Couriers

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το εν λόγω δέμα που ηταν η αιτία να ανοίξω το νήμα τελικα πήγα στα ΕΛΤΑ courrier στην Ηρακλείτου να το πάρω Παρασκευή βράδυ. Ουρά δεκάδων ανθρώπων που όλοι τους θα έπρεπε να είχαν παραλάβει κάτι και βρέθηκαν να πηγαίνουν αυτοί και να ψαχνονται. Μέσα δύο υπάλληλοι που θεωρούσαν ότι σου κάνουν την χάρη του αιώνα που ασχολούνται μαζί σου. Δίπλα από την είσοδο υπάλληλος πέταγε με μίσος τα δέματα του κόσμου στο μεγάλο μεταλλικό καλάθι.... Δεν τα πέταγε απλα αλλά με δύναμη λες και επεδίωκε ζημια. Τραγική εταιρεία. Προσωπικά θα ζητάω πάντα άλλο κουριερ σε κάθε παραγγελία μου αλλιώς δεν θα παραλαμβάνω.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
205
χαιρετώ,
ΕΛΤΑ Πατήματος Χαλανδρίου. Ελαβα, απο το υποκατάστημα δέμα, με όλες τις φιάλες κρασιού σπασμένες. Θυμάμαι πολύ καλά υπάλληλο, να πατά επί των δεμάτων στο container μεταφοράς, προφανώς μη υπολογίζοντας οτι μπορεί να υπάρχουν εύθραυστα προϊόντα.
Διαμαρτυρόμενος, ήπια μάλιστα για την θραύση των φιαλών, μου δόθηκε υπόσχεση οτι θα επικοινωνήσει μαζί μου κάποιος υπεύθυνος. Ουδέποτε συνέβη. Φυσικά, η εταιρεία που είχε αποστείλει τα παραπάνω, διέκοψε την συνεργασία με τον ΕΛΤΑ, λόγω πάρα πολλών παραπόνων.
ACS Χαλανδρίου. Καλούν στο κινητό εαν δεν απαντούν στο κουδούνι.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ναι, οκ, αν είναι κοντά να πας, αλλά αν έχεις κι άλλες δουλειές και τα γραφεία κάποιων κούριερ είναι χιλιόμετρα μακριά στην άλλη άκρη της πόλης, δεν πρέπει να κάνεις και τη δουλειά τους, ούτε να ξοδεύεις βενζίνες, εισιτήρια, ταξί, κλπ... Γιατί τελικά σου κοστίζει ακριβά η μεταφορά και σε χρήμα και σε χρόνο...
Ε καποια στιγμη , μεσα στο 10ημερο (οσο τα κρατανε τελωσπαντων) θα περασεις.Εκτος αν ειναι καποιο δεμα επαγγελματικης φυσης

Και σιγα τους τυπικους ..πελατες που περιμενουν απικο το δεμα.Ποσοι θα ειναι μεσα ακουγοντας τηλεοραση , μην σηκωνοντας κουδουνια,μην εχοντας ονοματα στο κουδουνι, μην βλεποντας το κινητο, εχοντας λυτο τον σκυλο στην αυλη.
Ε διολου απιθανο να πεταξει ο αλλος το δεμα σαν ..τουβλο (ιδιως αμα ειναι και κακοπληρωμενος κατι που επιβραβευουν οι ''τυπικοι'' πελατες μην ζητωντας αποδειξη στα πιτογυρα γιατι ''ετσι δουλευει η πιατσα'' ) οπως ειναι πιθανο να σου παραδωσει την πιτσα ακομα και αν του επεσε απο το χερι στο χωμα.
Εξαλλου πολλοι κανουν ενα δυο δουλειες , courrier το πρωι , πιτογυρα το βραδυ
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
ACS....τριτη φορα και τελευταια που μου το κανουν.>:(

Ανεπιτυχεις προσπαθεια παραδοσης.:o

Ενω απο το πρωι περιμενουμε το δεμα,και ειμασταν 3 ατομα στο σπιτι. Πηρα τηλεφωνο,ακουσαν μερικα,και θα ακουσουν αλλα τοσα τωρα που θα παω απο εκει.

