Αγορα πικάπ, κεφαλής, προενισχυτη... και ότι άλλο χρειαστεί

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
ακούσει αρκετές φορές στο παρελθόν καποια συστήματα με πικάπ και πάντα τον ποθουσα αυτόν τον ήχο.
καλως ηλθες αποστολε, θελουμε δυναμικους θεσσαλους στο αβσαιτ, προσοχη μεγαλη στους δοκτορες της συμπρωτευουσας εχουν τεραστιες γνωσεις αλλα ειναι ακρως επικινδυνοι :drinks: :party::lol:
 

Μηνύματα
63
Reaction score
18
Καλως ορισες φιλε, και εγω ειμαι σχετικα καινουριος στο φορουμ αλλα το ριμαδο αναλογικο ειναι το παθος μου εδω και πολυ καιρο καθως απο μικρος ειχα το μικροβιο απο τον πατερα μου. Εχω να πω πως συμφωνω με αυτα που ειπανε τα παιδια παραπανω.
Εχω να προσθεσω πως αν εχεις καποιο θεμα με κραδασμους η θελεις να τρανταζεις τον χωρο με τις εντασεις χωρις προβληματα σου συνιστώ ενα μοναδικο για αυτα τα χρηματα πικαπ με ιμαντα και αναρτηση, γερμανικης μηχανικης, το Dual CS 505-4!! Ειδαλως οπως αναφερθηκε αν υπαρχει στιβαρο πατωμα σωστη απομονωση του πικακ πανω στο ραφι; Τραπεζακι; Rack; οπου θα τοποθετηθει με ενα 2ρι η και 3ρι κοματι μαρμαρο απο κατω και ενα project debut carbon esprit των 550 ευρω εισαι υπερκαλυμενος! Και στα δυο πικαπ εχεις την την επιλογη μετα απο καιρο αναλογα με την χρηση να αναβαθμισεις την βελονα με το επομενο μοντελο οπως την μπλε 2Μ στο project η την ΟΜ20 η ΟΜ30 στο dual. Επισης αν θελεις ντε και καλα rega ξεκινωντας απο RP3 εισαι πολυ καλα και στηνετε πανευκολα και σωστα με την δικια του κεφαλη σε αντιθεση με τα αλλα δυο που αου προτινω που ακομα και ρυθμισμενα να ερθουν απο οπου θα το αγορασεις εγω σαν Δημητρης θα το εκανα μονος μου με προτρακτορες και δεν συμαζευετε!

Οσο αναφορα την προενισχυση δοκιμαζεις με την εισοδο που διαθετει ο ενισχυτης σου και αν δε σου αρκει μετα μια πολυ καλη επιλογη ειναι η αγορα ενος καλου μεταχειρισμενου phono που δεν ειναι πιστευω επιφοβη αγορα για μεταχειρισμενο οπως πχ ενα πικαπ 30ετιας η ενας ενισχυτης. Αναφερομαι σε μεταχειρισμενο γιατι πολλοι συμφορουμιτες πασχουν απο αναβαθμιτιδα και θα παρεις κατι πολυ αξιολογο για τα χρηματα που θα δωσεις απο το να αγοραζες καινουριο και βοηθας και καποιον οικονομικα :)

αυτα απο μενα
Δημητρης
 

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Τα απωθημένα είναι κακό πράγμα, από τη στιγμή που η δισκοθήκη υπάρχει να πάρεις πικάπ. Δε γνωρίζω ούτε τον ενισχυτή σου ούτε τα ηχεία σου συμφωνώ όμως ότι τα ενσωματωμένα phono stage σε αυτή τη κατηγορία τιμής υστερούν ηχητικά, αυτό μου έχει δείξει η μέχρι τώρα εμπειρία μου με αρκετούς ενισχυτές - προενισχυτές που είχα και σκέφτηκα να καταργήσω το εξωτερικό phono stage. Η διαφορά ήταν μεγάλη, ακουστή από τις πρώτες νότες, δεν ήταν ότι έκανα εξαντλητικά τεστ για να το καταλάβω.

