Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Ναι, ακούω κυρίως κλασσική μουσική. Δεν "παίζει" με τίποτα να κάνω στροφή στο λαϊκό. :)
κανε μρε ΜΟΖ στροφη στο λαικο, εδω ολοκληρος ντοκτορ εκανε στροφη και ακουει κλασικη μουσικη
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Λαβε υποψιν οτι τα δεκαιντσα KRK θελουν τουλαχιστον ενα μετρο απο τον πισω τοιχο. Αυτο σου περιοριζει τις διαστασεις ισοπλευρου τριγωνου τοποθετησης.
Δεν είναι απαραίτητο. Εχουν Eq.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Ναι, ακούω κυριως κλασική, λιγοτερο Jazz, πολυ λιγότερο ambient/ηλεκτρονική/soundtracks. Πολύ σπάνια καμία ροκιά.

Στην κλασική χρειάζονται καλύτερα και ομαλότερα μπάσα απο οποιαδήποτε άλλη μουσική κατηγορία.

Τα πολλά σαμπς δεν στοχεύουν στα πολλά μπάσα. Στοχεύουν στην ομαλότερη κατανομή του μπάσου στο χώρο, το οποίο ισούται με το 30% (ναι ειναι μετρημένο!) της υποκειμενικής μουσικής απόλαυσης.

Προς το παρόν, με 1000€ δεν υπαρχει μπατζετ για σαμπς. Πάρτε ως πρώτο βήμα τα KRK που προτάθηκαν, ειναι πολυ τίμια επιλογή για τα χρήματα και το μέγεθος του ηχείου. Μετά βλέπουμε.
Πόσο πολύ σας ευχαριστώ...! Μιας και είστε "σύντροφος" στα μουσικά ακούσματα, έχει άλλη αξία, για μένα, ο λόγος σας.
Εν τω μεταξύ, αυτά που αναφέρετε για τα μπάσα ούτε καν τα είχα υποψιαστεί... 30%!!! ... άρα ο ρόλος τους είναι πολύ σημαντικός. Έχω να μάθω πολλά... Και σας ευχαριστώ όλους γι' αυτό!

Υ.Γ Κι εγώ ακούω soundtracks!
Η ιδανική συσκευή για. να συνδέσεις τα ενεργά ΚRK με full balanced (xlr) να έχεις volume control αλλά και DAC για βελτίωση ήχου από τον υπολογιστή ειναι το IFI ZEN DAC
Άλλη συσκευή αυτή; Είναι καλύτερη από αυτή που προτάθηκε παραπάνω;
Αυτή εννοώ https://ican.gr/kali-audio-mv-bt-dektis-bluetooth-temaxio?search=Kali
Καλημέρα και από εμένα. Για κλασσική τα subs είναι απαραίτητα. Αν δεν σε φτάνουν τα λεφτά τώρα μπορείς να το κάνεις στο μέλλον γιατί έτσι και αλλιώς η ανανάθμιση που θα έχεις από το μη σύστημσ στο σύστημα θα είναι εξωφρενική. Θα έλεγα να ανεβάσεις μια φωτογραφία του δωματίου σου και ένα σκαρίφημα της κάτοψης για να σου δοθούν λύσεις για την τοποθέτηση πρώτα από όλα και αφού αποφασιστεί αυτό να δεις τι ηχείο χρειάζεσαι. Αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Δυστυχώς, οι δυνατότητες του χώρου μου είναι περιορισμένες. Αυτά που διάβασα για ενδεδειγμένες αποστάσεις ηχείων κ.α. δεν μπορούν να υλοποιηθούν στο δικό μου χώρο.
Δεν είναι απαραίτητο. Εχουν Eq.
Συγχωρέστε με για τη "χαζή" ερώτηση, αλλά τα ηχεία θα πρέπει να τοποθετηθούν πίσω από εκεί που θα κάθομαι; Επίσης, τι είναι το Eq;
 
Last edited:

