Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.


Μηνύματα
27.313
Reaction score
25.344
Δεν έχω να φέρω, ένα sansui c2301 έχω, αλλά εκτός του ότι είναι κομματάκι βαρύς είσαι και μακριά ρε όνομα.
Οσο για τα ενεργά εξαρτήματα , θα έπρεπε να το ξέρεις , ότι τα ενεργά κυκλώματα είναι πάντα καλύτερα των παθητικών. Ασχετα τι λέει το High end.
Δεν είναι θέμα διαφάνειας και άλλων τέτοιων π@π@ριών , αλλά σωστής οδήγησης του τελικού σταδίου.
Σωστή οδήγηση με σκέτο line ΄σημα που περνάει μόνο από ποτενσιόμετρο δεν νοείται.
Ασε που δεν ξέρεις τι κάνει το ποτενσιόμετρο στο σήμα. Του γ@μεί την μανούλα. Αντίσταση σε σειρά με το σήμα? έλεος.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σπανιο αλλα εχω δει καποιες φορες.Εξομαλυνει την ανοδο της αντιστασης με τη συχνοτητα του γουφερ μετα τη συχνοτητα συντονισμου.Πατα google-εχει πολλα αποτελεσματα.

Στους ενισχυτες ειναι συχνο.
Γιάνννη,δεν χρειάζεται google search,αλλά αναζήτηση στο...avsite. ;)
Bhutia mode on: Τα ζόμπελ δεν είναι βαττοφάγα! Bhutia mode off..
Και όμως...είναι. :sneaky:
Bhutia said:
...
Εδώ βεβαίως θα μπορούσε ν'αντιτάξει κάποιος ότι με εφαρμογή δικτυώματος Zobel (πυκνωτής-αντίσταση) στον κλάδο των woofer-mid πριν το μεγάφωνο θα ισοπεδώνεται η αύξηση της εμπέδησης από τις χαμηλομεσαίες και άνω,οπότε θα γίνεται ομαλή η εμπέδηση.Και δεν είναι ότι αυτό συνεπάγεται ανώτερη κατανάλωση ισχύος στο κρος - άρα μικρότερη αποδοτικότητα- και μείωση στην τιμή της εμπέδησης.Είναι ότι η εφαρμογή αυτή δεν θα επηρέαζε τη συμπεριφορά του συστήματος στο θεμελιώδη συντονισμό του στις χαμηλές οκτάβες.Τα βουνά στην εμπέδηση εκεί θα ζούσαν και θα βασίλευαν.


...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν έχω να φέρω, ένα sansui c2301 έχω, αλλά εκτός του ότι είναι κομματάκι βαρύς είσαι και μακριά ρε όνομα.
Οσο για τα ενεργά εξαρτήματα , θα έπρεπε να το ξέρεις , ότι τα ενεργά κυκλώματα είναι πάντα καλύτερα των παθητικών. Ασχετα τι λέει το High end.
Δεν είναι θέμα διαφάνειας και άλλων τέτοιων π@π@ριών , αλλά σωστής οδήγησης του τελικού σταδίου.
Σωστή οδήγηση με σκέτο line ΄σημα που περνάει μόνο από ποτενσιόμετρο δεν νοείται.
Ασε που δεν ξέρεις τι κάνει το ποτενσιόμετρο στο σήμα. Του γ@μεί την μανούλα. Αντίσταση σε σειρά με το σήμα? έλεος.
Johnny,το ποτενσιομετρο δεν ειναι σε σειρα με το σημα.Η διαταξη ειναι shunt και σε σειρα με το σημα ειναι μια Vishay Zfoil.Αν εχει γραψει και για το shunt ο Μπχουτιας εδω μεσα,δε θα εκπλαγω!!!! :lolsign:

Απο εκει και περα,οι προσωπικες αποψεις ειναι σεβαστες και δεν κατακρινω κανεναν!
 



