Εγκατάσταση δεύτερου sub σε δικάναλο

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.724
Reaction score
28.082
Ααα και για τις ταινίες αδιαφορώ.... εκτός του ότι δεν πολυβλέπω σύγχρονες ταινίες.... δεν έχει σημασία για μένα πόσο θα κουνήσει ο ...δεινόσαυρος ή αν θα ξεχωρίσω τον ήχο της καραμπίνας από του πιστολιού!!! Μια στοιχειώδης απόκριση μου αρκεί....
Όλα γίνονται για τη μουσική.
Και οι ταινίες μουσική έχουν.
Και στις περισσότερες παίζει ολόκληρη ορχήστρα.
 
  • Like
Reactions: PMC


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.724
Reaction score
28.082
Σωστος!Δεν ειπα εγω οτι δεν βαραει μποτα κατω απο τους 60 και ουτε οτι τα ηχεια πρεπει να κοβουν στα 60 με 60 db/oct...Μια χαρα ακουγεται.
Ναι γιατί από τα 60 και λίγο πάνω παίζουν καλά τα ηχεία.

Άσε μας ρε Γιάνννη Δευτεριάτικα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.609
Παιδια, τα σαμπ δεν ειναι καλα.
Μη τα παιρνετε.
Πεταξτε τα.

Πριν τα πεταξετε, τ αγοραζω μισοτιμης, οποιος πουλαει.
ο παλιατζηηηηηςςςςς
εσύ να τα βλέπεις αυτά που τον τάισες και σαλαμάκια :laugh: :lol:
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.444
Reaction score
15.143
Και οι ταινίες μουσική έχουν.
Και στις περισσότερες παίζει ολόκληρη ορχήστρα.
Ισχύει αλλά πιο πολύ το είπα επειδή αναφέρθηκε αν θέλω να νιώσω ως Colonel Bill Kilgore στο Apocalypse Now...
και γενικά για να μην το δυσκολεύω... ας πούμε πως με το εν λόγω σύστημα δε βλέπω ταινίες... :p
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Εγώ έκανα τις δόκιμες μου βέβαια πάνω σ' αυτό αλλά με τη χάλια θέση ακρόασης μάλλον δεν έχει σημασία να αναφέρω τις εμπειρίες μου....
Εγώ θα ήθελα να τις αναφέρεις. ;)

Μια τοποθέτηση που θα ήθελα να δοκιμάσεις, είναι το δεύτερο σαμπ επάνω στο πρώτο, και τα δύο στη γωνία.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
ναι γιατί το πανάκριβο σύστημα δεν παίζει χωρίς τρινοβιτη
Δηλαδη υπονοεις οτι ο Τρινοβ ο επτακαναλος παιζει μερα με νυχτα σε σχεση με το υπερ-πουριστικο Qutest των €1500;

Ή οτι το 7καναλο minidsp παιζει το ιδιο με το Qutest?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
υπονοω ότι αν σοβαρολογείς έχεις χάση τελείως τη μπαλα.
αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά κρατα το qutest και άλλαξε όλα τα υπόλοιπα.
πάρε δυο θηρία μόνιτορ καθάρισες.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ο Ethan ειναι ενας απο τους ανθρωπους του χωρου που κατα τη γνωμη μου μιλαει ορθα.Η μποτα δεν παιζει πολυ κατω απο 60 hz απο οσο ξερω.Ο ανθρωπος επισης παιζει και μουσικη και σιγουρα θα ειναι γνωστης 5 πραγματων παραπανω.Αλλα η συχνοτητα επισης εχει να κανει με το ειδος της μουσικης.Με jazz πχ εισαι οκ.Για ορχηστρικη ομως τα σαμπ ειναι επιβεβλημενα!

