ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!


Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Βλαση χαιρομαι παρα πολυ οταν μπαινεις και γραφεις. Μας ελειψες παρα πολυ. Το μεγαλυτερο κερδος παντα ειναι οι ωραιες παρεες εστω και διαδικτυακες. Εχουμε βρεθει μονο μια φορα και ειχα την αισθηση οτι καθε μερα ημασταν μαζι.

Νομιζα οτι τα 802 δεν θα εφευγαν ποτε απ εκει. Γμτ η αισθητικη αυτων των ηχειων δεν παλευεται. Πως μπορεσες?
Τωρα θα μου πεις τι λες ρε Βασιλη. Για κοιτα τα δικα σου :biggrin:

Να ομως που ολα γινονται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Ολα τα παραπανω σβηνουν αμεσως αν βαλεις μια κι εξω τα παντα σε Α7Χ. Και μαλλον εδω με βλεπω να σταματαω
Συμφωνώ.

Άλλωστε, ήδη δε σου λείπουν στάθμες, ακόμα και με τα 3 ηχεία που τώρα διαθέτεις, μόνο οι στάθμες δε λείπουν, οπότε δε χρειάζεται να προσπαθήσεις να προβλέψεις ένα θεωρητικό πρόβλημα που πρακτικά φαίνεται ότι δεν έχεις. ;)

Τα Α7Χ είναι πολυαγαπημένα μόνιτορ, αναγνωρισμένης αξίας, έχουν πουλήσει σα στραγάλια σε στουντιάδες, και πολύ λογικού κοστολογιου. Για τις αποστάσεις ακρόασης που έχεις, είναι άριστα.

5 τεμάχια από αυτά, θα σου ανοίξουν τα μάτια στα πολυκαναλα SACD, που βρίσκονται σε μεγάλη αφθονία και με σημαντική ποικιλία μουσικής, και αρκούν για ένα απμίξινγκ δικαναλου ακόμα και από το Sony που διαθέτεις.
δυο τετοια φιλε........
Δύο τέτοια πάρε κι εσύ.

Αυτά είναι.

Εκεί είναι η ουσία.

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας, και τα μικρά svs είναι μπαλώματα επιπέδου χανζαπλαστ σε πολυτραυματια τροχαίου..

Φυσικά, για τους δορυφόρους χρειάζεται να τηρηθούν οι προβλεπόμενες αποστάσεις ακρόασης αναλόγως διαμέτρου γουφερ, διότι αλλιώς κρίνονται ανεπαρκείς.

Για τυπικά σαλόνια, ένα 8" θεωρώ πως είναι το μίνιμουμ αποδεκτό σενάριο.

Νομίζω πως θα πρέπει να προμηθευτείς ένα ζευγάρι Kali IN8, τα οποία είναι και πολύ οικονομικά, ώστε σιγά σιγά να ξεχάσεις όλα αυτά που ήξερες, και συνάμα να σου δώσουν τη δυνατότητα να προσθέσεις σε δεύτερο χρόνο επιπλέον ομοίους δορυφόρους αναίμακτα (οικονομικά), για να συμπληρώσεις τα απαιτούμενα ηχεία για ένα σοβαρό πολυκάναλο σεταπ.


Το Κάλι είναι τραγικά φτηνό για αυτά που προσφέρει. Ωστόσο, είναι πολύ φρέσκο προϊόν, και δεν έχει ψηθεί ακόμα στον επαγγελματικό χώρο.

Για πιο "σοβαρό" ηχείο, θα πρέπει να δεις οπωσδήποτε αυτό:


Το οποίο έχει ήδη περάσει επιτυχώς την πόρτα της χρήσης στον επαγγελματικό στίβο, με διθυραμβικές κριτικές.



