Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear




susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Έτσι κι αλλιώς τα ντεσιμπελόμετρα μετράνε από 31,5 Hz και πάνω, δεν είναι για σοβαρά sub. :tongue: :laugh:
Μετράνε κ και παρακάτω, τουλάχιστον το radio shark που μιλάμε.
κορυφές μετρούνται στο Fast.
Οι κορυφές πρέπει να ειναι στα 105db για στάθμη reference. Οι κορυφές. Σε Fast.
Ευχαριστούμε για το νέο, δεν το ξέραμε........:tongue::lolsign:
Κύριε ντιμιφουτ δεν μιλάμε για ρεφρενς , μιλάμε τι εντάσεις πιάνουμε, κ ποσό είναι το fast κ το slow, δεν μας διαβάζεις
Θα κουφαθείς αν προσπαθείς να πιάσεις μεγάλα τριψηφια στο slow
Έχω μετρήσει τον Στάθη πρίν τον ma με τους qsc και πρίν βάλει κ το svs σε slow πιάσαμε 120db
Εγώ έπιασα σε slow 125 db σε slow πρίν την ανακαίνιση, τώρα πιάνω 120db, έχασα σε gain
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.462
Έχω μετρήσει τον Στάθη πρίν τον ma με τους qsc και πρίν βάλει κ το svs σε slow πιάσαμε 120db
Εγώ έπιασα σε slow 125 db σε slow πρίν την ανακαίνιση, τώρα πιάνω 120db, έχασα σε gain
Ελπίζω με βιομηχανικές ωτοασπίδες :o
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
κουφαθεις
το τυφλωθεις δεν ειναι απο ντιμπι

(γατακια , μαθατε για ντιμπια και οι σπιτισιοι , ρε @back τιναφτιρε...)
εμενα είναι sq το αμάξι που να δουν τι κάνουν τα κακά παιδιά.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Αν μιλάμε γι' αυτό, τότε:
You can select one of two weightings: A-weighting 500-10,000 Hz. and C-weighting 32-10,000 Hz. (from operating manual)
Screenshot_20191230-112121_Google.jpg

Για αυτό λέμε, εγώ έχω αυτό, μπορεί κ να κάνω λάθος κ να μετράει κ αυτό μέχρι 30, θα το ψάξω να δώ
Ελπίζω με βιομηχανικές ωτοασπίδες :o
Ξερή τελείως, φτηνά την γλύτωσα εγώ, όταν κάνω μετρήσεις, (Όχι εντάσεις) πάντα φοράω
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
όλα μέχρι 30 μετρανε
Βρε και πιο κάτω μετράνε, μια χαρά μετράνε τόνο στα 25 και στα 22 και στα 18, δε τίθεται θέμα.

Απλώς δεν έχουν μεγάλη ακρίβεια, κάτι που δεν έχει νόημα για κανέναν από μας. ;)

Στα δικά μας, οι απαιτήσεις στάθμης βρίσκονται κατ'αποκλειστικότητα στη ζώνη ευθύνης των σαμπ, όπως ακριβώς τα έχω αναρτήσει σε ανάλογο θρεντ, με περισσότερη ακρίβεια από όση χρειάζεται.

Στη ζώνη ευθύνης του δορυφόρου, οι ανάγκες για μέγιστη στάθμη, έτσι κι αλλιώς, δε μπορούν ούτε να φτάσουν (πόσο μάλλον να ξεπεράσουν) τα 100 Φον, διότι δεν είναι ανεκτά, εκτός κι αν είσαι κουφός. ;)

Τα γραφήματα τα έχω ανεβάσει εκατοντάδες φορές, αλλά ποτέ δεν είναι αρκετές, οπότε, πάμε άλλη μία:

1. Αυτά είναι τα άνω και κάτω όρια της ανθρώπινης ακοής, το εμβαδό είναι το δυνατό ακουστό πράγμα, και βλέπετε πως είμαστε πρακτικά κουφοί στην πρώτη οκταβα, πρέπει να ανέβει πολύ για να γίνει οριακά ακουστή, να ξεπεράσει την ουδό, το κατώφλι ακοής:

