Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Κλωνοποίηση Μ.2 SSD NVMe σε υπολογιστή με μία μόνο υποδοχή NVMe. Πως γίνεται;

Η ερώτηση είναι ακριβώς αυτή, που έχω βάλει "ως τίτλο". Για την ακρίβεια, υπάρχει ένα PC με μητρική μιαν Asus Z-170 Pro, η οποία διαθέτει μόνο μιαν υποδοχή M.2, άρα δέχεται μόνον έναν SSD Μ.2 πάνω της.

Αν κάποια στιγμή θελήσω να αλλάξω τον υπάρχοντα M.2 SSD (έναν Samsung 960 Evo 250GB) με κάποιον νεότερης γενιάς και φυσικά μεγαλύτερης χωρητικότητας (π.χ. έναν των 500 ή των 512GB ή ακόμα και μεγαλύτερο), τώρα που οι τιμές έχουν υποχωρήσει και οι νεότεροι είναι και μεγαλύτεροι και γρηγορότεροι και πιο αξιόπιστοι, πως το κάνω;

Με δεδομένο βέβαια, ότι διαθέτω ως λογισμικό, τόσο το νεότερο Acronis, όσο και το Samsung Magician.

Να υποθέσω ότι χρειάζεται διπλή μεταφορά, δηλαδή πρώτα σε κάποιον κλασσικό SSD κι από αυτόν στον νεότερο M.2 ή υπάρχει κι άλλος τρόπος απευθείας κλωνοποίησης;

Ευχαριστώ.
Αντιγραφή με Acronis σε image μέσα σε άλλο δίσκο και από το image στον νέο SSD θα δουλέψει.
Για απευθείας αντιγραφή υπάρχουν και PCIe κάρτες με M.2, εκτός από το USB-Μ.2 που προτάθηκε.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Στην προκειμένη περίπτωση νομίζω θα δουλέψει, αλλά δεν είμαι και σίγουρος...
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αυτό πρέπει να κάνει
Ευχαριστώ πολύ!
Στην ίδια περιοχή είδα ότι υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές λύσεις, π.χ. αυτό ή αυτό, το τελευταίο αν η μητρική διαθέτει ελεύθερη υποδοχή PCI-E x4 ή x8 ή x16.

Να υποθέσω ότι οποιαδήποτε λύση από τις παραπάνω θα κάνει τη δουλειά της κλωνοποίησης, ανεξάρτητα από την ταχύτητα που αυτή θα γίνει;
Αντιγραφή με Acronis σε image μέσα σε άλλο δίσκο και από το image στον νέο SSD θα δουλέψει.
Για απευθείας αντιγραφή υπάρχουν και PCIe κάρτες με M.2, εκτός από το USB-Μ.2 που προτάθηκε.
Ευχαριστώ πολύ, Μηνά. Δεν είχα δει το μήνυμά σου, οπότε θεωρώ ότι η ερώτηση που έκανα για τις εναλλακτικές λύσεις που βρήκα στην ίδια περιοχή στο eBay, με αυτήν που πρότεινε ο Έκτορας έχει ήδη πάρει την καταφατική απάντηση, που περίμενα.

Καλή Χρονιά σε όλους!
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Η ερώτηση είναι ακριβώς αυτή, που έχω βάλει "ως τίτλο". Για την ακρίβεια, υπάρχει ένα PC με μητρική μιαν Asus Z-170 Pro, η οποία διαθέτει μόνο μιαν υποδοχή M.2, άρα δέχεται μόνον έναν SSD Μ.2 πάνω της.

Αν κάποια στιγμή θελήσω να αλλάξω τον υπάρχοντα M.2 SSD (έναν Samsung 960 Evo 250GB) με κάποιον νεότερης γενιάς και φυσικά μεγαλύτερης χωρητικότητας (π.χ. έναν των 500 ή των 512GB ή ακόμα και μεγαλύτερο)...
Καλημέρα και πάλι.

Σε συνέχεια των όσων έγραψα και παραθέτω πιο πάνω και επειδή βρήκα ήδη τον αντικαταστάτη του Samsung 960 Evo 250G, έναν ADATA XPG GAMMIX S11 PRO των 512GB σε καλή τιμή, και μάλιστα στη μισή από αυτήν που είχα αγοράσει τον Samsung των 250GB πριν 2,5 χρόνια, παρατήρησα ότι ο ADATA χρησιμοποιεί, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, την PCIe Gen3x4 και υποστηρίζει το NVMe 1.3, σε αντίθεση με τον Samsung που είναι NVMe 1.2.

