Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
65
Reaction score
20
Δεν κουράζομαι να επαναλαμβάνω ότι στο spotify κάνει κάποιος συνδρομή για έχει πρόσβαση στα "άπαντα" σχεδόν της μουσικής και όχι για να έχει την βέλτιστη ποιότητα! Κάτι που φυσικά δεν το εξασφαλίζει με το Tidal του οποίου η μουσική βιβλιοθήκη είναι σαφώς μικρότερη του spotify! Οπότε τι να λένε 7 ευρώ το μήνα για να έχεις πρόσβαση στα πάντα;
Όποιος θέλει βέλτιστη ποιότητα τότε CD ή 24bit και προσεγμένες παραγωγές/ηχογραφησεις. Το FLAC επίσης δεν λέει τίποτε για την ποιότητα ηχογράφησης. Απλά αποτελεί μία ακόμη επιλογή κωδικοποίησης της μουσικής πληροφορίας.
Συγνώμη αλλά άμα θες άπαντα πας σε YouTube music, το spotify είναι πολύ πίσω σε σχέση με το YouTube
 






Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Η ´φτηνή´ premium εκδοση βλεπω οτι φτανει μεχρι 320 kbps σε AAC format
Post automatically merged:

ο ηχος στο primium απο το δωρεαν ειναι καλυτερος η ιδιος στο spotify ?
Καλυτερος . Σε οικονομικα συστηματα ηχου δεν ακουγεται πολυ η διαφορα κατα την αποψη μου
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Συγνώμη αλλά άμα θες άπαντα πας σε YouTube music, το spotify είναι πολύ πίσω σε σχέση με το YouTube
Δεν θέλω εικόνα, δεν θέλω διαφημίσεις ούτε MP3 σε λίγοτερο από 320Kbps που είναι η χρυσή τομή πριν την ποιότητα CD και άνω. Επίσης 7 ευρώ τον μήνα και με την δυνατότητα να ακούω Offline τις λίστες μου μέσω του κινητού στο αυτοκίνητο (και μάλιστα σε καλύτερη απόδοση από MP3 που έχω σε usb sticks) το θεωρώ σχεδόν δωρεάν!
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Η ´φτηνή´ premium εκδοση βλεπω οτι φτανει μεχρι 320 kbps σε AAC format
..............................
Δεν ειναι hifi η premium: Αν ειναι, τοτε ακουγεται σε 44.1 (κατα την tidal)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν ειναι hifi η premium: Αν ειναι, τοτε ακουγεται σε 44.1 (κατα την tidal)
Μπερδεύεις το sampling rate με το bandwidth. Ακόμα και σε μικρό bandwidth πχ 128kbps έχεις το ίδιο sampling rate 44.1KHz.

@musicfanatic Δε θα έλεγα πως τα 7€ το μήνα είναι "δωρεάν" διότι είναι ένα πάγιο έξοδο που αντιστοιχεί σε 84€ το χρόνο. Είναι άσχημο το γεγονός πως δεν υπάρχει ετήσιο πακέτο, με την ανάλογη έκπτωση πχ 15-20%. Σίγουρα πάντως για έναν μέσο μουσικόφιλο το spotify είναι μία εξαιρετικά αξιόλογη και οικονομική λύση. Για κάποιον που αγοράζει πάνω από 10 άλμπουμ το μήνα θα το έλεγες τσάμπα!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Να πάμε και στην έλλειψη απλού τηλεχειρισμού από το κινητό;
Πάνω που πήγα να ρωτήσω ρε αδερφέ!!
Πηρα την προσφορά του tidal. Αυτή τη στιγμή ακούω Van The Man Morrison απο το πισι με σύνδεση USB στο ντακ του προενισχυτη. Οκ, μια χαρά παίζει, παράπονο δεν έχω..
Το κατέβασα όμως και στο κινητό με το σκεπτικό να το χρησιμοποιήσω σαν remote control, οπως κανω και με το Spotify..
Δε γίνεται?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Πάνω που πήγα να ρωτήσω ρε αδερφέ!!
Πηρα την προσφορά του tidal. Αυτή τη στιγμή ακούω Van The Man Morrison απο το πισι με σύνδεση USB στο ντακ του προενισχυτη. Οκ, μια χαρά παίζει, παράπονο δεν έχω..
Το κατέβασα όμως και στο κινητό με το σκεπτικό να το χρησιμοποιήσω σαν remote control, οπως κανω και με το Spotify..
Δε γίνεται?
Βασικά γίνεται αλλά πολύ μπλέξιμο.
Πρέπει να το κατέχεις λίγο.
Εγω δεν.
Φθηνότερη remote επιλογή ένας streamer που να κάνει και αυτό. Όπως ο bluesound που ανέβασα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Βασικά γίνεται αλλά πολύ μπλέξιμο.
Πρέπει να το κατέχεις λίγο.
Εγω δεν.
Φθηνότερη remote επιλογή ένας streamer που να κάνει και αυτό. Όπως ο bluesound που ανέβασα.
Εγώ παίζω από pc Spotify και Foobar και τα ελέγχω εξ αποστάσεως από το κινητό. Δε θα μου αλλάξει το tidal τις συνήθειες μου.. Είμαι και μεγάλος άνθρωπος.. :biggrin:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μπερδεύεις το sampling rate με το bandwidth. Ακόμα και σε μικρό bandwidth πχ 128kbps έχεις το ίδιο sampling rate 44.1KHz.