Screenshot_20181206-091830.png


2. Την πράσινη γραμμούλα χρειάζεται να βγάλουν τα σαμπ για την απλή βατή στάθμη αναφοράς, για 80 Φον. Περαστικά μας...
(θυμηθείτε πως φορτώνονται τα σαμπ όχι μόνο το .1 κανάλι, αλλά και το μπας μανατζμεντ των πολλαπλών δορυφόρων)

265267_d976dfaf977dcbb234c541824849ebba~2.jpeg


3. Οι γραμμές των Φον μέχρι τους υπόηχους, περαστικά μας...:

Screenshot_20190523_103559_com.android.chrome.jpg


Το 100 Φον δεν είναι ανεκτό, σπάει τύμπανο. Χαλάει το όργανο.

Ανακεφαλαίωση: για στάθμη αναφοράς, χρειάζεται τα σαμπ να φτάνουν 120 ντεσιμπελ, το οποίο ισούται με 80 Φον.

Πάνω από 130 ντεσιμπελ, δε χρειάζεται να φτάνουν τα σαμπ, διότι εκεί είναι τα 100 Φον, που δεν τα αντέχουμε.
Ασχέτως αν αντέχουμε 135 ντεσιμπελ (και παραπάνω) στα μπάσα.
Δε τα αντέχουμε στο υπόλοιπο φάσμα.
Το τέρμα τερματογκαζι άνω όριο δηλαδή, είναι 130 ντεσιμπελ στα σαμπ, δηλαδή 100 Φον, που πρακτικά δεν είναι ανεκτό.


Αυτά. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
η πράσινη καμπύλη είναι η c-weighting που μετράνε τα περισσότερα db meter .οπως βλέπεις ήδη στα 30hz έχουν 3db πτώση και στα 20hz 6db.
υπάρχουν μερικά που έχουν z-weighting και είναι flat αλλα είναι λίγα.
 

Attachments


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Βρε και πιο κάτω μετράνε, μια χαρά μετράνε τόνο στα 25 και στα 22 και στα 18, δε τίθεται θέμα.

Απλώς δεν έχουν μεγάλη ακρίβεια, κάτι που δεν έχει νόημα για κανέναν από μας. ;)

Στα δικά μας, οι απαιτήσεις στάθμης βρίσκονται κατ'αποκλειστικότητα στη ζώνη ευθύνης των σαμπ, όπως ακριβώς τα έχω αναρτήσει σε ανάλογο θρεντ, με περισσότερη ακρίβεια από όση χρειάζεται.

Στη ζώνη ευθύνης του δορυφόρου, οι ανάγκες για μέγιστη στάθμη, έτσι κι αλλιώς, δε μπορούν ούτε να φτάσουν (πόσο μάλλον να ξεπεράσουν) τα 100 Φον, διότι δεν είναι ανεκτά, εκτός κι αν είσαι κουφός. ;)

Τα γραφήματα τα έχω ανεβάσει εκατοντάδες φορές, αλλά ποτέ δεν είναι αρκετές, οπότε, πάμε άλλη μία:

1. Αυτά είναι τα άνω και κάτω όρια της ανθρώπινης ακοής, το εμβαδό είναι το δυνατό ακουστό πράγμα, και βλέπετε πως είμαστε πρακτικά κουφοί στην πρώτη οκταβα, πρέπει να ανέβει πολύ για να γίνει οριακά ακουστή, να ξεπεράσει την ουδό, το κατώφλι ακοής:

View attachment 148969

2. Την πράσινη γραμμούλα χρειάζεται να βγάλουν τα σαμπ για την απλή βατή στάθμη αναφοράς, για 80 Φον. Περαστικά μας...
(θυμηθείτε πως φορτώνονται τα σαμπ όχι μόνο το .1 κανάλι, αλλά και το μπας μανατζμεντ των πολλαπλών δορυφόρων)

View attachment 148967

3. Οι γραμμές των Φον μέχρι τους υπόηχους, περαστικά μας...:

View attachment 148968

Το 100 Φον δεν είναι ανεκτό, σπάει τύμπανο. Χαλάει το όργανο.

