Bad sound kills good music

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.576
Reaction score
27.908
"δε τα λένε τα χαμηλά" ούτε με αίτηση!!
Βάλε κι άλλο σαμπ, σου λείπει όντως!! :wink: :wink:
Αυτό το ξέρω.
Θα έρθει και άλλο.
Post automatically merged:

άλλα ηχεία μάναμ...άλλα είναι τα ρημάδια!
Το βασικό είναι να είναι ίδια σειρά.
Το τέλειο είναι να είναι ίδια ηχεία.

Κάτι άλλο δεν υπάρχει στο πολυκάναλο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.166
Και θα μείνω σε αυτό, με σύμμαχο μόνο τα αυτιά μου.
Μείνε, δεν τίθεται θέμα.
Ασχέτως αν προσωπικά θα συμφωνούσα περισσότερο με τον Λέανδρο επ'αυτου.
Ξέρω, αισχος...

Έχεις πάντως σχετικά αδύναμο σύμμαχο, όπως όλοι μας. ;)


ΥΓ. Θα φέρω χαρακτηριστικό παράδειγμα τις ηχογραφήσεις του φίλου μου του Ξυλούρη, που ανέκαθεν ήταν κάπως ψιλοεκνευριστική η διαπεραστική στα αυτιά μου φωνή του, και με μειωμένα άκρα ιδίως χαμηλά, αλλά σε κάθε "αναβάθμιση" επιβεβαίωνα πως όλο και πιο "ανεκτή" γινόταν αυτή η φωνή από το σετάπ, μέχρι που έφτασε να μην είναι καθόλου ενοχλητική, και να απολαμβάνω και σχετικά εκτεταμένο χαμηλό, πρωτόγνωρο αυτό, όπως και το πλήθος των φωνών που όλες ακούγονται χωρίς ενόχληση, ίσα ίσα μάλλον ωραίες και με καλή δόση "αληθοφάνειας", όπως το καταλαβαίνει κανείς αυτό.

Προφανώς, από τεχνικής άποψης, και επιβεβαιώνεται στις ακροάσεις, δε μπορούν να φτάσουν σε ποιότητα οι ηχογραφήσεις του Ξυλούρη κάποιες πραγματικά σωστές ηχογραφήσεις άλλων καλλιτεχνών, μα αυτή η εξέλιξη της προσωπικής άποψης επί της ίδιας παλιάς στριφνης (μα αγαπημένης) ηχογράφησης, νομίζω λέει πολλά.
 
Last edited:

D

Deleted member 23222

Guest
Μείνε, δεν τίθεται θέμα.
Ασχέτως αν προσωπικά θα συμφωνούσα περισσότερο με τον Λέανδρο επ'αυτου.
Ξέρω, αισχος...

Έχεις πάντως σχετικά αδύναμο σύμμαχο, όπως όλοι μας. ;)
Φυσικά το ξέρω αυτό για το σύμμαχο, και το ανέφερα για να είμαι απόλυτα ξεκάθαρος με την αδυναμία του κριτηρίου.

Και μπορώ μάλιστα να φανταστώ και το λάθος της θέσης, εάν αντικειμενικά κριτήρια που δεν είναι ποτέ αμφισβητήσιμα, μπουν στην εξίσωση.
Υποθέτω πάντως, ότι το ακουστό σκαλοπάτι μεταξύ μιας ποιοτικότερης ηχογράφησης, με αυτό μιας της σειράς, γίνεται οδυνηρότερο όσο πιο φροντισμένο σύστημα-χώρο έχουμε.

Παρόλα αυτά, εγώ θεωρώ ότι η ικανοποίηση που άγεται από τη μουσική απόλαυση, είναι αδιαμφισβήτητη, αρκεί απλά να αναπαραχθεί (και πάλι απλά)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.111
Reaction score
18.823
Κάποτε, και το έχω επιβεβαιώσει στο σύστημα μου, γραφόταν κατά κόρον εδώ μέσα, ότι ένα απαιτητικό-αναλυτικό σύστημα, ξεφτιλίζει μια μέτρια ποιότητα.
Και θα μείνω σε αυτό, με σύμμαχο μόνο τα αυτιά μου.
Αυτό δεν είναι λογικό, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει σε καμμιά περίπτωση. Το απαιτητικό πρόγραμμα θέλει σύστημα σωστό για να παίξει σωστά, οκ.
Τα καλά συστήματα - ηχεία οφείλουν να παίζουν καλύτερα από άλλα υποδεέστερα ασχέτως ποιότητας ηχογράφησης (συγκρίνοντας πάντα την ίδια ηχογράφηση βεβαίως βεβαίως). Αν είχα δώσει ένα σκασμό λεφτά και ανακάλυπτα πως τα 2/3 της μουσικής που ακούω παίζει χειρότερα από πριν (φθηνό σύστημα) θα πάθαινα 12 συνεχόμενα εγκεφαλικά... :o :o :o
Είχα Atc ηχεία τα οποία θεωρούνται αποκαλυπτικά και δεν τα πάνε καλά με μέτριες ηχογραφήσεις η' κακά αρχεία κλπ... Γεμάτο το net από τέτοια σχόλια.
Η δική μου εμπειρία ήταν πως έπαιζαν 5 φορές καλύτερα τα πάντα σε σχέση με άλλα πιο ταπεινά ηχεία που είχα στο παρελθόν...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.166
Υποθέτω πάντως, ότι το ακουστό σκαλοπάτι μεταξύ μιας ποιοτικότερης ηχογράφησης, με αυτό μιας της σειράς, γίνεται οδυνηρότερο όσο πιο φροντισμένο σύστημα-χώρο έχουμε.
Νομίζω πως όχι.

