Αγορα πικάπ, κεφαλής, προενισχυτη... και ότι άλλο χρειαστεί


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μισό για να καταλάβω...
Παίρνουμε μια σανίδα, την περνάμε δυο χέρια φαντεζί μπογιά και φτιάχνουμε πικάπ;
Μετά ενώνουμε με ένα αλουμινάκι το πηγάδι με τη βάση του βραχίονα και έχουμε ένα <<καλύτερο>> πικάπ που χρεώνεται πολλαπλάσια;
Σοβαρολογούμε τώρα εν έτη 2020;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Εν έτει 2020, έχει διαθέσιμα 3 νέα μοντέλα η πανασονικ, που καλύπτουν τα κοστολογια μέχρι τις 20.000€.

Μοιάζουν πολύ με το παλιό καλό μκ2, αλλά ας αφήσουμε το μκ2, ας μιλήσουμε για αυτά.

Οι τεχνικές τους προδιαγραφές είναι άριστες, τα χαρακτηριστικά τους ομοίως, κι εννοείται και οι κριτικές τους, όπου εμφανίστηκαν είναι διθυραμβικές, και κάπου κει τελειώνει το ποίημα, ή κάπου κει ο Μπομπ Ρος ζωγραφίζει ένα δέντρο.

Τώρα, για να πάμε στο δια ταύτα, τις διαφορές των εν λόγω (με αντικειμενικά κριτήρια) κορυφαίων πικάπ, τις μεταξύ τους διαφορές, μπορεί να τις καταλαβαίνει ίσως κι ο αστροναύτης στο χώρο του, με το ταπεινό του ηχοσύστημα, που όμως μετράει χάλια.

Προφανώς, δεν έχει κανένα νόημα να κυνηγήσει ο φίλος μας ο αστροναύτης το απολύτως κορυφαίο κατασκεύασμα του πλανήτη, με το σκεπτικό ότι "ακούει μια διαφορά", αφού το σύνολο κρίνεται ανεπαρκές για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, με αντικειμενικά κριτήρια, και οι μετρήσεις απλώς επαληθεύουν το χάος του χώρου του.

Ταυτόχρονα, μπορώ να βρω μια πληθώρα καλογυαλισμένων ξύλων, ή καλογυαλισμένων αλουμίνιων ή πλεξι γκλας, σε κοστολογια υπερπολλαπλασια των πικάπ της πανασονικ, που ναι, είναι πολύ υποδεέστερα, με τις απλές τεχνικές τους προδιαγραφές. Το τυπικό του Χάι Ενδ.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Για τους υπόλοιποι, δεν τίθεται θέμα, υπάρχουν κι άλλα πικάπ εκτός των πανασονικ. ;)
 



Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Μήπως να το έριχνες εδώ?


View attachment 148778 ?
Αυτό θέλει τον άλλον τον κάδο... Τον μπλε..... Το "άφησα" εδώ για να δούμε πως οι εταιρείες φτιάχνουν τις τάσεις.... Την μόδα.... Βρέθηκα σε ένα τέτοιο κατάστημα και ξεπουλουσαν τώρα στις γιορτές από τέτοιες σαβούρες........ Δες στις αγγελίες π.χ. στο νετ το ίδιο γίνεται...... Έχουν κατέβει όλα τα χρεπια από τα πατάρια και πουλιούνται λες και είναι αντίκες........
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν αντιλέγω... Εφόσον εξαιρέσουμε όμως το στυλ του πλατό, γιατί θα μου άρεσε κάτι στο look του rp6.... Με την λέξη κατηγορία εννοώ belt drive - direct drive...
Θα μπορούσες ίσως να ορίσεις ένα budget πάνω στο οποίο θα ήθελες να κινηθείς?
Επίσης, ενδιαφέρεσαι μόνο για καινούργιο πικάπ ή και για μεταχειρισμένο??
Προφανώς αν κοιτάς και στην αγορά αυτή η πρόταση μπορεί να είναι πολύ καλύτερη από τα καινούργια στα ίδια χρήματα!
 

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Θα μπορούσες ίσως να ορίσεις ένα budget πάνω στο οποίο θα ήθελες να κινηθείς?
Επίσης, ενδιαφέρεσαι μόνο για καινούργιο πικάπ ή και για μεταχειρισμένο??
Προφανώς αν κοιτάς και στην αγορά αυτή η πρόταση μπορεί να είναι πολύ καλύτερη από τα καινούργια στα ίδια χρήματα!
Δεν αποκλείω και κάποιο μεταχειρισμένο.....Εχω βάλει ταβάνι τα 1,5-1,7κ....Μπορεί όμως να φτάσει και τα 2κ....Ανάλογα τι θα βρεθεί μπροστά μου
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν αποκλείω και κάποιο μεταχειρισμένο.....Εχω βάλει ταβάνι τα 1,5-1,7κ....Μπορεί όμως να φτάσει και τα 2κ....Ανάλογα τι θα βρεθεί μπροστά μου
οκ, άσε μου λίγο χρόνο, να κάνω κι εγώ την έρευνα μου και να σου προτείνω καινούργια και μετ/να στο Budget σου.!
 

