Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
γιαννη και εγω προβλημα με το αριστερο ποδι χτυπαει το πο,,,κο το νευρο ανα 3 λεπτα
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ας βάλω και εγώ ένα "λιθαράκι" στο νήμα έχοντας μία πρώτη εμπειρία από φροντισμένο χώρο συν δύο σαμπ 12 ιντσα αλλά έχοντας μόνο προλάβει να ακούσω λίγα πράγματα από youtube σε dolby atmos upmixing , μπορώ να πω ότι δεν με χάλασε καθόλου.
Δεν είναι φρόνιμο να βγάλω συμπεράσματα συγκριτικά με το δικάναλο μου σε τόσο λίγο χρόνο και χωρίς ιδιαίτερες στάθμες που ήταν, σε μία μικρή ακρόαση.
Προς το παρόν είμαι εν αναμονή πηγής που θα μπορώ να στριμάρω και από tidal original ηχογραφήσεις σε dolby atmos και στην πορεία βλέπουμε.
Αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση είναι ότι τα subs ήταν δεξιά και αριστερά του καναπέ και όμως είχα αίσθηση ότι το χαμηλό έρχονταν από τα front.
Η επόμενη δοκιμή θα γίνει με τα subs δίπλα στα μπροστινά ηχεία και βλέπουμε :)
Καλές ακροάσεις φίλοι και χαρείτε τα συστήματα σας και τη ζωή γενικότερα!!
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Αμ δεμ έχετε πάει σε πανηγύρι σε επαρχία, να παίζει η ορχήστρα πάνω στη ρυμούλκα του τρακτέρ να δεις από που έρχεται ο ήχος και το κλαρίνο!!!
Αξέχαστες εποχές που υπηρετούσα στην Ανδραβίδα και σε πανηγύρι στα Λεχαινά έλυσε το χειρόφρενο της ρυμούλκας και πήρε δρόμο όλοι η ορχήστρα.
Δυόμιση δεκαετίας μετά το ονόμασαν ιμέρσιβ και πράσινα άλογα! :tongue:
Ο Γιώργος ο Μάγγας ξεκινά να παίζει από το καμπαναριό της εκκλησίας στα πανηγύρια και κατεβαίνει σταδιακά στο dance floor. Αυτό τώρα από μόνο του δεν αξίζει μια πολυκάναλη ηχογράφηση?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Alfee24 τι εισαι δικαναλος; η πολυκαναλος, αν εισαι δικαναλος να μαζευτουμε ολοι να κανουμε μαζικη επιθεση στο μεγαλο αυτι ,μας λειπει ο νταλιμπαμ, μεγιστη απωλεια, ισως να εχουμε μαζι μας΄τον ολδυ νομιζω ειναι κι αυτος καψερος δικαναλος η οχι; μρε ολδυ