..............................
Εδω παντως μιλαμε για ποιοτητα αρχειου (sampling rate)και οχι για ευρος ζωνης μεταδοσης (bandwidth)
44.1khz = 1411kbps δηλ ποιοτητα cd
128kbps = mp3 ουτε για το αυτοκινητο

Ειναι δυνατο με μικρο ευρος (128) να εχεις ποιοτητα 1411! Απορια ειναι...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγώ παίζω από pc Spotify και Foobar και τα ελέγχω εξ αποστάσεως από το κινητό. Δε θα μου αλλάξει το tidal τις συνήθειες μου.. Είμαι και μεγάλος άνθρωπος.. :biggrin:
και μάλιστα απ' όσους συνδυασμούς δοκίμασα... (volumio, daphile, roon...) το δίδυμο spotify/foobar στο tablet είναι αυτό που δουλεύει άψογα για τις συνήθειες και τα γούστα μου...
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εδω παντως μιλαμε για ποιοτητα αρχειου (sampling rate)και οχι για ευρος ζωνης μεταδοσης (bandwidth)
44.1khz = 1411kbps δηλ ποιοτητα cd
128kbps = mp3 ουτε για το αυτοκινητο

Ειναι δυνατο με μικρο ευρος (128) να εχεις ποιοτητα 1411! Απορια ειναι...
Στην ακριβοτερη εκδοση υπαρχει cd quality οχι στην φτηνη
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πάνω που πήγα να ρωτήσω ρε αδερφέ!!
Πηρα την προσφορά του tidal. Αυτή τη στιγμή ακούω Van The Man Morrison απο το πισι με σύνδεση USB στο ντακ του προενισχυτη. Οκ, μια χαρά παίζει, παράπονο δεν έχω..
Το κατέβασα όμως και στο κινητό με το σκεπτικό να το χρησιμοποιήσω σαν remote control, οπως κανω και με το Spotify..
Δε γίνεται?
Γίνεται με ρουν.

Παν πακέτο αυτά.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό που πρόσεξα ,είναι ότι μόλις άνοιξα το tidal στο κινητό και πάτησα play σε ένα τυχαίο τραγούδι ,αυτόματα διακόπηκε η αναπαραγωγή από το λάπτοπ. Άρα υπάρχει "επικοινωνία" ανάμεσα στην εφαρμογή για windows και σε αυτή για android , εφ' όσον οι συσκευές βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο ,αλλά για κάποιους λόγους είναι κλειδωμένη.
 

A

amoustakas

Guest
Δεν θέλω εικόνα, δεν θέλω διαφημίσεις ούτε MP3 σε λίγοτερο από 320Kbps που είναι η χρυσή τομή πριν την ποιότητα CD και άνω. Επίσης 7 ευρώ τον μήνα και με την δυνατότητα να ακούω Offline τις λίστες μου μέσω του κινητού στο αυτοκίνητο (και μάλιστα σε καλύτερη απόδοση από MP3 που έχω σε usb sticks) το θεωρώ σχεδόν δωρεάν!
Έτσι είναι. Τόσα έδωσα για δύο καφέδες (μονό ελληνικό και διπλό εσπρέσο) και μία τυρόπιτα (με γραβιέρα) στο Hondos σήμερα. 6.90 ΕΥΡΩ.

Οι αθεόφοβοι χρεώνουν το ένα τεμάχιο μελομακάρονο 1,20 ΕΥΡΩ. Δηλαδή 6 μελομακάρονα ακριβότερα από ένα μήνα spotify.
Μπερδεύεις το sampling rate με το bandwidth. Ακόμα και σε μικρό bandwidth πχ 128kbps έχεις το ίδιο sampling rate 44.1KHz.

@musicfanatic Δε θα έλεγα πως τα 7€ το μήνα είναι "δωρεάν" διότι είναι ένα πάγιο έξοδο που αντιστοιχεί σε 84€ το χρόνο. Είναι άσχημο το γεγονός πως δεν υπάρχει ετήσιο πακέτο, με την ανάλογη έκπτωση πχ 15-20%. Σίγουρα πάντως για έναν μέσο μουσικόφιλο το spotify είναι μία εξαιρετικά αξιόλογη και οικονομική λύση. Για κάποιον που αγοράζει πάνω από 10 άλμπουμ το μήνα θα το έλεγες τσάμπα!
Τον ίδιο υπολογισμό έκανα για το Tidal. Βγαίνει 840 ΕΥΡΩ την πενταετία.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top