Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Η Γκραν κασσα που λες, είναι ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες για την συντριπτική πλειοψηφία των ηχείων...

Φαντάσου να βάλεις ένα ζευγάρι ηχεία να την βγάλουν σε αληθινή στάθμη. Ίσα που θα βγει φλόγα και από τα καλώδια διασύνδεσης, και θα χορεύουν τα Τουίτερ το χορό του Ζαλόγγου...

Τώρα με μια στοίβα σαμπ και μια ντουζίνα δορυφόρους από κοντά, με ένα 8-αρι τουλάχιστον, κάτι γίνεται νομίζω, κάτι βγαίνει, πλησιάζει.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Α τι θυμηθηκα, οταν πηγαιναμε στο 401 αφου παιζαμε τα καλαντα στου οροφους εγω επερνα τους μιλιτερ μουζικ και πηγαινα στον γιαννη μιχαηλιδη γναθοχειρουργο γι να παιξουμε πριβε στον ιωαννη :drinks:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Η Γκραν κασσα που λες, είναι ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες για την συντριπτική πλειοψηφία των ηχείων...

Φαντάσου να βάλεις ένα ζευγάρι ηχεία να την βγάλουν σε αληθινή στάθμη. Ίσα που θα βγει φλόγα και από τα καλώδια διασύνδεσης, και θα χορεύουν τα Τουίτερ το χορό του Ζαλόγγου...

Τώρα με μια στοίβα σαμπ και μια ντουζίνα δορυφόρους από κοντά, με ένα 8-αρι τουλάχιστον, κάτι γίνεται νομίζω, κάτι βγαίνει, πλησιάζει.
Μιλάμε για ηχογραφημένη μουσική, όχι λάιβ. Στην οποία ηχογραφημένη μουσική τέτοια όργανα είναι καρα-συμπιεσμένα. Ακόμη και στις "καλές" πολυκάναλες ηχογραφήσεις.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Αυτο που πρεπει να ακουμε απο τα σεταπια, ειναι να προσεγγισουμε την ενιαια οντοτητα που λεει-σωστα- ο μπουτιας,χαιρε γκουρου, αυτο πως επιτυγχανεται χερ ντοκτορ δια ποιου τροπου;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Μιλάμε για ηχογραφημένη μουσική, όχι λάιβ. Στην οποία ηχογραφημένη μουσική τέτοια όργανα είναι καρα-συμπιεσμένα. Ακόμη και στις "καλές" πολυκάναλες ηχογραφήσεις.
Ναι, φυσικά.

Παρόλα αυτά, έχει κάτι ξεσπάσματα από γκραν κασσα ή άλλο μεγάλο τύμπανο σε πολυκάναλη κλασικής, που είναι σκέτος τρόμος.
Τρατζικ, μιλάμε για πολύ δυναμικό.
Πολλά σαμπ ξεφτυλίζονται με κάτι τέτοια.

Αυτο που πρεπει να ακουμε απο τα σεταπια, ειναι να προσεγγισουμε την ενιαια οντοτητα που λεει-σωστα- ο μπουτιας,χαιρε γκουρου, αυτο πως επιτυγχανεται χερ ντοκτορ δια ποιου τροπου;
Δια του ιμερσιβ τοιούτου τρόπου.
Αυτός είναι ο σκοπός του ιμερσιβ σεταπ.
Η ενιαία αυτή οντότητα που σε περιβάλλει.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
άμα περάσει από Γιάννενα, πλάκωσε τον στα τσίπουρα και μετά βάλτον να τραγουδάει Σωτηρία Μπέλλου αγκαλιά με μονοφωνικο ηχείο!!!!

