Έκθεση hi fi-hi end 2020.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Συμφωνώ.

Όπως είπα παραπάνω..
"Στην Ελλάδα λογική έχει μόνο μια έκθεση με mainstream προϊόντα".

Τα άλλα πέθαναν. Αυτοί που τα θέλουν ξέρουν που θα τα βρουν.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
A) Ο Πάνιας είναι φίλος από παλιά και πολύ άξιος !


B) Σωστά , ήταν ο Σύλλογος Ελλήνων Εισαγωγέων , με πρόεδρο τον αείμνηστο Νικολαίδη.

Γα) Βαριά ονόματα για αυτούς που ασχολούνται .
Στην αγορά όμως είναι σχεδόν ανύπαρκτα ονόματα.
Ας πούμε πως κάθε χρόνο πωλούνται 1000 συσκευές ήχου. Οι 900 είναι κάτω απ το χιλιάρικο, τι βαριά ονόματα και πράσινα άλογα?


Γβ) Θα τα πω άλλη μια φορά.
Προσωπικά δεν θέλω έκθεση που θα φέρει 3-4 χιλιάδες άτομα , που όσα δουν στα δωμάτια τα ξέρουν ήδη.
Σκέψου το νέο ζευγάρι να δει Mαρκ Λέβινσον ενισχυτή με κόστος 15 χιλιάρικα.Θα γελάσει και θα φύγει τρέχοντας και θ αγοράσει κάποιο πλαστικό κορεατοκινέζικο σκουπίδι.


Δ) Το μόνο σίγουρο.



Ε) Ο μνηστήρας καλά κάνει και τάζει.
Ο κατασκευαστής πρέπει ν αξιολογεί σωστά.
Όμως δεν υπολογίζουν την Ελλάδα και την αγορά της, οπότε κάνουν αρπαχτές.
Γνωστός αντ/πος που είχε την διάθεση-διανομή κάποιων απ τα ''βαριά'' ονόματα που έλεγες πριν, σε 3 χρόνια δεν αγόρασε ΤΙΠΟΤΑ εκτός της αρχικής τοποθέτησης.


ΣΤ) Εν κατακλείδι την αγορά οδηγεί η tv με τα παρελκόμενα και τα gadgets.
Aυτά θα φέρουν νέο κόσμο - δυνητικούς αγοραστές σε κάθε έκθεση και όχι το ηχείο των 30 χιλιάδων που θα θαυμάσουμε οπτικά εμείς οι ''βαρεμένοι'' .
Α, Β, Δ, Ε) Απ' ότι βλέπεις δε διαφωνούμε, δεν είμαι στον "κόσμο" μου, κάτι γνωρίζω για την ιστορία και τα ενδότερα του χώρου.
Γι' αυτό και στην απάντηση υπήρχαν και οι τέσσερις περιπτώσεις: "μνηστήρας", "εταιρεία", "αντιπρόσωπος" και "τρόπος πωλήσεων" στην Ε κατηγορία.
Γβ) Με το διχασμό των αντιπροσώπων, Ήχος ή BlackBox και δύο εκδηλώσεων ήχου συντηρείται αυτή η κατάσταση των 4.000 γνωστών, φυσιογνωμικά, επισκεπτών. Άντε να είναι οι 3.500 και οι 500 να είναι νέοι επισκέπτες.
Διαφωνείς;

Μία φορά έγινε σοβαρή προσπάθεια τα τελευταία χρόνια... τελευταία, τέλος πάντων... το 2009, που σε έκθεση ήχου βρέθηκαν, περίπου, 38 εταιρείες! Αυτή ήταν έκθεση! Όλες οι άλλες είναι εκδηλώσεις.

Διαβάζεις σήμερα συμμετοχές και βλέπεις: Orpheus, Das Haus Music, Heaven Audio, Διαπασών και ουσιαστικά πρόκειται για τις συνεργασίες του Orpheus Audio. Βλέπεις "μπούγιο" αλλά είναι η παρουσίαση μίας εταιρείας!
Σα να πηγαίνει η Wave Motion στην έκθεση και επειδή τη βοηθούν στα δωμάτια οι άνθρωποι από Πετρόπουλο, Ωδές , Πλαίσιο κ.λπ. να αναφερθούν ως συμμετοχές... Έτσι, 50 θα είναι οι εκθέτες, όχι 16-17 :p

ΣΤ) Εν κατακλείδι, η αγορά των ηχοσυστημάτων αφέθηκε στην τύχη της μετά τον κύριο Νικολαΐδη και την προσπάθεια του Σ.Ε.Ε. με αποτέλεσμα η τηλεόραση και τα παρελκόμενά της να οδηγήσει την αγορά.
Τα gadgets ακολουθούν το δικό τους δρόμο, ανάλογα την εποχή και με σημαντικούς τζίρους.

Μην αδικούμε την <<Ακουστική Κρήτης>> που έχει σταθερή και με συνέπεια παρουσία, αν και με έδρα της τα Χανιά!
Σωστά! Έχει υποκατάστημα στην Άνω Γλυφάδα
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Γβ) Με το διχασμό των αντιπροσώπων, Ήχος ή BlackBox και δύο εκδηλώσεων ήχου συντηρείται αυτή η κατάσταση των 4.000 γνωστών, φυσιογνωμικά, επισκεπτών. Άντε να είναι οι 3.500 και οι 500 να είναι νέοι επισκέπτες.
Διαφωνείς;
Μα πως να διαφωνήσω , αφού αυτό λέω εδώ και χρόνια.