Επίσης, δε χρειάζεται όλα τα μέρη ενός συστήματος να είναι κοντά τιμολογιακά, άποψη μου είναι να αγοράζεις πάντα το καλύτερο που αντέχεις οικονομικά τη δεδομένη στιγμή και ίσως αργότερα να αλλάξεις και κάτι άλλο (προς το καλύτερο). Εγώ άλλαξα αρκετά ηχεία και ενισχυτές αλλά πικάπ + phono stage παραμένουν τα ίδια 15 χρόνια.

Μην απορρίψεις τα μεταχειρισμένα και οτιδήποτε πάρεις πρέπει να σεταριστεί ανάλογα, το πικάπ δεν είναι plug & play.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Κώστα.. Για να αναφερθώ στο συγκεκριμένο σετ πικάπ - κεφαλή, σίγουρα κατανοώ το κόστος, και πιο σίγουρα είμαι έτοιμος να δώσω το συγκεκριμένο ποσό για την αγορά του. Το θέμα είναι ότι τώρα διαβάζω μια τελείως διαφορετική άποψη σε σχέση μ αυτή του PeterMeni πιο πάνω όσο αφορά την συμβατότητα των διαθέσιμων (ενισχυτή, ηχεία), μ αυτά που σκέφτομαι να πάρω (πικάπ, κεφαλή)
καλως ηλθες αποστολε, θελουμε δυναμικους θεσσαλους στο αβσαιτ, προσοχη μεγαλη στους δοκτορες της συμπρωτευουσας εχουν τεραστιες γνωσεις αλλα ειναι ακρως επικινδυνοι :drinks: :party::lol:
Καλώς σας βρήκα Χρήστο!
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
μα εκει ειναι το μεγα θεμα, αν ειναι και κρητικο, ειναι μαγεια εχεται τα καλυτερα προιοντα της ελλαδας
α, α δε κατεχω ... καλα 'ναι και τα δικα μας βεβαια ... εδα λεω να ντακαρω να πουσουνιζω απο σουφλι ... :whistling:
 

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Καλως ορισες φιλε, και εγω ειμαι σχετικα καινουριος στο φορουμ αλλα το ριμαδο αναλογικο ειναι το παθος μου εδω και πολυ καιρο καθως απο μικρος ειχα το μικροβιο απο τον πατερα μου. Εχω να πω πως συμφωνω με αυτα που ειπανε τα παιδια παραπανω.
Εχω να προσθεσω πως αν εχεις καποιο θεμα με κραδασμους η θελεις να τρανταζεις τον χωρο με τις εντασεις χωρις προβληματα σου συνιστώ ενα μοναδικο για αυτα τα χρηματα πικαπ με ιμαντα και αναρτηση, γερμανικης μηχανικης, το Dual CS 505-4!! Ειδαλως οπως αναφερθηκε αν υπαρχει στιβαρο πατωμα σωστη απομονωση του πικακ πανω στο ραφι; Τραπεζακι; Rack; οπου θα τοποθετηθει με ενα 2ρι η και 3ρι κοματι μαρμαρο απο κατω και ενα project debut carbon esprit των 550 ευρω εισαι υπερκαλυμενος! Και στα δυο πικαπ εχεις την την επιλογη μετα απο καιρο αναλογα με την χρηση να αναβαθμισεις την βελονα με το επομενο μοντελο οπως την μπλε 2Μ στο project η την ΟΜ20 η ΟΜ30 στο dual. Επισης αν θελεις ντε και καλα rega ξεκινωντας απο RP3 εισαι πολυ καλα και στηνετε πανευκολα και σωστα με την δικια του κεφαλη σε αντιθεση με τα αλλα δυο που αου προτινω που ακομα και ρυθμισμενα να ερθουν απο οπου θα το αγορασεις εγω σαν Δημητρης θα το εκανα μονος μου με προτρακτορες και δεν συμαζευετε!