Μηνύματα
15.065
Reaction score
20.850
Μερικοι οδηγουν ευαισθητα ηχεια κατευθειαν απο το Qutest με ενα ποτενσιομετρο και δηλωνουν οτι ειναι οτι πιο διαφανο εχουν ακουσει στη ζωη τους!
ημουνα πολυ ανεκτικος σε κατι τετοια σχολια στο παρελθον , δηλαδη σκεφτομουνα οτι ναι μπορει να εχουν δικιο αν αυτο και εκεινο και το αλλο τοτε ο παθητικος προ μπορει να ειναι καλυτερο.

πλεον οχι
σε τετοιο σχολιο το πρωτο μου διλημμα ειναι στο αν προβω σε απαξιωτικους/υβριστικους χαρακτηρισμους η θα βιαιοπραγησω . ευτυχως το ξανασκεφτομαι και κανω μεταβολη.

ο παθητικος προ πρεπει να ειναι απο τις κορυφαιες παπατζες του χαλιεντ.
ειναι ασυγκριτα τα προσοντα της ικανης οδηγησης των τελικων απο εναν σοβαρο προενισχυτη, κατι που ενας παθητικος ουτε στη σκεψη δεν μπορει να πλησιασει.
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.825
Εγώ με τόσα που βλέπω να κάνουν τα καλώδια, δεν έχω εμπιστοσύνη πια ούτε στον κ@λο μου. Προσωπικά δεν θα άφηνα τον έλεγχο σε ένα μέτρο σύρμα όταν δεν μπορώ να γνωρίζω τα χαρακτηριστικά του σε όλο το φάσμα. Κάτι που κάνω μεν, αλλά υπάρχουν ενδιάμεσοι "σταθμοί" που κρατάνε τις ισορροπίες.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτό κατάλαβες;
Ναι και συγγνωμη αν σε παρεξηγησα.Ειχαμε ενα παρελθον μεταξυ μας αλλα προσωπικα,να ξερεις,το ξεχασα.

Ο τροπος σου ηταν αρκετα προκλητικος και το ελαβα καπως το μηνυμα...

Η καλυτερη απαντηση τοτε θα ηταν "Ναι". :drinks:
ημουνα πολυ ανεκτικος σε κατι τετοια σχολια στο παρελθον , δηλαδη σκεφτομουνα οτι ναι μπορει να εχουν δικιο αν αυτο και εκεινο και το αλλο τοτε ο παθητικος προ μπορει να ειναι καλυτερο.

πλεον οχι
σε τετοιο σχολιο το πρωτο μου διλημμα ειναι στο αν προβω σε απαξιωτικους/υβριστικους χαρακτηρισμους η θα βιαιοπραγησω . ευτυχως το ξανασκεφτομαι και κανω μεταβολη.

ο παθητικος προ πρεπει να ειναι απο τις κορυφαιες παπατζες του χαλιεντ.
ειναι ασυγκριτα τα προσοντα της ικανης οδηγησης των τελικων απο εναν σοβαρο προενισχυτη, κατι που ενας παθητικος ουτε στη σκεψη δεν μπορει να πλησιασει.
Ηρεμησε ρε φιλε-δε σε ειπαμε και καμπουρη!

Οντας ηλεκτρονικος και εμπειρος στο συγκεκριμενο θεμα,μετεφερα και εγω την αποδεδειγμενη αποψη μου.

Απο εκει και περα,ειστε ελευθεροι να εχετε την αντιθετη αποψη.Δε θα προσβληθω αλλα και να φτασουμε να μαλωσουμε για τετοια θεματα!

Νταξ;

Και για να ξεκαθαρισουμε κατι-το dac οδηγει τον τελικο-οχι ο προ στην περιπτωση μου.Ξερεις ποσοι ενεργοι προ εχουν χειροτερη αντισταση εξοδου απο το dac μου;
 
Last edited:

