Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Για κλασσική μουσική, αν ελαττωθεί λιγάκι η απόσταση ακρόασης, και φυσικά με απαραίτητη την προσθήκη 2 σαμπ, θα ήθελα να προτείνω τα Νιούμαν 120, και επειδή βγαίνουν και σε έκδοση με ψηφιακή είσοδο, όπως και το σαμπ τους, θα ήθελα να επισημάνω πως σε κείνη την έκδοση, αποτελούν πλήρες σύστημα, με ενσωματωμένο μικρόφωνο και επαρκές dsp για την αναγκαία ισοστάθμιση.

Η χαρά του δικαναλάκια.

Για αρχή θα πρότεινα αυτό το σετ:


Που με ψηφιακή είσοδο είναι εδώ:


Το τελευταίο τιμή ανά τεμάχιο...
Το ενσωματωμένο μικρόφωνο που χρειάζεται;
Όσο για την απόσταση, ναι, μπορώ να την ελλατώσω.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.222
To ZEN είναι και προενισχυτής και έχει full balanced έξοδο, για την χρήση των ενεργών ηχείων με xlr είναι η καλύτερη λύση στα χρήματα αυτά.
Αν ο Moz_art πάει σε ενεργά ηχεία, είναι το καλύτερο ταίρι για αυτά που χρειάζεται.

Το ΒΤ bluetooth (που αναφέρθηκε από άλλους φίλους), το παρέχει ήδη ο (κάθε) υπολογιστής και μέσω της USB --> Zen Dac

Το ΖΕΝ περιλαμβάνει και ντακ (μετατροπέα ψηφιακού σήματος σε αναλογικό)
Γενικά θεωρείται ότι ένα σύγχρονο εξωτερικό ντακ είναι καλύτερο από τα εσωτερικά των υπολογιστών. Για αρχή και προκειμένου να δοθεί βαρύτητα σε όσο το δυνατόν καλύτερα ηχεία, που είναι και ο πλέον αδύναμος κρίκος, θα μπορούσε να παραλειφθεί, προσωρινά έστω.
Για εξωτερικά ντακς υπάρχει τεράστια ποικιλία (σε... τιμές κυρίως, γιατί οι ακουστές διαφορές είναι μικρές)
Θα πρότεινα μια καλή μελέτη εδώ https://www.audiosciencereview.com/...rters-dacs.10/&order=post_date&direction=desc
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Το κρκ, όπως και οποιοδήποτε ηχείο χωρίς μπας ριφλεξ από πίσω, θέλει τουλάχιστον 4-5 cm από τον πίσω τοίχο, με μάξιμουμ τα 8-9cm, για να μπει ίσου πάχους ηχοαπορροφητικό υλικό. (σφηνωτά ανάμεσα στο ηχείο και στον τοίχο. Προσοχή, αφήστε εξαερισμό για την ενισχυτική πλάτη)

Αυτή είναι η καλύτερη δυνατή τοποθέτηση.

Αν έχει μπας ριφλεξ από πίσω, χρειάζεται +10cm για την ομαλή εκτόνωση του σωλήνα.


Η μόνη τοποθέτηση καλύτερη από αυτή που περιγράφτηκε, είναι σε τρύπα μέσα στον τοίχο, δηλαδή με εντοιχισμό.

Τι να σου πω; Το εγχειρίδιό τους παντως αυτο λεει.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.963
Το ενσωματωμένο μικρόφωνο που χρειάζεται;
Όσο για την απόσταση, ναι, μπορώ να την ελλατώσω.
Χρειάζεται για τις μετρήσεις, προκειμένου να εφαρμοστεί βάσει αυτών το eq.
Το συγκεκριμένο ηχείο είναι "άλλη κλάση", δυστυχώς αυτό με την ψηφιακή είσοδο είναι αρκετά πιο ακριβό από το αναλογικό...

