ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.941
Reaction score
20.442
Πουλα πουλα....χαχαχαχα...αν περασουν 14 χρονια οπως με μενα πουλα τα ετσι για την αλλαγη βρε αδερφε....
Δεν πουλάω λέμε! Εσύ τα χάρηκες 14 χρόνια, εγώ τα έχω 7 κι ακόμα να τα χαρώ.
Ενα σχόλιο μόνο κάνε :biggrin:
Δεν πουλάω λέμε! Ανακάλυψα τη χαρά της ακρόασης με subwoofers, γεύτηκα την απόλαυση της ακρόασης σε πολυκάναλο σύστημα, ξέρω τι χάνω, ε, ως εκεί, προς το παρόν. Στο απώτερο μέλλον (σε φάση 20 χρόνια και βάλε απώτερο μέλλον), βλέπουμε.
Ή έστω τηλεφώνα! :tongue:
Ντριν, ντριν! Με ακούτε ή να πάρω το 0; (είμαι αναλογικός τύπος εγώ, σταθερό τηλέφωνο με καντράν κι έτσι να 'ούμε!)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Μη μου στεναχωρειτε το Βλασση. Αρκετα το εκανα εγω που δεν πηγα στην κορινθο για μια βοηθεια. Αλλα με παιδια στην τριτη λυκειου, ακομη και η κορινθος ειναι δυσκολη.

Ο χωρος του ειναι ο καθοριστικος παραγων που μπορει να κανει το ταιριασμα των ηχειων του με το σαμπ του match made in heaven or hell. Τι ενεργεια π.χ. κραταει ο χωρος στην τριτη και τεταρτη οκταβα;

Απουσια μικροφωνου, καθενας μπορει να βοηθηθει πολυ στη σωστη ενσωμματωση σαμπ με τη γεννητρια του rew. Με το αυτι, ναι, το χρυσο. Δοκιμαστε και θα ακουσετε αμεσως που ειναι οι μεγαλοι συντονισμοι, που παιζει καλα το κρος, που πρεπει να ειναι η φαση, κλπ. Δοκιμαστε το! Αξιζει τον κοπο.
 
Last edited:






Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Χτες λοιπον σκεφτκα να κανω αλλη μια ερωτηση στην Adam, να δω ποσο κατεχουν το αθλημα . :biggrin:
Ετσι λοιπον ρωτησα ποσο αναγκαιο κρινεται κατ αυτους εφοσον εχεις δυο A77X αριστερα και δεξια για ενα πολυκαναλο 5.1 να βαλεις και κεντρικο ηχειο. Ετσι εστειλα την παρακατω ερωτηση

If I change the left and right speakers to A77X will I need the center speaker (A77X) as well in this case not necessary?
I know that there is little information in multi-channel music in the center speaker, but the opposite happens in cinema.
What is your opinion?

Και η απαντηση σημερα:

The whole idea of a 5.1 setup is to have a consistent sound stage so you would not need to have 3 speakers the same in the front only the 2 outside speakers. The A77X can be used by itself but it must mounted vertically as the 2 * 7’’ woofers play different frequencies.

Τι ακριβως καταλαβαινεται απο την απαντση?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Εσυ ρωτησες αν χρειαζεται κεντρικο ηχειο. Αυτοι δεν καταλαβαν την ερωτηση. Θεωρησαν δεδομενο οτι χρειαζεται κεντρικο ηχειο. Σου απαντησαν οτι δεν ειναι απαραιτητο το κεντρικο να ειναι ιδιο με τα λεφτ ραιτ. Αλλα αν βαλεις για κεντρικο α77 αυτο πρεπει να μπει καθετα.

Αυτα λενε. Λογικες απαντησεις. Πρεπει να υπαρχει συμμετρια στην μπροστινη τριαδα. Το αριστερο μισο της τριαδας να καθρεπτιζει το δεξι μισο. Ακομη και αν το κεντρικο ειναι διαφορετικο μοντελο απο τα αλλα δυο. Αυτο λενε και ειναι φυσικα σωστο. Και το μισο κεντρικο να καθρεπτιζει το αλλο μισο του. Στον ηχο, οχι στο ματι. Το α77 μονο ορθιο το κανει αυτο. Αρα αν μπει ως κεντρικο πρεπει να μπει ορθιο. Αν μπει ως λεφτ ραιτ, μπορει να μπει ορθιο ή ξαπλωτο.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Τους ασχετους, παλι δεν με καταλαβαν? Σε τι γλωσσα πρεπει να τους τα γραψω?
Τεσπα, οπως και ναχει το θεμα για μενα εχει ληξει. Πενταδα ιδιων και ορθιων Α7Χ. Ενα ακομη FOCAL sub και κλεισαμε μ αυτο το δωματιο. Τα υπολοιπα εχουν να κανουν με το χωρο.
 