Κοίτα, πιστεύω πως πολύ καλά τα λέει ο Ear και ότι ακούει εξαιρετικά σε σχέση με πριν όμως οι λύσεις που προτείνει είναι ανέφικτες για την πλειοψηφία των χρηστών, πρακτικά είναι αδύνατον για κάποιον να βάλει 9 η 11 ή περισσότερα ηχεία και 4 η 8 subwoofers σε ένα δωμάτιο εκτός και αν το χρησιμοποιεί ειδικά για αυτή την περίπτωση δηλαδή μόνο ακρόαση μουσικής.
Βέβαια θα μπορούσε να βάλει λιγότερα και να κάνει κάποιους συμβιβασμούς, πάντως είναι γεγονός ο ήχος που βγαίνει από 5 ή περισσότερα ηχεία και subwoofers είναι πιο εντυπωσιακός από ότι με 2, είναι θέμα Φυσικής, φυσικά δεν έχω ακούσει αλλά φαντάζομαι από τα λεγόμενα και τις περιγραφές του Κώστα, ένα απλό παράδειγμα είναι π.χ. ένας πολυκάναλος ενισχυτής να τον βάλεις να παίζει μουσική σε dts τάδε music η dolby, στα πίσω ακούς τις αντηχήσεις ενώ μπροστά η σκηνή σα να μεγαλώνει και να ακούγεται με μεγαλύτερη λεπτομέρεια, εγώ αυτό κάνω και μου φαίνεται πολύ πολύ καλύτερο από το απλό δικάναλο καλά για immersive ούτε λόγος δεν έχω ακούσει πότε μόνο από αυτά που λέει ο Κώστας,
Πάντως πιστεύω ότι ο δικάναλος ήχος δεν θα "πεθάνει" ποτέ, θα παραμείνει στη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών και ο immersive ή όπως αλλιώς λέγεται θα είναι μία λύση για λίγους που έχουν τον χώρο για να το υλοποιήσουν, τον χρόνο να κάνουν τις πολλές ρυθμίσεις για να ακούγεται σωστά και φυσικά τα χρήματα, και ασφαλώς ούτε αυτό θα είναι "πανάκεια" γιατί στο μέλλον θα υπάρξουν και άλλες λύσεις που θα εξυπηρετούν καλύτερα αυτόν τον σκοπό.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Σταυρο, πως γραφουμε ακαρλ θεε γυρνα επαε
Καλησπέρα! Τώρα το είδα.
Στον λογαριασμό μας. Πιο σύντομη διαδρομή, πάνω δεξιά κει που έχει το αβατάρ μας, ανοίγουμε και πατάμε εκεί που γράφει "υπογραφή".
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
μρε αλφε24, αν δεν εχεις δικο σου χωρο τη πολυκαναλο να σιαξης, εδω δικαναλα εχουν με τα χιλια ζορια με η χωρις παντοφλα, ειναι δυνατον την σημερον ημερα να δαπανυσει 40000 ευρα ελλην, πλην σαλονικαιων και αλλων που δεν γνωριζω, αν εχεις μονοκατοικια παει στο διαολο, ;) στο διαμερισμα τρανζιστορακι να εχεις, σε ακουει η πολυκατοικια ισως και το τετραγωνο στην Αθηνα που εμενα δεν τολμουσα να ανοιξω το σεταπιον ουτε στο παρα δεκα , πανω απο μενα εμενε μια φοιτητρια οταν κα ,,,,,νε και δυσυχως αυτο συνεβαινε καθε απογευμα, ανοιγε τσιτα τα γκαζια σαν αυτα που ακουει ο γουιζι ε το εκλεινα εγω και ακουγα γουιζικη ΄΄μουσικη΄΄:drinks:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
μρε αλφε24, αν δεν εχεις δικο σου χωρο τη πολυκαναλο να σιαξης, εδω δικαναλα εχουν με τα χιλια ζορια με η χωρις παντοφλα, ειναι δυνατον την σημερον ημερα να δαπανυσει 40000 ευρα ελλην, πλην σαλονικαιων και αλλων που δεν γνωριζω, αν εχεις μονοκατοικια παει στο διαολο, ;) στο διαμερισμα τρανζιστορακι να εχεις, σε ακουει η πολυκατοικια ισως και το τετραγωνο στην Αθηνα που εμενα δεν τολμουσα να ανοιξω το σεταπιον ουτε στο παρα δεκα , πανω απο μενα εμενε μια φοιτητρια οταν κα ,,,,,νε και δυσυχως αυτο συνεβαινε καθε απογευμα, ανοιγε τσιτα τα γκαζια σαν αυτα που ακουει ο γουιζι ε το εκλεινα εγω και ακουγα γουιζικη ΄΄μουσικη΄΄:drinks:

Σπέσιαλ αφιερωμένο στον wizzy και σε σένα, χαρούμενο μουσικό διάλειμμα:. :angel:






☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
μρε αλφε24, αν δεν εχεις δικο σου χωρο τη πολυκαναλο να σιαξης, εδω δικαναλα εχουν με τα χιλια ζορια με η χωρις παντοφλα, ειναι δυνατον την σημερον ημερα να δαπανυσει 40000 ευρα ελλην, πλην σαλονικαιων και αλλων που δεν γνωριζω, αν εχεις μονοκατοικια παει στο διαολο, ;) στο διαμερισμα τρανζιστορακι να εχεις, σε ακουει η πολυκατοικια ισως και το τετραγωνο στην Αθηνα που εμενα δεν τολμουσα να ανοιξω το σεταπιον ουτε στο παρα δεκα , πανω απο μενα εμενε μια φοιτητρια οταν κα ,,,,,νε και δυσυχως αυτο συνεβαινε καθε απογευμα, ανοιγε τσιτα τα γκαζια σαν αυτα που ακουει ο γουιζι ε το εκλεινα εγω και ακουγα γουιζικη ΄΄μουσικη΄΄:drinks:
άμα δε βγουν τα ...ζουζούνια σε πολυκάναλο, εμείς δε βάζουμε :p :roflmao: :dance2:

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Κοίτα, πιστεύω πως πολύ καλά τα λέει ο Ear και ότι ακούει εξαιρετικά σε σχέση με πριν όμως οι λύσεις που προτείνει είναι ανέφικτες για την πλειοψηφία των χρηστών,
Να κάνω ένα σχόλιο, πάνω σε αυτό: Είμαι με την εντύπωση ότι πολλά μέλη, τα οποία αντιτίθενται στα όσα υποστηρίζουν με δεδομένα και μετρήσεις οι πολυκάναλοι βλαμμένοι της Θεσ/νίκης, νομίζουν ότι οι λύσεις που προτείνονται πρέπει, σώνει και καλά, να εφαρμοστούν τώρα, αμέσως, αύριο, χτες, αν ήταν δυνατόν, μη λαμβάνοντας υπόψη οτιδήποτε άλλο. Κατ' εμέ, αυτό είναι λάθος.

Κανείς δεν μπορεί να κάνει κουμάντο στην τσέπη του άλλου, ούτε στις συνθήκες που ζει κι αντιμετωπίζει εκεί όπου ακούει μουσική. Αυτό που υποστηρίζουν οι βόρειοι φίλοι μας είναι το γεγονός ότι η σωστότερη οδός για να απολαύσει (στην κυριολεξία) κάποιος τη μουσική που του αρέσει, είναι να περιποιηθεί ακουστικώς το χώρο ακρόασης κι αφού το κάνει αυτό, σε κάποια φάση, μετά από μία σειρά βημάτων, να φτάσει στο σημείο να στήσει ενεργό πολυκάναλο σύστημα αναπαραγωγής μουσικής, σύμφωνα με συγκεκριμένες επιστημονικές προδιαγραφές. Ούτε μπήκαν στο σαλόνι του καθενός μας (εξαιρείται ο @Dimifoot, διαβάστε το thread του από την αρχή για να καταλάβετε!!! :biggrin: ), ούτε έβαλαν το χέρι τους στην τσέπη μας, ούτε τίποτα.

Μας λένε "Κύριοι, σας δείχνουμε το φως στην άκρη του τούνελ. Θέλετε να βγείτε από το τούνελ; Καλώς, θα πρέπει να ακολουθήσετε αυτό το μονοπάτι. Όχι σήμερα, ούτε αύριο, όποτε θέλετε και μπορείτε εσείς. Δεν θέλετε να βγείτε από το τούνελ; Πάλι καλώς, αλλά μην μας πρήζετε για τον τέλειο ήχο (που αποδεδειγμένα δεν έχετε) και για χροιές και για υγρές μεσαίες και βαθύ χαμηλό (που σίγουρα δεν έχετε!), θέλοντας να πείσετε κι άλλους ότι π.χ. το επιροδιωμένο βύσμα του καλωδίου επιφέρει βελτιώσεις στο ηχητικό αποτέλεσμα".

Γράφεις ότι οι λύσεις είναι ανέφικτες. Όχι, δεν είναι. Ανέφικτες είναι τώρα, που το σκέφτεσαι και ζεις τη ζωή σου με συγκεκριμένα δεδομένα. Εάν, π.χ., σε 10 χρόνια αλλάξουν κάποια από τα σημερινά δεδομένα, μπορεί οι λύσεις να καταστούν εφικτές. Τώρα, δεν μπορείς να βάλεις διαχύτες στο σαλόνι σου - για τον οποιοδήποτε λόγο. Σε 10 χρόνια ίσως να μπορείς - για τον οποιοδήποτε λόγο. Τότε, δεν θα χρειαστεί να ψάχνεις "δεξιά" κι "αριστερά" για το τι θα κάνεις για να βελτιώσεις την ακουστική του χώρου σου. Θα ξέρεις ότι αυτό που ψάχνεις υπάρχει εδώ, σε αυτό το forum, επειδή κάποιοι τρελοί τα έγραφαν και τα έκαναν πράξη πριν 10 δέκα χρόνια.

