Κασέτες


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Καλησπέρα σε όλους φίλους και μη της κασέτας.

Εγώ ακόμα γράφω κασέτες στο Pioneer CT-F700 που έχω κληρονομήσει από τον μπαμπά. Μακράν από τις φθηνές κασέτες λάτρεψα και λατρεύω τις TDK AD καθώς και τις MAXELL όλες. Οι MAXELL είχαν και μια περίεργη μυρωδιά που μου άρεσε και κάποιες που έχω ακόμα κάπως την έχουν διατηρήσει. Μέσα στις κασέτες που είχαν περάσει από τον χέρι μου έχω και κάποιες χρωμίου της RAKS οι οποίες ήταν πολύ της μόδας στα 90s και στα 00s. Τις θυμάστε; Δεν ήταν και πολύ high end αλλά το αποτέλεσμα της εγγραφής ήταν πολύ καλό.

Φιλικά Κωνσταντίνος
[DOUBLEPOST=1558608642][/DOUBLEPOST]http://vintagecassettes.com/raks/raks.htm
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Καλησπέρα σε όλους φίλους και μη της κασέτας.

Εγώ ακόμα γράφω κασέτες στο Pioneer CT-F700 που έχω κληρονομήσει από τον μπαμπά. Μακράν από τις φθηνές κασέτες λάτρεψα και λατρεύω τις TDK AD καθώς και τις MAXELL όλες. Οι MAXELL είχαν και μια περίεργη μυρωδιά που μου άρεσε και κάποιες που έχω ακόμα κάπως την έχουν διατηρήσει. Μέσα στις κασέτες που είχαν περάσει από τον χέρι μου έχω και κάποιες χρωμίου της RAKS οι οποίες ήταν πολύ της μόδας στα 90s και στα 00s. Τις θυμάστε; Δεν ήταν και πολύ high end αλλά το αποτέλεσμα της εγγραφής ήταν πολύ καλό.

Φιλικά Κωνσταντίνος
[DOUBLEPOST=1558608642][/DOUBLEPOST]http://vintagecassettes.com/raks/raks.htm
Αυτό με τη μυρωδιά... το έχω και εγώ το φετίχ :tongue: και πολλές ακόμα έχουν "φρέσκια" γεύση αφού είναι τριπλά κλεισμένες σε κουτιά. Αυτό θα πει απόλαυση με όλες τις αισθήσεις (ακόμα δεν έχω φάει ταινία)...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.465
Δεν κάνω πλάκα, είχα αγοράσει κουτί των 10, με δραχμές φυσικά. Αθήνα..
Δεν είπαμε ότι κάνεις πλάκα...
Γιάννης
Υ.Γ. Ένας τρόπος να επικοινωνήσω μαζί σου;
 

Μηνύματα
2.764
Reaction score
1.191
Σήμερα πήγα Σούπερ μάρκετ ! Στον Σκλαβενίτη λοιπόν υπάρχουν Maxell UR-90 με 0.70 € η μία !
Είναι η πιό απλή κασέτα αλλά πήρα 2 για δοκιμή !
 


Μηνύματα
2.764
Reaction score
1.191
Είμαι στο κυνήγι των ακριβών κασέτων εδώ και καιρό.
Εάν αυτές των 0.7 € γράφονται αξιοπρεπώς ( έστω με Dolby B ή C) τότε μπορούν να κάνουν την δουλειά τους στο παλιάμαξο.
Παράλληλα θα κάνω δοκιμές και με παλιές γραμμένες ήδη έτσι ώστε να δημιουργήσω μια πλήρης σειρά μουσικής σε κασέτες για το παλιάμαξο. Τι να κάνω που το θέλω vintage !
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.515
Τη δεκαετία του ’70 το… φετίχ των οδηγών ταξί, αλλά και των οδηγών ΙΧ της Αθήνας έγινε το μαγικό στερεοφωνικό “Eight-track tape”...




Η… τρέλα του κόσμου να «φορέσει» το “Eight-track” στο όχημά του, ανάγκασε τους ιδιοκτήτες συνεργείων να κάνουν διάφορες πατέντες, για να προσαρμόσουν τη συσκευή, στο καντράν ή μπροστά στα πόδια του συνοδηγού!...