ΥΓ. Να μην αποκλείσεις σε καμία περίπτωση το εξαιρετικό φρέσκο 10" από την κρκ, είναι άξιο προσοχής:


Και το 10" γουφερ στον δορυφόρο, θα σου δώσει χτύπημα στην μποτιά που δεν μπορείς ούτε να φανταστείς. ;)

Για 500€, είναι μια αχτύπητη πρόταση.
Πραγματικά.

Δυστυχώς, δεν διαθέτει την ομοαξονική αρχιτεκτονική των προηγούμενων προτάσεων. Αυτό είναι το μόνο του μειονέκτημα.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Gonden Ear (fucker ) σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση...η αληθεια ειναι οτι κανω σκεψεις και εγω με σκοπο να παω σε κατι ουσιαστικοτερο απλα θα ηθελα να μπορουσα να ακουσω δυο-τρια τετοια ηχεια με προσοχη ωστε να εχω ο ιδιος αποψη για το τελικο αποτελεσμα και οχι απλα να διαβαζω καποιες κριτικες απο καποιους αλλους που τα ακουσαν...δεν σου κρυβω οτι αν δεν παω σε ενεργα και μεινω με τους τελικους μου κααλοκοιταζω και τα ATC SCM19 monitor ηχειο που παντα μου αρεσαν σαν ακουσμα αλλα και σαν εταιρια ηχειωνε...το παω χαλαρα γιατι οπως εγραψα τα φραγκα δεν περισσευουν πια με δυο παιδια με φουλ φροντιστηρια συν τα εξοδα της δουλειας μου και απο την αλλη και τον ερωτα μου που λεγεται ΤΑΞΙΔΙΑ φιλος....εκει για μενα ειναι ολη η ομορφια και ευτυχως δεν εχω σταματησεις να το κανω....πολλα βλεπω ,θελω πολλα να ακουσω αλλα στο τελος η τσεπα μου θα μου πει το οκεικ για το που πρεπει να φτασω....ασε που θελω να παω και σε καμια κοσαρια χωρες ακομα βολτα....χαχαχαχαχα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Για το κρκ (δες πιο πάνω το ΥΓ που συμπλήρωσα) δες κι αυτό:


Τα ATC, καλά χρυσά, είναι υπερκοστολογημενα. Το 19-αρι που λες, έχει μικρό γουφερ, το απορρίπτω με συνοπτικές διαδικασίες.

Χίλιες φορές καλύτερα τα Neumann 310. Χίλιες.

8.25" γουφερ. Δε μπορείς να ξεγελάσεις την φυσική. Μόνο το αυτί μπορείς, αλλά κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.;)
 
Last edited:


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Βλαση χαιρομαι παρα πολυ οταν μπαινεις και γραφεις. Μας ελειψες παρα πολυ. Το μεγαλυτερο κερδος παντα ειναι οι ωραιες παρεες εστω και διαδικτυακες. Εχουμε βρεθει μονο μια φορα και ειχα την αισθηση οτι καθε μερα ημασταν μαζι.

Νομιζα οτι τα 802 δεν θα εφευγαν ποτε απ εκει. Γμτ η αισθητικη αυτων των ηχειων δεν παλευεται. Πως μπορεσες?
Τωρα θα μου πεις τι λες ρε Βασιλη. Για κοιτα τα δικα σου :biggrin:

Να ομως που ολα γινονται.
Βασιλιους ετσι ελεγα και εγω καποτε ....παπαρια μαντολες φιλε....στην κεφαλα μας ειναι ολα και στο αν θελουμε να παμε και καπου αλλου περαν των τετριμμενων που λανσαρει με τον -αναγκαιο για αυτην τροπο της η αγορα !