Μηνύματα
27.313
Reaction score
25.344
Κοίτα όνομα!
Ο δικός μου προ sansui c2301 μετατρέπεται σε παθητικό με το πάτημα ενός κουμπιού. source direct και με ξεχωριστό line level attenuator. Δεν είναι το κλασσικό source direct που έχουν οι ολοκληρωμένοι.
Είναι άλλο πράγμα.
Οταν γίνεται παθητικός το μόνο που δουλεύει είναι το ξεχωριστό line level att. Το volume control ότι και να το κάνεις είναι ανενεργό. Οπως και το balance περιέργως και το mute .
Λοιπόν , όταν τον χρησιμοποιώ έτσι , ως παθητικό και με πηγή που δεν παρέχει ικανό σήμα στην έξοδο , ο τελικός υποοδηγήται . Ας έχει ιδιαίτερα υψηλή ευαισθησία 1vrms.
Πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις. Η διαφορά οδήγησης είναι μέρα με τη νύχτα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Zobel; Να βάζουμε ή όχι;:)
Γενικώς εσείς οι χαϊεντάδες, ναι, να βάζετε.
Ειδικώς μερικοί με ενισχυτικά από χυπεξ και με νορμάλ καλώδια, όχι, δε χρειάζεται, το έχουν φροντίσει.

Μερικοι οδηγουν ευαισθητα ηχεια κατευθειαν απο το Qutest με ενα ποτενσιομετρο και δηλωνουν οτι ειναι οτι πιο διαφανο εχουν ακουσει στη ζωη τους!
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις δει σχεδιαγράμματα απόκρισης από αυτούς, ε;
Απλώς "δηλώσεις" περί διαφάνειας.
Δηλαδή σα να λέμε το μακρύ και το κοντό του καθενός, ή το χαβά της ψ@λής του καθενός, η μ@λακία πάει κλάουντ και τέτχια. Νταξ.
Οντας ηλεκτρονικος και εμπειρος στο συγκεκριμενο θεμα,μετεφερα και εγω την αποδεδειγμενη αποψη μου
Δεν έχεις μεταφέρει καμία αποδεδειγμένη άποψη για τίποτα.
Μόνο το χαλβά της πθωλιής σου.

Το τι άκουσες στο ρημαδι εκεί μέσα που μετράει όπως μετράει, το έχουμε γραμμένο στα γιγάντια τριχωτά ακτινίδιά μας.

Αν μετρούσε ως προβλέπεται, θα δίναμε μια μικρή έστω αξία στα λεγόμενά σου, αλλά αφού μετράει έτσι όπως μετράει το σετάπ σου, ο,τι προσωπική άποψη λες, πάει με τις κλωτσχιές στον κάδο.

Χωρίς ανάσα. Άπατη κι άκλαφτη.

Πάμε τώρα.
Παιδί μου μετρησες τίποτα ή κωλοβαρας πάλι;
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Γιάννννννη φίλε πρέπει να είσαι και γαμω τα παιδιά πάντως, στο δίνω αυτό. Ότι και να σου λένε απαντάς κόσμια. Εύγε. Πάντως ρε συ @pankrok ένα dac σαν αυτό που έχει ο Γιανννννννης πιστεύεις ότι χρειάζεται προενισχυτη γενικά;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κοίτα όνομα!
Ο δικός μου προ sansui c2301 μετατρέπεται σε παθητικό με το πάτημα ενός κουμπιού. source direct και με ξεχωριστό line level attenuator. Δεν είναι το κλασσικό source direct που έχουν οι ολοκληρωμένοι.
Είναι άλλο πράγμα.
Οταν γίνεται παθητικός το μόνο που δουλεύει είναι το ξεχωριστό line level att. Το volume control ότι και να το κάνεις είναι ανενεργό. Οπως και το balance περιέργως και το mute .
Λοιπόν , όταν τον χρησιμοποιώ έτσι , ως παθητικό και με πηγή που δεν παρέχει ικανό σήμα στην έξοδο , ο τελικός υποοδηγήται . Ας έχει ιδιαίτερα υψηλή ευαισθησία 1vrms.
Πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις. Η διαφορά οδήγησης είναι μέρα με τη νύχτα.
Σωστο.Το μοναδικο που δε μπορεις να κανεις ειναι να οδηγησεις πληρως καποιους σχετικα αναισθητους τελικους με εναν παθητικο.

Δεν πιστευω ομως ο δικος σου να ειναι φτιαγμενος ετσι!Ψαξε για shunt passive pre.Μια ακομα καλη λυση ειναι ο διακοπτικος επιλογεας εντασης αλλα εκει εχεις αλλο μειονεκτημα. 20190719_123347.jpg

Το σημαπερναει μονο απο τα ποδια της αντιστασης.
Γενικώς εσείς οι χαϊεντάδες, ναι, να βάζετε.
Ειδικώς μερικοί με ενισχυτικά από χυπεξ και με νορμάλ καλώδια, όχι, δε χρειάζεται, το έχουν φροντίσει.