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Απολυτως σωστη αποφαση, imho. Αλλα γιατι μονο πεντε; Επτα τουλαχιστον.
Δεν εχω βαθος. Οι δυο απεναντι πλευρες ειναι 3.60 μ. Το πλατος ειναι 5.80. Απο πισω μου δεν υπαρχει χωρος να μπουν. Ετσι θα μπουν 3 εμπρος και δυο στο πλαι.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Συμφωνω. Αλλα κατι δεν με κολαει. Ξερω οτι παντα κατι θα με τρωει και σε καποια φαση θα τα δωσω για να παω στα Χ, Οποτε μια και καλη στα Χ. Νομιζω οτι στο e bay παιζουν και καλες τιμες μεταχειρισμενων.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Παντως Βασιλιους πιστευω οτι οταν ολοκληρωσεις την πενταδα σου (για αρχη αυτο αφου κανεις παρεα με τον Χρυσαυτιδη )θα περασεις σε αλλα επιπεδα ηχητικης αναζητησης και νιρβανας..εννοειται βεβαια οτι θα σεταρεις και το δευτερο σαμπακιον με το συστημα οποτε αντε καλα ταξιδια φιλε....σκεψου το λεω εγω αυτο που ηξερες τα χαλια μου απο παλια με τα τα ακριβα χαιενταδικα μαραφετια και το τι χρημα εχει φυγει γιαυτα ....προχωρα Βασιλακο ...ερχεται αλλο παιχνιδι ,αλλη πραγματικοτητα ...τσακω και δυο φωτος ετσι για του λογου το αληθες με τις μεταγενεστερες αναζητησεις μου φιλαρακι.......!!!!!

P1063688.jpg


P1063690.jpg

Εχει σκονη ο φουκαρας ο Κrell που καθεται και σκονιζεται εδω και πολλους πολλους πολλους μηνες και απλα πρεπει να το παρω αποφαση να τον δωσω (αγαπες ειναι αυτες ντε ).....αλλαξαν τα δεδομενα μου πια φιλος...
P1063691.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Βλαση το γουστο σου στην αισθητικη παντα ηταν περαν πασης αμφιβολιας. Ωραια πραγματα. Μπραβο.

Βλεπω προς το παρων τρικαναλος. Για την ακριβεια 3.1. Σαν κι εμενα δηλαδη. Μονο που εσυ εισαι παθητικος!
Το κεβλαρ δεν το αποχωριζεσαι οτι και να γινει. Πανω στο Κρελ τι εχεις?

Το τραπεζακι και την μοκετα κρυψτα γρηγορα πριν μπει ο Κωστας :biggrin:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
P1063692.jpg


Γραφηματα και Εq για τα fronts και το Sub ....εννοειται οτι περιμενω Καστρουνη για σωστες μετρησεις ....κολαση θα γινει.......I AM BACK !!!!!!!!!!!!
Βλαση το γουστο σου στην αισθητικη παντα ηταν περαν πασης αμφιβολιας. Ωραια πραγματα. Μπραβο.

Βλεπω προς το παρων τρικαναλος. Για την ακριβεια 3.1. Σαν κι εμενα δηλαδη. Μονο που εσυ εισαι παθητικος!
Το κεβλαρ δεν το αποχωριζεσαι οτι και να γινει. Πανω στο Κρελ τι εχεις?

Το τραπεζακι και την μοκετα κρυψτα γρηγορα πριν μπει ο Κωστας :biggrin:
Φιλος ειμαι δικαναλος στο stereo και πεντακαναλος στο HC μου....ειμαι ετοιμος ομως και για Atmos εστω και με καθυστερηση....Ο Κrell πανω του εχει το καλωδιο του -ρευματος και σκονη ο καψερος...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.820
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top