Μία φορά έγινε σοβαρή προσπάθεια τα τελευταία χρόνια... τελευταία, τέλος πάντων... το 2009, που σε έκθεση ήχου βρέθηκαν, περίπου, 38 εταιρείες! Αυτή ήταν έκθεση! Όλες οι άλλες είναι εκδηλώσεις.
Οχι, έκθεση ήταν του 2006 στην HELEXPO που ήταν όλοι ,consumer, hi-fi,hiend και pro audio.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Να πω και εγώ τη μακακία μου μιας και το έχω φρέσκο.
Σταμάτησα σήμερα το απόγευμα στο νέο bread factory στην κηφισίας στο μαρούσι. Νόμιζα ότι μπήκα στο σωστό πάρκινγ πάνω στο πεζοδρόμιο λίγο πιο δίπλα από το μαγαζί μέχρι που ανακάλυψα ότι έχει ανοίξει μεγάλο hiendομάγαζο δίπλα του. Πολλές μάρκες στην τεράστια κάθετη ταμπέλα και υπογραφή στο τέλος από μαγαζί που το θημήθηκα όταν στα ξεκινήματα μου ασχολήθηκα λίγο με τον χώρο. Γνωστό, τότε τουλάχιστον, για πανάκριβους λαμπάτους.
Δεν είμαι σε θέση να εκτιμήσω αν αξίζουν τα νοίκια για ένα τέτοιο μαγαζί να έχει βιτρίνα πάνω στην κηφισίας. Πιθανόν να έχει αποτέλεσμα. Αντίστοιχα άλλα μαγαζί με μεγάλη βιτρίνα στην κύμης τελικά έκλεισε.
Αν υπάρχει κάτι που μπορώ να εκτιμήσω είναι ότι αυτές οι βιτρίνες για να κάνουν τη δουλειά τους πρέπει να είναι βιτρίνες κανονικές. Φωτεινές, με ωραία φανταχτερά εκθέματα που να τραβάνε το μάτι και οπωσδήποτε 2-3 ονόματα που να τα καταλαβαίνει και η 'κουτσή μαρία'. Σκοτεινές καταστάσεις και φάτσα κάρτα βινύλια δεν νομίζω ότι θα βοηθήσουν το εγχείρημα.
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αντίστοιχα άλλο μαγαζί με μεγάλη βιτρίνα στην Κύμης τελικά έκλεισε.
Εντάξει δεν έκλεισε , μεταφέρθηκε στο κέντρο.
Εκεί που ήταν λίγοι το έβλεπαν διότι οι 9 στους 10 περνούσαν κάτω απ την γέφυρα.
 


Μηνύματα
369
Reaction score
916
Εντάξει δεν έκλεισε , μεταφέρθηκε στο κέντρο.
Εκεί που ήταν λίγοι το έβλεπαν διότι οι 9 στους 10 περνούσαν κάτω απ την γέφυρα.
Χαίρομαι που δεν έκλεισε γιατί το έβλεπα και έλεγα πως το αδικεί το σημείο. Θα το επισκεφθώ στο νέο του χώρο.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Να πω και εγώ τη μακακία μου μιας και το έχω φρέσκο.
Σταμάτησα σήμερα το απόγευμα στο νέο bread factory στην κηφισίας στο μαρούσι. Νόμιζα ότι μπήκα στο σωστό πάρκινγ πάνω στο πεζοδρόμιο λίγο πιο δίπλα από το μαγαζί μέχρι που ανακάλυψα ότι έχει ανοίξει μεγάλο hiendομάγαζο δίπλα του. Πολλές μάρκες στην τεράστια κάθετη ταμπέλα και υπογραφή στο τέλος από μαγαζί που το θημήθηκα όταν στα ξεκινήματα μου ασχολήθηκα λίγο με τον χώρο. Γνωστό, τότε τουλάχιστον, για πανάκριβους λαμπάτους.
Δεν είμαι σε θέση να εκτιμήσω αν αξίζουν τα νοίκια για ένα τέτοιο μαγαζί να έχει βιτρίνα πάνω στην κηφισίας. Πιθανόν να έχει αποτέλεσμα. Αντίστοιχα άλλα μαγαζί με μεγάλη βιτρίνα στην κύμης τελικά έκλεισε.
Αν υπάρχει κάτι που μπορώ να εκτιμήσω είναι ότι αυτές οι βιτρίνες για να κάνουν τη δουλειά τους πρέπει να είναι βιτρίνες κανονικές. Φωτεινές, με ωραία φανταχτερά εκθέματα που να τραβάνε το μάτι και οπωσδήποτε 2-3 ονόματα που να τα καταλαβαίνει και η 'κουτσή μαρία'. Σκοτεινές καταστάσεις και φάτσα κάρτα βινύλια δεν νομίζω ότι θα βοηθήσουν το εγχείρημα.
Μεταφερθηκε απο τα βαθη του Χαλανδριου οπου λειτουργουσε χρονια.
 







Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Άντε να πω και εγώ τον πόνο μου.
Έχω κλεισμένο εισιτήριο με το αεροπλάνο και δεν μπορώ αυτή την στιγμή να σηκωθώ από τον πυρετό και την παλιό ίωση που με έπιασε.....
Δεν γίνονται αυτά!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Άντε να πω και εγώ τον πόνο μου.
Έχω κλεισμένο εισιτήριο με το αεροπλάνο και δεν μπορώ αυτή την στιγμή να σηκωθώ από τον πυρετό και την παλιό ίωση που με έπιασε.....
Δεν γίνονται αυτά!
- περαστικά και ''iron''
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top