Με ACS ουτε οδοντογλυφιδα ξανα.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Πιστεύω ότι είναι θέμα του τοπικού φραντζαϊζα.
Στο πατρικό μου η ACS έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Καμία ιδιοποίηση και έβλεπες στο tracking ότι ντε και καλά είχαν περάσει.
Στο σπίτι μου η ACS είναι μια χαρά μέχρι και τηλέφωνο σε παίρνει ο κούριερ για να σε συναντήσει κάπου αν είσαι κοντά.
Η γενική ταχυδρομική ούτε έρχεται ούτε ιδιοποίηση ούτε τίποτα.
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν ακουλουθουν ολοι την γραμμη της εταιρειας,αν υπαρχει γραμμη.

Παω να παραλαβω και λεω τα παραπονα στην κοπελλα που ηταν εκει.

Της λεω ειμασταν σπιτι και δεν χτυπησε το κουδουνι καθολου.

Περασε και δεν σας βρηκε,απαθεστατα.....

Της ξανα λεω οτι ειμασταν σπιτι,και οτι θα κοιταξω τις καμερες να δω εαν μπηκε στην αυλη να χτυπησει το κουδουνι.(μουφα για να δω)

Χωρις να με κοιταει μου λεει να τις βαλετε αταραχη.

- Φωναξε τον υπευθηνο σε παρακαλω.

- Δεν ειναι εδω.

- Δωσε μου μια καρτα του με το ονομα του.

- Δεν εχω....

- Ειστε απαραδεκτοι της λεω μπροστα σε κοσμο. Θα στειλω μειλ στα κεντρικα.

- Καντε οτι θελετε μου λεει....

Ο φακελλος ειχε δυο κλειδια μηχανης,και ειχε σταλει με χρεωση δικια μου.

-Τι χρωσταω της λεω.

- 11.20€ :mad:

Ειστε και κλεφτες της λεω πανω στα νευρα μου.

Ειδη εχω συνταξει ενα μειλ προς τα κεντρικα της ΑCS.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω σπίτι και να περιμένω κούριερ. Πάω και τα παίρνω από το τοπικό υποκατάστημα όποτε θέλω και μπορώ.
Για μένα ισχύει αυτό που είχα γράψει παλιότερα. Η σύζυγος όμως είχε κάνει 3 παραγγελίες online πριν και μετά τις Γιορτές με παράδοση στο σπίτι. Κάθε μία εξυπηρετούνταν από άλλη ταχυδρομική εταιρεία.

Καμία δεν ήρθε σπίτι και ποτέ δεν υπήρξε το χαρτάκι στην πόρτα ότι ήρθαν και δεν μας βρήκαν. Η τηλεφωνική επικοινωνία με τα γραφεία των εταιρειών ήταν αδύνατη λόγω απίστευτου χρόνου αναμονής. Μόνο η μία από τις τρεις έστειλε δύο φορές μήνυμα στο Viber ότι έφεραν το δέμα και δεν μας βρήκαν. Μεγάλο ψέμα αφού τις συγκεκριμένες ώρες που έγραφε ήμασταν σπίτι.

Φτάσαμε στο σημείο να συνεννοούμαστε με τα καταστήματα που ψωνίσαμε για να βρεθεί η άκρη με τις ταχυδρομικές που συνεργάζονται. Και στις τρεις περιπτώσεις πήγαμε στα τοπικά γραφεία για να παραλάβουμε τα δέματα. Είχα όρεξη για μπινελίκια αλλά οι κοπέλες που είναι στην εξυπηρέτηση πελατών δεν φταίνε σε τίποτα να τα ακούνε. Αλλά ούτε και υπεύθυνος υπάρχει. Μου έλεγαν να στείλω email παραπόνων στα κεντρικά... Άλλη όρεξη δεν είχα, να μετατρέπω τη χαρά των αγορών σε καβγά με τον κάθε παπάρα για να κερδίσω μόνο έξτρα νεύρα.

