Bad sound kills good music

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Θα του έλεγα να κλείσει τα αυτιά στις σειρήνες και να ακούσει συστήματα αντί να δει. Όπως επίσης θα του έδινα να καταλάβει ότι ξεχωρίζουμε ως άτομα και όχι με βάση τις επιλογές μας ( πολλώ δε όταν δεν είναι καν επιλογές μας, αλλά ένα trend ). Και αν είναι να κάνουμε επιλογές, αυτές πρέπει να ικανοποιούν τις δικές μας ( πραγματικές ) ανάγκες. Αυτά για τον νέο. Αν θέλει να πάει σε πικάπ και έχει χρήμα να επενδύσει, μαγκιά του. Αλλά ας ακούσει πρώτα και ένα αντίστοιχο dac.
Και όλα αυτά, αφού πρώτα καταλάβει ότι αν δεν έχει χώρο, δεν θα ακούσει τίποτα απολύτως.



Αν δεν σέβεσαι καθόλου τις απόψεις των άλλων, οι άλλοι θα μουλαρώσουν και θα ακούσουν ό, τι κυκλοφορεί στη πιάτσα. Η ουσία είναι - ειδικά στον νέο - να καταλάβει που κερδίζει και που χάνει η κάθε πλευρά. Και τότε να αποφασίσει.
με άλλα λόγια θα προσπαθήσεις να του επιβάλεις τις απόψεις σου ως δικές του!
ok..
κατανοητό!! :idk: :idk:
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Όπως τα λες είναι.
Όλοι όσοι ήμασταν εκεί που είναι ακόμα αυτοί που σηκώνουν ασπίδα υπεράσπισης αναχρονιστικών αντιλήψεων, λέμε τα ίδια. Τα λέμε γιατί ανοίξαμε τα μυαλά μας θέλοντας να δούμε τη γίνεται. Τη μας προσφέρει η νέα τεχνολογία και κατά πόσο τα νέα δεδομένα διαγράφουν πεποιθήσεις δεκαετιών. Εμείς λοιπόν είμαστε η αγέλη. Αγέλη γιατί έχουμε ανοιχτά μάτια και μυαλά, δύναμη να διαγράψουμε ότι γνωρίζαμε και να παραδεχτούμε ότι κάναμε λάθος.

Είναι πέρα για πέρα φυσικό για κάποιους αυτό εδώ επειδή είχε $3000 κάποτε και λόγο όγκου ήθελε μια βαλίτσα για μεταφορά
View attachment 146211

να είναι καλύτερο από αυτό εδώ που εκτός από ότι είναι σύγχρονο είναι και αρκετά φθηνότερο και μπαίνει στη τσέπη.
View attachment 146212

Η λογική αυτών των ανθρώπων λέει ότι δεν γίνεται. Και εμείς τώρα προσπαθούμε να συνεννοηθούμε με τέτοια μυαλά.
Καληνύχτα.

Όση λογική έχει το παραπάνω, έχει και αυτό.


Με όλη τη αγάπη μου προς τη Θεσσαλονίκη.

Και για να μη πέσουν να με φάνε.
Σας αρέσει κάτι. Κανένα πρόβλημα. Καλά κάνετε, μαζί σας.
Το να υπερασπιστεί όμως κάποιος ότι το VHS camcorder είναι καλύτερο από την 4K Go Pro επειδή έτσι θέλει δεν είναι μόνο αστείο, είναι ασχετοσύνη και χαζομάρα Big Τime λέμε. Το ίδιο γίνεται και στον ήχο.
Επιλεκτικός παρωπιδισμός.

Αν οι αρχαίες βιντεοκάμερες που παραθέτεις είχαν έστω και υποκειμενικά απόδοση σε εικόνα όπως έχουν κάποια πικαπ/ λάμπες στον ήχο , εδώ θα έιμασταν πάλι να τσακωνόμαστε σε κανα "vhs vs gopro" θρεντ....:biggrin:

Ακόμα και ο πιο φανατικός "highenας" οπαδός του αναλογικού, στα visual μέσα αναπαραγωγής συμπορεύεται εύκολα με την..αγέλη της ψηφιακής τεχνολογίας διότι η διαφορά είναι σε όλους τους τομείς τεράστια.