Η μητρική Z170 Pro της Asus, που παραθέτω, υποστηρίζει 32Gb/s M.2 x 4. Στο σετάρισμα στη BIOS, έχω ήδη ρυθμίσει το x4. Παράλληλα, στην επιλογή για το mode λειτουργίας του SATA (SATA Mode Selection), έχω επιλέξει "AHCI" mode. Οι επιλογές είναι: "AHCI" και "RAID".
Η ερώτησή μου:
Είναι σωστό το AHCI και τώρα και όταν θα αντικαταστήσω τον Samsung με τον ADATA, ή μήπως πρέπει να βάλω RAID, προκειμένου να εξασφαλίσω τη μέγιστη ταχύτητα λειτουργίας;
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Καλημέρα και πάλι.

Σε συνέχεια των όσων έγραψα και παραθέτω πιο πάνω και επειδή βρήκα ήδη τον αντικαταστάτη του Samsung 960 Evo 250G, έναν ADATA XPG GAMMIX S11 PRO των 512GB σε καλή τιμή, και μάλιστα στη μισή από αυτήν που είχα αγοράσει τον Samsung των 250GB πριν 2,5 χρόνια, παρατήρησα ότι ο ADATA χρησιμοποιεί, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, την PCIe Gen3x4 και υποστηρίζει το NVMe 1.3, σε αντίθεση με τον Samsung που είναι NVMe 1.2.

Η μητρική Z170 Pro της Asus, που παραθέτω, υποστηρίζει 32Gb/s M.2 x 4. Στο σετάρισμα στη BIOS, έχω ήδη ρυθμίσει το x4. Παράλληλα, στην επιλογή για το mode λειτουργίας του SATA (SATA Mode Selection), έχω επιλέξει "AHCI" mode. Οι επιλογές είναι: "AHCI" και "RAID".
Η ερώτησή μου:
Είναι σωστό το AHCI και τώρα και όταν θα αντικαταστήσω τον Samsung με τον ADATA, ή μήπως πρέπει να βάλω RAID, προκειμένου να εξασφαλίσω τη μέγιστη ταχύτητα λειτουργίας;
Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις, είναι σωστό για SATA δίσκους που ίσως έχεις, αλλά δεν επηρεάζει καθόλου τους NVMe.
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Ξέρει κανείς...
Θέλω από ένα βίντεο (1080p) στο you tube (ενός ζωγράφου) να εκτυπώσω μία εικόνα.
Έκανα παυση στο βίντεο,πάτησα "PrtScn",το επικόλλησα στη "Ζωγραφική",το έκανα JPG αλλά όταν πάω να το εκτυπώσω καταλαμβάνει το 1/3 κατακόρυφης Α4.
Μπορώ να το κάνω μεγαλύτερο και αν γίνεται να μην χάσει σε ποιότητα ?
Υπάρχει άλλος τρόπος καλύτερος ?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
το έκανα JPG αλλά όταν πάω να το εκτυπώσω καταλαμβάνει το 1/3 κατακόρυφης Α4.
Λογικά, πρέπει να πας στην προεπισκόπηση της εκτύπωσης (print preview) και από εκεί να ορίσεις το μέγεθος της εκτύπωσης στο χαρτί του εκτυπωτή σου, μέσα από τις ιδιότητες του εκτυπωτή ή/και μέσα από την ίδια την προεπισκόπηση. Μάλιστα, πριν πατήσεις το "print", στην προεπισκόπηση θα πρέπει να βλέπεις ένα είδωλο του προς εκτύπωση αρχείου, που θα σου δίνει μια καλή εικόνα για το τι πρόκειται να εκτυπωθεί.
 




