Εγκατάσταση δεύτερου sub σε δικάναλο

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.947
ναι... το ρώτησα έτσι γενικά (αν μπορεί βέβαια να γενικευτεί...) διότι δεν έχω και το καλύτερο στήσιμο/χωροταξία (κυρίως γιατί δεν είμαι συμμετρικά στο δωμάτιο) αλλά δεν μπορεί αυτή τη στιγμή να αλλάξει...

Είμαι κάπως έτσι:

View attachment 150377
Βγάλε το κρεβάτι από τον χώρο και όλα θα πάνε καλά... (εγώ αυτό έκανα... :rolleyes:)
:biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Το ηχείο σου η εταιρεία - μετά από έρευνες χρόνων - το πουλάει με σαουμπ;
Γιατί εάν το πουλά χωρίς
Είσαι θύμα...
Είσαι θύμα...
Είσαι θύμα...
Είσαι θύμα... με πολλά λεφτά βεβαίως-βεβαίως!!!!
ΚΑΛΑ αυτός είναι θύμα.
Κάποιοι άλλοι που έχουν πολλάιντσα στα ηχεία τους και έχουν και σαουμπ τι είναι?

Εσύ τελικά τι είσαι?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μη σου φανεί παράξενο αν παίξει και καλύτερα δεδομένης της ισοστάθμισης. Εγώ πάντως τα έχω πάρει στα σοβαρά αυτά τα διαολάκια.
Τα εχεις παρει ή ακομα να τα παρεις;Δε βλεπω εξελιξεις στο θεμα σου!!!Αντε!:)
Βγάλε το κρεβάτι από τον χώρο και όλα θα πάνε καλά... (εγώ αυτό έκανα... :rolleyes:)
:biggrin:
Μπορει να το υπερυψωσει κιολας.Ευκολο και το ειχα κανει παλιοτερα...για σαμπ!!Χεχε...
 

Μηνύματα
7.271
Reaction score
11.820
Τα εχεις παρειή ακομα να τα παρεις;Δε βλεπω εξελιξεις στο θεμα σου!!!Αντε!:)
Μπα, δεν με παίρνει αυτή τη περίοδο για τέτοιες αγορές. Απο τα λίγα όμως που άκουσα απο τα φίλτρα που φορτώνω, καταλαβαίνω ότι η ισοστάθμιση μπορεί να κάνει πολλά και θαυμαστά πράγματα.
 




P

PMC

Guest
Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..


Δεν έχετε λεφτά;;
Έλα μωρέ δε χρειάζεται..

Δεν είναι θέμα χρημάτων.....είναι θέμα νοοτροπίας!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.561
Υπάρχουν ένα σωρό σοβαρά ακουστικά, με απόκριση πολύ κάτω από 20 κύκλους.

Και με σοβαρές στάθμες. Άρα, με σοβαρό δυναμικό εύρος. ;)

Γιατί δε παίρνετε ένα τέτοιο ζευγαράκι ακουστικά, να δείτε πως ακούγεται το μπάσο.

Μετά, βγάλτε τον ίδιο ήχο, όπως τον ακούτε από τα ακουστικά σας, με τα ηχεία σας, στο χώρο ακρόασης.

Τον ίδιο ακριβώς. Σε στάθμη αναφοράς, δηλαδή να μπορεί να αναπαραχθεί η καμπύλη των 80 Φον σε όλο το φάσμα.

Τα βασικά του hi-fi. :drinks:


Ένα βασικό ας πούμε, είναι η απόκριση συχνότητας, 20 κύκλους με 20 χιλιοκυκλους.
Τηρείτε τα βασικά.

Ωφέλιμο δυναμικό εύρος, πόσο έχετε; Μέτρηση, απλή είναι. Μαξ εσπιελ μείον το θόρυβο περιβάλλοντος, το θόρυβο ηρεμίας. Αυτό είναι, δεν έχετε άλλο, οπότε μη ζητάτε άλλο από την πηγή.