Γιατί πχ ο ..χαβάς της ....ψ..λης δεν ισχύει σε τηλεοράσεις - υπολογιστές (δεν βλέπω πολλούς να ψάχνουν crt ή pentiuυm II) , αλλά σε αυτοκίνητα ή ηχοσυστήματα? Γιατί προφανώς υπάρχουν λόγοι που τα ψάχνουν / διατηρούν κάποιοι. Οχι μόνο συναισθηματικοί ή ..ανεκπαίδευτοι..:O_o:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ακόμα και ο πιο φανατικός "highenας" οπαδός του αναλογικού, στα visual μέσα αναπαραγωγής συμπορεύεται εύκολα με την..αγέλη της ψηφιακής τεχνολογίας διότι η διαφορά είναι σε όλους τους τομείς τεράστια.
Ενώ στον ήχο δεν είναι, ε;

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
με άλλα λόγια θα προσπαθήσεις να του επιβάλεις τις απόψεις σου ως δικές του!
ok..
κατανοητό!! :idk: :idk:
Θα προσπαθήσω να τον βάλω να δουλέψει το νιονιό του. Να πάρει το πικάπ αν το γούστάρει, αλλά αν το γουστάρει ηχητικά, πόσο μάλλον στο budget που διαθέτει. Γι'αυτό που θα ακούει και όχι για τη φάση του να βάζει το βινύλιο στο πλατό και να βλέπει να γυρίζει. Δηλαδή, για την ουσία και όχι για την ιεροτελεστία.
Και το σημαντικότερο, που δεν είναι άποψή μου, αλλά διαπίστωση που δεν χωράει αμφισβήτηση: πρώτα απ'όλα ο χώρος. Διαφωνείς;
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Ενώ στον ήχο δεν είναι, ε;

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
Τα...διαστημόπλοια σας έκει πάνω έιναι άλλου παππα....

Εγώ μιλάω για "ανθρώπινα πλαίσια" που χωράνε μόνο 2 ηχεία , άντε και κανα sub.. :p
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Θα προσπαθήσω να τον βάλω να δουλέψει το νιονιό του. Να πάρει το πικάπ αν το γούστάρει, αλλά αν το γουστάρει ηχητικά, πόσο μάλλον στο budget που διαθέτει. Γι'αυτό που θα ακούει και όχι για τη φάση του να βάζει το βινύλιο στο πλατό και να βλέπει να γυρίζει. Δηλαδή, για την ουσία και όχι για την ιεροτελεστία.
Και το σημαντικότερο, που δεν είναι άποψή μου, αλλά διαπίστωση που δεν χωράει αμφισβήτηση: πρώτα απ'όλα ο χώρος. Διαφωνείς;
Ναι Νίκο μου διαφωνώ!
1)Μπορεί να γουστάρει να βλέπει το πλατό να φέρνει βόλτες και να "φτιάχνεται με την ιεροτελεστία της ακρόασης", δικαίωμα του!
2(Αν θέλει κάποιος ν ακούσει τη μουσική του, με το μέσο που θέλει, στο budget που θέλει, ε δε θα τον βάλω να αλλάξει σπίτι αν και εφόσον δεν έχει τον ιδανικό χώρο ακρόασης!!
Ούτε θα του πω να βάλει πάνελ και μπασοπαγίδες χ κόστους (πολλαπλάσιο ενός τυπικού budget των 1000-2000€) για να φτιάξει το χώρο του και να μην έχει φράγκα για τα μηχανήματα!

