Πρόταση για ένα τίμιο 12" μεγάφωνο για subwoofer

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Τελικά φίλοι είμαι ανάμεσα στο Daewoo που χρησιμοποίησε και το μαστόρι παραπάνω, με τη λογική μινιμουμ κοστος 15ε για μια κατασκευή λοταρία, η αλλιώς να πάρω κάτι πιο ακριβό στα 30-40 ευρώ που ίσως αξίζει περισσότερο. Το πρόβλημα είναι πως ότι έχω πάρει απο το Βενιέρη μου χαλάει (μιλάω κυρίως για ηλεκτρολογικά εξαρτήματα). Ίσως στο μεγάφωνο να έχω καλύτερη τύχη.

Ένα που μου έχει τραβήξει την προσοχή σαν εναλλακτική είναι αυτό:
https://www.dbmelectronics.gr/megafona-antallaktika/antallaktika-megafona-12/xsound-xs-31-s.html

Το περιγράφουν ως "σκληρής ανάρτησης", σε άλλο site το ίδιο μεγάφωνο το λένε "σκληρού κώνου". Το Daewoo ο μάστορας το περιέγραψε ως "μαλακό μεγάφωνο". Έχοντας πάντα απορίες, μπορείτε να με διαφωτίσετε πολύ χοντρικα ποιά είναι η διαφορά μεταξύ "σκληρού" και "μαλακού" κώνου; Περισσότερο εγκυκλοπαιδικά γιατί μάλλον για το φτηνό με βλέπω.

Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Αφού δεν απαντάτε, ορίστε κι εγώ, ψώνισα μαλακό από Βενιέ:

upload_2019-7-29_16-2-38.png


upload_2019-7-29_16-3-25.png


Δοκίμασα αν χωράει στην κούτα και είναι τζιτζι. Με max 250W Το κόβω για κατοστάρι περίπου.

More to follow
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Είμαι σε φάση DIY και πρέπει να ληφθούν κάποιες αποφάσεις μονταρίσματος/θεσης κούτας αφού πλέον η κούτα δεν είναι στην αρχική της μορφή. Ο λόγος είναι ότι εσκισα το μπροστινό μέρος για να αφαιρέσω το μεγάφωνο. Το κόψιμο ήταν πρόχειρο συνεπώς και στραβό. Έχουμε δηλαδή ένα κύλινδρο με τη μια πλευρά αλφάδι και την άλλη πλευρά ότι νά 'ναι. Θέλουμε να κόψουμε την ελάχιστη ποσότητα πεπιεσμένου χαρτιού κάνοντας και την άλλη πλευρά αλφάδι.

DIY tip:

1) Βρίσκουμε το τρέχον ελάχιστο ύψος κούτας. Κολλάμε ένα μαρκαδόρο, κατά προτίμηση χοντρό και ακόμα ζουμερό σε ένα σταθερό σημείο. Εγώ χρησιμοποίησα μια κάσα πόρτας και τον σταθεροποίησα με ταινία πακεταρίσματος που είναι γερή. Έχουμε ρυθμίσει το ύψος του μαρκαδόρου στο τελικό ύψος της κούτας που θέλουμε, 1-2mm κάτω από το τρέχον ελάχιστο. Μη το βάλετε ακριβώς γιατι θα σας δυσκολέψει αργότερα.

2) Με το μαρκαδόρο καλά σταθεροποιημένο (εγώ είχα και κάποιον να τον πιέζει με δυο δάχτυλα στην κάσα για σιγουριά, πλησιάζουμε την κούτα και περιστρέφουμε ενώ ακουμπά μαρκαδόρο, με την ελάχιστη πίεση για να σημαδέψει την περιφέρεια. Το περνάμε 2-3 φορές για να γράψει παντού καλά. Εγώ έβαλα πλατύ μαρκαδόρο οπότε το τελικό αποτέλεσμα ήταν μια γενική εικόνα μαύρου στην περιφέρεια της κούτας στα σημεία που πρέπει να αφαιρεθεί χαρτόνι. Αν χρησιμοποιήσει κάποιος κανονικό μαρκαδόρο θα έχει μια ωραία γραμούλα. Προσοχή η προηγούμενη φωτό που πόσταρα δεν ήταν το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας αλλά το σημάδεμα του χαμηλότερου και ψηλότερου μήκους στην περιφέρεια της κούτας.