Σαφως μου λειπουν γιατι περασαμε καλα τοσα χρονια τα δυο μας αλλα παμε και λιγο παρακατω...εχει την γοητεια της η αναζητηση σε κατι που δεν γνωριζω ας πουμε οπως θα ηθελα αλλα εχω ηδη μια πρωτη απροσμενα καλη εικονα με το στημενο μου σεταπιον οποτε βουρ φιλε.....
Για το κρκ (δες πιο πάνω το ΥΓ που συμπλήρωσα) δες κι αυτό:


Τα ATC, καλά χρυσά, είναι υπερκοστολογημενα. Το 19-αρι που λες, έχει μικρό γουφερ, το απορρίπτω με συνοπτικές διαδικασίες.

Χίλιες φορές καλύτερα τα Neumann 310. Χίλιες.

8.25" γουφερ. Δε μπορείς να ξεγελάσεις την φυσική. Μόνο το αυτί μπορείς, αλλά κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.;)
Ακριβο ρε φιλε......3400 το ζευγαρι και το κυριοτερο ειναι οτι δεν μπορω καπου να το ακουσω πραγμα που δεν διαπραγματευομαι πραγματικα......αν δε μου κανει στο αυτι παραπερα δεν παω τρελλιαρη μου και δυστυχως δεν εχω ακουσει ακομα κανενα Neumann !! Τωρα βεβαια αν ακουσω και τα σπασει στο αυτι μου ετοτεςςς χαλαλι του....να κανω οικονομια...χαχαχαχαχαχαχα!!!
Και θελω και δευτερο Sub ...γλυκαθηκα τωρα ....παλι φραγκα γαμωτοοοο....πρεπει να φτιαξω πολλες μασσελες μου φαινεται παλι αυτη την σαιζον....:p:p;);):D:D:D
 
Last edited:


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Earrrrrrrr....δε με λες...εχω την απορια και θελω να σε αρωτηξω αυτο το KRK Rokit RP10 με το δεκαρι που θα το εκοβες ρε φιλος στη Metric ?πανω απο 90 ?
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Earrrrrrrr....δε με λες...εχω την απορια και θελω να σε αρωτηξω αυτο το KRK Rokit RP10 με το δεκαρι που θα το εκοβες ρε φιλος στη Metric ?πανω απο 90 ?
Νομιζω οτι ξερω την απαντηση, στα ....80. Αλλα για να δουμε τι πει ο Κωστας (ο οποιος μαλλον βλεπει ταινια :biggrin: )
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Μια χαρά διαβάζω. Πού κολλάει η αναφορά σε μένα δεν κατάλαβα. Επειδή πούλησε ο @vlasis τα ηχεία του πρέπει να κάνω κι εγώ το ίδιο;
Πουλα πουλα....χαχαχαχα...αν περασουν 14 χρονια οπως με μενα πουλα τα ετσι για την αλλαγη βρε αδερφε....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Μια χαρά διαβάζω. Πού κολλάει η αναφορά σε μένα δεν κατάλαβα. Επειδή πούλησε ο @vlasis τα ηχεία του πρέπει να κάνω κι εγώ το ίδιο;
Ενα σχόλιο μόνο κάνε :biggrin:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Earrrrrrrr....δε με λες...εχω την απορια και θελω να σε αρωτηξω αυτο το KRK Rokit RP10 με το δεκαρι που θα το εκοβες ρε φιλος στη Metric ?πανω απο 90 ?
80, όπως όλοι οι δορυφόροι.

Όλοι.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
80, όπως όλοι οι δορυφόροι.

Όλοι.
και γιατι ρε μαστορα το 805 ειπαμε να το κοψουμε 110-120 ?λογω μικροτερης μοναδας-6.5" - του midwoofer?
Παιζει ρολο αν ειναι ενεργο η παθητικο σε αυτο το θεμα ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Γιατί αυτό είναι ηχείο γραφείου, για υπολογιστή, να το ακούς από μισό μέτρο απόσταση. Τες πα, νιαρφιλντ. Άντε βαριά βαριά μέχρι 1,5μ απόσταση ακρόασης. Ούτε χιλιοστό παραπάνω.