Η τεχνολογία “Eight-track” σχεδιάστηκε το 1963 από τον Ρίτσαρντ Κράους, την εποχή που εργαζόταν για την εταιρεία Λίαρ Τζετ του Μπιλ Λίαρ, η οποία μέχρι σήμερα κατασκευάζει αεριωθούμενα ιδιωτικά αεροσκάφη. Το πρώτο στερεοφωνικό ονομάστηκε Lear Jet Stereo 8. Αντί για «πλευρές» τα “Eight-tracks” είχαν τέσσερα διαφορετικά προγράμματα. Στην Αμερική όπου πρωτοκυκλοφόρησε η συσκευή οι περισσότερες κασέτες τύπου “Eight-track” είχαν μουσική κάντρι....







http://www.mixanitouxronou.gr/kaset...tetrepse-ta-aftokinita-se-kentra-diaskedasis/
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.515
For at least one day—April 25th, 2019—Coast Mastering of Berkeley, California, was the undisputed center of the reel-to-reel analog-tape universe. Tim Marutani of Marutani Consulting and Nick Doshi of Doshi Audio sponsored Dan Labrie of ATR Services to lead the Reel Tape Workshop for a diverse audience, with experience levels ranging from beginners investigating the topic to world experts and professionals who have literally written the books and made the parts.



On the professional use side, there were three generations of mastering, restoration, and preservation engineers on hand representing a Grammy and multiple Grammy nominations. Young and old. Female and male. There was an overall atmosphere of learning from and for each other. If you had a question, it could be answered at the workshop. With authority. No “audiofoolery.”



http://www.theabsolutesound.com/articles/atr-services-reel-tape-workshop/
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Είμαι στο κυνήγι των ακριβών κασέτων εδώ και καιρό.
Εάν αυτές των 0.7 € γράφονται αξιοπρεπώς ( έστω με Dolby B ή C) τότε μπορούν να κάνουν την δουλειά τους στο παλιάμαξο.
Παράλληλα θα κάνω δοκιμές και με παλιές γραμμένες ήδη έτσι ώστε να δημιουργήσω μια πλήρης σειρά μουσικής σε κασέτες για το παλιάμαξο. Τι να κάνω που το θέλω vintage !
Είμαι στο κυνήγι των ακριβών κασέτων εδώ και καιρό.
Εάν αυτές των 0.7 € γράφονται αξιοπρεπώς ( έστω με Dolby B ή C) τότε μπορούν να κάνουν την δουλειά τους στο παλιάμαξο.
Παράλληλα θα κάνω δοκιμές και με παλιές γραμμένες ήδη έτσι ώστε να δημιουργήσω μια πλήρης σειρά μουσικής σε κασέτες για το παλιάμαξο. Τι να κάνω που το θέλω vintage !
Το κασσετόφωνο παρατηρείς να έχει πρόβλημα όταν βάζεις ur90;
Σε εμένα συμβαίνει το απίστευτο. Όσες ur και αν έχω δοκιμάσει στο teac, σε όλες γυρίζει την ταινία ανάποδα αφού πρώτα την τραβήξει στην άκρη στην αριστερή πλευρά. Ότι άλλο δοκιμάζω παλιά ή καινούργια αυτό το πρόβλημα δεν το έχω.
 

Μηνύματα
2.764
Reaction score
1.191
Πραγματικά δεν θυμάμι κάτι τέτοιο να μου συμβαίνει ! Έχω και εγώ ένα Teac τρικέφαλο θα το δοκιμάσω όταν βρω λίγο χρόνο...
 




jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.465
Δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένο με το capstan ή είναι πολύ φθαρμένο και οδηγεί την ταινία προς μια μεριά, έξω από τον οδηγό στην κασσέτα.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.515
1576654543646.png


Μια νοσταλγική κίνηση επιχειρεί η Mixxtape που κατασκεύασε ένα DAP (digital audio player) σε μορφή κασέτας.
Το player έχει εσωτερικό χώρο αποθήκευσης 8GB, ενώ με κάρτα μνήμης microSD φθάνει τα 256GB.

Mπορούμε να μεταφέρουμε αρχεία μουσικής από το PC ή το Mac μας μέσω USB-C και η διαχείριση των κομματιών γίνεται διαμέσου μιας οθόνης OLED (1 ίντσας) που φέρει η συσκευή. Τα πλήκτρα είναι αφής.

1576654586333.png



Παίζει αρχεία FLAC (16-bit), MP3, M4A, WMA, OGG, APE, WAV, AAC-LC και ACELP



1576654719227.png





 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.328
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top