Κασέτες

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Σήμερα πήγα Σούπερ μάρκετ ! Στον Σκλαβενίτη λοιπόν υπάρχουν Maxell UR-90 με 0.70 € η μία !
Είναι η πιό απλή κασέτα αλλά πήρα 2 για δοκιμή !


Επιβεβαιώνω, έχει και ο Σκλαβενίτης Βούλας κι αν κρίνω από τη σκόνη που έχουν μαζέψει τις έχει αρκετό καιρό. :p
 





Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542

 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Στην αγορά κυκλοφορούν κασσέτες maxell 90αρες νέας παραγωγής όπως λένε αυτοί που τις πουλάνε, τα super markets δηλαδή, ΜΗΝ τις πάρετε, ειδικά αν τα κασσετόφωνά σας είναι τρικέφλα με οδηγό pinch roller και από την μεριά της τροφοδοσίας της ταινίας. Δεν ξέρω που τις βρήκαν ή που τις έφτιαξαν οι αλμπάνιδες αλλά είναι για πέταμα. Μπορεί το κόστος τους να είναι σχετικά μικρό αλλά μπορεί να κάνουν ζημιά στις κεφαλές και το υπόλοιπο σύστημα οδηγών της ταινίας με πολλαπλάσιο κόστος επισκευής (αν μπρούν να βρεθούν ανατλλακτικά...).
Γιάννης
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
λειζι ντογκ



πριν τελειωσει η περσινη χρονια.. βγηκε αυτη κασσετα..

... αντε και αλλη μια περσινη (στην αρχη της χρονιας) ^^

 
Last edited:

Μηνύματα
84
Reaction score
147
λειζι ντογκ



πριν τελειωσει η περσινη χρονια.. βγηκε αυτη κασσετα..

... αντε και αλλη μια περσινη (στην αρχη της χρονιας) ^^

Tι μου θυμισες τώρα,lazy dog -straight to Hellus!!!Θα τη βάλω ν ακούσω το ''sombre reptiles'' από τους Second Avenue
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
....ε....αρχηγε, οτι θυμαμαι χαιρομαι.. :beach:
Tarkamt - live in necropolis
(προτζεκτ του Cherif el Masri, βλ. Invisible Hands, βλ. Αλαν Μπισοπ)

αλλη μια σχετικα προσφατη απο αιγυπτο αυτη τη φορα:
 


Μηνύματα
127
Reaction score
134
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Στην αγορά κυκλοφορούν κασσέτες maxell 90αρες νέας παραγωγής όπως λένε αυτοί που τις πουλάνε, τα super markets δηλαδή, ΜΗΝ τις πάρετε, ειδικά αν τα κασσετόφωνά σας είναι τρικέφλα με οδηγό pinch roller και από την μεριά της τροφοδοσίας της ταινίας. Δεν ξέρω που τις βρήκαν ή που τις έφτιαξαν οι αλμπάνιδες αλλά είναι για πέταμα. Μπορεί το κόστος τους να είναι σχετικά μικρό αλλά μπορεί να κάνουν ζημιά στις κεφαλές και το υπόλοιπο σύστημα οδηγών της ταινίας με πολλαπλάσιο κόστος επισκευής (αν μπρούν να βρεθούν ανατλλακτικά...).
Γιάννης
Φίλε Γιάννη είχα αγοράσει πριν 2 χρόνια μερικές maxell UR 90αρες, από τη γνωστή αλυσίδα σούπερ μάρκετ που προφανώς είχε stock καμιά 15ετία.
Σε 2 από αυτές έχω κάνει εγγραφή από πικάπ και μπορώ να πως αναπαράγουν τον ήχο εξαιρετικά για τα δεδομένα τους.
Δεν τις πολυακούω, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για την αντοχή τους στη συχνή χρήση.
Το κασετόφωνο μου είναι σαν αυτό που περιγράφεις.
Το πρόβλημα που αναφέρεις oμολογώ δεν το γνωρίζω.
Έχει προκύψει μόνο στο δικό σου κασετόφωνο ή είναι γενικό το φαινόμενο;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Είναι γενικό, έχει συμβεί σε 4 τρικέφαλα κασσετόφωνα που ήλθαν στα χέρια μου. Ίσως οι δικές μου να είναι πολύ πιο φρέσκιες από τις δικές σου άρα μαϊμουδιάρικες...Έχει συμβεί και σε ένα απλό δικέφαλο όπου αν και δεν στάβωσε η ταινία, η εγγραφή ήταν χάλια και τελείως ασύμμετρη στα δύο κανάλια. Όσες είχα τις πέταξα στα σκουπίδια!
Γιάννης
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Τότε ήταν γνήσιες και καλές ακόμα και οι φτηνές. Σήμερα άστα να πάνε...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
γραμμένες στα 80s παίζουν όλες , ακόμα και οι ποιό φτηνές
.έχω από τη 10ετία το '70, τίποτε δεν τις έχει επηρεάσει, παίζουν όπως τότε. Επίσης το ίδιο συμβαίνει και με κασέτες εταιριών, που υποθέτουμε ότι δεν είχαν την ποιότητα των επωνύμων.

Σωστή αποθήκευση και κανονικές συνθήκες υγρασίας είναι το μυστικό νομίζω. Η ποιότητά τους ειναι δεδομένη.
 


Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Είναι γενικό, έχει συμβεί σε 4 τρικέφαλα κασσετόφωνα που ήλθαν στα χέρια μου. Ίσως οι δικές μου να είναι πολύ πιο φρέσκιες από τις δικές σου άρα μαϊμουδιάρικες...Έχει συμβεί και σε ένα απλό δικέφαλο όπου αν και δεν στάβωσε η ταινία, η εγγραφή ήταν χάλια και τελείως ασύμμετρη στα δύο κανάλια. Όσες είχα τις πέταξα στα σκουπίδια!
Γιάννης
Γραφουνε στη συσκευασια χωρα προελευσης? Μαιμουδια σημαινει οτι δεν ειναι maxell αλλα το σημα ειναι κλεμμενο (χρησιμοποιειται χωρις την εγκριση της εταιριας). Η μαμα εταιρια δεν τους εχει παρει πρεφα?
 

Μηνύματα
4
Reaction score
4
Γραφουνε στη συσκευασια χωρα προελευσης? Μαιμουδια σημαινει οτι δεν ειναι maxell αλλα το σημα ειναι κλεμμενο (χρησιμοποιειται χωρις την εγκριση της εταιριας). Η μαμα εταιρια δεν τους εχει παρει πρεφα?
Οι κασσέτες είναι επίσημα της maxell (https://www.maxell.eu/product/ur90-cassette-1-pack/). Συναρμολογούνται στην Ουγγαρία αλλά η ταινία μέσα τους προέρχεται από την Κίνα πλέον (ACME) ενω λίγο παλιότερα από την Κορέα (Saehan). Εχουν πολύ καλή απόδοση για την τιμή τους και κανένα πρόβλημα στο παίξιμο ή στην εγγραφή, τουλάχιστον στα δικά μου τρικέφαλα κασετόφωνα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top