 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
To ZEN είναι και προενισχυτής και έχει full balanced έξοδο, για την χρήση των ενεργών ηχείων με xlr είναι η καλύτερη λύση στα χρήματα αυτά.
Αν ο Moz_art πάει σε ενεργά ηχεία, είναι το καλύτερο ταίρι για αυτά που χρειάζεται.

Το ΒΤ bluetooth (που αναφέρθηκε από άλλους φίλους), το παρέχει ήδη ο (κάθε) υπολογιστής και μέσω της USB --> Zen Dac
Το κόστος όμως μαζί με τα ενεργά ηχεία βρίσκεται πολύ πάνω από αυτά που μπορώ να διαθέσω... :(
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Το ΒΤ bluetooth (που αναφέρθηκε από άλλους φίλους), το παρέχει ήδη ο (κάθε) υπολογιστής και μέσω της USB
Αν και εγώ από την αρχή δεν ήθελα την χρήση του υπολογιστή για να ακούω μουσική.....πως ακριβώς θα μπορούσα να είχα εξόδους xlr με την χρήση μόνο του usb !!?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576

"[...] AGAINST
  • Not accomplished with rhythm or timing..."
... Νομίζω ότι είναι σοβαρό πρόβλημα, ιδιαίτερα για κλασική μουσική. Και κοστίζει 700 λίρες, σύμφωνα με το ρηβγιού. Μένουν λιγότερα από 300 για τα ηχεία, σημαντική ανισορροπία.
Δεν έχει ιδέα τί είναι ρυθμός, ούτε τί είναι timing. Χρησιμοποιεί απλώς κάποιες φράσεις - κλισέ, για να πείσει τον ανυποψίαστο αναγνώστη. Σιγά μην άκουσε lack of rhythm...

Γενικώτερα, καλόν είναι να μη δίνετε καμιά βάση - καλύτερα μη διαβάζετε καθόλου - στο whathifi. Ό,τι δεν είναι εγγλέζικο, θα το θάψουν, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, ενώ αντιστοίχως εκθειάζουν χωρίς λόγο εγγλέζικα προϊόντα.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.222
To ZEN κοστίζει 150 ευρώ και προσφέρει προενισχυτή, DAC, balanced εξοδο και ενισχυτή ακουστικών.
Προσθέτεις μόνο ενεργά ηχεία της αρεσκείας σου (balanced).

Με 1.000 ευρώ δεν παίρνεις ηχεία (αξιοπρεπή) , ενισχυτή (να τα οδηγεί) , Dac, που να είναι καλύτερα από τον παραπάνω συνδυασμό.

Το κόστος όμως μαζί με τα ενεργά ηχεία βρίσκεται πολύ πάνω από αυτά που μπορώ να διαθέσω... :(
 
Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.963
Ό,τι δεν είναι εγγλέζικο, θα το θάψουν
Χαχα και να ήταν το μόνο τους κουσούρι αυτό?

Πάντως, δεν μπορώ να ξέρω αν άκουσε ή δεν άκουσε lack of rhythm, σίγουρα όμως τέτοιο πράμα ακούμε συχνά στο ραδιόφωνο και στο γιουτούμπα, εξ αιτίας κακών Α/Ψ μετατροπών.
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Μια άλλη λύση για τα ενεργά θα ήταν ένα dac/streamer/pro
ωσάν το μικρό yamaha wxad 10.
Ρυθμίσεις έντασης από το app.
Βέβαια στην περίπτωση που ο υπολογιστής είναι ούτως ή άλλως συνέχεια ανοιχτός (γραφείο είπε ο φίλος) δεν έχει τόσο νόημα..
Με νετφλιξ/εσύ σωλήνας στην τηλεόραση και Yamaha streamers στους vintage ενισχυτές μου πάντως έχω να ανοίξω pc κάτι μήνες..
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.222
Χρησιμοποιώντας το ΖΕΝ DAC