Ποιός είμαι γω κι εσύ που θα κρίνω τις δικές τους ανάγκες και ορέξεις???
Οι δικές σου ανάγκες απαιτούν τις δικές τους λύσεις ...όχι τις δικές μου λύσεις!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Επιλεκτικός παρωπιδισμός.
Καθόλου, αλλά άποψη σου είναι, έχεις κάθε δικαίωμα.


Αν οι αρχαίες βιντεοκάμερες που παραθέτεις είχαν έστω και υποκειμενικά απόδοση σε εικόνα όπως έχουν κάποια πικαπ/ λάμπες στον ήχο , εδώ θα έιμασταν πάλι να τσακωνόμαστε σε κανα "vhs vs gopro" θρεντ....:biggrin:
Ειναι το ίδιο πράγμα. Απλά ο ανθρώπινος εγκέφαλος δουλεύει με το μάτι κυρίως και μετά με ότι άλλο. Οπότε δεν μπορείς να τον κοροϊδέψεις, τον εγκέφαλο, για αυτό που βλέπει. Μπορείς όμως πολύ εύκολα για αυτό που....... ακούει πχ.


Ακόμα και ο πιο φανατικός "highenας" οπαδός του αναλογικού, στα visual μέσα αναπαραγωγής συμπορεύεται εύκολα με την..αγέλη της ψηφιακής τεχνολογίας διότι η διαφορά είναι σε όλους τους τομείς τεράστια.
Η διαφορά στην οπτική ανάλυση είναι εύκολα ορατή ακόμα και με το μάτι. Δεν χρειάζονται μετρήσεις. Εκεί είναι η όλη ιστορία στα visuals. Δεν τίθεται θέμα.
Στο audio τώρα πάλι απλά είναι αλλά τα έχετε (όχι έχουμε) κάνει ταξίδι με βάρκα την ελπίδα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι Νίκο μου διαφωνώ!
1)Μπορεί να γουστάρει να βλέπει το πλατό να φέρνει βόλτες και να "φτιάχνεται με την ιεροτελεστία της ακρόασης", δικαίωμα του!
2(Αν θέλει κάποιος ν ακούσει τη μουσική του, με το μέσο που θέλει, στο budget που θέλει, ε δε θα τον βάλω να αλλάξει σπίτι αν και εφόσον δεν έχει τον ιδανικό χώρο ακρόασης!!
Ούτε θα του πω να βάλει πάνελ και μπασοπαγίδες χ κόστους (πολλαπλάσιο ενός τυπικού budget των 1000-2000€) για να φτιάξει το χώρο του και να μην έχει φράγκα για τα μηχανήματα!

Ποιός είμαι γω κι εσύ που θα κρίνω τις δικές τους ανάγκες και ορέξεις???
Οι δικές σου ανάγκες απαιτούν τις δικές τους λύσεις ...όχι τις δικές μου λύσεις!
1) Ναι, αλλά αυτός που γουστάρει να βλέπει το βινύλιο να γυρίζει, καλά θα κάνει να παραδεχτεί ότι εκτιμά τη φάση και όχι την απόδοση του βινυλίου. Πραγματικά είναι δικαίωμά του, αλλά όταν ο νέος θέλει να ακούσει και του λένε τις παπάτζες περί υπεροχής του αναλογικού ήχου, έντιμο βλέπω το να του αποσαφηνίζουν και κάτω απο ποιες συνθήκες κάποιος μπορεί να ακούσει αυτό το περιβόητο αναλογικό ήχο.
2) Ευχαριστώ πολύ. Πες το όμως και στον νέο που δεν έχει ιδέα και νομίζει ότι θα πάρει το γαμάτο το μηχάνημα και θα ακούσει μουσική. Μετά, βαλ'του και τους διαχυτές ( όπως βάλατε και βγάλατε εκείνο το βράδι ) για να καταλάβει τί πραγματικά παίζεται.