Παραμορφώσεις, ευκολακι, μέτρηση στα ηχεία σας. Αυτή είναι, στη στάθμη αναφοράς. Μετρηστε στα 90 ντεσιμπελ, μη πάτε παραπέρα. Πάνω από 1% είναι... πολύ πάνω από μια μέση πηγή. Σωστά; Και ποια τα όρια για υψηλή πιστότητα; Για hi Fi; Ο άσσος. Ουάν περσεντ. Μέχρι και τους ενισχυτές μέχρι κει τους μετράνε, παραπάνω κόβονται.

Τόσο απλό είναι. ;)

Πόσο Χάι φάι είστε;

Πόση πια υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής έχετε και σας χαλάει το σποτιφαϊ; :tongue:

Που την έχετε την υψηλή την πιστότητα; Στα καβλώδια;:gotcha:
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Υπάρχουν ένα σωρό σοβαρά ακουστικά, με απόκριση πολύ κάτω από 20 κύκλους.

Και με σοβαρές στάθμες.

Γιατί δε παίρνετε ένα τέτοιο ζευγαράκι ακουστικά, να δείτε πως ακούγεται το μπάσο.

Μετά, βγάλτε τον ίδιο ήχο, όπως τον ακούτε από τα ακουστικά σας, στα ηχεία σας.
Τον ίδιο ακριβώς.

Τόσο απλό είναι. ;)

Πολύ σωστή πρόταση....
Εγώ που άκουγα με ακουστικά ποτέ δεν είχα την απαίτηση να ακούω έτσι από τα Ηχεια μου....
Και όμως γίνεται.....

Και ακόμα καλύτερα .....στην ακρόαση από ακουστικά λείπει το τρέμουλο και η ανατριχίλα που σου προσφέρει το(α) σαμπ....
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
ΚΑΛΑ αυτός είναι θύμα.
Κάποιοι άλλοι που έχουν πολλάιντσα στα ηχεία τους και έχουν και σαουμπ τι είναι?

Εσύ τελικά τι είσαι?
Αυτοί που έχουν ότι λες σε μικρό χώρο είναι κατά πάσα πιθανότητα όπως είπα λίγο παραπάνω ...ελικοπτεράδες. Σε ότι αφορά εμένα απλά δεν κοτσάρω σαμπ σε ηχεία που σχεδιάστηκαν να παίζουν τα δυό τους. Το εάν κάποιος όπως ο Γιάννης παραπάνω θέλει να καταστρέφει υπέροχα ηχεία, πρόβλημά του...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
ηχεία που σχεδιάστηκαν να παίζουν τα δυό τους
Και να σε πω τώρα εσένα δηλαδή.

Εγώ που θέλω να κάνω 9.4.4. πρέπει να βρω 17 ίδια ηχεία που σχεδιάστηκαν να παίζουν μαζί;

Και τα 17;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.561
Πολύ σωστή πρόταση....
Εγώ που άκουγα με ακουστικά ποτέ δεν είχα την απαίτηση να ακούω έτσι από τα Ηχεια μου....
Και όμως γίνεται.....
Φυσικά και γίνεται.

Και καλύτερα, δε γίνεται.

Αυτό έχει μέσα η ρημάδα η ηχογράφηση, δεν περιέχει τίποτα περισσότερο, ούτε σε χροιές ούτε σε μπάσα και πρίμα.

Μην περιμένετε να ακούσετε τίποτα περισσότερο και τίποτα διαφορετικό από ότι ακούτε με ένα ζευγάρι σοβαρά ακουστικά. Αυτό είναι.

Βγάλτε το.

Η μόνη διαφορά, αυτή που είπες:
Βαράει και στο στομάχι το μπάσο από τα ηχεία στο χώρο ακρόασης. Κουνάει και τον καναπέ.

Άλλη διαφορά δεν έχει.