Οσο αναφορα την προενισχυση δοκιμαζεις με την εισοδο που διαθετει ο ενισχυτης σου και αν δε σου αρκει μετα μια πολυ καλη επιλογη ειναι η αγορα ενος καλου μεταχειρισμενου phono που δεν ειναι πιστευω επιφοβη αγορα για μεταχειρισμενο οπως πχ ενα πικαπ 30ετιας η ενας ενισχυτης. Αναφερομαι σε μεταχειρισμενο γιατι πολλοι συμφορουμιτες πασχουν απο αναβαθμιτιδα και θα παρεις κατι πολυ αξιολογο για τα χρηματα που θα δωσεις απο το να αγοραζες καινουριο και βοηθας και καποιον οικονομικα :)

αυτα απο μενα
Δημητρης
Να σαι καλά φίλε μου! Κάθε πρόταση δεκτή! Ειλικρινά μ ενθουσιάζει το ενδιαφέρον που δείχνετε τα μέλη του forum
 



Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Κώστα.. Για να αναφερθώ στο συγκεκριμένο σετ πικάπ - κεφαλή, σίγουρα κατανοώ το κόστος, και πιο σίγουρα είμαι έτοιμος να δώσω το συγκεκριμένο ποσό για την αγορά του. Το θέμα είναι ότι τώρα διαβάζω μια τελείως διαφορετική άποψη σε σχέση μ αυτή του PeterMeni πιο πάνω όσο αφορά την συμβατότητα των διαθέσιμων (ενισχυτή, ηχεία), μ αυτά που σκέφτομαι να πάρω (πικάπ, κεφαλή)

Καλώς σας βρήκα Χρήστο!
Δε διαφωνώ με την άποψη του, ιδανικά ένα σύστημα αρχίζει να χτίζεται από τα ηχεία που αντέχει η τσέπη μας και θα αποδώσουν σωστά στον χώρο μας. Αν δεν είναι ενεργά το δεύτερο βήμα είναι ενισχυτικά να τα οδηγήσουν σωστά χωρίς παραμόρφωση. Μετά έρχονται οι πηγές. Από τη στιγμή που ήδη έχεις ένα σύστημα και θες να προσθέσεις πικάπ θεωρώ ότι πρέπει να πάρεις το καλύτερο που μπορείς, γιατί να το πουλήσεις σε 2-3 χρόνια? Πάρε ένα καλό πικάπ τώρα και αν θες να αλλάξεις ηχεία - ενισχυτικά αργότερα άλλαξε αυτά, όχι όλο το σύστημα από την αρχή. Τουλάχιστον εγώ έτσι πια λειτουργώ, δεν αλλάζω τα πάντα κάθε λίγο και λιγάκι. Μπορεί να κερδίζεις σε εμπειρία αλλά χάνεις οικονομικά κι εγώ δεν το αντέχω.

Πάντως από τη μικρή μου εμπειρία η κεφαλή και το phono stage δίνουν τη μεγαλύτερη ηχητική διαφορά. Από τη στιγμή που ο βραχίονας μπορεί να οδηγήσει σωστά τη Χ κεφαλή αυτή θα δώσει τα μέγιστα. Εγώ έχω αλλάξει κεφαλές αλλά όχι πικάπ. Μπόρεσα να αλλάξω κεφαλές γιατί το phono stage που έχω δεν με περιορίζει, οδηγεί τις περισσότερες κεφαλές του εμπορίου και μου δίνει αρκετές επιλογές. Όταν το αγόρασα (μεταχειρισμένο) είχα προενισχυτή με ενσωματωμένο phono και αναρωτιόμουν αν το χρειαζόμουν. Ευτυχώς το πήρα σπίτι για ένα Σαββατοκύριακο και άκουσα διαφορά αμέσως.

Για το Planar 6 - Exact set δεν έχω άποψη. Θεωρώ τα Rega υπερτιμολογημένα πικάπ χωρίς να λέω ότι δεν είναι καλά. Τα περισσότερα πράγματα όμως τα θεωρώ υπερτιμολογημένα, ειδικά στο Hi-Fi, είναι τελείως υποκειμενικό αυτό.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις μόνο σε vintage και μεγάλης κατηγορίας για την εποχή του το οποίο θα σου έρθει μαξ στο χιλιάρικο. Μιας και θα ταλαιπωρηθείς με την όλη ιστορία :p ας έχει και 1-2 αυτοματισμούς. Πχ να πατάς κουμπί και να σηκώνεται και να ακουμπά (απαλά) ο βραχίονας στο βινύλιο αυτόματα και επίσης πολύ σημαντικό όταν τελειώνει ο δίσκος να σηκωνεται και να επιστρέφει στη βάση του με αυτοματισμό.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις μόνο σε vintage και μεγάλης κατηγορίας για την εποχή του το οποίο θα σου έρθει μαξ στο χιλιάρικο. Μιας και θα ταλαιπωρηθείς με την όλη ιστορία :p ας έχει και 1-2 αυτοματισμούς. Πχ να πατάς κουμπί και να σηκώνεται και να ακουμπά (απαλά) ο βραχίονας στο βινύλιο αυτόματα και επίσης πολύ σημαντικό όταν τελειώνει ο δίσκος να σηκωνεται και να επιστρέφει στη βάση του με αυτοματισμό.
Δεν αντιλέγω ότι οι αυτοματισμοί είναι ευκολία. Φεύγουμε όμως από την ομορφιά, που κατ' εμένα παίζει ανάλογα τα γούστα του καθενός, του απλού και λιτού σχεδιασμού
 