3) Παίρνουμε χαρτοταινία μασκαρίσματος σοβαντεπί και πολύ προσκεκτικά την τυλίγουμε γύρω από την κούτα ακριβώς κάτω από τη μαύρη γραμμή. Κάνουμε 3-4 στροφές να έχει κάποιο ύψος. Ο λόγος είναι ότι θα λειτουργήσει σαν οδηγός.

4) Κοπίδι. Κοφτερή λεπίδα. Στηριζόμαστε στον οδηγό που σχηματίζει η χαρτοταινία και με την κούτα οριζόντια χαράζουμε ακριβώς πάνω από πάνω τη χαρτοταινία οδηγό. Προσοχή τα πρώτα χαράγματα πρεπει να είναι ρηχά και ακριβή. Καθώς προχωράτε θα έχετε τη δυνατότητα να το χοντρύνετε.

Κάποιος μπορεί να τελειώσει το κόψιμο μόνο με το κοπίδι σε κανά μισάωρο. Προφανώς και υπάρχουν άλλα εργαλεία όπως πριονάκια κλπ. Θα επιταχύνουν τη διαδικασία αλλά θα συνιστούσα να τα βάλει κάποιος στο παιχνίδι μόνο όταν έχει σκάψει λίγο πρώτα με το κοπίδι να έχουν φύγει μερικά φύλλα χαρτί.

Φινίρισμα, άμα γουστάρετε, λίγο γυαλοχαρτάκι.

Αυτά, καλή τύχη σε όποιον το δοκιμάσει, σε εμένα πήγε πολύ καλά. Όταν φάω και ένα τελευταίο σημείο που έχει μείνει θα ποστάρω φωτό. By the way το σημείο αυτό ήταν το χαμηλότερο ύψος της κούτας και αυτή τη στιγμή εξέχει ακριβώς επειδή δεν έδωσα αέρα 2mm να μπορέσω να το κόψω με το κοπίδι.

Το νήμα θα πάρει μια μορφή DIY αφήγησης και θα ενημερώνεται με ότι κάνω και πιθανές συμβουλές/ίδεες που μπορεί να σας ζητήσω.

Ευχαριστώ όποιον διάβασε και καλή σας μέρα!
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Χαίρετε κυρίες και κύριοι, ιδού τα αποτελέσματα της κοπής με την παραπάνω μέθοδο.

upload_2019-8-1_8-24-31.png


upload_2019-8-1_8-24-42.png


Στην πρώτη φωτό ακόμα δεν έχω αφαιρέσει τη χαρτοταινία-οδηγό. Τυχόν διαφορές ύψους που φαίνονται δεν είναι διαφορές ύψους αλλά πάχους. Το κουτί κόπηκε αλφάδι.

Στο μεταξύ, γυαλόχαρτο και βάψιμο για την γρίλλια του sub η οποία είχε χτυπηθεί και ξεβάψει. Σε πρώτη φάση σφυρηλατήθηκε για να έρθει σε ένα φυσιολογικό σχήμα. Πιστέψτε με δεν θέλετε να δείτε τι σχήμα είχε πριν.

upload_2019-8-1_8-28-51.png



Μετά από ένα βαψιματάκι με ματ ακρυλικό σπρέι και το πέρασμα του λαστίχου της:

upload_2019-8-1_11-24-6.png


More to follow...
 