Επαναλαμβάνω. Δεν κρίνω τις ανάγκες και τις ορέξεις κανενός, φτάνει να είναι δικές τους ανάγκες και ορέξεις και όχι επιβεβλημένες απο μια μόδα ή απο την ανάγκη μερικών να το παίξουν ιστορίες.
Οι ανάγκες όλων μας είναι κοινές: το καλύτερο δυνατό ηχητικό αποτέλεσμα, στο καλύτερο δυνατό budget.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ακόμα και ο πιο φανατικός "highenας" οπαδός του αναλογικού, στα visual μέσα αναπαραγωγής συμπορεύεται εύκολα με την..αγέλη της ψηφιακής τεχνολογίας διότι η διαφορά είναι σε όλους τους τομείς τεράστια.
Για αυτό άλλωστε μέχρι και προ δύο ετών περίπου, υπήρχε θρεντ στο αβουσαιτ στο οποίο κάποιοι μίλαγαν για την ποιότητα των crt προβολικών......
 


Μηνύματα
348
Reaction score
685
Η διαφορά στην οπτική ανάλυση ε
ύκολα ορατή ακόμα και με το μάτι. Δεν χρειάζονται μετρήσεις. Εκεί είναι η όλη ιστορία στα visuals. Δεν τίθεται θέμα.
Αιντε πες το στον Καστρουνη αυτό. :biggrin:

Στο audio τώρα πάλι απλά είναι αλλά τα έχετε (όχι έχουμε) κάνει ταξίδι με βάρκα την ελπίδα.
Ημών παρόντων , πεθαίνει πάντα τελευταία ! :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αιντε πες το στον Καστρουνη αυτό. :biggrin:
Μίλησα για ανάλυση και μόνο.
Δεν χρειάζεται να γίνουν μετρήσεις για να δούμε αν κάτι είναι 1080 ή 4Κ.
Σε ΟΛΑ ΤΑ ΆΛΛΑ βεβαίως και χρειάζονται μετρήσεις.
Μην μεταφράζεις όπως σε βολεύει.
Το κάνει άλλος αυτό άλλωστε, σου έχει φάει τη θέση.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Όπως τα λες είναι.
Όλοι όσοι ήμασταν εκεί που είναι ακόμα αυτοί που σηκώνουν ασπίδα υπεράσπισης αναχρονιστικών αντιλήψεων, λέμε τα ίδια. Τα λέμε γιατί ανοίξαμε τα μυαλά μας θέλοντας να δούμε τη γίνεται. Τη μας προσφέρει η νέα τεχνολογία και κατά πόσο τα νέα δεδομένα διαγράφουν πεποιθήσεις δεκαετιών. Εμείς λοιπόν είμαστε η αγέλη. Αγέλη γιατί έχουμε ανοιχτά μάτια και μυαλά, δύναμη να διαγράψουμε ότι γνωρίζαμε και να παραδεχτούμε ότι κάναμε λάθος.
Α ρε φίλε πόσο ωραία τα λες, αλλά και πόσο στεναχωριέμαι που ένας ακόλουθος της τεχνολογίας σαν εσένα έχει εγκλωβιστεί σε αναχρονιστικό δικάναλο setup και δεν μπορεί να απολαύσει τις μουσικές του όπως αρμόζει… εν έτη 2019 προς 2020. Τι κρίμα …
Πάντως μη σε παίρνει από κάτω, υπάρχουν και χειρότερα· δες τούτο που το εμπιστεύονται από την εποχή του αρχαίου Αιγυπτιακού πολιτισμού και όχι μόνο· αποτελεί λέει και “καλιμπράτορα” σύγχρονων μηχανημάτων τοπογραφίας.

Μιλάμε για μεγάλη ξεφτίλα.