Οπότε, άμα βάζεις σοβαρά ουδέτερα ακουστικά κι ακούς άλλο πράμα, διαφορετικό, είναι χαλαζμένο το στέρεο.

Άμα παίζ το ίδιο, είναι σοβαρό και το στέρεο.

Αυτά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οταν τα "ηχειακια" μου και ο ενισχυτης μου κανουν 3χιλιαρικα,πιστευω πρεπει να δωσω τουλαχιστον τοσα για ενα καλο ζευγος σαμπ.Πολλοι στο φορουμ προτεινουν καποια των λιγων εκατονταδων Ευρω.
Καλώς ή κακώς,η ποιότητα κατασκευής και o βαθμός πιστότητας στα υποβαθύφωνα δεν κρίνονται από παράγοντες νεφελώδεις όπως στα συνήθη χαϊενδικά κατασκευάσματα.Και σα να μην έφτανε αυτό,διαπιστώνονται πανεύκολα στην πράξη.

- Ικανότητα για απαραμόρφωτες (3% THD και κάτω) στάθμες στις πρώτες οκτάβες με δεδομένο κάτω όριο απόκρισης και προβλεπόμενες στάθμες κορυφής ανάλογα με τις απαιτήσεις του setup.

- Ταχεία απόσβεση εντός προβλεπόμενων ορίων group delay σε συνάρτηση με τη συχνότητα.

- Ικανότητα να διατηρούν τα όρια γραμμικής λειτουργίας στις αμέσως ανώτερες οκτάβες από τη συχνότητα κρος.

- Αξιοπιστία

- Ενεργά βαθυπερατά κaι υψιπερατά φίλτρα με ευχέρεια ρυθμίσεων για ομαλή προσαρμογή ακόμα και σε παραδοσιακά setup.


Πολλές υλοποιήσεις που ικανοποιούν τα ανωτέρω κριτήρια είναι προορισμένες για στουντιακή χρήση.Αντιστρόφως πολλές υλοποιήσεις προορισμένες για οικιακή χρήση δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο φινίρισμα παρά στις ευκολίες,αφού θεωρούν οι κατασκευαστές τους ότι θα εντάσσονταν σε κάποιον προϋπάρχοντα επεξεργαστή.

Το καλύτερο όμως είναι ότι εντός των ορίων που θέτει δεδομένο setup,τα αναγκαία κριτήρια μπορούν να εκπληρωθούν και από προσιτές κατασκευές.Παραδείγματος χάριν για τα δεδομένα προσιτών setup με δορυφόρους δύο δρόμων,hi-fi θα θεωρούνται τα JBL LSR10S που κοστίζουν 366 ευρά το τεμάχιον,αφού διακρίνονται από εξαιρετική απόδοση σε σχέση με ανταγωνιστές τους στην ίδια κατηγορία.Θα έκαναν ακόμα και για συνοδά των...επικών ηχείων.
Τα εχεις παρει ή ακομα να τα παρεις;Δε βλεπω εξελιξεις στο θεμα σου!!!Αντε!:)

Μπορει να το υπερυψωσει κιολας.Ευκολο και το ειχα κανει παλιοτερα...για σαμπ!!Χεχε...
Μην ανησυχείς...πολλοί τα έχουν πάρει...κυριολεκτικώς και μεταφορικώς. :Α
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Αυτοί που έχουν ότι λες σε μικρό χώρο είναι κατά πάσα πιθανότητα όπως είπα λίγο παραπάνω ...ελικοπτεράδες. Σε ότι αφορά εμένα απλά δεν κοτσάρω σαμπ σε ηχεία που σχεδιάστηκαν να παίζουν τα δυό τους. Το εάν κάποιος όπως ο Γιάννης παραπάνω θέλει να καταστρέφει υπέροχα ηχεία, πρόβλημά του...
Οκ απόψεις όπως πάντα , αλλά σεβαστές.
 