Το σιγουρο ειναι οτι χωρις υπογουφα ισως χανεις το λεγομενο chest thump...
[/QUOTE]

Γιάνννη, το θέμα δεν είναι μόνο αν κατεβαίνει στους 60 (40-30-20) κύκλους αλλά και σε τι ένταση.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.444
Reaction score
15.143
Εγώ θα ήθελα να τις αναφέρεις. ;)
ερώτηση παγίδα;; :p χαχαχα
οκ, γιατί όχι... έτσι στα γρήγορα:
-με τη σύνδεση [α] ("παράλληλα" subs) υπάρχει μια βελτίωση αλλά όχι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί το δεύτερο sub (για το συγκεκριμένο στήσιμο που απλά βολεύει χωροταξικά... σε γρήγορη δοκιμή με πιο φυσιολογικό στήσιμο η βελτίωση δικαιολογούσε απόλυτα το δεύτερο sub), όμως αφού ήρθε θα μείνει και βλέπουμε...
-με τη σύνδεση [β] ("stereo"subs) είχα λίγο πιο καλά αποτελέσματα, ένοιωθα καλύτερα την κρούση, τα transients... όμως το όλο πράγμα έγινε πιο αυστηρό ως προς τη θέση ακρόασης... περισσότερες ανωμαλίες απόκρισης ανάλογα με το σημείο ακρόασης.
Προτίμησα και ζω με το [α] μέχρι την επόμενη αλλαγή σε εξοπλισμό....


Μια τοποθέτηση που θα ήθελα να δοκιμάσεις, είναι το δεύτερο σαμπ επάνω στο πρώτο, και τα δύο στη γωνία.
Ναι γιατί όχι.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ο Ethan ειναι ενας απο τους ανθρωπους του χωρου που κατα τη γνωμη μου μιλαει ορθα.Η μποτα δεν παιζει πολυ κατω απο 60 hz απο οσο ξερω.Ο ανθρωπος επισης παιζει και μουσικη και σιγουρα θα ειναι γνωστης 5 πραγματων παραπανω.Αλλα η συχνοτητα επισης εχει να κανει με το ειδος της μουσικης.Με jazz πχ εισαι οκ.Για ορχηστρικη ομως τα σαμπ ειναι επιβεβλημενα!

Το σιγουρο ειναι οτι χωρις υπογουφα ισως χανεις το λεγομενο chest thump...

Αυτά για τα τζαζ και λοιπά να τα πείτε όταν ακούσετε κοντραμπάσο από κοντά και μποτια από καμιά 24αρα ludwig.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
-με τη σύνδεση [α] ("παράλληλα" subs) υπάρχει μια βελτίωση αλλά όχι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί το δεύτερο sub (για το συγκεκριμένο στήσιμο που απλά βολεύει χωροταξικά... σε γρήγορη δοκιμή με πιο φυσιολογικό στήσιμο η βελτίωση δικαιολογούσε απόλυτα το δεύτερο sub), όμως αφού ήρθε θα μείνει και βλέπουμε...
-με τη σύνδεση [β] ("stereo"subs) είχα λίγο πιο καλά αποτελέσματα, ένοιωθα καλύτερα την κρούση, τα transients... όμως το όλο πράγμα έγινε πιο αυστηρό ως προς τη θέση ακρόασης... περισσότερες ανωμαλίες απόκρισης ανάλογα με το σημείο ακρόασης.
Κατά την γνώμη μου, σε περίπτωση που το 1 sub είναι αρκετό από πλευράς ενέργειας για το δωμάτιο και επειδή ποτέ δεν υπάρχει επαρκής απορρόφηση στο πεδίο των subs στα περισσότερα δωμάτια, το καλύτερο είναι να βρεις μια τοποθέτηση που το δεύτερο να μειώνει σημαντικά το κύριο(α) modes του χώρου. Η επίπτωση στο spectro δηλαδή για μένα είναι πιο σημαντική από την απόκριση... Νομίζω δε, πως η συγκεκριμένη τοποθέτηση κατά 99% φέρνει και καλύτερη απόκριση. Άρα 2 subs με mono σήμα και τοποθέτηση με γνώμονα την ακύρωση του πρώτου sub στα modes.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Σωστά και αναμενόμενα τα αποτελέσματα των δοκιμών σου. Βασικά επιβεβαιώνεις εμπειρικά ο,τι έγραψε ο μπουτχιας, που καλύπτει πλήρως τα δεδομένα και ως γνωστόν δεν χρειάζεται καν εμπειρική επιβεβαίωση, αλλά έχει κι αυτό το χαβαλε του. ;)