.
axIS_Z.jpg
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εμένα, πάντως, ο κακός ήχος (bad sound) μου χαλάει (kills) τη διάθεση που έχω για να ακούσω καλή μουσική (good music). Η πλάκα είναι ότι οι έννοιες "καλός" και "κακός" ήχος, δεν είναι αφηρημένες έννοιες. Έχουν πολύ συγκεκριμένες ερμηνείες, βασισμένες σε επιστημονικά δεδομένα, μετρήσεις κτλ. Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι από τους ακροατές (κι εγώ μέσα), έχουμε συνηθίσει να ακούμε μουσική στο σύστημά μας με "κακό" ήχο, τον οποίον, όμως, δεν αντιλαμβανόμαστε ως "κακό", αλλά λόγω της συνήθειας θεωρούμε ότι είναι "καλός". Μπορούμε εύκολα να απορρίψουμε ό,τι ακούγεται εμφανώς "χειρότερα" (κατά τη γνώμη μας) π.χ. όταν συγκρίνω τον ήχο που παράγουν τα ηχεία μου με τον ήχο που παράγει το ηχείο του κινητού μου. Αντίθετα, έχουμε εξαιρετικά μεγάλη δυσκολία στο να αποδεχθούμε ότι ο ήχος ο οποίος έχουμε συνηθίσει να ακούμε είναι "κακός" ακόμα κι όταν παρουσιαστούν δεδομένα - κι όχι "ακουστικές εκτιμήσεις" - προς το αντίθετο.

Με άλλα λόγια, για να το προσωποιήσω και λίγο για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που θέλω να πω, θα θυμίσω ότι αρχικά (1) είχα στημένο το σύστημα στο σαλόνι. Μου άρεσε αυτό που άκουγα, διότι αυτό είχα συνηθίσει. Μετά, αγόρασα το Lyngdorf RP-1 (2) και διόρθωσε τον ήχο προς το καλύτερο. Η μετάβαση από το "πριν" στο "μετά" ήταν ένα μικρό σοκ κι εννοείται ότι δεν "γύρισα πίσω" ποτέ - το Lyngdorf ήταν πάντα ενεργοποιημένο κατά τις ακροάσεις μουσικής. Μετά έστησα το σύστημα στον dedicated χώρο μου. Ο ήχος διορθώθηκε ακόμα περισσότερο - ακόμα και χωρίς το Lyngdorf - κάτι το οποίο αποδείχθηκε με μετρήσεις κι όχι εμπειρικά ή/και αυθαίρετα. Μέχρι τότε μετρούσα δύο μεταβάσεις από τον "καλό" ήχο που νόμιζα ότι είχα σε κάτι εμφανώς καλύτερο. Και μετά, ήρθε το πραγματικό σοκ (4)που υπέστην όταν άκουσα για πρώτη φορά μουσική στο σύστημά μου συνοδευόμενο με δύο subwoofers. Στην αρχή ήμουν διστακτικός για την αγορά τους, μετά δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο για να ασχοληθώ επισταμένα με αυτά και το στήσιμό τους, αλλά από τις λίγες, ελάχιστες φορές, που βρήκα χρόνο να ακούσω μουσική από εκείνη την ημέρα που άκουσα μουσική με τα subwoofers και μετά, δεν μπορώ να ακούσω μουσική χωρίς subwoofers.

Τι βλέπουμε εδώ; Να σας πω. Προσωπικά, θεωρώ ότι στην αρχή (1) είχα κακό ήχο. Μετά (2) είχα λιγότερο κακό ήχο. Μετά (3) είχα αποδεδειγμένα καλό ήχο. Τέλος (4), τώρα έχω καλύτερο ήχο από κάθε άλλη προηγούμενη φορά. Είμαι σίγουρος ότι όταν εφαρμόσω και την ισοστάθμιση από το DIRAC (5) θα έχω ακόμα καλύτερο ήχο από αυτόν που έχω τώρα. Είμαι σίγουρος ότι εάν από το στάδιο (5) για κάποιο λόγο υποχρεωθώ να επιστρέψω στο στάδιο (1), δεν θα απολαμβάνω τη μουσική μου. Όχι επειδή η μουσική θα καταστεί "χειρότερη" ή "καλύτερη", αλλά επειδή θα έχω γνωρίσει τις βέλτιστες συνθήκες ακρόασης και θα ακούω μουσική στις χείριστες συνθήκες. Οπότε, ναι, η διάθεση για να ακούσω μουσική, όσο και να μου αρέσει η μουσική αυτή καθεαυτή, θα "πάει περίπατο".