Αν και δεν πίνω τέτοια πράγματα παρά μόνο καμιά μπύρα ή κρασί μια δυο φορές την εβδομάδα φαντάζομαι το τσίπουρο είναι η φθηνότερη λύση για immersive audio. :geek:
Ναι, πλάκωσέ τον στα τσιπούρα να μάθει άλλη φόρα γιατί δεν μου απάντησε στο άλλο thread που τον ρώτησα αν έχει ακόμη τα τεύχη του Ήχος & Hi-Fi που κρατούσε πριν από 10 χρόνια, έφαγα Χ με λίγα λόγια. :bigboss:
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Μιλάμε για ηχογραφημένη μουσική, όχι λάιβ. Στην οποία ηχογραφημένη μουσική τέτοια όργανα είναι καρα-συμπιεσμένα. Ακόμη και στις "καλές" πολυκάναλες ηχογραφήσεις.
στης ΄΄καλες΄΄ δικαναλες ;οπως το ειπες δημητρη καρασυμπιεσμενα,
το μεγα προβλημα σε ηχοληπτη πως ηχογραφηται μια ντραμς ,υπαρχουν δυο τροποι, με δυο μικροφωνα , και πολυμικροφωνικη.
στην πολυμικροφωνικη ο ηχοληπτης μπορει να στειλει οπου γουσταρη τον ηχο το σνερ να ακουγεται στο κεντρο, το φουστιμπαλ πισω δεξια, το ενα πιατινη πισω αριστερα, το τομ οπως του καβ,,,,,ση πχ,δεξια στο ταβανη, την μποτα πανω απο τα κεντρικα δεξια στο ταβανι ,
αυτο λεγεται πραγματικο συμβαν; ΄΄πελε μαυρα΄΄ ισως να ξερει ο βαρωνος τι σημαινει η λεξη,
τα σεβη μου χερ ντοκτορ,
Παρόλα αυτά, έχει κάτι ξεσπάσματα από γκραν κασσα ή άλλο μεγάλο τύμπανο σε πολυκάναλη κλασικής, που είναι σκέτος τρόμος.
Τρατζικ, μιλάμε για πολύ δυναμικό.
Πολλά σαμπ ξεφτυλίζονται με κάτι τέτοια.
βλεπε μαλλον ακουσε ιεροτελεστια της ανοιξης, το πουλι της φωτιας στραβινσκι
Δια του ιμερσιβ τοιούτου τρόπου.
Αυτός είναι ο σκοπός του ιμερσιβ σεταπ.
Η ενιαία αυτή οντότητα που σε περιβάλλει.
εμενα η ενιαια οντοτητα που με περιβαλλει ειναι της μουσικ φεραιν και τιπτα αλλο, αν με περιβαλλει αυτη, :slow: ολα τααλλα με παραπεριβαλλουν:hi::party:
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Τώρα μεταξύ μας (μη βγει παραέξω και γίνουμε ρεζίλι), αυτή η συμπίεση είναι μεγάλη πουτ@νιτσα.
Σημασία έχει πως είναι κόρη γκασμά. Ανεξαρτήτως επαγγέλματος...
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ναι, πλάκωσέ τον στα τσιπούρα να μάθει άλλη φόρα γιατί δεν μου απάντησε στο άλλο thread που τον ρώτησα αν έχει ακόμη τα τεύχη του Ήχος & Hi-Fi που κρατούσε πριν από 10 χρόνια, έφαγα Χ με λίγα λόγια. :bigboss:
Alfee24 τι εισαι δικαναλος; η πολυκαναλος, αν εισαι δικαναλος να μαζευτουμε ολοι να κανουμε μαζικη επιθεση στο μεγαλο αυτι ,μας λειπει ο νταλιμπαμ, μεγιστη απωλεια, ισως να εχουμε μαζι μας΄τον ολδυ νομιζω ειναι κι αυτος καψερος δικαναλος η οχι; μρε ολδυ
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αμ δεμ έχετε πάει σε πανηγύρι σε επαρχία, να παίζει η ορχήστρα πάνω στη ρυμούλκα του τρακτέρ να δεις από που έρχεται ο ήχος και το κλαρίνο!!!
Αξέχαστες εποχές που υπηρετούσα στην Ανδραβίδα και σε πανηγύρι στα Λεχαινά έλυσε το χειρόφρενο της ρυμούλκας και πήρε δρόμο όλοι η ορχήστρα.
Δυόμιση δεκαετίας μετά το ονόμασαν ιμέρσιβ και πράσινα άλογα! :tongue:
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Σημερινό on topic live streaming από Audioholics.
μρε φουτουρεπροφ αυτο κανει για εμας της καψερες της δικαναλες η ειναι μονο για το μεγαλο αυτι,
εφυγε και ο γιος γαμοτι μου, και δεν κατεω πραμα περι την ιγγλετερα αλλα ελπιζω να μου τα πει ο ολδυ
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Ναι, φυσικά.

Παρόλα αυτά, έχει κάτι ξεσπάσματα από γκραν κασσα ή άλλο μεγάλο τύμπανο σε πολυκάναλη κλασικής, που είναι σκέτος τρόμος.
Τρατζικ, μιλάμε για πολύ δυναμικό.
Πολλά σαμπ ξεφτυλίζονται με κάτι τέτοια.


Δια του ιμερσιβ τοιούτου τρόπου.
Αυτός είναι ο σκοπός του ιμερσιβ σεταπ.
Η ενιαία αυτή οντότητα που σε περιβάλλει.
Aσε μας ρε Λαγέ.
Αει τράβα πάρε κανά εκσταση να τρέχεις όλη μέρα να ξεκ@βλώσεις , και άσε μας .
 


Μηνύματα
49
Reaction score
25
μρε φουτουρεπροφ αυτο κανει για εμας της καψερες της δικαναλες η ειναι μονο για το μεγαλο αυτι,
εφυγε και ο γιος γαμοτι μου, και δεν κατεω πραμα περι την ιγγλετερα αλλα ελπιζω να μου τα πει ο ολδυ
Το βασικό συμπέρασμα είναι ότι για να έχουμε μια μικρή ελπίδα να πλησιάσουμε σε ένα ρεαλιστικό αποτέλεσμα , όταν η ηχογράφηση αφορά μεγάλους και δύσκολους, από την φυσική τους, χώρους με δική τους "ηχητική υπογραφή" και μεγάλα μουσικά σύνολα (π.χ. συμφωνικές ορχήστρες) χρειαζόμαστε κατ'ελάχιστον 5.1 κανάλια.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
γ
Aσε μας ρε Λαγέ.
Αει τράβα πάρε κανά εκσταση να τρέχεις όλη μέρα να ξεκ@βλώσεις , και άσε μας .
Γ ιαννη στο πρωτο εχει απολυτο δικιο, στο δευτερο ειναι μεγαλο θεμα
αποτέλεσμα , όταν η ηχογράφηση αφορά μεγάλους και δύσκολους, από την φυσική τους, χώρους με δική τους "ηχητική υπογραφή" και μεγάλα μουσικά σύνολα (π.χ. συμφωνικές ορχήστρες) χρειαζόμαστε κατ'ελάχιστον 5.1 κανάλια.
τωρα μαλιστα,φτου σκουλικομηρμηγκοτρυπα ποιος το πιανει το μεγαλο αυτι :hi:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
γ

Γ ιαννη στο πρωτο εχει απολυτο δικιο, στο δευτερο ειναι μεγαλο θεμα
Χρήστο το ξέρω ότι έχει δίκιο στο πρώτο. Και επικροτώ.
Στο δεύτερο ας πάρει ότι παίρνει και ας πάει για τρέξιμο. Αντε . Και πονάω και έχω γ@μηθεί στα voltaren γμτ μου 1 χρόνο τώρα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top