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Σε αυτή τη περίπτωση, proceed! :D
Proceed?? Τι εννοείς?
οκ, άσε μου λίγο χρόνο, να κάνω κι εγώ την έρευνα μου και να σου προτείνω καινούργια και μετ/να στο Budget σου.!
Ευχαριστώ Λεανδρε! Να σαι καλά!
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Οι Γιαπωνέζοι κατασκεύασαν πικάπ σε προηγούμενες δεκαετίες που αν ήταν σε κυκλοφορία τη σημερινή εποχή θα ήταν απλησίαστα για τους περισσότερους από μας. Aν δε πας σε MK II ή στα νέα Technics ρίξε το διάβασμα σου και μη βιάζεσαι, υπάρχουν πολλά καλά πικάπ μεταχειρισμένα. Επίσης άσε χρήματα για κεφαλή (προτείνω ολοκαίνουρια) και phono stage, προτείνω μεταχειρισμένο για να ανέβεις αρκετά σε σχέση με του Yamaha.

Mερικά παραδείγματα μετά από ολιγόλεπτο ψάξιμο:

Denon
Kenwood
Yamaha
 


Μηνύματα
29
Reaction score
88
Έχω μπερδευτεί τελείως... Ένας δικός μου σήμερα εδώ στο Βόλο μου είπε να αφήσω στην άκρη τα περί λουκ αν θέλω να έχω ένα μηχάνημα που θα το ευχαριστηθώ και να πάρω κάτι σε technics. Να προσέξω όμως να είναι γιαπωνέζικο και όχι Μαλαισίας... Δεν ξέρω τι να πω!!!
 

Μηνύματα
9.218
Reaction score
12.732
Έχω μπερδευτεί τελείως... Ένας δικός μου σήμερα εδώ στο Βόλο μου είπε να αφήσω στην άκρη τα περί λουκ αν θέλω να έχω ένα μηχάνημα που θα το ευχαριστηθώ και να πάρω κάτι σε technics. Να προσέξω όμως να είναι γιαπωνέζικο και όχι Μαλαισίας... Δεν ξέρω τι να πω!!!
Έχω μπερδευτεί τελείως... Ένας δικός μου σήμερα εδώ στο Βόλο μου είπε να αφήσω στην άκρη τα περί λουκ αν θέλω να έχω ένα μηχάνημα που θα το ευχαριστηθώ και να πάρω κάτι σε technics. Να προσέξω όμως να είναι γιαπωνέζικο και όχι Μαλαισίας... Δεν ξέρω τι να πω!!!
Το technics 1200 gr είναι Ιάπωνας ..
Το sl 1500c είναι Μαλαισίας
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Με 1,5-2 χιλιαρικα θα παρεις τεκνικς...εισαι με τα σωστα σου; :)
Για κοιτα εδω μεσα...πουλανε ενα acoustic solid...πικαπαρα...

Αμα ειναι για τεκνικς, δωσε 5 κατοσταρικα και παρε ενα μκ2 μεταχειρισμενο...
 

Μηνύματα
25
Reaction score
6
Με 1,5-2 χιλιαρικα θα παρεις τεκνικς...εισαι με τα σωστα σου; :)
Για κοιτα εδω μεσα...πουλανε ενα acoustic solid...πικαπαρα...

Αμα ειναι για τεκνικς, δωσε 5 κατοσταρικα και παρε ενα μκ2 μεταχειρισμενο...
Με 1000 ευρω παιρνει το DENON DP-57M και εχει δυο πικαπ σε ενα και ισως ο επομενος ιδιοκτητης με το μοναδικο στην Ελλαδα 100% JAPAN αλλα δεν θα κανει τον dj
 

Attachments


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Με 1000 ευρω παιρνει το DENON DP-57M και εχει δυο πικαπ σε ενα και ισως ο επομενος ιδιοκτητης με το μοναδικο στην Ελλαδα 100% JAPAN αλλα δεν θα κανει τον dj
Μα δεν ειχε κανει ενας συμφορουμιτης μια ανακατασκευη σ' ενα τετοιο καποια φορα ? νομιζω εφυγε (το πικαπ) για απω ανατολη ... που θα βρουμε παλι το λινκ ?
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top