Επίλογος: Είμαι σίγουρος ότι εάν, στο απώτερο μέλλον, μεταβώ σε πολυκάναλο ήχο (στάδιο 6), ούτε στο στάδιο (5) δεν θα θέλω να επιστρέψω, πόσο μάλλον στο στάδιο (1). Η σιγουριά μου προέρχεται από το γεγονός ότι άκουσα μουσική (τη μουσική που μου αρέσει) σε πολυκάναλο σύστημα (πριν καν αγοράσω τα subwoofers...), σε dedicated χώρο (διαμορφωνένο και μετρημένο από επαγγελματία του χώρου) και γνώρισα τι ακριβώς χάνω. Ξέρω τι χάνω. Το ότι δεν μπορώ να το υλοποιήσω στο παρόν στάδιο είναι άλλη ιστορία. Αλλά, ξέρω. Εκεί είναι η ουσία.
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές, το θέτεις πολύ ωραία και με προσωπικές σου εμπειρίες που έχουν την αξία τους. Kαι στη δική μου περίπτωσή κάπως έτσι έχει συμβεί (όσο αφορά την προσθήκη sub στο σύστημα). Επειδή όμως είναι άβυσσος αυτό το ρημάδι που έχουμε πάνω από τη μύτη μας, και μας ταλαιπωρεί.... :biggrin: :biggrin: δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο σε όλους. Σε εμένα π.χ. δεν συμβαίνει (ευτυχώς) να μην χαίρομαι τη μουσική από ένα μέτριο-κακό σύστημα. Αλλάζουν οι συνθήκες ακρόασης... ναι, δεν γίνεται να ανεβάσω εντάσεις γιατί ξέρω τι θα συμβεί... ναι, δεν μπορώ να χαρώ τη μουσική μου με τον ίδιο τρόπο (απόσταση - λεπτομέρεια - χαμηλό κλπ)... ναι, φυσικά. Αλλά ''Bad sound kills good music'' για εμένα όχι δεν λειτουργεί έτσι... ακόμα και με Logitech γραφείου στη δουλειά ή με ακουστικά στο δρόμο ενθουσιάζομαι αναλόγως όταν ακούω μουσικές που αγαπώ. Αυτά τα περί σεβασμού στον καλλιτέχνη δεν... Ο καλλιτέχνης μας έχει προσφέρει με την έμπνευσή του μια δημιουργία που μας προκαλεί ευχαρίστηση υπό όποιες συνθήκες κι αν καταφέρει ο καθένας να ακούσει, και αυτό είναι τιμή για αυτόν. Πολλές φορές ακόμα και στο σπίτι που έχω επιλογές αρέσκομαι να ακούω χωρίς sub από μικρά ηχεία σε πολύ μικρή απόσταση κάτι με τραβάει.. (λόξα). Τώρα αν μιλήσουμε για σωστή αναπαραγωγή κλπ αυτά που λένε οι γιατροί και άλλοι πολλοί εδώ είναι μια άλλη κουβέντα φυσικά και είναι πολύ καλό που τα λένε για να γνωρίζουμε...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Α ρε φίλε πόσο ωραία τα λες, αλλά και πόσο στεναχωριέμαι που ένας ακόλουθος της τεχνολογίας σαν εσένα έχει εγκλωβιστεί σε αναχρονιστικό δικάναλο setup και δεν μπορεί να απολαύσει τις μουσικές του όπως αρμόζει… εν έτη 2019 προς 2020. Τι κρίμα …
Κάτι λάθος κατάλαβες καθώς σωστό πολυκάναλο σύστημα (όλα τα ηχεία ίδια) διαθέτω από το 2004 με προσθήκη Sub το 2009.
15 χρόνια μετά, μας λένε ότι δεν έχουμε άποψη για πολυκάναλο.

