Βοήθεια με ηχορύπανση

Μηνύματα
12
Reaction score
11
Καλημέρα σας και καλή χρονιά!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Ζω σε πολυκατοικία σε ήσυχη περιοχή της Αθήνας και ο από κάτω μου, που είναι ψυχωσικός, παίζει όλη μέρα και πολλές φορές μέχρι τα χαράματα πιάνο.

Εξυπακούεται ότι του έχω μιλήσει με το καλό και δεν έγινε τίποτα. Επίσης, έχει έρθει η αστυνομία 100 χιλιάδες φορές για σύσταση, αλλά και πάλι το ίδιο γίνεται. Μένει μόνος του σε ένα άδειο σπίτι και η μοναδική του ασχολία είναι το πιάνο. Έχω πάει σε δικηγόρο και σε ψυχίατρο για συμβουλές, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Ο

Αυτή η κατάσταση μου ανεβάζει την πίεση κυριολεκτικά στο 16 και πολλές φορές και πιο πάνω. Αναγκάζομαι να παίρνω μισό χάπι ηρεμιστικό για να ηρεμώ. Είμαι μεγάλη γυναίκα και δεν δουλεύω και δεν μπορώ να βγαίνω έξω με το πολύ κρύο ούτ εμε την πολλή ζέστη. Ξεκινάει να παίζει στις 7 το πρωί και συνεχίζει για 6-7 ώρες συνεχόμενα το ίδιο κομμάτι όλη μέρα. Κάνει διάλειμμα και μετά το απόγευμα ξανά. Πολλές φορές παίζει και μετά τις 11 το βράδυ μέχρι τις 2 το πρωί. Άλλες φορές, αν δεν παίζει πιάνο, μιλάω στο τηλέφωνο με τους δικούς τους και τους βρίζει με απίστευτα λόγια ουρλιάζοντας τόσο ώστε να τον ακούν και στο παρακάτω στενό.

Η γειτονιά και οι υπόλοιποι ένοικοι τον φοβούνται και κανείς δεν κάνει καταγγελία ή δεν εμφανίζεται όταν έρχεται η αστυνομία. Με αποτέλεσμα αυτή η ιστορία να γίνεται περίπου 30 χρόνια και να είμαι μόνη μου σε αυτόν τον παραλογισμό.

Είδα κι απόειδα και σκέφτηκα να ζητήσω τη βοήθειά σας, μέσω του γιού μου, να ηχοαπομονώσω το δικό μου διαμέρισμα.

Αν έχετε καμιά ιδέα, θα χαρώ να την ακούσω.
Μια απελπισμένη Μαρία
:(
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Η γειτονιά και οι υπόλοιποι ένοικοι τον φοβούνται και κανείς δεν κάνει καταγγελία ή δεν εμφανίζεται όταν έρχεται η αστυνομία. Με αποτέλεσμα αυτή η ιστορία να γίνεται περίπου 30 χρόνια και να είμαι μόνη μου σε αυτόν τον παραλογισμό.
:O_o::O_o::O_o:

Καλημέρα....
σε επαγγελματία απευθυνθήκατε?
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- γειά σου Μαρία . . . για να μην έχει γίνει κάτι όλα αυτά τα 30 χρόνια , δεν προβλέπω να αλλάξει κάτι δυστυχώς

- ωτοασπίδες , η μόνη λύση

- έχω το ίδιο πρόβλημα ( και όχι μόνο ) και εγώ με την από πάνω μου . . . πρίν 35 περίπου χρόνια της έσπασα την εξώπορτα ( την γκρέμισα τελείως ) . . . ευτυχώς ο διοικητής του ΑΤ της περιοχής μου κατανόησε την κατάσταση λέγοντάς μου να προσέχω , διότι η τύπησα είναι εντελώς τρελή και με την εμπειρία του έχει δει πολλούς να πηγαίνουν φυλακή άδικα εξ αιτίας παλαβών

- της πλήρωσα νέα πόρτα . . . και ωτοασπίδες έκτοτε
 


Μηνύματα
12
Reaction score
11
επαγγελματία στις ηχομονώσεις
Όχι, η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το έκανα. Διάβασε ο γιος μου μερικά πράγματα ονλάιν και είδαμε ότι μόνο εκεί που παράγεται ο ήχος μπορείς να μονώσεις, όχι εκεί που ακούγεται.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
επαγγελματία στις ηχομονώσεις
- δυστυχώς αυτός πρέπει να κάνει ηχομόνωση , και δεν τον βλέπω ''συζητήσιμο'' . . . ίσως και η Μαρία να μπορούσε να κάνει κάτι ( ημίμετρα βέβαια ) , αλλά πολλά τα λεφτά και το γαμwτο
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
- δυστυχώς αυτός πρέπει να κάνει ηχομόνωση , και δεν τον βλέπω ''συζητήσιμο'' . . . ίσως και η Μαρία να μπορούσε να κάνει κάτι ( ημίμετρα βέβαια ) , αλλά πολλά τα λεφτά και το γαμwτο
σίγουρα το καλύτερο θα ήταν αυτό που λες...αλλά υπάρχουν υλικά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν πχ στο πάτωμα που κατεβάζουν αρκετά db τον ήχο που προέρχεται από τον κάτω όροφο....
όπως επίσης θα μπορούσε να απομονώσει ακουστικά ένα δωμάτιο...τουλάχιστον εκεί που κοιμάται....για να βρει την ησυχία της....