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803

Σίγουρα δεν υπάρχει φθορά η κίνδυνος να είναι όσο χρησιμοποιούμε το κντ η το tablet στην πρίζα (με την μπαταρία στο 100%, εννοείται πως θα το βγάζουμε όταν τελειώνουμε);
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Σίγουρα δεν υπάρχει φθορά η κίνδυνος να είναι όσο χρησιμοποιούμε το κντ η το tablet στην πρίζα (με την μπαταρία στο 100%, εννοείται πως θα το βγάζουμε όταν τελειώνουμε);
Ο κίνδυνος όταν τα κινητά έγιναν διαθέσιμα στο ευρύ κοινό (τέλη δεκαετίας '90 με μέσα της δεκαετίας '00). Ακολούθως, η τεχνολογία των μπαταριών βελτιώθηκε σε βαθμό που ο κίνδυνος έπαψε να υπάρχει. Το μόνο που ουσιαστικά πρέπει να προσέχουμε είναι όταν φορτίζει το κινητό/tablet, να μην εφάπτεται με επιφάνεια που εμποδίζει την ψύξη του (π.χ. μην φορτίζετε συσκευές στο στρώμα του κρεβατιού σας ή κάτω από το μαξιλάρι σας - έχουν καταγραφεί περιστατικά που εκράγηκαν οι συσκευές).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Σίγουρα δεν υπάρχει φθορά η κίνδυνος να είναι όσο χρησιμοποιούμε το κντ η το tablet στην πρίζα (με την μπαταρία στο 100%, εννοείται πως θα το βγάζουμε όταν τελειώνουμε);
Οι μπαταρίες που χρησιμοποιούνται σήμερα χρειάζονται τα εξής δύο πράγματα:
1. Να μην υποστούν εξαντλητική εκφόρτιση ούτε μια φορά. Παράδειγμα: είσαι εκτός σπιτιού και το κινητό σου έχει μπαταρία 10%. Το κλείνεις. Ασυζητητί. Παύεις να έχεις τηλέφωνο, σώζεις τη μπαταρία.
2. Να μην υπερθερμαίνονται. (Δες τί έγραψε παραπάνω ο Wizzy)...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ευχαριστώ πολύ Κε Κόγια αν και δυστυχώς δεν το έχω τηρήσει κατά γράμμα αυτό που λέτε αλλά έχω ακούσει και από αλλού ότι είναι σωστό, επί τη ευκαιρία συγχαρητήρια για τις δημοσιεύσεις/ οδηγούς που έχετε κάνει περί ηχείων/ καλωδίων/ ενισχυτικών κ.α. είναι πολύ χρήσιμα για τους αρχάριους (κι όχι μόνο) χρήστες.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Ξέρει κανείς...
Θέλω από ένα βίντεο (1080p) στο you tube (ενός ζωγράφου) να εκτυπώσω μία εικόνα.
Έκανα παυση στο βίντεο,πάτησα "PrtScn",το επικόλλησα στη "Ζωγραφική",το έκανα JPG αλλά όταν πάω να το εκτυπώσω καταλαμβάνει το 1/3 κατακόρυφης Α4.
Μπορώ να το κάνω μεγαλύτερο και αν γίνεται να μην χάσει σε ποιότητα ?
Υπάρχει άλλος τρόπος καλύτερος ?
Νομίζω το πρόβλημά σου είναι το orientation και όχι το μέγεθος. Το screenshot από το Youtube είναι προφανώς landscape. Αν το τυπώνεις σε "κατακόρυφη" Α4 όπως λες (δηλαδή portrait) δεν μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερο από το 1/3 της σελίδας, ανεξαρτήτως "μεγέθους" (ανάλυσης).

Στην εκτύπωση λοιπόν, θα πρέπει να αλλάξεις το orientation από portrait σε landscape.

έχουν καταγραφεί περιστατικά που εκράγηκαν οι συσκευές.
Τι έπαθαν λέει; :laugh:

Οι μπαταρίες που χρησιμοποιούνται σήμερα χρειάζονται τα εξής δύο πράγματα:
1. Να μην υποστούν εξαντλητική εκφόρτιση ούτε μια φορά. Παράδειγμα: είσαι εκτός σπιτιού και το κινητό σου έχει μπαταρία 10%. Το κλείνεις. Ασυζητητί. Παύεις να έχεις τηλέφωνο, σώζεις τη μπαταρία.
Σωστό είναι αυτό φυσικά, αλλά πρέπει να αναφερθεί ότι στα σύγχρονα κινητά, όταν η μπαταρία φτάσει το 0% και το κινητό κλείσει, φυσικά δεν έχει υποστεί εξαντλητική εκφόρτιση. Το λειτουργικό απενεργοποιεί το κινητό πριν φτάσει η μπαταρία σε αυτό το σημείο. Αν μπορείς να το κλείσεις κι εσύ λίγο νωρίτερα, ακόμα καλύτερα, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είναι καταστροφικό αν κλείσει μόνο του.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.495
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top