Αν και εγώ από την αρχή δεν ήθελα την χρήση του υπολογιστή για να ακούω μουσική.....πως ακριβώς θα μπορούσα να είχα εξόδους xlr με την χρήση μόνο του usb !!?
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Χρησιμοποιώντας το ΖΕΝ DAC
Α οκ! Εγώ κατάλαβα μόνο με το pc!
Δε το γνώριζα το ZEN DAC φαίνεται πιο πλήρες από το Kali mv-bt με μόνο μειονέκτημα (για εμένα) την απαραίτητη χρήση Η/Υ
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
@Moz_art δεν απαντησες ακομα σε τι χωρο ακουσες το ηχοσυστημα,ωστε να καταλαβουμε τι να σου προτεινουμε ή αλλιως αν ολες οι προτασεις μεχρι τωρα ειναι αχρηστες με βαση την "αναφορα" που εχεις.

Επισης,η κλασσικη μουσικη ειναι η πιο απαιτητικη που υπαρχει,σε θεμα εντασεων,χαμηλου και ηχητικης ποιοτητας.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
To ZEN κοστίζει 150 ευρώ και προσφέρει προενισχυτή, DAC, balanced εξοδο και ενισχυτή ακουστικών.
Προσθέτεις μόνο ενεργά ηχεία της αρεσκείας σου (balanced).

Με 1.000 ευρώ δεν παίρνεις ηχεία (αξιοπρεπή) , ενισχυτή (να τα οδηγεί) , Dac, που να είναι καλύτερα από τον παραπάνω συνδυασμό.
Εεε... μήπως έγινε κάποιο λάθος; Αναφέρθηκε παραπάνω ότι ο Zen κοστίζει κοντά στις 700 λίρες :idk:
Μια άλλη λύση για τα ενεργά θα ήταν ένα dac/streamer/pro
ωσάν το μικρό yamaha wxad 10.
Ρυθμίσεις έντασης από το app.
Βέβαια στην περίπτωση που ο υπολογιστής είναι ούτως ή άλλως συνέχεια ανοιχτός (γραφείο είπε ο φίλος) δεν έχει τόσο νόημα..
Με νετφλιξ/εσύ σωλήνας στην τηλεόραση και Yamaha streamers στους vintage ενισχυτές μου πάντως έχω να ανοίξω pc κάτι μήνες..
Ναι, είναι σχεδόν συνέχεια ανοιχτό το λαπτοπ. Το συγκεκριμένο yamaha το έχω δει... Κάτι σαν το Zen και το Kali είναι; Κατάλαβα σωστά;
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.222

Και σε αρκετούς μεταπωλητές.....

Εεε... μήπως έγινε κάποιο λάθος; Αναφέρθηκε παραπάνω ότι ο Zen κοστίζει κοντά στις 700 λίρες :idk:

Ναι, είναι σχεδόν συνέχεια ανοιχτό το λαπτοπ. Το συγκεκριμένο yamaha το έχω δει... Κάτι σαν το Zen και το Kali είναι; Κατάλαβα σωστά;
 


Μηνύματα
103
Reaction score
155
Ζητώ συγγνώμη... Κατάλαβα λάθος.
@Moz_art δεν απαντησες ακομα σε τι χωρο ακουσες το ηχοσυστημα,ωστε να καταλαβουμε τι να σου προτεινουμε ή αλλιως αν ολες οι προτασεις μεχρι τωρα ειναι αχρηστες με βαση την "αναφορα" που εχεις.

Επισης,η κλασσικη μουσικη ειναι η πιο απαιτητικη που υπαρχει,σε θεμα εντασεων,χαμηλου και ηχητικης ποιοτητας.
Όχι, δεν είναι καθόλου άχρηστες οι προτάσεις... Τουναντίον μάλιστα!

Υ.Γ. Σε κατάστημα που πουλάει ηχοσυστήματα.
 

P

PMC

Guest
Σκέψου πως θα γίνει ( αν και όταν θες ) η ενσωμάτωση υπογουφερ στο σύστημα ώστε να είσαι έτοιμος από την αρχή . Μη πάρεις κάτι τώρα και όταν διαπιστώσεις ότι θες και σαμπ δεν είναι εύκολη η μετάβαση ......
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.217
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top