K

kimon

Guest
Επειδή παραπονέθηκες : λέγοντας "μαλακό μεγάφωνο" ο μάστορας μάλλον εννοεί μεγάφωνο που δεν παραμορφώνει ενοχλητικά,δηλαδή αναφέρεται στον ήχο.
Η σκληρότητα της ανάρτησης είναι ένα από τα ηλεκτρομηχανικά χαρακτηριστικά του μεγαφώνου,τα οποία δινονται από τον κατασκευαστή,ώστε οι σχεδιαστές ηχείων να μπορούν να κάνουν την δουλειά τους σωστά.
Βρήκες ωραία (και οικονομική!) καλοκαιρινή απασχόληση!Να είσαι σίγουρος ότι το ηχητικό αποτέλεσμα θα σου αρέσει πολύ.:)
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Επειδή παραπονέθηκες : λέγοντας "μαλακό μεγάφωνο" ο μάστορας μάλλον εννοεί μεγάφωνο που δεν παραμορφώνει ενοχλητικά,δηλαδή αναφέρεται στον ήχο.
Η σκληρότητα της ανάρτησης είναι ένα από τα ηλεκτρομηχανικά χαρακτηριστικά του μεγαφώνου,τα οποία δινονται από τον κατασκευαστή,ώστε οι σχεδιαστές ηχείων να μπορούν να κάνουν την δουλειά τους σωστά.
Βρήκες ωραία (και οικονομική!) καλοκαιρινή απασχόληση!Να είσαι σίγουρος ότι το ηχητικό αποτέλεσμα θα σου αρέσει πολύ.:)
upload_2019-8-1_12-29-54.png
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Επειδή παραπονέθηκες : λέγοντας "μαλακό μεγάφωνο" ο μάστορας μάλλον εννοεί μεγάφωνο που δεν παραμορφώνει ενοχλητικά,δηλαδή αναφέρεται στον ήχο.
Η σκληρότητα της ανάρτησης είναι ένα από τα ηλεκτρομηχανικά χαρακτηριστικά του μεγαφώνου,τα οποία δινονται από τον κατασκευαστή,ώστε οι σχεδιαστές ηχείων να μπορούν να κάνουν την δουλειά τους σωστά.
Βρήκες ωραία (και οικονομική!) καλοκαιρινή απασχόληση!Να είσαι σίγουρος ότι το ηχητικό αποτέλεσμα θα σου αρέσει πολύ.:)
@kimon, αν δε σου είναι κόπος, μπορείς συνοπτικά να μου περιγράψεις την ηχητική διαφορά ενός μεγαφώνου με σκληρή ανάρτηση σε σχέση με ένα χωρίς σκληρή ανάρτηση; Πολύ χοντρικά. Είχα βρει κάποια μεγάφωνα που είχαν ως χαρακτηριστικό τη σκληρή ανάρτηση κοντά στα 40 ευρώ. Αναρωτιέμαι αν κάποια απο τις δύο περιπτώσης σκληρή - όχι σκληρή ανάρτηση είναι καλύτερη για χρήση subwoofer.
 

K

kimon

Guest
@kimon, αν δε σου είναι κόπος, μπορείς συνοπτικά να μου περιγράψεις την ηχητική διαφορά ενός μεγαφώνου με σκληρή ανάρτηση σε σχέση με ένα χωρίς σκληρή ανάρτηση; Πολύ χοντρικά. Είχα βρει κάποια μεγάφωνα που είχαν ως χαρακτηριστικό τη σκληρή ανάρτηση κοντά στα 40 ευρώ. Αναρωτιέμαι αν κάποια απο τις δύο περιπτώσης σκληρή - όχι σκληρή ανάρτηση είναι καλύτερη για χρήση subwoofer.
Λοιπόν(και οι γνώστες ας με διορθώσουν): 1) Για 20 Χερτζ από ένα 15ιντσο χρειαζόμαστε όγκο κουτιού περίπου 600 λίτρα με υποφερτό Συντελεστή Απόδοσης.
2)Αν μειώσουμε τον όγκο (και για ίδια συχνότητα αποκοπής),ο ΣΑ πέφτει και απαιτείται ΠΟΛΥ περισσότερη ισχύς από τον ενισχυτή (μπορεί και δεκαπλάσια).
3)Το μεγάφωνο λοιπόν πρέπει -για διαχειριστεί τέτοια ποσά ισχύος- να έχει ΚΑΙ σκληρές αναρτήσεις (για να μη ψάχνεις να βρεις τον κώνο του μεγαφώνου σου στην...Φορμόζα)
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Λοιπόν(και οι γνώστες ας με διορθώσουν): 1) Για 20 Χερτζ από ένα 15ιντσο χρειαζόμαστε όγκο κουτιού περίπου 600 λίτρα με υποφερτό Συντελεστή Απόδοσης.
2)Αν μειώσουμε τον όγκο (και για ίδια συχνότητα αποκοπής),ο ΣΑ πέφτει και απαιτείται ΠΟΛΥ περισσότερη ισχύς από τον ενισχυτή (μπορεί και δεκαπλάσια).
3)Το μεγάφωνο λοιπόν πρέπει -για διαχειριστεί τέτοια ποσά ισχύος- να έχει ΚΑΙ σκληρές αναρτήσεις (για να μη ψάχνεις να βρεις τον κώνο του μεγαφώνου σου στην...Φορμόζα)
Ανάρτηση είναι αυτό που περιγράφεται ως surround στην παρακατω εικόνα; Και απ' ότι κατάλαβα ένα μεγάφωνο με σκληρή ανάρτηση είναι καλύτερο για subwoofer, σωστα;