Φαντάζομαι ότι δεν έχεις δει σχεδιαγράμματα απόκρισης από αυτούς, ε;
Απλώς "δηλώσεις" περί διαφάνειας.
Δηλαδή σα να λέμε το μακρύ και το κοντό του καθενός, ή το χαβά της ψ@λής του καθενός, η μ@λακία πάει κλάουντ και τέτχια. Νταξ.

Δεν έχεις μεταφέρει καμία αποδεδειγμένη άποψη για τίποτα.
Μόνο το χαλβά της πθωλιής σου.

Το τι άκουσες στο ρημαδι εκεί μέσα που μετράει όπως μετράει, το έχουμε γραμμένο στα γιγάντια τριχωτά ακτινίδιά μας.

Αν μετρούσε ως προβλέπεται, θα δίναμε μια μικρή έστω αξία στα λεγόμενά σου, αλλά αφού μετράει έτσι όπως μετράει το σετάπ σου, ο,τι προσωπική άποψη λες, πάει με τις κλωτσχιές στον κάδο.

Χωρίς ανάσα. Άπατη κι άκλαφτη.

Πάμε τώρα.
Παιδί μου μετρησες τίποτα ή κωλοβαρας πάλι;
Πατερα;Πατερακο; :tongue:

Σκεψου οτι η διαφορα ειχε γινει ακουστη σε χωρο πολυ λιγοτερο φροντισμενο και μηχανηματα μαπε!

Ειπαμε-ενα πραγμα μονο μετραμε ευκολα-και τωρα που το αναφερουμε,how's it hangin?
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
27.313
Reaction score
25.344
Σωστο.Το μοναδικο που δε μπορεις να κανεις ειναι να οδηγησεις πληρως καποιους σχετικα αναισθητους τελικους με εναν παθητικο.

Δεν πιστευω ομως ο δικος σου να ειναι φτιαγμενος ετσι!Ψαξε για shunt passive pre.Μια ακομα καλη λυση ειναι ο διακοπτικος επιλογεας εντασης αλλα εκει εχεις αλλο μειονεκτημα. View attachment 147076

Το σημαπερναει μονο απο τα ποδια της αντιστασης.
Οχι ο δικός μου είναι ενεργός balanced , και με το κουμπί μετατρέπεται αν θέλω σε παθητικό.
Το Line level attenuator για την περίπτωση του παθητικού είναι shunt lader .
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οχι ο δικός μου είναι ενεργός balanced , και με το κουμπί μετατρέπεται αν θέλω σε παθητικό.
Το Line level attenuator για την περίπτωση του παθητικού είναι shunt lader .
Το ladder αν ειναι σειριακο ειναι οτι χειροτερο!

Εχεις σχεδιο;
 




Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Σωστο.Το μοναδικο που δε μπορεις να κανεις ειναι να οδηγησεις πληρως καποιους σχετικα αναισθητους τελικους με εναν παθητικο.

Δεν πιστευω ομως ο δικος σου να ειναι φτιαγμενος ετσι!Ψαξε για shunt passive pre.Μια ακομα καλη λυση ειναι ο διακοπτικος επιλογεας εντασης αλλα εκει εχεις αλλο μειονεκτημα. View attachment 147076

Το σημαπερναει μονο απο τα ποδια της αντιστασης.
ο μοναδικός τρόπος να μην χρειάζεσαι προενισχυτή είναι να έχεις dac με ενσωματωμένο volume με χαμηλή αντισταση εξοδου και έξοδο τάσης τουλαχιστο 3Χ την ευαισθησία εισόδου του τελικού.

δηλ αν έχεις μια μετρικ ΟΚ δε χρειάζεσαι προενισχυτή.

ΥΓ. ο wizzy μιλά για zobel καλωδιων ούτε ηχείων ούτε ενισχυτών.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.682
Μηνύματα
2.869.843
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top