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Χαίρετε, καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για το φόρουμ!
Μια μικρή εισαγωγή για μένα:
Αγαπώ την καλή και ποιοτική μουσική. Πρώτον, γιατί με ταξιδεύει σε άλλους πιο όμορφους κόσμους από τον δικό μας... Δέυτερον, γιατί η μουσική μού χαρίζει στιγμές απόδρασης από οποιαδήποτε προβλήματα με απασχολούν.
Μέχρι τώρα όμως δεν κατάφερα να έχω ένα ποιοτικό ηχοσύστημα. Ακούω μουσική από ένα λαπτοπ με ηχεία και γουφερ της logitech και μ' ένα απαρχαιωμένο στερεοφωνικό technics.
Όταν πριν λίγο καιρό έτυχε να ακούσω μουσική σ' ένα κατάστημα με ηχοσυστήματα κυριολεκτικά "μαγεύτικα"! Ήξερα ότι δεν ακούω ποιοτικό ήχο με τα μηχανήματα που έχω, αλλά δεν είχα εμπειρία από ποιοτικό ηχοσύστημα. Συνειδητοποίησα λοιπόν τι έχανα τόσα χρόνια...
Κάπως έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση για hi-fi και ανακάλυψα το φόρουμ! Όμως, όντας νέος και άσχετος (όπως γράφω και στον τίτλο) με τα ηχοσυστήματα, δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα κι αυτό δυσκολεύει την επιλογή. Για να μη σας κουράζω, θέλω τη βοήθειά σας για να επιλέξω ένα, όσο είναι δυνατόν, πιο κατάλληλο στις προτιμήσεις μου και δυνατότητές μου ηχοσύστημα. Σίγουρα χρειάζομαι έναν δικάναλο ενισχυτή μιας και μ' ενδιαφέρει μόνο η μουσική. Από κει και μετά όμως... χάος... :idk:
Ραδιοενισχυτή ή ολοκληρωμένο; Ισχύς; Ωμική αντίσταση; Ταίριασμα με ηχεία; Ισχύς RMS ηχείων, μεγαλύτερη ή μικρότερη από τον ενισχυτή; Δαπέδου ή βάσης; Ενεργά ή παθητικά; Καλώδια ποιας διατομής;
Για να διευκολύνω όσους μπουν στον κόπο να με βοηθήσουν να αναφέρω τα εξής:
α) με ενδιαφέρει όπως έγραψα και παραπάνω αποκλειστικά και μόνο η μουσική
β) το cd player μάλλον δεν το χρειάζομαι γιατί θέλω να ακούω μουσική κυρίως από pc και streaming οπότε απαραίτητο wi-fi και bluetooth
γ) ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι περίπου 12 τ.μ.
δ) δεν μ' ενοχλεί αν τα ηχεία θα είναι βάσης ή δαπέδου, φτάνει να απολαμβάνω τη μουσική
ε) τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι, περίπου, 1.000 ευρώ