Whatever..........
Πάντως μη σε παίρνει από κάτω, υπάρχουν και χειρότερα· δες τούτο που το εμπιστεύονται από την εποχή του αρχαίου Αιγυπτιακού πολιτισμού και όχι μόνο· αποτελεί λέει και “καλιμπράτορα” σύγχρονων μηχανημάτων τοπογραφίας.

Μιλάμε για μεγάλη ξεφτίλα.
Αποκλείεται να μην υπάρχει άλλη λύση. Απλά αυτό το βάζουν γιατί είναι απλή και κυρίως φθηνή λύση.
Η επικοινωνία όμως πχ με δορυφόρο δεν είναι ούτε απλή ούτε φθηνή.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές, το θέτεις πολύ ωραία και με προσωπικές σου εμπειρίες που έχουν την αξία τους. Kαι στη δική μου περίπτωσή κάπως έτσι έχει συμβεί (όσο αφορά την προσθήκη sub στο σύστημα). Επειδή όμως είναι άβυσσος αυτό το ρημάδι που έχουμε πάνω από τη μύτη μας, και μας ταλαιπωρεί.... :biggrin: :biggrin: δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο σε όλους. Σε εμένα π.χ. δεν συμβαίνει (ευτυχώς) να μην χαίρομαι τη μουσική από ένα μέτριο-κακό σύστημα. Αλλάζουν οι συνθήκες ακρόασης... ναι, δεν γίνεται να ανεβάσω εντάσεις γιατί ξέρω τι θα συμβεί... ναι, δεν μπορώ να χαρώ τη μουσική μου με τον ίδιο τρόπο (απόσταση - λεπτομέρεια - χαμηλό κλπ)... ναι, φυσικά. Αλλά ''Bad sound kills good music'' για εμένα όχι δεν λειτουργεί έτσι... ακόμα και με Logitech γραφείου στη δουλειά ή με ακουστικά στο δρόμο ενθουσιάζομαι αναλόγως όταν ακούω μουσικές που αγαπώ. Αυτά τα περί σεβασμού στον καλλιτέχνη δεν... Ο καλλιτέχνης μας έχει προσφέρει με την έμπνευσή του μια δημιουργία που μας προκαλεί ευχαρίστηση υπό όποιες συνθήκες κι αν καταφέρει ο καθένας να ακούσει, και αυτό είναι τιμή για αυτόν. Πολλές φορές ακόμα και στο σπίτι που έχω επιλογές αρέσκομαι να ακούω χωρίς sub από μικρά ηχεία σε πολύ μικρή απόσταση κάτι με τραβάει.. (λόξα). Τώρα αν μιλήσουμε για σωστή αναπαραγωγή κλπ αυτά που λένε οι γιατροί και άλλοι πολλοί εδώ είναι μια άλλη κουβέντα φυσικά και είναι πολύ καλό που τα λένε για να γνωρίζουμε...
Το παράδειγμα των Pink Floyd λέει κάτι σημαντικό μεν, αλλά όντως διαφωνώ ως προς το ότι ο κακός ήχος σκοτώνει τη μουσική. Ο καλός ήχος επιτρέπει να ακούσεις κοντά στο μέγιστο βαθμό την έμπνευση του καλλιτέχνη. Την ενορχήστρωση, τα δρώμενα, όπως τα έχει φανταστεί. Οι υπόλοιποι αρκούνται ( αρκούμαστε ) στα βασικά. Σύνθεση, ολίγον απο όργανα, ολίγον απο φωνή, μελωδία κλπ.
 


Μηνύματα
348
Reaction score
685
Μην μεταφράζεις όπως σε βολεύει.
Γράφει αυτός που παραλληρίζει το νεκρο εδώ και άπειρα χρόνια vhs με το...πικαπ

Το κάνει άλλος αυτό άλλωστε, σου έχει φάει τη θέση.
Δρω και ως μετακλητος κανένα θέμα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top