Μηνύματα
29
Reaction score
88
Δεν ξέρω αν ένα κουμπάκι κάνει ένα ένα πλατό άσχημο , αλλά οκ, γούστα είναι αυτά.
Ε δεν είπαμε ότι 1-2 κουμπάκια θα κάνουν την διαφορά! Θα εκτιμούσα αν μου έδειχνες ένα παράδειγμα από τα πλατό που εννοείς :)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
γεια σου ολδυ μερακλη
μρε ηπασου να μη γροικας ετοισας τσι παραουλους ... κι αμα γροικας τα σιντερα να παιζουνε - μακρια !
ετανε το κοπελια να θωρεις απου βαστουνε το νησι στη μπλατη ντως
:hunter:
 

K

kimon

Guest
Δεν αντιλέγω ότι οι αυτοματισμοί είναι ευκολία. Φεύγουμε όμως από την ομορφιά, που κατ' εμένα παίζει ανάλογα τα γούστα του καθενός, του απλού και λιτού σχεδιασμού
Η αυτόματη ανύψωση του βραχίονα στο τέλος του δίσκου,πίστεψέ με, είναι πολύ βολικός αυτοματισμός και το 505 που σου πρότειναν νομίζω ότι τον διαθέτει. Επίσης διαθέτει και καλή κεφαλή. Στην κατηγορία τιμής του είναι κάτι ανάλογο με το Golf στα αυτοκίνητα.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
18
117d.jpg full auto
514.jpg auto return

Εγω θα προτιμουσα manual βεβαια και τετοιο παρομοιο με τα παραπανω σε manual εχω μετα απο αλλαγες κάμποσων.. Με υπηρετει και χαροποιει καθε μερα πιστα :) Το κακο με τους αυτοματισμους και τα μεταχειρισμενα ειναι πως αν παθει κατι τρεχα γυρευε! Εμπλεξα με ενα sansui sr 737 καποτε, καλο μηχανημα στιβαρο ωραια τα χαρακτηρηστικα του αλλα....... ακομα για να λαδωθει ο κινιτήρας που χρειάζοτανε άμεσα το σιγκεκριμένο για να παιξει σωστα επρεπε να το λυσεις ολόκληρο... και τον κινητήρα... αποτελούτανε μόνο απο 2590 κομάτια βιδες πλασιτκα μερη ελατηρια γραναζακια κτλ... δυστυχως επρεπε να το επιστρέψω στον κ Κωστα που το αγορασα και πειρα τα χρηματα μου πισω παλι καλα!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ε δεν είπαμε ότι 1-2 κουμπάκια θα κάνουν την διαφορά! Θα εκτιμούσα αν μου έδειχνες ένα παράδειγμα από τα πλατό που εννοείς :)
Εγώ έχω πάρει αυτη τη σακαράκα . Δεν είναι σύγχρονο χάι εντ αλλά τα λέει και για το αυτί και για το μάτι (βασικό αυτό χαχα) Με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις πολύ ωραίο πικάπ σφού θέλεις ντε και καλά να πάρεις :D
 


Μηνύματα
29
Reaction score
88
Αγαπητέ Αποστόλη απ τον Βόλο, καλώς όρισες.
Προτείνω να βρείς ένα μεταχειρισμένο ΜΚ2 και κάτι που να οδηγήσει σωστά τα ηχεία σου.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
Χρόνια πολλά Νίκο! Το mk2 θαρρώ πως είναι σε άλλη κατηγορία από το rp6 που προαναφερα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.268
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top