Και μην πας μακριά. Θες να δεις τι bullying "έφαγα" στο thread μου για να στήσω πολυκάναλο ή/και home cinema, στο χώρο μου; Σελίδες επί σελίδων - ευτυχώς που βρέθηκε κι αυτή η ψυχή ο @Sleep και με υπερασπίστηκε! ΟΚ, πολυκάναλο δεν έστησα (home cinema δεν θα στήσω ποτέ εκεί μέσα, fact), αλλά τότε δεν σκεφτόμουν ότι ήθελα δύο subwoofers για να βρω τη "γη της επαγγελίας". Αλλάξαν κάποιες συνθήκες (σε 1-2 χρόνια ε! Ούτε καν 10 που λέω στο παράδειγμα), μπόρεσα κι απέκτησα δύο κι από το τότε το μόνο που λέω είναι "ρε πούστη μου, τι έχανα τόσο καιρό;". Είχα την ευκαιρία να ακούσω και μουσική σε σοβαρό πολυκάναλο σύστημα και ξέρω τι παραπάνω χάνω. Ξέρω.

Πολλά μέλη, "οχυρωμένα" πίσω από τα δικάναλα συστήματά τους, τα οποία δεν τηρούν καν βασικούς κανόνες στερεοφωνίας, αρνούνται πεισματικά να γνωρίσουν την άλλη πλευρά (=πολυκάναλο). Κατανοητό, ως ένα σημείο. Ο άνθρωπος έχει μια έμφυτη αντίσταση στην αλλαγή - άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο (είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάποιο .pdf για αυτό κι όχι, δεν το έχω!). Όμως, το να αντιστεκόμαστε στην ευκαιρία να γνωρίσουμε την αλλαγή, την εξέλιξη (διότι, περί αυτού πρόκειται) αν θέλεις, επειδή έτσι, χωρίς να δίνουμε την παραμικρή ευκαιρία σε οτιδήποτε άλλο πέραν αυτού που γνωρίσαμε, στήσαμε ακούσαμε κι αγαπήσαμε, ε, δεν είναι "έμφυτη αντίσταση", είναι ξεροκεφαλιά. Κάποια στιγμή, κατάλληλη από όλες τις πλευρές, όλοι θα χρειαστεί να επιλέξουμε εάν θα βγούμε από το "τούνελ" ή όχι. Για δες όμως: Θα έχουμε την επιλογή! Διότι, μέχρι πριν κάποια χρόνια, δεν είχαμε αυτή την επιλογή επειδή δεν γνωρίζαμε ότι υπήρχε η "άλλη" πλευρά.

Τι θέλω να πω; Θέλω να πω ότι (προσωπικό παράδειγμα) προς το παρόν, στο εγγύς κι απώτερο μέλλον, δεν σκοπεύω να περάσω σε πολυκάναλο σύστημα - για τους δικούς μου λόγους. Σε 20 χρόνια, μπορεί να μπορώ. Η γνώση, ο τρόπος, οι λεπτομέρειες, οι πληροφορίες, θα είναι εδώ και θα περιμένουν να υλοποιηθούν.

Υ.Γ.: @Alfee24 & @christos77: Μη νομίζετε ότι δεν διάβασα τα posts σας. Θα τα πούμε αύριο!:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Σημερινό on topic live streaming από Audioholics.
Μια χαρά τα λένε τα παιδιά εδώ, δείτε το βίντεο.

Άριστα. ;)

Εδώ και ...155 σελίδες τα λέω και γω αυτά...