Έχει πολύ μικρό γουφερ, είναι αυστηρά νιαρφιλντ. Τι να κλασουν 6,5" μιντ σε μποτιά...

Αν το πας πιο μακριά από νιαρφιλντ, πρέπει να δώσεις αλλού την τρίτη οκταβα. Να το χειριστείς σαν την κεφαλή του 801, χωρίς το γουφερ. Δηλαδή, σαν μιντ ξεκάθαρα.

Δυστυχώς, το σαμπ που έχεις δεν είναι εξαιρετικό για την 3η οκτάβα.


Ο Γιάννης ο Κοτσίδης πήρε 7" δορυφόρο για το γραφείο, για νιαρφιλντ. Για μισό μέτρο απόσταση ακρόασης. Λογικός άνθρωπος....
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Το συγκεκριμενο ηχειο θεωρειται near-field monitoring speaker..στην αρχη το εκοψα στους 80 αλλα δεν μου αρεσε φιλος....μετα τους 100 αρχισε να ζυγιζεται το πραγμα και να εχω μια ισορροπια ακουστικη ....στους 80 και δυνατα θα εκανα σιγουρα ζημια -βλαβη στις μοναδες αν το αφηνα ετσι...ανεβαινοντας και λογικο ειμαι ειδα-ακουγοντας-οτι στους 110 εχω ενα εξαιρετικα ισορροπημενο αποτελεσμα με το σαμπιον...απροσμενα καλο θα ελεγα....
Γιατί αυτό είναι ηχείο γραφείου, για υπολογιστή, να το ακούς από μισό μέτρο απόσταση. Τες πα, νιαρφιλντ. Άντε βαριά βαριά μέχρι 1,5μ απόσταση ακρόασης. Ούτε χιλιοστό παραπάνω.

Έχει πολύ μικρό γουφερ, είναι αυστηρά νιαρφιλντ. Τι να κλασουν 6,5" μιντ σε μποτιά...

Αν το πας πιο μακριά από νιαρφιλντ, πρέπει να δώσεις αλλού την τρίτη οκταβα.

Δυστυχώς, το σαμπ που έχεις δεν είναι εξαιρετικό για την 3η οκτάβα.
Ρε ακατουρα που μας εβγαλλες τα εργαλεια μουφα ..παλιανθρωπε!!!!!!
Δηλαδη με τα Presonus των 8 ιντζων αλλαζουνν τοσο πολυ τα δεδομενα μας?κατσε ντε....
 

Attachments

Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Δεν είδα ότι απάντησες και συνέχισα να γράφω.

Αυτά που με ακροάσεις ανακάλυψες, τα ξέρω χωρίς ακροάσεις. Δε χρειάζονται ακροάσεις για τίποτα. Όλα είναι απλά πράγματα...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Nautilus 805; 49Hz - 22kHz ±3dB on axis, -6db at 42 Hz and 50 kHz, 11.5 kg / 25 lbs ...οριστε καλε κυριε.....
Δεν είδα ότι απάντησες και συνέχισα να γράφω.

Αυτά που με ακροάσεις ανακάλυψες, τα ξέρω χωρίς ακροάσεις. Δε χρειάζονται ακροάσεις για τίποτα. Όλα είναι απλά πράγματα...
εχε χαρη που σε αγαπαω ρε cariolli ...που θα μου πεις το εργαλειο μου μικρο.....

Μηπως να αλλαξω ηλεκτρολυτικους στο SUB ?τι λες???/θα φτιαξει η τριτη οκταβα ?να βαλλω κανα χρυσοποδαρο Mundorf να κλαψουνε μανες?παω να το ανοιξω φιλε....και μπορνες χρυσες εννοειται .....τρεχω.....και θα βαλλω και σεμεν απο πανω της γιαγιακας χρυσοκεντητο με πουλιες ,,βαρυ φιλε....θα την σκισω την τριτη την οκταβα...ακους εκει....
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.639
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top