιζει και μεσω της εφαμογης του. Αντιθετα το spotify το στελνεις ΜΕΣΩ αυτης (δηλ επιλεγεις σε ΠΟΙΑ συσκευη θελεις να ακουσεις), οποτε ειναι πιο ευελικτο στην ...διανομη του.

Ο κυκλοφορων ...hxos+ εχει παρουσιαση του nucleus, το οποιο, σημειωτεον ΔΕΝ θα το βρειτε στα περιεχομενα του τευχους:)
 

Μηνύματα
27.656
Reaction score
25.949
Εγω παίζω tidal από lenovo tablet-pc, και παίρνω hdmi out και το στέλνω με καλώδιο και αντάπτορα από micro hdmi σε hdmi, στον denon avp a1hd, που δουλεύει σαν dac. Μια χαρά ακούω , αν εξαιρέσουμε αυτό που έχω πεί ότι ακούγεται να παίζει με loudness συγκριτικά με τα cd πού έχω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.897
Μηνύματα
2.880.801
Members
37.961
Νεότερο μέλος
gkarm
Top