Ηχεια βασης με ...loudness!

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θα πρεπει να συμβιβαστεις ειτε παθητικα ειτε ενεργητικα.

Μπορεις να δοκιμασεις αυτο Schiit.

Δυστυχως οι ηχογραφησεις και τα μαστερινγκ εχουν μεγαλη διαφορα απο κομματι σε κομματι...Μεχρι και ο Dr. T...e το λεει!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν χρειάζεσαι ν'αλλάξεις κι άλλο ηχείο,αλλά το κατάλληλο εργαλείο:
Και sub βεβαίως για να παρέχεται απαραμόρφωτα η αυξημένη ενέργεια.
Η εφαρμογή δεν διατίθεται πλεον!



Παρά τις ενθουσιώδεις κριτικές όταν το άκουσα στην thas, με luxman 507ux, ουδεμία εντύπωση μου προξένησε...
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
A, ναι; Εμένα με κέρδισαν όταν τα είχα ακούσει τα Neat XLS.
Ήταν μάλιστα το όνειρό μου για χρόνια ως αναβάμιση από τα Penaudio Cenya που είχα τότε.
Και στα Cenya ήταν δυνατό το μπάσο, αλλά στα XLS ακόμη πιο πολύ.
 

K

kimon

Guest
Ενας τύπος απελευθερώνει τυχαία ένα τζίνι,το οποίο σε αντάλλαγμα του υπόσχεται ότι θα πραγματοποιήσει μία του επιθυμία.
-Ζήτησέ μου ό,τι θέλεις, λέει το τζίνι, εγώ μπορώ να κάνω τα πάντα.
-Τί να σου πω, λέει ο τύπος,θέλω να φτειάξεις έναν αυτοκινητόδρομο Αθήνα - Κρήτη, να πηγαίνω με το αμάξι, γιατί έχω βαρεθεί τα καράβια.
-Κατανοείς ότι αυτό είναι αδύνατον να γίνει; Άλλην επιθυμία δεν έχεις;
-Εντάξει, τότε κάνε με να καταλαβαίνω τις γυναίκες.
-Τέλος πάντων, αυτός ο αυτοκινητόδρομος που είπες, πόσες λωρίδες κυκλοφορίας θέλεις να έχει;

Αγαπητέ Lakiss51, μου φαίνεται ότι ευκολότερα βρίσκει κανείς την ιδανική γυναίκα παρά ηχείο με τις ιδιότητες που ζητάς!
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Kανε μια δοκιμη αν μπορεις...................βαλε τα ηχεια κοντά στον πισω τους τοιχο και την θεση ακροασης κολλησε την στον απεναντι τοιχο. Μονο ετσι θα παρεις μπασο σε χαμηλη ενταση, αλλα και μπουμαρισμα ομως σε μεγαλυτερη.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αγαπητέ Lakiss51, μου φαίνεται ότι ευκολότερα βρίσκει κανείς την ιδανική γυναίκα παρά ηχείο με τις ιδιότητες που ζητάς!
Μάλλον αυτό πρέπει να είναι η αιτία που δεν βρίσκω το ιδανικό ΜΟΥ ηχείο - επειδή βρήκα τη γυναίκα που με ανέχεται σχεδον μισό αιωνα:):):)
 




Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Το ξερω, μα δεν θα έχει διαφορά απο τα 30.1
Κρίνοντας από γραφήματα frequency response που βλέπω στο internet, το Harbeth είναι ένα ιδιαίτερα άμπασο ηχείο. Κάτω από τους 100 κύκλους καταρρέει. και έχει και ένα bump στους 160 που το κάνει ιδιαίτερα ζεστό. Από την άλλη τα πρίμα των pmc είναι και αυτά παραδοσιακά λίγο τσιμπιμένα... Νομίζω θα παίζει καλύτερα το pmc σε χαμηλές εντάσεις χωρίς sub. Τώρα το κατά πόσο η αλλαγή θα σε κάλυπτε... Κι εσύ δεν κάθεσαι φρόνιμος βρε παιδάκι μου.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Κρίνοντας από γραφήματα frequency response που βλέπω στο internet, το Harbeth είναι ένα ιδιαίτερα άμπασο ηχείο. Κάτω από τους 100 κύκλους καταρρέει. και έχει και ένα bump στους 160 που το κάνει ιδιαίτερα ζεστό. Από την άλλη τα πρίμα των pmc είναι και αυτά παραδοσιακά λίγο τσιμπιμένα... Νομίζω θα παίζει καλύτερα το pmc σε χαμηλές εντάσεις χωρίς sub. Τώρα το κατά πόσο η αλλαγή θα σε κάλυπτε... Κι εσύ δεν κάθεσαι φρόνιμος βρε παιδάκι μου.
Μα γι αυτό σου δίνω το δικαίωμα να με αποκαλείς "παιδάκι μου" - είμαι ζωηρουλης:)
Κοιτ(ταξτε): το 30.1 σύμφωνα με ένα τεστ σε αλλο θεμα το άκουσα από τα 30hz, αδύναμο βέβαια, μα αυτο σημαίνει ότι μπορεί να κατέβει εκεί. Το θεμα ειναι πως για να ακουσθεί το χαμηλό θέλει ένταση οπότε ...κόβεται η σούπα!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγώ θα σου πω για ένα ηχείο κατά πολύ φθηνότερο από τα μπάτζετ που κοιτάς, αλλά από αυτά που έχω ζήσει μαζί τους ήταν το πιο κοντινό σε αυτό που ζητάς. Φυσικά έχει άλλους περιορισμούς, αλλά για την τιμή του είναι εξαιρετική υλοποίηση για εμένα.
Το epos epic 2.
Σε χαμηλές εντάσεις έδινε αυτό το όμορφο γέμισμα χαμηλά, πολύ ευχάριστο ηχείο, και στα πρίμα λεπτομερές και γλυκό (χωρίς να είναι του κουταλιού :biggrin: ).
Βέβαια παίζει και ο χώρος, η τοποθέτηση, κλπ.
Το καλύτερο θα είναι να αγοράσεις sub και εφόσον δεν σου αρέσει να ακούς με αυτά γενικώς, να τα ρυθμίσεις και να τα χρησιμοποιείς μόνο όταν ακούς χαμηλά. Δεν θα έχεις έτσι μεγάλα προβλήματα με το χώρο λόγο εντάσεων κλπ και θα έχεις και γεμάτο ήχο.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η εφαρμογή δεν διατίθεται πλεον!