 

K

kimon

Guest
Ανάρτηση είναι αυτό που περιγράφεται ως surround στην παρακατω εικόνα; Και απ' ότι κατάλαβα ένα μεγάφωνο με σκληρή ανάρτηση είναι καλύτερο για subwoofer, σωστα;

Ναι για το πρώτο ερώτημα,αν και η "αράχνη" (spider) παίζει κι αυτή (δευτερεύοντα) ρόλο.Όχι απαραιτήτως ,για το δεύτερο.Είναι θέμα σχεδιαστικών επιλογών.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Βρήκες ωραία (και οικονομική!) καλοκαιρινή απασχόληση!Να είσαι σίγουρος ότι το ηχητικό αποτέλεσμα θα σου αρέσει πολύ.:)
Είναι πολύ πιθανόν να το πάρω μαζί μου εις τας εξοχάς ως ενασχόληση γιατί υπάρχουν αρκετά πράματα να γίνουν!

Στο μεταξύ, πατεντιάρης:

upload_2019-8-3_13-58-16.png


Αυτός είναι ο ενισχυτής του Denon (100ρι sub 8" για home theater). Αρχικά σκεφτόμουν να τον ξηλώσω και να τον βιδώσω στην πλάτη της κούτας. Σκέφτηκα όμως, γιατί να κόψω κομμάτια ένα sub που είναι μια χαρά;

Το Denon έχει μια είσοδο και μια έξοδο που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ (και στη μια ειναι σπασμένες και οι επαφές). Η λογική είναι οτί του δίνεις το full range σήμα στην είσοδο, παίζει τα μπασα, και σου βγάζει τα υπόλοιπα για να τα παίξουν τα κεντρικά σου ηχεία. Εγώ είμαι υπερ-καλυμμένος από την απλή RCA είσοδο που έχει. Συνεπώς:

Εγκατάσταση διακόπτη δύο θέσεων, που στη θέση κάτω δουλεύει το οχταρακι του Denon (από κάτω) και στη θέση πάνω η εξοδος του ενισχυτη δρομολογειται στο ένα από τα διαθέσιμα speaker connectors αφού πρώτα αφαίρεσα από αυτά (και κράτησα) δύο μεγάλους πυκνωτές και 4 αντιστάσεις, έτσι ώστε να μείνουν μόνο οι επαφές.

upload_2019-8-3_14-5-30.png

Επιλογή εσωτερικού ή εξωτερικού μεγαφώνου με το διακόπτη. Με την ευκαιρία αντέστρεψα και την πολικότητα του μεγαφώνου του Denon γιατί ήταν ανάποδα από όλα τα υπόλοιπα ηχεία μου.


upload_2019-8-3_14-5-59.png

Ο διακόπτης χωρεσε ακριβως πίσω από την πλακετα της εισόδου/εξόδου. Αριστερά φαίνεται και η σύνδεση που στέλνει το σήμα του ενισχυτή στη μια έξοδο.


upload_2019-8-3_14-8-47.png

Ο διακόπτης ανάμεσα στην είσοδο και την έξοδο, και η έξοδος που χρησιμοποιώ για εξωτερικό μη αυτοενισχυόμενο ηχείο.

Μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις την κυλινδρική κούτα και να παίζει αλλού, αυτό όμως δε με απασχολεί. Στα θετικά οτι μπορώ να συγκρίνω δύο διαφορετικά subwoofer που οδηγούνται από τον ίδιο ενισχυτή, πατώντας απλά ένα διακόπτη. Υπάρχει σκέψη για 3 way switch που να επιλέγει μεγάφωνο ή και τα δύο σε σειρά.


Για όσους ενδιαφέρονται, η απόκριση συχνότητας της εξόδου πριν την αχρηστέψω. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί έστελναν αυτό το σήμα στα κεντρικά ηχεία:

upload_2019-8-3_14-14-59.png


Θα περίμενα το sub απλά να εφαρμόζει ενα HPF αφαιρωντας αυτα που παιζει το ιδιο, με την υπόλοιπη απόκριση επίπεδη, χωρίς να δίνει μπάσα ή να κόβει μεσαία. Anyway...
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Χαίρετε και πάλι,

είχα λίγο χρόνο να συνεχίσω απο εκεί που είχα μείνει.

Κατ' αρχάς καθαρά από περιέργεια και επειδή είχα ανοίξει το 8ρι sub μου, έβαλα να ακούσω και τα δυο μεγάφωνα γυμνά, έξω από κουτί στήνοντας "αυτί" να πάρω μια ιδέα πως ακούγεται το καθένα. Και τα δυο ενισχυμένα με τον ενισχυτή του Denon.

Το οχταρακι μεγαφωνο του Denon ακουγεται με σφιχτα μαζεμένα μπασα και μια δοση χαμηλομεσαια τα οποια παντα με ψιλοενοχλουσαν οταν ακουγα το sub. Το δωδεκαρι Daewoo κατ αρχάς βγάζει αρκετά λιγότερη ένταση! Απο μπάσα, αυτα είναι φυσικά πιο χαμηλές συχνότητες αλλά και πιο χαλαρά/απλωμένα πράγμα όχι τοσο επιθυμητό απο μένα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι έχει πολλά ΜΕΣΑΙΑ. Ουτε χαμηλομεσαια ουτε ψηλομεσαια, μεσαιομεσαια. Με αυτο το μεγαφωνο ειμαι σίγουρος οτι το crossover μου θα είναι πολύ πιο χαμηλά σε σχέση με το οχταράκι του Denon.

Μετά την ακρόαση, επιτέλους και λίγο μοντάρισμα:

1566135047364.png


Πριν ανοιχτει η κούτα, ο χάρτινος δακτύλιος ήταν βιδωμένος πίσω από το μεγάφωνο. Δηλαδή το μεγάφωνο κρατιόταν από το δακτύλιο και το μπροστινό μέρος της κούτας που ήταν γυριστό/πρεσαριστό και κόπηκε για να βγάλω το μεγάφωνο. Σε υψος έχει χάσει ήδη λίγο λόγω του κοψίματος, με το δακτύλιο μπροστά χάνει λίγο ακόμα σε όγκο πίσω από το μεγάφωνο.

Επειδή δεν μπορώ να έχω πράγματα να τσουλάνε στο δωμάτιό μου, η τοποθετηση της θα ειναι καθετη. Εκανα μια αρχική σκέψη να την τοποθετήσω με το μεγαφωνο να ριχνει προς τα κατω! Μαλιστα σκάρωσα αυτοσχέδια ποδαράκια τα οποία βέβαια είχα σκοπό να κάνω λίγο πιο σταθερά (χωρίς λαστιχάκια και τέτοια).

