Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Το σχόλιο πήγαινε στο "εκράγηκαν", όχι στο ότι όντως εξερράγησαν και τα αποτελέσματα αυτής της έκρηξης.
Α, μάλιστα, εκεί στάθηκες. Απολογούμαι τρισμέγιστε φιλόλογε που σου προκάλεσα τον γέλωτα με την ατυχή και λανθασμένη αναγραφή.

Υ.Γ.: Μα που είναι αυτός ο @Zizik όταν τον χρειάζεσαι; :rolleyes:
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.226
Reaction score
27.012
Πολλά μού φαίνονται. Μάνιουαλ κινητού αγορασμένου το 1999 έγραφε "καλό θα είναι από καιρού εις καιρόν να αφήνετε την μπαταρία να αποφορτίζεται εντελώς".
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Πολλά μού φαίνονται. Μάνιουαλ κινητού αγορασμένου το 1999 έγραφε "καλό θα είναι από καιρού εις καιρόν να αφήνετε την μπαταρία να αποφορτίζεται εντελώς".
Προφανώς ήταν NiMh και όχι λιθίου.
Πολλά κινητά τότε (όπως πχ το Nokia 3210) είχαν NiMh, όμως τότε ξεκίνησαν να διαδίδονται και οι λιθίου. Το πρώτο μου κινητό που αγόρασα το 2000 (ένα Panasonic GD93) είχε μπαταρία λιθίου.

20 χρόνια λοιπόν, καλά τα λέει ο @Costas Coyias
 

Μηνύματα
305
Reaction score
85
Μηπως ξερει κανει που μπορω να βρω αυτο το καλωδιο [hard drive cable hp "l23889-001"] για Hp Pavilion 15-cs3006nv για να προσθεσω 2ο σκληρο στο laptop?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Μηπως ξερει κανει που μπορω να βρω αυτο το καλωδιο [hard drive cable hp "l23889-001"] για Hp Pavilion 15-cs3006nv για να προσθεσω 2ο σκληρο στο laptop?
Αν δεν σε απασχολεί το κόστος, πάρ'το από εδώ.
 

Μηνύματα
355
Reaction score
686
Μια και γίνεται συζήτηση για μπαταρίες, να πω και ένα δικό μου προβληματάκι.

Έχω πάρει εδώ και 5 περίπου χρόνια ένα φορητό της Samsung. Το μοντέλο είναι το R730 με τον T4500 επεξεργαστή και windows 7.
Όπως καταλαβαίνετε, μιλάμε για παρωχημένο μοντέλο, δεν με ενδιέφερε όμως διότι εκείνη την εποχή ήθελα ένα φορητό με 17άρα οθόνη και καλή ανάλυση και τίποτε άλλο. Είχα να κάνω μία μετάφραση και ήθελα να έχω στην οθόνη συγχρόνως το pdf του πρωτότυπου και το doc που δούλευα, ενώ συγχρόνως έπρεπε να μεταφέρω τον Η/Υ σε δύο μέρη.

Το μηχάνημα το πήρα πολύ φθηνό διότι η μπαταρία ήταν σχεδόν εξαντλημένη, κάτι που δεν με πείραζε επίσης αφού πάντα θα το δούλευα συνδεδεμένο στην πρίζα.

Ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση από την αρχή ήταν ότι παρότι είχε αποσπώμενη μπαταρία, δεν μπορούσε να λειτουργήσει χωρίς αυτήν (με παροχή από το τροφοδοτικό βέβαια).

Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Κατά τα άλλα του έβαλα έναν SSD και δούλευε (και δουλεύει) μια χαρά, εννοείται τα πολύ βασικά πράγματα.

Πριν 2-3 μήνες λοιπόν άρχισε να μου βγάζει μηνύματα πως η μπαταρία είναι εντελώς εξαντλημένη και μετά από λίγο έσβηνε παρότι ήταν στο ρεύμα.

Αγόρασα καινούρια μπαταρία (συμβατή) και παρατηρώ το εξής:

Η μπαταρία φορτίζει μόνο όταν η υπολογιστής είναι σβηστός ή είναι σε αδράνεια και όταν ο υπολογιστής λειτουργεί, λειτουργεί με την μπαταρία, παρότι είναι συνδεδεμένος με το τροφοδοτικό στην πρίζα. Το εικονίδιο δηλαδή είναι η μπαταρία μόνη της με τη στάθμη να κατεβαίνει και όχι η μπαταρία με την πρίζα δίπλα όπως παλιότερα.

Αυτό σημαίνει πως μετά από ένα χρονικό διάστημα (3-3,5 ώρες) πρέπει να τον σβήνω για να ξαναφορτίσει. Και θέλει αρκετές ώρες για να φορτίσει στο 100%.

Όπως καταλαβαίνετε, είναι άβολο, παρότι έχω και δεύτερο φορητό (αυτό είναι ultrabook με 13άρα οθόνη και δεν με βολεύει ιδιαίτερα).

