Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλημερα φιλε μου!

Και εγω μη εχοντας ειδικοτητα σε phono,δε θυμαμαι να εχω δει ποτε balanced εξοδο βελονας ουτε και αντιστοιχη εισοδο ενισχυτη ή προ.Εισαι σιγουρος οτι γινεται;
H φωνογραφική κεφαλή είναι από την κατασκευή της πηγή αυθεντικού πλήρως διαφορικού σήματος.

Χρειάζεται όμως εκτός από φωνογραφικό στάδιο με πλήρως διαφορική αρχιτεκτονική και η ανάλογη συνδεσμολογία.
1576655201487.png

1576655240969.png
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
H φωνογραφική κεφαλή είναι από την κατασκευή της πηγή αυθεντικού πλήρως διαφορικού σήματος.

Χρειάζεται όμως εκτός από φωνογραφικό στάδιο με πλήρως διαφορική αρχιτεκτονική και η ανάλογη συνδεσμολογία.
View attachment 147654
View attachment 147656
Αυτο που κουμπωνει;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτο που κουμπωνει;
Οποιαδήποτε καλωδίωση βραχίονα μπορεί ν'αποκτήσει τον 5πινο DIN ακροδέκτη στο άκρο που θα οδεύει προς το φωνογραφικό στάδιο.

Κυκλοφορούν βεβαίως και πικάπ που το έχουν ήδη ενσωματωμένο στην έξοδο σήματος.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
8-).. και μετα λαμπα:coffee::lolsign:
ομολογω δε, οτι τελευταια φλερταρω με την ιδεα phono stage με balanced εκσοδους...
Πλάκα είναι ότι βρίσκονται λυχνιακοί τελικοί με balanced τοπολογία,αλλά αφιερωμένοι σε οδήγηση...ακουστικών. ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
... ενα σταδιο λαμπας δεν ειναι τοσο κακο σε reference σταθμες, αλλα με επιλοyeah on/off (για ακουστικα παντα μιλωντας). αλλα ας μη το παρακανουμε...
:download:

λυχνιακοί τελικοί
α! με λιγα βατ ..χαχα...αμα δεν πιω καφε..δευτερο τριτο...δε πιανω πληρη αποδοση..
1576658886148.jpeg

τον προτεινω γιατι τα λεφτα πανε στο βιβα λα ροκ εν ρολ
-
λαθος επιλογες για τους σωστους λογους - δεκτο
σωστες επιλογες για λαθος λογους - δεν το δεχομαι - αλλα εχει σωστο αποτελεζμα
λαθος επιλογες για λαθος λογους - δεκτο κατ'εαξαιρεση
σωστες επιλογες για σωστους λογους - αναγκαστικα δεκτο.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
λαθος επιλογες για τους σωστους λογους - δεκτο
σωστες επιλογες για λαθος λογους - δεν το δεχομαι - αλλα εχει σωστο αποτελεζμα
λαθος επιλογες για λαθος λογους - δεκτο κατ'εαξαιρεση
σωστες επιλογες για σωστους λογους - αναγκαστικα δεκτο.
Βhutia short-circuit mode
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλημερα φιλε μου!

Και εγω μη εχοντας ειδικοτητα σε phono,δε θυμαμαι να εχω δει ποτε balanced εξοδο βελονας ουτε και αντιστοιχη εισοδο ενισχυτη ή προ.Εισαι σιγουρος οτι γινεται;
Εννοείται ότι γίνεται.
:D
Αυτό που εξήγησε ο bhutia πιο πάνω τόσο απλά.
H φωνογραφική κεφαλή είναι από την κατασκευή της πηγή αυθεντικού πλήρως διαφορικού σήματος.

Για κάποιον που ασχολείται σοβαρά με τα πικάπ πιστεύω ότι αξίζει να πειραματιστεί.
Εδώ το σκέφτομαι εγώ που ακούω βινύλιο 1-2 ώρες ανά 1-2 μήνες
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Εδώ το σκέφτομαι εγώ που ακούω βινύλιο 1-2 ώρες ανά 1-2 μήνες
Εδώ το έχω υλοποιήσει εγώ (από τότε που πήρα το πικάπ), που ακούω 1-2 ώρες ανά 5-6 χρόνια...