Αφορμή για το post ήταν το άρθρο που βρήκα σήμερα:

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
ιδεά για μπίζνα...
να φτιάξουμε μια εταιρία που να έχει καλόπαιδα-αποφυλακισμένους-αποτυχημένους πορτιέρηδες-πρώην μπράβους-χαφιέδες του ΠΑΜΕ, κλπ κλπ και να τους στέλνει σε εταιρίες κούριερ για τσαμπουκάδες με 20 ευρώ :p
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
πλέον η κοροιδια γίνεται από όλες τις εταιρίες με πρωταγωνιστές acs γεν.ταχυδρομικη και elta courier.
έχω τσακώσει άτομο της acs με ένα μηχανάκι χωρίς δεματα να γυρναη και να κολλάει χαρτάκια χωρίς να έχει δεματα ούτε να χτυπάει κουδουνια.
παλιότερα γιατί τώρα ούτε χαρτάκια δεν αφήνουν στέλνουν μυνημα.
ο καλύτερος τρόπος πλέον είναι οι μεταφορικές εντός Ελλάδος.
αφού πας που πας και τα παρλαμβανεις τουλάχιστον πληρώνεις φτηνά.
άσε που μερικές τα φέρνουν και στο σπίτι χωρίς να είναι υποχρεωμένες.
με τα δεματα από εξωτερικό όμως δεν γλιτώνουμε.
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Κανονικά, για παραλαβή από το κατάστημα θα πρέπει να επιστρέφεται στον καταναλωτή το σχετικό αντίτιμο παράδοσης κατ'οίκον.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Κανονικά, για παραλαβή από το κατάστημα θα πρέπει να επιστρέφεται στον καταναλωτή το σχετικό αντίτιμο παράδοσης κατ'οίκον.
ναι αλλά όταν σου λέει ότι πέρασε ο πακετάς και δεν σας βρήκε.....πάλι στα ίδια γυρνάς
..άντε να αποδείξεις εσύ το αντίθετο
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
ναι αλλά όταν σου λέει ότι πέρασε ο πακετάς και δεν σας βρήκε.....πάλι στα ίδια γυρνάς
..άντε να αποδείξεις εσύ το αντίθετο
Στην τελική ζητάς από την αρχή μη παράδοση στο σπίτι, αλλά με μείωση της τιμής!
Δηλαδή επιστροφή πριν μερικές δεκαετίες όταν υπήρχε μόνο ΕΛΤΑ.
Τότε που άρχισαν να εμφανίζονται οι πρώτες courier με ποια διαφοροποίηση από τα ΕΛΤΑ;
1. Ταχεία διακίνηση δέματος σε μια μέρα και 2. Παράδοση στο σπίτι σου.
Τώρα γίνανε ΕΛΤΑ δεκαετίας 80, αλλά με 10πλάσια τιμή!
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ.

ΣΑΦΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Η δική μου εμπειρία με τα ΕΛΤΑ courier είναι πως μία φορά που τους χρειάστηκα ήρθαν και άφησαν απλώς ένα σημείωμα κάτω και αργότερα ένα μήνυμα στο κινητό ότι ήρθαν και δεν με βρήκαν πράγμα που δεν ισχύει αφού εκείνη τη μέρα και εκείνη την ώρα ήμουν σπίτι, την άλλη μέρα πέρασα από το ταχυδρομείο και πήρα το δέμα για να μην τους βάλω σε κόπο να ξανάρχονται, επίσης μία φορά το καλοκαίρι με πολλή ζέστη τους είδα σε ένα μέρος με πεύκα κάτω από τη σκιά να πίνουν μπύρες και να τρώνε πιτόγυρα γύρω στην 1:00 το μεσημέρι και τους λυπήθηκα γιατί στο πάρκο που είχαν σταματήσει υπήρχε παγκάκι μερικά μέτρα πιο πέρα από το σημείο που είχαν παρκάρει με το υπηρεσιακό αυτοκίνητο αλλά αυτοί προτίμησαν να κολατσίσουν μέσα σε αυτό. :pickingnose:
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Παιδιά επειδή αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι πάρουν όλες (πλην ίσως της Γενικής Ταχυδρομικής) επάνω στην ανάγκη κ την άγνοια του κόσμου,σχετικά με το πώς να κάνει κάτι λίγο γρήγορα,προσωπικά θεωρώ την καλύτερη και πιο ΓΡΗΓΟΡΗ λύση τα ΚΤΕΛ.Αυτο γτ καμία κούριερ πλέον δεν στο φέρνει στον τόπο παράδοσης αλλά βρίσκουν δικαιολογίες που ακούστηκαν παραπάνω,δεν σας βρηκα,δεν δούλευε το κουδούνι...Οπότε αν είναι ούτως η' αλλιώς να πρέπει να πάω από κάπου για να παραλάβω,προτιμώ να πάω απτά ΚΤΕΛ ,που φτάνει όχι την επόμενη,όχι την μεθεπόμενη αλλά ενδεχόμενος κ την ίδια ημέρα που θα σταλεί κ επιπλέον αντί για το ελάχιστο 13-14 ευρώ θα πληρώσω €6...Με τις υγείες τους όλες οι κούριερ λοιπον
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Παιδιά επειδή αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι πάρουν όλες (πλην ίσως της Γενικής Ταχυδρομικής) επάνω στην ανάγκη κ την άγνοια του κόσμου,σχετικά με το πώς να κάνει κάτι λίγο γρήγορα,προσωπικά θεωρώ την καλύτερη και πιο ΓΡΗΓΟΡΗ λύση τα ΚΤΕΛ.Αυτο γτ καμία κούριερ πλέον δεν στο φέρνει στον τόπο παράδοσης αλλά βρίσκουν δικαιολογίες που ακούστηκαν παραπάνω,δεν σας βρηκα,δεν δούλευε το κουδούνι...Οπότε αν είναι ούτως η' αλλιώς να πρέπει να πάω από κάπου για να παραλάβω,προτιμώ να πάω απτά ΚΤΕΛ ,που φτάνει όχι την επόμενη,όχι την μεθεπόμενη αλλά ενδεχόμενος κ την ίδια ημέρα που θα σταλεί κ επιπλέον αντί για το ελάχιστο 13-14 ευρώ θα πληρώσω €6...Με τις υγείες τους όλες οι κούριερ λοιπον
Και εγώ το ίδιο.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Η ACS ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΔΙΑΝΟΜΕΣ....

ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΟ...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δεν περιμενω κανεναν , ουτε θελω να κατσω να περιμενω.Μολις δω στο site η μολις ερθει μηνυμα στο κινητο παω και το παραλαμβανω (βεβαια ολοι ειναι..σε 5 λεπτα αποσταση ) .
Ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει. Σε κατασταση μαλιστα που με παιρνουν τηλεφωνο (σε αυτο ειμαι τυχερος ποτε δεν μου εχουν τυχει παρατραγουδα η ''χαρτακια'' ) και τους λεω αστο μωρε, θα περασω εγω.
Σιγα μην κατσω να χαλαστω η να τσακωνομαι ενω καποια στιγμη θα περασω απλα για καφεδακι
Εξαλλου δεν θελω να κανω , ετσι και αλλιως , παραπονα για την επιχειρηματικοτητα, γιατι δεν θελω να τρομαξω τους επενδυτες :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top