Αξίζει κάποιο service ή να πάω κατευθείαν σε κάτι σαν αυτό;

Ευκαιρία ψάχνω κιόλας να πάω σε win10.
 


Μηνύματα
355
Reaction score
686
Εγώ πάντως, δεν πρόκειται να ξαναπάρω τίποτα με επεξεργαστή AMD...
Καλά, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί, βγαίνει και με intel, χώρια που οι εκδόσεις με ryzen κυκλοφορούν για κάποιο λόγο μόνο στο Ντόϊτσλαντ με τα QUERTZ πληκτρολόγια.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Η μπαταρία φορτίζει μόνο όταν η υπολογιστής είναι σβηστός ή είναι σε αδράνεια και όταν ο υπολογιστής λειτουργεί, λειτουργεί με την μπαταρία, παρότι είναι συνδεδεμένος με το τροφοδοτικό στην πρίζα. Το εικονίδιο δηλαδή είναι η μπαταρία μόνη της με τη στάθμη να κατεβαίνει και όχι η μπαταρία με την πρίζα δίπλα όπως παλιότερα.
Πιθανότατα αυτό συμβαίνει διότι η ισχύς του τροφοδοτικού είναι πολύ χαμηλή για να υποστηρίξει και τα δύο. Ήταν παλιότερα προσφιλής λύση μείωσης του κόστους και σε άλλους κατασκευαστές, όχι μόνον στη Samsung. Αν υπάρχει δυνατότητα, δανείσου και δοκίμασε ένα ισχυρότερο, συμβατό τροφοδοτικό (94W και πάνω), και δες αν εξακολουθεί να απαιτεί off για να φορτίσει.

Μην πάρεις πάλι 17άρι με ανάλυση 1600x900, είναι κοροϊδία πια. Πάρε full HD.
Μάλιστα, αυτό το HP έχει σχετικά ισχυρό επεξεργαστή και IPS πάνελ, τουλάχιστον έτσι λέει.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Εγώ πάντως, δεν πρόκειται να ξαναπάρω τίποτα με επεξεργαστή AMD...
Μεταξύ μας, πιο πολύ έχουν λόγο να γκρινιάζουν όσοι πήραν Intel που πλέον πρέπει να διαλέξουν μεταξύ ασφάλειας ή επιδόσεων, με όλα τα προβλήματα ασφαλείας που έχουν "σκάσει"...
Δεν θα επιχειρήσω να σου αλλάξω γνώμη, αλλά στην τεχνολογία δεν υπάρχει λόγος για αξιωματική επιλογή εξοπλισμού. Αντικειμενικά οι Ryzen (φορητοί και σταθεροί) είναι εξαιρετικοί επεξεργαστές. Αντίθετα, οι περισσότεροι AMD APUs της σειράς A, δεν είναι καθόλου ανταγωνιστικοί.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.226
Reaction score
27.012
Το λενόβο που αγόρασα πριν 3 χρόνια με επεξεργαστή AMD (ήταν σαφώς πιο οικονομική επιλογή) μού κάνει κόνξες κάθε τόσο. Να επισημάνω ότι δεν είμαι και πολύ σχετικός, για να μπορέσω να δώσω σαφείς πληροφορίες :unsure:
 

Μηνύματα
191
Reaction score
339
Καλημέρα έχω το router της forthnet και μέχρι τώρα δεν είχα παράπονο, έχω κουμπωμένα πάνω του pc , dvd και ενισχυτή τώρα έβαλα και το nvidia shield και μόλις πάω να δω καμιά ταινία από streaming tv κολλάει
και δεν φορτώνει , αξίζει να το αλλάξω και πάω σε κάτι άλλο π,χ TP link vr400 ή κάτι άλλο γύρο στο 50ρικο ;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Καλημέρα έχω το router της forthnet και μέχρι τώρα δεν είχα παράπονο, έχω κουμπωμένα πάνω του pc , dvd και ενισχυτή τώρα έβαλα και το nvidia shield και μόλις πάω να δω καμιά ταινία από streaming tv κολλάει
και δεν φορτώνει , αξίζει να το αλλάξω και πάω σε κάτι άλλο π,χ TP link vr400 ή κάτι άλλο γύρο στο 50ρικο ;
Έκανες δοκιμές μήπως υπάρχει conflict; Αποσύνδεση των υπολοίπων, αλλαγή εισόδου, καλωδίου αν είναι ενσύρματη η σύνδεση;
 



Μηνύματα
191
Reaction score
339
switch ήθελα να πάρω γιατί όταν θα έρθει και το NAS δεν θα έχω χώρο στο modem και θα τα μεταφέρω εκεί οπότε χρήσιμη και αυτή η πληροφορία. Έχεις να προτείνεις κάτι να το έχω στα υπόψιν;
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
MikroTik rb260gsp

Δεν γνωρίζω τις απαιτήσεις σου, το συγκεκριμένο εχει PoE και 4 θύρες. Απο εκει και πέρα υπαρχουν και τα μεγαλύτερα μοντέλα με 8/16 ports και παει λέγοντας
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.328
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top