Κάποιοι ενισχυτές που μου τράβηξαν το ενδιαφέρον είναι αυτός και αυτός
Και ηχεία αυτά και αυτά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Καλημέρα και καλως ήρθες στο φόρουμ.
Ως ιδιοκτήτης του Yamaha RN-803D μπορώ να πώ ότι είναι άψογος για αυτά που ζητάς. Τον πήρα γτ και εγώ ήθελα οπωσδήποτε να έχω wifi και bluetooth... αυτή η ευκολία του να πατάς ένα κουμπί από το κινητό σου και να ακούς internet radio ή ότι άλλο ποθείς όπως Spotify, Tidal κτλ, δεν υπάρχει... Δεν ξέρω αν διάβασες το τι μπορεί να κάνει ο ενισχυτής, οπότε αν έχεις απορίες εδώ είμαι...
Αν τελικά καταλήξεις σε αυτόν θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος (αναλόγως βέβαια και τα ηχεία που θα του ταιριάξεις)
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Καλημέρα και καλως ήρθες στο φόρουμ.
Ως ιδιοκτήτης του Yamaha RN-803D μπορώ να πώ ότι είναι άψογος για αυτά που ζητάς. Τον πήρα γτ και εγώ ήθελα οπωσδήποτε να έχω wifi και bluetooth... αυτή η ευκολία του να πατάς ένα κουμπί από το κινητό σου και να ακούς internet radio ή ότι άλλο ποθείς όπως Spotify, Tidal κτλ, δεν υπάρχει... Δεν ξέρω αν διάβασες το τι μπορεί να κάνει ο ενισχυτής, οπότε αν έχεις απορίες εδώ είμαι...
Αν τελικά καταλήξεις σε αυτόν θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος (αναλόγως βέβαια και τα ηχεία που θα του ταιριάξεις)
Καλημέρα, καλώς σας βρήκα!
Διάβασα, αποσπασματικά, κάποια πράγματα για τον yamaha εδώ, αν θυμάμαι καλά, και σε μερικά ξένα φόρουμ.
Γι' αυτό και μου κίνησε το ενδιαφέρον. Όμως τελικά αυτό που προτείνεται ως ιδανική λύση για τις δικές μου ανάγκες, από τα υπόλοιπα παιδιά του φόρουμ, έχει στρέψει το ενδιαφέρον μου αλλού. Χωρίς, βέβαια, να έχω ξεκαθαρίσει ακόμη πού θα πρέπει να στραφώ. Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για την προθυμία σας για βοήθεια. Αλήθεια, μιας και είστε κάτοχος του συγκεκριμένου yamaha, ποια ηχεία έχετε και ποια πιστεύετε ότι είναι τα πιο ταιριαστά για να μείνω ικανοποιημένος από τον ενισχυτή; Ρωτάω διότι το χρηματικό ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι κάπως περιορισμένο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
Άλλη συσκευή αυτή; Είναι καλύτερη από αυτή που προτάθηκε παραπάνω;
Αυτή εννοώ https://ican.gr/kali-audio-mv-bt-dektis-bluetooth-temaxio?search=Kali
Το ΖΕΝ περιλαμβάνει και ντακ (μετατροπέα ψηφιακού σήματος σε αναλογικό)
Γενικά θεωρείται ότι ένα σύγχρονο εξωτερικό ντακ είναι καλύτερο από τα εσωτερικά των υπολογιστών. Για αρχή και προκειμένου να δοθεί βαρύτητα σε όσο το δυνατόν καλύτερα ηχεία, που είναι και ο πλέον αδύναμος κρίκος, θα μπορούσε να παραλειφθεί, προσωρινά έστω.
Για εξωτερικά ντακς υπάρχει τεράστια ποικιλία (σε... τιμές κυρίως, γιατί οι ακουστές διαφορές είναι μικρές)
Θα πρότεινα μια καλή μελέτη εδώ https://www.audiosciencereview.com/...rters-dacs.10/&order=post_date&direction=desc
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Συγχωρέστε με για τη "χαζή" ερώτηση, αλλά τα ηχεία θα πρέπει να τοποθετηθούν πίσω από εκεί που θα κάθομαι; Επίσης, τι είναι το Eq;
Μπροστά από εκεί που κάθεστε.

Το Eq είναι η δυνατότητα ισοσταθμισης.
Εάν τοποθετήσουμε ηχεια κολλητά σε τοίχο αυξάνεται το μπάσο. Για να το φέρουμε σωστά χρειαζόμαστε ισοσταθμιση.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Καλημέρα, καλώς σας βρήκα!
Διάβασα, αποσπασματικά, κάποια πράγματα για τον yamaha εδώ, αν θυμάμαι καλά, και σε μερικά ξένα φόρουμ.
Γι' αυτό και μου κίνησε το ενδιαφέρον. Όμως τελικά αυτό που προτείνεται ως ιδανική λύση για τις δικές μου ανάγκες, από τα υπόλοιπα παιδιά του φόρουμ, έχει στρέψει το ενδιαφέρον μου αλλού. Χωρίς, βέβαια, να έχω ξεκαθαρίσει ακόμη πού θα πρέπει να στραφώ. Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για την προθυμία σας για βοήθεια. Αλήθεια, μιας και είστε κάτοχος του συγκεκριμένου yamaha, ποια ηχεία έχετε και ποια πιστεύετε ότι είναι τα πιο ταιριαστά για να μείνω ικανοποιημένος από τον ενισχυτή; Ρωτάω διότι το χρηματικό ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι κάπως περιορισμένο.
Τον έχω με ένα ζευγάρι B&W CDM 7 SE και παίζουν πολύ καλά. Έχω δοκιμάσει και στο παρελθόν JBL Studio 290 (αν θυμάμαι καλά το μοντέλο) και έπαιζαν επίσης καλά...
Το καλύτερο θα ήταν να τον ακούσεις με τα ηχεία που προτιμάς ώστε να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα εφόσον είναι δυνατόν...
Πάντως ο ενισχυτής είναι υπερ πλήρης από δυνατότητες και το κορυφαίο μοντέλο της Yamaha στην κατηγορία του.
Δες και review του WhatHi-Fi
και ένα βίντεο με τις λειτουργίες του
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035