Προφανώς μονοφωνικά θα έχεις τα σαμπ, και ως γνωστόν η τοποθέτηση είναι σημαντική παράμετρος.
Αν μπορέσει να διαφοροποιηθεί λιγάκι ο λοβός τους με τοποθέτηση το ένα πάνω στο άλλο, θα παίξει και πιο καλά. Βεβαίως, μια τετράδα το ένα πάνω στο άλλο, θα κάνουν πιο σοβαρό αρεϊ. :)
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
εγω ονειρευομουν αυτο το ελληνικο φορουμ καποτε να γεμιζε με μετρησεις απο τα ηχοσυστηματα οσων εχουν δυο σαμπ(μεχρι τωρα δεν ειδα καποιον...εκτος καποιων ακριβων συστηματων) και να αφησουμε τα χαζα.

Και ετσι θα τα λεγαμε καλυτερα εμεις που εχουμε σαμπς και θα βελτιωνοταν η κατασταση μας.

Και οποιος διαφωνει.... και δεν θελει ας βλεπει μονο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα σαούμπ για την ακρόαση μουσικής είναι παντελώς άχρηστα (εφόσον υπάρχουν τα κατάλληλα για κάθε χώρο δίδρομα ηχεία). Εάν ωστόσο προτίθεσαι να νοιώσεις ως Lieutenant Colonel Bill Kilgore στο Apocalypse Now
(ρόλο που υποδύθηκε εξαιρετικά ο Robert Duvall) νοιώθοντας να απογειώνεις ελικόπτερο εντός του χώρου σου
απογείωσης - με συγχωρείς ...ακρόασης - όλα τα ...μέσα είναι αποδεκτά!!!
Μετά τον Ιμπν Σαούντ και ο Ιμπν...Σαούμπ. :lolsign:
Δηλαδη υπονοεις οτι ο Τρινοβ ο επτακαναλος παιζει μερα με νυχτα σε σχεση με το υπερ-πουριστικο Qutest των €1500;
Ή οτι το 7καναλο minidsp παιζει το ιδιο με το Qutest?
1578924159922.png

Όχι,ποτέ των ποτών,καθότι υπό τυπικές οικιακές συνθήκες ακρόασης ,οι επεξεργαστές είναι προορισμένοι να παίζουν...καλύτερααα. :Α

Τα ΄΄κατάφεραν΄΄ κάποιοι μπαγάσες κατά τα άλλα.Να μην προβώ σε στιχουργική διασκευή αλλά σε πρωτότυπο στιχούργημα...Αφιερωμένο λοιπόν...

Έβραζε το master με χαμηλές

έκαναν τα στάσιμα και πάρτυ

διαγράφεις δεδομένα από το χάρτη

σα λες πως sub δεν θα σου χρειαστεί

Δίδρομα με λάμπα ακούς παντού

που όσο τζάμπα καίει δε λέει να σβήσει

Τίμπρα θερμά να φέρνουνε και στύση

σε λάβρες κρίσεις προστάτη και πανικού

Ζαλίζεις αστυνόμους φαλακρούς

και όσους ξεχνούν σαπάκια και παρτάλια

Τρέλα πουλάς σα νόστιμα στραγάλια

μπας και μασήσουν γίδια ταραμά

Του Ethan Winer ερμήνευαν γραπτά

που έδιναν μπασοπαγίδες του θανάτου

φτιάχνοντας την απόκριση του πάτου

να μη μετράν των sub μας τα ντιμπιά

Άλλοτε περιττώματα του ταύρου

μας έπειθαν με του Πάρι κάθε αράδα

μα πήραμε μεγάλη την κρυάδα

σε κάθε setup που στήθηκε απ'αυτά

Με τράμπες από τσαρδιά χαϊενδικά

παθητικό τον προ σαν καρδερίνα

μπάμιες γιαχνί και δίπλα τα κριτσίνια

μας φαίνεται η μπότα στιβαρή

Σε κάποιας θάλασσας αφρό

πιουρίστικη η αντίληψη κοιμάται

μα ζωντανών οργάνων κτύπο δεν θυμάται

ή αναγκαία πληροφορία χωρική
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.366
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top