Εκτός από Τουλ, μάλλον διαβάζουν και avsite! ;)
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πολλά μέλη, "οχυρωμένα" πίσω από τα δικάναλα συστήματά τους, τα οποία δεν τηρούν καν βασικούς κανόνες στερεοφωνίας, αρνούνται πεισματικά να γνωρίσουν την άλλη πλευρά (=πολυκάναλο). Κατανοητό, ως ένα σημείο. Ο άνθρωπος έχει μια έμφυτη αντίσταση στην αλλαγή - άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο (είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάποιο .pdf για αυτό κι όχι, δεν το έχω!). Όμως, το να αντιστεκόμαστε στην ευκαιρία να γνωρίσουμε την αλλαγή, την εξέλιξη (διότι, περί αυτού πρόκειται) αν θέλεις, επειδή έτσι, χωρίς να δίνουμε την παραμικρή ευκαιρία σε οτιδήποτε άλλο πέραν αυτού που γνωρίσαμε, στήσαμε ακούσαμε κι αγαπήσαμε, ε, δεν είναι "έμφυτη αντίσταση", είναι ξεροκεφαλιά. Κάποια στιγμή, κατάλληλη από όλες τις πλευρές, όλοι θα χρειαστεί να επιλέξουμε εάν θα βγούμε από το "τούνελ" ή όχι. Για δες όμως: Θα έχουμε την επιλογή! Διότι, μέχρι πριν κάποια χρόνια, δεν είχαμε αυτή την επιλογή επειδή δεν γνωρίζαμε ότι υπήρχε η "άλλη" πλευρά.
Σε γενικές γραμμές είμαστε σύμφωνοι, μια παρένθεση μόνο.
Υπάρχει και η εκδοχή το νέο (και καλύτερο αν θες) να μην ταιριάζει σε όλους, ειδικά εφόσον αλλάζεις αναγκαστικά και τη διαρρύθμιση-τοποθέτηση.
Αυτό καλό είναι να υπάρχει στην άκρη του μυαλού μας.
Αισθητικά θες, ηχητικά, λόγο βαλαντίων, χώρου?
Δεν έχουν και όλοι την τάση ή την επιμονή να οργανωθούν ώστε να χτίζουν σε βάθος χρόνου (που είναι το πιό σωστό μαζί σου), αλλά βάλε κι αυτό...
Έζησα με 5.1 (fix) σύστημα για αρκετά χρόνια, μετριότατης τιμής και δυνατοτήτων μεν (μικροί δορυφόροι), αλλά τουλάχιστον έχω πάρει μια ''μυρωδιά'' του τι προσφέρει το πολυκάναλο ως αίσθηση.
Ήμουν πολύ ικανοποιημένος, ακόμα και τώρα θυμάμαι την εμπειρία και δεν έχω να πω τίποτα αρνητικό.
Επέστρεψα στο δικάναλο (μετά από 20+ χρόνια) και πήρα τα ταπεινά q acoustics 2010i, δεν μετάνοιωσα για την επιλογή μου. Από τότε έχω κάνει αρκετές αλλαγές αλλά πάντα σε δικάναλο.
Καλώς ή κακώς εγώ μπορώ να ζήσω και με τις δύο επιλογές και να είμαι ικανοποιημένος.
Εμένα με διευκόλυνε η αλλαγή διότι αλλάζω θέσεις στο σύστημα με σχετική ευκολία...
Στο σπίτι μου έχουμε τη λόξα να ''μεταμορφώνουμε'' τους χώρους κατά διαστήματα. :biggrin:
Επίσης για κάποιο λόγο δεν μου πολυαρέσει η ιδέα να είμαι περικυκλωμένος από ηχεία.
Ιδιαιτερότητες τώρα, αλλά καταλαβαίνεις...
Ως ηχητική εμπειρία αν και ευτελές σύστημα αυτό που είχα, το 5.1 είναι άλλος κόσμος, πως να το κάνουμε... διαφορετικό.
Αν είναι πιο ρεαλιστικό τώρα κλπ, δεν μπαίνω καν σε αυτή την κουβέντα, δεν έχω ιδέα.. :biggrin:
Όπως και στην εικονική πραγματικότητα π.χ. δεν μπορώ να πω...
Συστήματα όπως το Oculus VR είναι μοναδική εμπειρία, το μέλλον.
Δεν μπορώ να φανταστώ όμως πως όλοι μπορούν ή θέλουν να ζήσουν με αυτό.