ΥΓ. Δεν επέλεξα να το υλοποιήσω με "ακροάσεις". Το έκανα εξ'αρχής, γιατί έτσι προβλέπεται. Όλα "προβλέπονται" στον ήχο. Οι μέσω "ακροάσεων" επιλογές, είναι γτπκ.

ΥΓ. 2. Χρειάστηκε να αλλάξω τα μαμά καλώδια του μκ5, έβαλα ψηφιακό μπελντενάκι μισό μέτρο (1696Α) και πιθανώς είχα σε λειτουργία με την μετρικ (ψηφιακή ρία) το πιο "ήσυχο" πικάπ στον πλανήτη... τέρμα τα γκάζια και ο θόρυβος της κεφαλής ήταν αμελητέος. ;)

ΥΓ.3. φόνο στειτζ η metric halo lio8, με χρήση ψηφιακής riaa και ισοσταθμισμενο στο φάσμα, φλατ, με LP ροζ θορύβου. Σοβαρά πράγματα, όχι "με ακροάσεις". :tongue:

ΥΓ.4. Αν ποτέ κουφαθώ τελείως, λόγω μιας πχ ασθένειας, και δεν ακούω τίποτα απολύτως, για να έχω επαφή με το χόμπι, θα ασχοληθώ επαγγελματικά με στήσιμο ηχοσυστημάτων. Θα στήνω πικάπ, ηχεία, πλήρη σεταπ, θα κάνω καλιμπραρισμα, τα πάντα όλα, θα παραδίδω ένα άψογα στημένο ηχοσύστημα χώρο να παίζει τέλεια και να αρέσει σε όλους. Ευκολακια είναι αυτά, και δε θα ακούω και τις αρλουμπες του όποιου ιδιοκτήτη... :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εδώ το έχω υλοποιήσει εγώ (από τότε που πήρα το πικάπ), που ακούω 1-2 ώρες ανά 5-6 χρόνια...


ΥΓ. Δεν επέλεξα να το υλοποιήσω με "ακροάσεις". Το έκανα εξ'αρχής, γιατί έτσι προβλέπεται. Όλα "προβλέπονται" στον ήχο. Οι μέσω "ακροάσεων" επιλογές, είναι γτπκ.
:D
Μη βαράς ρε!! Θα μάθουμε σιγά σιγά.
Νέοι είμαστε:p
Υ.σ. Πες και με τι phono .
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
H φωνογραφική κεφαλή είναι από την κατασκευή της πηγή αυθεντικού πλήρως διαφορικού σήματος.
Μόνο που σε μερικούς βραχίονες βραχυκυκλώνουν εσωτερικά τα καλώδια για να βγάλουν σήμα κατ' ευθείαν σε RCA...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
:D
Μη βαράς ρε!! Θα μάθουμε σιγά σιγά.
Νέοι είμαστε:p
Υ.σ. Πες και με τι phono .
Αφού το γράφει, αφού! Με το phono της Metric και ψηφιακή RIAA σε λειτουργία. Τι δεν καταλαβαίνεις;;; :lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Δίδαξέ μας Κώστα!
Όχι. Ψάξτε να τα βρείτε. Έχουν γραφτεί όλα.
Δε θα κάνω εγώ τον κόπο που πρέπει εσείς να κάνετε για να μάθετε.

Ιδίως όταν θέλετε και "επιβεβαίωση" με ακροάσεις, ιδίως τότε, δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για σας. :tongue:

Δεν έχετε καταλάβει τίποτα.
 


Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Όχι. Ψάξτε να τα βρείτε. Έχουν γραφτεί όλα.
Δε θα κάνω εγώ τον κόπο που πρέπει εσείς να κάνετε για να μάθετε.

Ιδίως όταν θέλετε και "επιβεβαίωση" με ακροάσεις, ιδίως τότε, δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για σας. :tongue:

Δεν έχετε καταλάβει τίποτα.
Το κάνει ο trinov, κατ'επέκταση αυτό που υποψιάζομαι ή συζητάμε για αποκλειστική συσκευή; ;)
 





Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.187
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top