"[...] AGAINST
  • Not accomplished with rhythm or timing..."
... Νομίζω ότι είναι σοβαρό πρόβλημα, ιδιαίτερα για κλασική μουσική. Και κοστίζει 700 λίρες, σύμφωνα με το ρηβγιού. Μένουν λιγότερα από 300 για τα ηχεία, σημαντική ανισορροπία.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αλλιώς βράσε όρυζα. Οπότε, καλύτερα να πάρει πικάπ και την ώρα που θα σηκώνεται να αλλάξει δίσκο ας παίζει και με την ένταση ;)
Έλα τώρα, αφού ξέρεις ότι αυτό που λες δεν ισχύει. Ο player (Foobar2000) συγκεκριμένα, έχει app για να τον ελέγχεις απομακρυσμένα με το κινητό σου.
 
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Λαβε υποψιν οτι τα δεκαιντσα KRK θελουν τουλαχιστον ενα μετρο απο τον πισω τοιχο.
Το κρκ, όπως και οποιοδήποτε ηχείο χωρίς μπας ριφλεξ από πίσω, θέλει τουλάχιστον 4-5 cm από τον πίσω τοίχο, με μάξιμουμ τα 8-9cm, για να μπει ίσου πάχους ηχοαπορροφητικό υλικό. (σφηνωτά ανάμεσα στο ηχείο και στον τοίχο. Προσοχή, αφήστε εξαερισμό για την ενισχυτική πλάτη)

Αυτή είναι η καλύτερη δυνατή τοποθέτηση.

Αν έχει μπας ριφλεξ από πίσω, χρειάζεται +10cm για την ομαλή εκτόνωση του σωλήνα.


Η μόνη τοποθέτηση καλύτερη από αυτή που περιγράφτηκε, είναι σε τρύπα μέσα στον τοίχο, δηλαδή με εντοιχισμό.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Είναι, όντως, άσχημο όπως ανέφερα και παραπάνω, αλλά θα μπορούσα να κάνω υπομονή κάποιους μήνες εφόσον θα ξέρω ότι χτίζω κάτι καλό. Εξάλλου τα καλά κόποις κτώνται! :)
Α μπράβο. Κάνε μια δοκιμή με τον τρόπο που σου λέω και αν δε σου αρέσει, παίρνεις και το KALI.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Το ΖΕΝ περιλαμβάνει και ντακ (μετατροπέα ψηφιακού σήματος σε αναλογικό)
Γενικά θεωρείται ότι ένα σύγχρονο εξωτερικό ντακ είναι καλύτερο από τα εσωτερικά των υπολογιστών. Για αρχή και προκειμένου να δοθεί βαρύτητα σε όσο το δυνατόν καλύτερα ηχεία, που είναι και ο πλέον αδύναμος κρίκος, θα μπορούσε να παραλειφθεί, προσωρινά έστω.
Για εξωτερικά ντακς υπάρχει τεράστια ποικιλία (σε... τιμές κυρίως, γιατί οι ακουστές διαφορές είναι μικρές)
Θα πρότεινα μια καλή μελέτη εδώ https://www.audiosciencereview.com/...rters-dacs.10/&order=post_date&direction=desc
Έριξα μια ματιά στο Zen και πράγματι, από όσα μπορώ να καταλάβω, έχει πολύ ωραίες δυνατότητες.
Μπροστά από εκεί που κάθεστε.