1566135674772.png


Στα πλεονεκτήματα μιας τέτοιας φάσης θα ήταν ότι δε θα χρειαζόταν να ανησυχώ για τις γρίλλιες η το πόση σκόνη μαζεύει το μεγάφωνο αν ήταν τοποθετημένο απο πάνω. Επίσης θα μπορούσα να ακουμπήσω στην πλάτη της κούτας ένα ποτήρι καφέ ας πουμε. :tongue:

Η ιδέα εγκαταλειφθηκε πρώτον γιατί αίσθηση μου είναι ότι το συνολικό βάρος δεν είναι αρκετό και το sub θα χοροπηδούσε εδω κι εκεί σε κάθε kick, και κατα δεύτερον και σημαντικότερον, λόγω ήχου.

Με την κούτα πάνω στα ποδαράκια ο ήχος είχε υπερβολικά πολλά μεσαία. Η πρώτη παρατήρηση που έκανα ήταν πως όταν έκλεινα με το χέρι μου την τρύπα για τη χοάνη στο πίσω μέρος τα μπάσα αυξάνονταν δραματικά. Συνεπώς αποφάσισα άμεσα να κλείσω την τρύπα της χοάνης λόγω της τεράστιας αναγκης να ισορροπησει καπως συχνοτικα το κουτι. Συνεπώς σουβερακι mdf, ξυλόκολλα, βάρος:

1566136251370.png


Η κίνηση αυτή μου πρόσθεσε ξέρω γω 40-50% μπάσα. Η αύξηση ήταν αρκετά δραματική. Σκέφτομαι όμως οτι οι σοφοί άνθρωποι που έφτιαξαν την κούτα κάτι θα ήξεραν για να βάλουν τη χοάνη πίσω. Σε κάθε περίπτωση, δεν είχα επιλογή και έπρεπε να κλείσει. Φαντάζομαι οτι το μεγάφωνο πλέον είναι αναγκασμένο να κλωτσάει με υποπίεση να δημιουργείται στην πλάτη του, οπότε ίσως δεν κλωτσάει και τόσο ωραία. Βγάζει περισσότερα μπάσα πάντως. :)

Αν κάποιος θέλει να με διαφωτίσει για το λόγο ύπαρξης της χοάνης στο πίσω μέρος της κούτας και τι κερδίζει/χάνει κάποιος με/χωρίς αυτή, είμαι υπέρ-πρόθυμος να τον ακούσω!

Ο δεύτερος τρόπος με τον οποίο πήρα μπάσα ήταν και ο λόγος που δεν μπορούσε να μπει η κουτα αναποδα σε ποδαράκια, και είναι πολύ απλός. Απλά ακουμπάμε την πλάτη της κούτας στο πάτωμα με όσο πιο καλή εφαρμογή μπορούμε (θα φροντιστεί στο μέλλον γιατί τώρα δεν γίνεται στο 100%). Τα μπασα που πηρα με αυτον τον τροπο ηταν αρκετα λιγοτερα απο το κλεισιμο της χοανης, αλλα πολυτιμα κι αυτα.

Εχω μια αρχική αισθηση του πως ακουγεται το συνολο τελικα. Παει πιο χαμηλα σε χαμηλες συχνοτητες, ειναι ομως αρκετά πιο χαλαρο "κουτενιο-χαρτονενιο" με τονισμένα μεσαία. Αρκετα μεγαλη διαφορα απο το mdf Denon κουτί που είναι πολύ σφιχτό.

Όλα αυτά σαν μια πρωτη εκτίμηση, θα πρεπει να βρω το χρονο να το ρυθμισω καλά για το ηχοσυστηματακι μου. Και φυσικά έπεται καλλωπισμός κούτας αν αποφασιστεί ότι αξίζει τον κόπο. :)

Για πειτε μου ρε παιδιά, έκανα κανα έγκλημα που έκλεισα ετσι ακαρδα τη χοάνη;;; :laugh:
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Λοιποοόν, συνεχίζουμε λίγο το προτζεκτάκι, πάμε για βάψιμο.