Παρά τις ενθουσιώδεις κριτικές όταν το άκουσα στην thas, με luxman 507ux, ουδεμία εντύπωση μου προξένησε...
Ψάξε και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις κάποια άλλη δωρεάν εφαρμογή,όπως λ.χ από την KVR Audio.

Άλλη λύση θα ήταν ενεργά και sub με καθένα να διέθετε το δικό του ρυθμιστικό στάθμης για τη ζώνη των χαμηλών.

Εάν μάλιστα διέθετες μικρόφωνο και δεξιότητα στο χειρισμό του REW,θα μπορούσα να σου εξηγήσω πώς να δημιουργούσες ένα ιδιαίτερο plugin προσαρμοσμένο στο δικό σου setup και τη δική σου ενιαία οντότητα.
Μηπως τα ηχεια γενικα επρεπε να φτιαχνονται με την Β&K curve και οχι φλατ?
Όχι,καθότι δεν γίνεται να προαποφασίζει ο κατασκευαστής σε πόσο...χαμηλή στάθμη θα ακούγαμε.Χρειάζεται όμως ευελιξία η οποία παρεμπιπτόντως παρέχεται από τα σύγχρονα λογισμικά DSP.
 
Last edited:

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Ο.κ. ........και σε υψηλοτερη θα ακουγαμε ακομη περισσοτερα χαμηλα και λιγο λιγοτερα πριμα.
Τα dsp θα ειχαν λιγοτερο ποσοστο συμμετοχης επισης.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κοιτ(ταξτε): το 30.1 σύμφωνα με ένα τεστ σε αλλο θεμα το άκουσα από τα 30hz, αδύναμο βέβαια, μα αυτο σημαίνει ότι μπορεί να κατέβει εκεί. Το θεμα ειναι πως για να ακουσθεί το χαμηλό θέλει ένταση οπότε ...κόβεται η σούπα!
Εδώ κάνεις λάθος. Δεν μπορεί να ακουστούν, υπό συνθήκες ακρόασης, οι 30 Hz ακόμα και οι 35.
Άκουσες μεμονωμένα, προφανώς, έναν τόνο και βιάστηκες να βγάλεις συμπέρασμα. Ένας σκέτος τόνος που ταλαντώνει το κώνο δεν σημαίνει κάτι. Το που βρίσκεται αυτή η στάθμη, σε σχέση με το υπόλοιπο φάσμα, είναι που μετράει.
Η στάθμη ήταν τόσο χαμηλή, που αν θελήσεις να αντισταθμίσεις τις συχνότητες αυτές, θα έβγαζες εκτός λειτουργίας τη μονάδα για πλάκα.
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν κατάλαβα γιατί απέρριψες την ισοστάθμιση. Δεν είχες την δυνατότητα να έχεις 2 presets? Προσωπικά το αντιμετωπίζω έτσι με 2 διαφορετικά target curves αποθηκευμένα, ένα για χαμηλές εντάσεις και ένα για νορμάλ και επιλέγω ανάλογα τις ορέξεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μηπως τα ηχεια γενικα επρεπε να φτιαχνονται με την Β&K curve και οχι φλατ?
Σίγουρα μια απόκριση <<B&K>> θα έχει μεγαλύτερο κοινό σε σχέση με μία επίπεδη. Συνεπικουρούμενη και του χώρου πάντα. Προσωπικά τη βρίσκω ελαφρώς υπερβολική. Μικρότερο <<σπάσιμο>> φτιάχνει ένα πολύ ευχάριστο ηχείο.
Το θέμα της κατά <<B&K>> είναι πως γίνεται εύκολα αντιληπτό, ιδίως σε ακροάσεις με έντονο περιεχόμενο μεσαίων συχνοτήτων, αδυναμία της εξασθενημένης περιοχής.
Το εντοπίζω το θέμα στην αργή μετάβαση, και τελικά αίσθηση, κατά μήκος του φάσματος, συν προβολικότητα των υψηλών συχνοτήτων.
 
Last edited:


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Δεν κατάλαβα γιατί απέρριψες την ισοστάθμιση. Δεν είχες την δυνατότητα να έχεις 2 presets? Προσωπικά το αντιμετωπίζω έτσι με 2 διαφορετικά target curves αποθηκευμένα, ένα για χαμηλές εντάσεις και ένα για νορμάλ και επιλέγω ανάλογα τις ορέξεις.
Lakis51 κάνε το παραπάνω (καλύτερα με 3~4+ καμπύλες). Εύκολο.
Δες εδώ, το θέμα έχει ξανασυζητηθεί:
https://www.avsite.gr/forum/threads/mαγικο-loudness.170232/page-2#post-2398582
Δες και εδώ, για μία εξήγηση:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top