Το Eq είναι η δυνατότητα ισοσταθμισης.
Εάν τοποθετήσουμε ηχεια κολλητά σε τοίχο αυξάνεται το μπάσο. Για να το φέρουμε σωστά χρειαζόμαστε ισοσταθμιση.
Ουφ... ευτυχώς... γιατί κάπως έτσι τα είχα στο μυαλό μου :)
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66

"[...] AGAINST
  • Not accomplished with rhythm or timing..."
... Νομίζω ότι είναι σοβαρό πρόβλημα, ιδιαίτερα για κλασική μουσική. Και κοστίζει 700 λίρες, σύμφωνα με το ρηβγιού. Μένουν λιγότερα από 300 για τα ηχεία, σημαντική ανισορροπία.
Τον έχει προτείνει ο ίδιος στο πρώτο του ποστ -γι'αυτό έγραψα την προσωπική μου άποψη- οπότε γνωρίζει για το κόστος του...
Νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρείς μηχάνημα που να πρσφέρει ότι προσφέρει αυτό και να παίρνει και 5 αστέρια.
Όλο και κάτι θα του λείπει.
Παιζουν και μεταχειρισμένα στα 5-6 κατοστάρικα...
Έτσι κι αλλιώς το μηχάνημα είναι καινούριο (νομίζω κυκλοφόρησε το 2018).
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155

"[...] AGAINST
  • Not accomplished with rhythm or timing..."
... Νομίζω ότι είναι σοβαρό πρόβλημα, ιδιαίτερα για κλασική μουσική. Και κοστίζει 700 λίρες, σύμφωνα με το ρηβγιού. Μένουν λιγότερα από 300 για τα ηχεία, σημαντική ανισορροπία.
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε; Δεν μπορώ να καταλάβω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Για κλασσική μουσική, αν ελαττωθεί λιγάκι η απόσταση ακρόασης, και φυσικά με απαραίτητη την προσθήκη 2 σαμπ, θα ήθελα να προτείνω τα Νιούμαν 120, και επειδή βγαίνουν και σε έκδοση με ψηφιακή είσοδο, όπως και το σαμπ τους, θα ήθελα να επισημάνω πως σε κείνη την έκδοση, αποτελούν πλήρες σύστημα, με ενσωματωμένο μικρόφωνο και επαρκές dsp για την αναγκαία ισοστάθμιση.

Η χαρά του δικαναλάκια.

Για αρχή θα πρότεινα αυτό το σετ:
(Τα ριβιους των χρηστών σε παγκόσμιο επίπεδο είναι διθυραμβικά)


Που με ψηφιακή είσοδο είναι εδώ:


Το τελευταίο τιμή ανά τεμάχιο...
Οπότε εκτός μπάτζετ. Λάιφ Σακς.
 
Last edited:


Μηνύματα
103
Reaction score
155
Το κρκ, όπως και οποιοδήποτε ηχείο χωρίς μπας ριφλεξ από πίσω, θέλει τουλάχιστον 4-5 cm από τον πίσω τοίχο, με μάξιμουμ τα 8-9cm, για να μπει ίσου πάχους ηχοαπορροφητικό υλικό. (σφηνωτά ανάμεσα στο ηχείο και στον τοίχο. Προσοχή, αφήστε εξαερισμό για την ενισχυτική πλάτη)

Αυτή είναι η καλύτερη δυνατή τοποθέτηση.

Αν έχει μπας ριφλεξ από πίσω, χρειάζεται +10cm για την ομαλή εκτόνωση του σωλήνα.


Η μόνη τοποθέτηση καλύτερη από αυτή που περιγράφτηκε, είναι σε τρύπα μέσα στον τοίχο, δηλαδή με εντοιχισμό.
Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα... :idk:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε; Δεν μπορώ να καταλάβω.
Στα αρνητικά, καταλογίζεται πρόβλημα στο θέμα ρυθμού είτε χρονισμού (πρακτικά το ίδιο αποτέλεσμα)
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.945
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top