P

PMC

Guest
Υπάρχει και κάτι ακόμα.....
Αν υπήρχε ολοκληρομενο ηχείο που να μπορεί να παίξει 20-20000 χερτζ......σε σωστές στάθμες χωρίς + - dB πολύ πιθανό να μην υπήρχε ενισχυτης να το παίξει.....;)
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Μονοφωνικά μεν τα subs, από 2 διαφορετικές εξόδους ήχου δε, για να μπορείς να τους δώσεις διαφορετικό delay ανάλογα την τοποθέτηση. Αλλιώς θα πρέπει να παίξεις πολύ αυστηρά στην τοποθέτηση.
Με αφορμή αυτό που είπες να κάνω μια ερώτηση αν μου επιτρέπει ο φίλος που άνοιξε το νήμα.
Εγώ ας πούμε που έχω συνδέσει τα σαμπ σε dual mono , δηλαδή και τα δύο στην ίδια έξοδο του ενισχυτή μέσω του antimode, τι πρέπει να προσέξω στην τοποθέτηση ?
Ρωτάω κυρίως επειδή ο χώρος δεν είναι συμμετρικός (κάνει ένα "Γ") οπότε η θέση ακρόασης δεν είναι στο μέσο του δωματίου αλλά προς τα δεξιά, μαζί φυσικά με τα ηχεία. (τα δεξιά ηχεία δηλαδή είναι πιο κοντά στον δεξί τοίχο από τα αριστερά). Τα σαμπ θα πρέπει να μπουν συμμετρικά ως προς τη θέση ακρόασης ή ως προς τους μπροστινούς τοίχους (δεξιά-αριστερά) ? ή δεν έχει σημασία ?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Το ηχείο σου η εταιρεία - μετά από έρευνες χρόνων - το πουλάει με σαουμπ;
Γιατί εάν το πουλά χωρίς
Είσαι θύμα...
Είσαι θύμα...
Είσαι θύμα...
Είσαι θύμα... με πολλά λεφτά βεβαίως-βεβαίως!!!!
αν κ φυσικα δε χρειαζεται καν να απαντησω, αντε ειμαι ...θυμα εγω, κοροιδο, μ εκλεψαν με κοροιδεψαν και λοιπα γραφικα, δεν κακο, οι υπολοιποι καταστροφεις τι ειναι? ο Τζιοβανι τι φαση αυτος? ο Back, αμ κι αυτος... ο Εαρ? αυτος κι αν δεν ειναι κοροιδο ποια.. κι ο Dimifoot, με 2 suuoump , αυτος κι αν δεν ειναι θυμα.. δε συζητω για τον τερματογκαζι... αυτος ειανι χορηγος στη Λεσχη Αρχικοροιδων Ελλαδας ενα πραμα! ο wizzy? κωτσο που τον επιασααααν με ta 802.. o Bλασσης ο Κορινθιος? κι αυτος θυμα...

βαριεμαι να γραψω αλλα...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.531
Reaction score
30.767
Και να σε πω τώρα εσένα δηλαδή.

Εγώ που θέλω να κάνω 9.4.4. πρέπει να βρω 17 ίδια ηχεία που σχεδιάστηκαν να παίζουν μαζί;

Και τα 17;
Σαν να ψάχνεις γατιά γεννημένα από την ίδια γάτα....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.561
Δε βαριέσαι.. έχουμε γεμίσει θύματα.

Χαρά στους ξύπνιους που δε πχιάνονται κώτσοι.

Το εις διπλούν θύμα που άνοιξε το θρεντ, καλό θα ήταν να έχει ακριβώς ίδια σαμπ, λόγω λοιπού εξοπλισμού.

Ίσως είναι καλή ιδέα να βάλει το ένα αγγελία, και όταν φύγει να πάρει ένα ακριβώς ίδιο. Οι όποιες μικροδιαφορές μεταξύ των 2 σαμπ, δεν μπορούν να διορθωθούν με τον υπάρχον εξοπλισμό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.761
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top