Αυτά...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Επίσης για κάποιο λόγο δεν μου πολυαρέσει η ιδέα να είμαι περικυκλωμένος από ηχεία.
Λογικό (μιλάμε για 15 ηχεία συνήθως)... τουλάχιστον όταν μιλάμε για οικιακούς χώρους που ζει κόσμος...
Σα να μπαίνεις σε κλουβί...
Όσο καλύτερο και να είναι το πολυκάναλο (το δέχομαι πως παίζει καλύτερα, δεν είναι εκεί το θέμα μου), δεν είναι διατεθειμένοι όλοι να κάνουν τις ανάλογες θυσίες για αυτό (και αυτή που σχολίασα ήταν μόνο μία...)
Προσωπικά, και να είχα το χώρο (και το ανάλογο χρήμα) δε νομίζω και πάλι να έμπλεκα.... μάλλον θα τον γέμιζα με κιθάρες, ντραμς, Midi controllers και καλώδια.... αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα.... το λέω απλά για να θυμίσω πως έτσι είναι τα χόμπυ, ο καθένας τα προχωράει ανάλογα με την τρέλα του... Ως εκ τούτου τα παιδιά εδώ που γουστάρουν 7.4.4 (και λοιπές παραλλαγές) μια χαρά κάνουν, αφού τη "βρίσκουν".
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
καλε την τουτο, το,, χαρουμενο΄΄ ηχορυπαντικο διαλειμμα θες να πεις
Ηχορύπανση οι Nargaroth;;;
Θου Κύριε, αφού έψαχνα να βρω το like button να κάνω λικε στον εαυτό μου για το ποστάρισμα αλλά τελικά είδα ότι δεν γίνεται, ΝΑΙ, για κάτι τέτοιο θα πλήρωνα είσοδο 100€ στον Ear να ακούσω αυτές τις μποτιές να μου σκάνε μπουνιές στη μούρη να ακούσω χαμηλό να μου διαλύει το στομάχι να ακούσω τα πιατίνια να μου γαργαλάνε το ακουστικό νεύρο και να μη χορταίνω να ακούω να ακούω να ακούω... καλά οι Γερμανοί έχουν κάνει φοβερή δουλειά στην παραγωγή παρόλο που είναι από το 1998, γενικά όσες μπάντες γερμανικές έχω ακούσει έχουν εξαιρετικές παραγωγές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
στο διαμερισμα τρανζιστορακι να εχεις, σε ακουει η πολυκατοικια ισως και το τετραγωνο στην Αθηνα
Οταν έμενα σε πολυκατοικία και είχα πολυκάναλο (2004-2008), σε συναυλίες με άκουγαν 2-3 τετράγωνα, πια πολυκατοικία. :biggrin:

Σε άλλα νέα, μιλάτε για 4 subs και ότι δεν μπαίνουν σε σαλόνι. Μπαίνουν λέω εγώ, εγώ ο ψείρας με την αισθητική του χώρου.
Ιn wall & in ceiling λέγονται, και οχι δεν χρειάζεται πάντα ντουβάρια. Μπαίνουν και με γυψοσανίδα και τα ανάλογα κατά περίπτωση υλικά. Το ίδιο και τα υπόλοιπα ηχεία.
Τόσα dedicated έχουν οι Αμερικάνοι που παίζουν άριστα με αυτές τις τεχνικές. Δεν γίνεται, κάτι δεν ξέρουμε, κάτι κάνουμε λάθος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Τις γυναίκες όσων λένε για την αισθητική και αδυναμία τοποθέτησης πολλών ηχείων, να πάμε να τις ψησουμε για ηχομπάρες, οτι μια χαρα ακούγεται η μουσική, θα σας καταργήσουν το δικάναλο σε dt :fuckyou: :roflmao:

1DDC8C8F-54CC-4FEE-8762-3BD5D2AFF234.jpeg
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top