φυσικά λύση μόνο επαγγελματίας θα δώσει αφού δει τον χώρο και μελετήσει τις επιλογές
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370

Μηνύματα
12
Reaction score
11
Αμ, νομίζετε ότι δεν έχω πάρει ωτασπίδες; Είναι δυνατόν να ζεις στο ίδιο σου το σπίτι όλη μέρα με αυτές; Η λύση που μου προτείνει η αστυνομία είναι να μετακομίσω. Είναι δικό μου το σπίτι, οπότε αντιλαμβάνεστε.
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- over all . . . ωτοασπίδες να ηρεμήσετε οικογενειακώς πρώτα , και μετά το ψάχνετε ποιό ψύχραιμα

- οι άλλοι στην πολυκατοικία κουφοί είναι ;
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
δειτε και εδω:
αλλά μιληστε μαζι τους πριν προχωρήσετε σε καποια αγορα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Κυρία Μαρία, ο καλλιτέχνης παίζει κλασικό πιάνο ή ηλεκτρικό?
Στο κλασικό δεν υπάρχουν επιλογές στο ηλεκτρικό υπάρχουν τα ακουστικά, τουλάχιστον για τις ώρες κοινής ησυχίας.
Από τη περιγραφή κατάλαβα πως είναι πολύ δύσκολος άνθρωπος, ως τόσο άμα το ''οργανο'' που παίζει είναι ηλεκτρικό ή αρμόνιο μπορείτε να του κάνετε κουβέντα για τα ακουστικά.
Η λύση με τις ωτοασπιδες είναι καλή, δεν μπορείς όμως να κυκλοφορείς μέσα στο ίδιο σου το σπίτι όλη μέρα με κλειστά τα αυτιά...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.401
Reaction score
93.992
Αν έχετε καμιά ιδέα, θα χαρώ να την ακούσω.
Θα πρότεινα να πας στο διοικητή του αστυνομικού τμήματος και να του πεις το πρόβλημα.

Θα τον παρακαλέσεις να τον πάρει τηλέφωνο να του κάνει συστάσεις ο ίδιος.

Ίσως να μην μπορεί ή να μην θέλει να μπλέξει ή να μην προλαβαίνει.

Σε πρόβλημα (διαφορετικό), που είχε κάποτε με γείτονα ο πατέρας μου, το έκανε από μόνος του

ο διοικητής του Α.Τ. της περιοχής μου.

Η δουλειά έγινε γιατί ίσως φοβήθηκε.

Μπορεί να του πει το παρακάτω και να το κάνει απ' το φόβο του:
αυτός πρέπει να κάνει ηχομόνωση
Ή να του πει το παρακάτω αν είναι ηλεκτρικό:
στο ηλεκτρικό υπάρχουν τα ακουστικά
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ζω σε πολυκατοικία σε ήσυχη περιοχή της Αθήνας
...σκεφτητε να μετακομισετε στα εξαρχεια-αυτοματως θα σας κανει να νιωσετε καλητερα.
η μοναδική του ασχολία είναι το πιάνο.
αυτο ειναι καποιο θεμα για το παιδι....και ισως εκει βρεθει λυση (διαβαστε παρακατω).
30 χρόνια
... εκπληκτικο..!!! μπραβο υπομονη...αυτα θα τα πω στη διπλανη μου...που απο το πρωτο σαβατοκυριακο ξεκινησε τα παραπονα.
-
..η ερωτηση μου ειναι αν ο εν λογω πιανιστας κανει προοδο (και αν τυγχανει καποιας αξιας), αν οχι σας προτεινω να δειτε το αριστουργημα του Truffaut. Δευτερων, βρειτε καποια να του κατσει, να ασχοληθει και με κατι αλλο και να σας αφησει υσηχη. Εν τελη, πληρωστε καποιον επαγγελματια "δολοπλοκο" 8-).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στήστε ένα ηχοσύστημα με δυνατότητες στο χαμηλό φάσμα ( που είναι ο @costas EAR να προτείνει την αγορά τουλάχιστον 4 subwoofer ) και όταν παίζει πιάνο, δίνετε πόνο με kraftwerk, psychedelic trance και οποιοδήποτε είδος μουσικής έχει πλούσιο πρόγραμμα στις χαμηλές συχνότητες. Αν δεν μπορείς να τους νικήσεις, πήγαινε μαζί τους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top