Πρώτα απ' όλα μασκάρισμα στο μεγάφωνο γιατί δεν έχω καμία πρόθεση να το αφαιρέσω. Σακούλα χρωματοπωλείου, σύρμα γαλβανιζέ, ταινία μασκαρίσματος σοβαντεπί:

1568593797605.png



Αρχικά λίγο ακρυλικός στόκος στα αυλάκια του χαρτονιού να μην είναι τόσο έντονα:

1568593250210.png



Μέτρημα-χώρισμα στα τρία και τοποθέτηση γωνίτσες για να μπορέσει να πατήσει η mdf πλάτη:

1568593361097.png



Στοκάρισμα της πλάτης και τοποθέτηση. Τα κενά έκλεισαν με επιπλέον στοκάρισμα:

1568593433917.png



Στοκάρισμα ολόκληρης της κούτας, όχι με μεγάλες ποσότητες υλικού. Απο χαρτονένια, η υφή έγινε σαν γύψου, αλλά χωρίς να ξεκολλούν πράγματα ή να φεύγουν σκόνες.

1568593553857.png



Ωραία δεν είναι; :)

Ακολούθησε αστάρι, γκρίζο σπρέι. Δεν έβγαλα φωτό σε εκείνη τη φάση. Εριξά αρκετό πράμα για να βάψω αστάρι και όχι ακρυλικό στόκο.
Post automatically merged:

Συνεχίζοντας, επιτέλους ήρθε η ώρα για βάψιμο. Μαύρο ματ, κατανάλωσα δυο σπρέι:

1568594187142.png


Κάτι άσπρα λεκεδάκια σκόνη που φαίνονται έφυγαν πανεύκολα, γενικά η επιφάνεια φαίνεται πολύ ανθεκτική και ότι καθαρίζεται χωρίς φθορές. Έτσι ακύρωσα τη σκέψη μου να το περάσω και ένα ματ βερνίκι από πάνω να μη λερώνεται τόσο εύκολα.

Τελικό αποτέλεσμα:

Βγάζουμε τα κρυμμένα καλώδια μέσα από την κούτα και ξαναβάζουμε τον κονέκτορα:

1568594393000.png



Το κουτί με τη γρίλλια του τοποθετημένη και στερεωμένη με τέσσερις γωνίτσες σε σημεία που είχα τρυπήσει προσεκτικά νωρίς στην όλη διαδικασία:

1568594413540.png


Αυτό ήταν. Feels good. :)

Ακολουθεί ψάξιμο στο πως θα ρυθμιστεί ηχητικά για να δέσει με το υπόλοιπο του ηχοσυστήματος...
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Τι να πω, χαρά στο κουράγιο σου. Τόσες εργατώρες χαμένες.
Μετρώντας τον όγκο του χαρτοκυλίνδρου σου (αφού ήθελες να τον κρατήσεις) και επιλέγοντας μεγάφωνο με κατάλληλες παραμέτρους, θα είχες τουλάχιστον κάποιου είδους μπάσο.
Το μόνο που θα χρειαζόταν ήταν μισή ώρα ενασχόληση με κανένα winisd.

Το λίγο που πρόλαβα να διαβάσω (είμαι νέο μέλος) υπάρχουν εδώ μέλη που κατέχουν το θέμα άριστα.
Θα σε καθοδηγούσαν.
Χωρίς παρεξήγηση και με θαυμασμό για τον κόπο και τις μαστορικές σου ικανότητες, προτείνω το θέμα να γίνει sticky με τίτλο "πώς να ΜΗΝ φτιάξεις ένα sub".
Post automatically merged:

Τουλάχιστον ντύσε το με κάτι βαρύ μπας και σωθεί ότι μπορεί να σωθεί
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Τι να πω, χαρά στο κουράγιο σου. Τόσες εργατώρες χαμένες.
Μετρώντας τον όγκο του χαρτοκυλίνδρου σου (αφού ήθελες να τον κρατήσεις) και επιλέγοντας μεγάφωνο με κατάλληλες παραμέτρους, θα είχες τουλάχιστον κάποιου είδους μπάσο.
Το μόνο που θα χρειαζόταν ήταν μισή ώρα ενασχόληση με κανένα winisd.