Δεν συμφωνώ με τις γνωστές δηλώσεις περί αδυναμίας ακρόασης κακών ηχογραφήσεων από "καλά" ηχεία.

Αν κάνει την κακιά ηχογράφηση να ακούγεται τόσο κακιά που δεν υποφέρεται, ενώ κάποιο άλλο (υποτίθεται υποδεέστερο) σεταπ την βγάζει υποφερτά, μάλλον το δεύτερο είναι "καλύτερο".

Αυτός ήταν ένας λόγος που πολλοί έπαιρναν κάποτε λυχνίες, ώστε να ακούν υποφερτά παλιές κακές ηχογραφήσεις, τουλάχιστον το έχω ακούσει κι αυτό το σενάριο, γιατί δήθεν "συγχωρούσαν".

Μπούρδες. Διαφωνώ με όλα αυτά.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Και για τους Bryston έτσι έλεγαν, εκτελεστές, δεν συγχωρούν. Ωρέ του βάζω mp3 128άρι με παλιά λαϊκά και τα παίζει μια χαρά. Ο Περπινιάδης στο σαλόνι μου σε λέω και δίπλα η κοπελιά να παίζει το ντέφι! :p :p :p

Φήμες.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Νομίζω πως όχι.

Δεν συμφωνώ με τις γνωστές δηλώσεις περί αδυναμίας ακρόασης κακών ηχογραφήσεων από "καλά" ηχεία.

Αν κάνει την κακιά ηχογράφηση να ακούγεται τόσο κακιά που δεν υποφέρεται, ενώ κάποιο άλλο (υποτίθεται υποδεέστερο) σεταπ την βγάζει υποφερτά, μάλλον το δεύτερο είναι "καλύτερο".

Αυτός ήταν ένας λόγος που πολλοί έπαιρναν κάποτε λυχνίες, ώστε να ακούν υποφερτά παλιές κακές ηχογραφήσεις, τουλάχιστον το έχω ακούσει κι αυτό το σενάριο, γιατί δήθεν "συγχωρούσαν".

Μπούρδες. Διαφωνώ με όλα αυτά.
Νομίζω ότι συμφωνούμε, διότι δεν έγινε αντιληπτό μάλλον αυτό που έγραψα.
Μίλησα για σχετική διαφορά , που αυξάνει «ανάλογα» με τη βελτίωση του μέσου,, ενώ το αποτέλεσμα με αυστηρά, (μετρήσιμα) κριτήρια στις χαμηλής ποιότητας ηχογραφήσεις, πάντα θα βελτιώνεται σε κάποιο βαθμό επίσης...

Συμφωνώ ότι η εξίσωση προς τα...κάτω είναι ιδιαιτέρως...σοσιαλιστική, για να γίνει αποδεκτή σε ένα χόμπι που κανόνες και νούμερα, πάνε πακέτο!! :laugh:
 

Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Και για τους Bryston έτσι έλεγαν, εκτελεστές, δεν συγχωρούν. Ωρέ του βάζω mp3 128άρι με παλιά λαϊκά και τα παίζει μια χαρά. Ο Περπινιάδης στο σαλόνι μου σε λέω και δίπλα η κοπελιά να παίζει το ντέφι! :p :p :p

Φήμες.
Μας έχεις ζαλίσει εσύ με τους bryston ε; :tongue: :tongue:
Παρτάκι με Περπινιάδη σήμερα ;

Πολύχρονος φίλε!!
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Θα προσπαθήσω να τον βάλω να δουλέψει το νιονιό του
Aν κατάλαβα καλά σε λενε Νίκο. Χρονια πολλά με υγεία. Θα σε παρακαλέσω αν θέλεις να ξανασκεφτείς αυτο που εχω κάνει quote. Αν μου απαντήσεις οτι επιμένεις θα σου γραψω κι εγώ κάτι.
 

Μηνύματα
12.842
Reaction score
10.057
2)τι να σου κάνει ο δορυφόρος ρε alexis στο να φέρεις το κάθετο του μηχανήματος? ή με τον καλημπράτορα(νήμα της στάθμης) ή με αλφάδι γίνεται!!...μόνο!! :tongue: :tongue: :tongue: είναι η απόλυτη ακρίβεια!!..δε σφάλει ποτέ!
Άσε ρε άσχετε που έχεις και άποψη στην Τοπογραφία.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
Και για τους Bryston έτσι έλεγαν, εκτελεστές, δεν συγχωρούν. Ωρέ του βάζω mp3 128άρι με παλιά λαϊκά και τα παίζει μια χαρά. Ο Περπινιάδης στο σαλόνι μου σε λέω και δίπλα η κοπελιά να παίζει το ντέφι! :p :p :p

Φήμες.
Χρόνια Πολλά!

 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άσε ρε άσχετε που έχεις και άποψη στην Τοπογραφία.
Υποκλίνομαι άρχοντα!!
Για εξήγησε μου τα εσύ με το μοναδικό σου τρόπο για να μαθαίνω!
Επιστημονικά, ξέρεις εσύ!
 





Μηνύματα
12.842
Reaction score
10.057
Εγώ δεν θα του πω γνώμη. Θα του πω επιστημονικά τεχνικά και τεκμηριωμένα δεδομένα πάνω στο αντικείμενο που γνωρίζω.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εγώ δεν θα του πω γνώμη. Θα του πω επιστημονικά τεχνικά και τεκμηριωμένα δεδομένα πάνω στο αντικείμενο που γνωρίζω.
Θα ήθελα να σου θυμίσω ότι είμαι πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός οχημάτων, επομένως..θα τα πιάσω εύκολα!!!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.414
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top