Ανακεφαλαίωση: για στάθμη αναφοράς, χρειάζεται τα σαμπ να φτάνουν 120 ντεσιμπελ, το οποίο ισούται με 80 Φον.

Πάνω από 130 ντεσιμπελ, δε χρειάζεται να φτάνουν τα σαμπ, διότι εκεί είναι τα 100 Φον, που δεν τα αντέχουμε.
Ασχέτως αν αντέχουμε 135 ντεσιμπελ (και παραπάνω) στα μπάσα.
Δε τα αντέχουμε στο υπόλοιπο φάσμα.
Το τέρμα τερματογκαζι άνω όριο δηλαδή, είναι 130 ντεσιμπελ στα σαμπ, δηλαδή 100 Φον, που πρακτικά δεν είναι ανεκτό.


Αυτά. ;)
Παμε αλλη μια φορα στις 30/1. Που θα παει θα το μαθουμε το ποιημα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Έκανα μέτρηση θορύβου ηρεμίας, με το κινητό.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή, δείχνει να μετράει σωστά 85 ντεσιμπελ στην μετρημένη στάθμη αναφοράς (-23dB), αλλά βεβαίως δεν είναι υψηλής ακρίβειας.

Θόρυβο ηρεμίας έχω (σύμφωνα με το κινητό, και με κάθε επιφύλαξη) πραγματικό μέσο όρο κάτω από τα 15 ντεσιμπέλ...
Είμαι εκτός κατοικημένης περιοχής, στα χωράφια, πρακτικά η απόλυτη ησυχία, μονοκατοικία. Μηδέν δρόμοι κοντά.

Μετακινήσεις και αναπνοές ήταν οι στιγμιαίες εξάρσεις του Μαξ, οπότε ανεβαίνει κι ο μέσος όρος...
Βαρέθηκα να το μηδενίσω...

Screenshot_20200123_013927_com.gamebasic.decibel.jpg


Το 11.1 είναι η μέση μέτρηση και είδα και 7 ντεσιμπελ.
Κρατούσα και την αναπνοή μου, ανεβαίνει...

Στην πράξη, στη θέση ακρόασης, ακούω την απόλυτη ησυχία, μηδέν θόρυβος. Ένα βόμβο από τα αυτιά μου ακούω, εμβοές, της ηλικίας ίσως... :tongue:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Έκανα μέτρηση θορύβου ηρεμίας, με το κινητό.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή, δείχνει να μετράει σωστά 85 ντεσιμπελ στην μετρημένη στάθμη αναφοράς (-23dB), αλλά βεβαίως δεν είναι υψηλής ακρίβειας.

Θόρυβο ηρεμίας έχω (σύμφωνα με το κινητό, και με κάθε επιφύλαξη) πραγματικό μέσο όρο κάτω από τα 15 ντεσιμπέλ...
Είμαι εκτός κατοικημένης περιοχής, στα χωράφια, πρακτικά η απόλυτη ησυχία, μονοκατοικία. Μηδέν δρόμοι κοντά.

Μετακινήσεις και αναπνοές ήταν οι στιγμιαίες εξάρσεις του Μαξ, οπότε ανεβαίνει κι ο μέσος όρος...
Βαρέθηκα να το μηδενίσω...

View attachment 151336

Το 11.1 είναι η μέση μέτρηση και είδα και 7 ντεσιμπελ.
Κρατούσα και την αναπνοή μου, ανεβαίνει...

Στην πράξη, στη θέση ακρόασης, ακούω την απόλυτη ησυχία, μηδέν θόρυβος. Ένα βόμβο από τα αυτιά μου ακούω, εμβοές, της ηλικίας ίσως... :tongue:
Το like είναι αποκλειστικά και μόνο για αυτό που του έβαλα τη γραμμή!!
Είμαι και εγώ σε τέτοια φάση και σε καταλαβαίνω απόλυτα και εύγε για την επιλογή.
Με τη μόνη διαφορά ότι από την μία έχω χωράφια και από την άλλη δάσος.:D
Τα υπόλοιπα ούτως ή άλλως δεν τα πολυκαταλαβαίνω :tongue:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.324
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top