Το λίγο που πρόλαβα να διαβάσω (είμαι νέο μέλος) υπάρχουν εδώ μέλη που κατέχουν το θέμα άριστα.
Θα σε καθοδηγούσαν.
Χωρίς παρεξήγηση και με θαυμασμό για τον κόπο και τις μαστορικές σου ικανότητες, προτείνω το θέμα να γίνει sticky με τίτλο "πώς να ΜΗΝ φτιάξεις ένα sub".
Post automatically merged:

Τουλάχιστον ντύσε το με κάτι βαρύ μπας και σωθεί ότι μπορεί να σωθεί
Πως γνωρίζεις ότι δεν έχω μπάσο; Επίσης θα μπορούσες να παραθέσεις κάποια συγκεκριμένα σημεία γιατί το νήμα πρέπει να γίνει sticky με τόσο δραματικό τίτλο; Καμία παρεξήγηση btw, αφού απλά πειραματίζομαι.
 


Μηνύματα
34
Reaction score
12
Για βάλε καμιά μέτρηση από τη θέση ακρόασης να δούμε.
Με φτιάχνεις τώρα γιατί το επόμενό μου μήνυμα θα ήταν κάτι σαν "πως μπορώ να αρχίσω να μετράω συχνοτικές αποκρίσεις να μπορώ να δω λίγο τι μου γίνεται;". Κατα σύμπτωση μόλις πήρα έναν μικρό μίκτη που έχει phantom power να υποστηρίξει ένα πυκνωτικό μικρόφωνο. Προφανώς θα χρειαστώ κάποιο μικρόφωνο και κάποιο software. Ενα μικρόφωνο δε θα χρωματίσει όμως; Και τι software υπάρχει διαθέσιμο; Ήθελα να πω ότι είμαι εδώ γιατί μου αρέσει να μαθαίνω από γνώστες που έχουν διάθεση και χρόνο να εξηγήσουν καθώς επίσης μου αρέσει να μαθαίνω πειραματιζόμενος, έστω και με χονδροειδή τρόπο. :)
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Το Software λέγεται REW και μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν για τον υπολογιστή σου. Μικρόφωνο, ιδανικά θα χρειαστείς ένα μετρητικό, αλλά και ένα κοινό με καλή απόκριση συχνότητας κάνει. Την απόκριση συχνότητας θα την εισάγεις στο REW, θα βάλεις το μικρόφωνο σε μια ικανοποιητική κάρτα ήχου με προενισχυτή μικροφώνου και θα μετρήσεις. Το μικρόφωνο δεν είναι απαραίτητο να απαιτεί phantom power.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Το Software λέγεται REW και μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν για τον υπολογιστή σου. Μικρόφωνο, ιδανικά θα χρειαστείς ένα μετρητικό, αλλά και ένα κοινό με καλή απόκριση συχνότητας κάνει. Την απόκριση συχνότητας θα την εισάγεις στο REW, θα βάλεις το μικρόφωνο σε μια ικανοποιητική κάρτα ήχου με προενισχυτή μικροφώνου και θα μετρήσεις. Το μικρόφωνο δεν είναι απαραίτητο να απαιτεί phantom power.
Ωραία. Η κάρτα ήχου μου έχει μόνο είσοδο/έξοδο σε line level (έτσι την ήθελα, την πήρα μαζί με το μίκτη). Την προενίσχυση του μικροφώνου θα την κάνει ο μίκτης. Το φλέγον θέμα είναι, επειδή δεν έχω μικρόφωνο, τι να πάρω. Δε με ενδιαφέρει να ηχογραφήσω μουσική, μόνο όσο καλύτερες μετρήσεις γίνεται (για τα λεφτά του μικροφώνου πάντα). Έχετε καμια πρόταση; Είτε για χαμηλό είτε για ψηλό budget.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top